Bitcoin Forum
March 19, 2024, 09:09:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Manipulatif Analize Giriş 1  (Read 481 times)
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1862
Merit: 1386

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
June 25, 2018, 06:17:01 PM
Last edit: July 04, 2018, 02:58:23 PM by teramit
Merited by suchmoon (7), EFS (6), MorpheWQ (2), TexasofblackseA (2), elturco (2), jeks (1)

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4543408.0 MAG 1
https://bitcointalk.org/index.php?topic=4560873.0 MAG 2
https://bitcointalk.org/index.php?topic=4598560.0 MAG 3

Kriptokoin piyasasını bitcoin domine ediyor, eğer bitcoini çözerseniz piyasayı çözersiniz.
 Bitcoin bilindiği gibi serbest yatırım aracı, neredeyse isteyen herkes yatırım yapıyor, bu güzel olsa da ne yazık ki Manupilatörlerde rahatça yatırım yapıyorlar. Manipulatör (manip) piyasayı elindeki yatırım aracını kullarak kendi lehine kontrol eder, bu işten para kazanırken yeni ve deneyimsiz yatırımcının genelde kaybetmesine sebep olur. Dolayısıyla manipin hareketlerini çözebilirseniz zarar görmez hatta onla beraber hareket edip kar bile edebilirsiniz.
 Bilgi özellikle yatırım dünyasında para ediyor fakat herkesin o bilgiye sahip olması bilginin değerini düşürüyor. Yarın bitcoinin 100$ yükseleceğini biliyorsanız hemen yatırım yapıp bu bilgiden kar edebilirsiniz ama u bilgi siz yatırım yapmadan herkesin eline geçse btc yükselip sizi kar etmenizin önüne geçecektir. Az kişi biliyorsa o bilgi bu yüzden daha değerli oluyor.(Sırf bu yüzden size hep söylemiyorum yarın kaç olacak kendim alıyorum Cheesy).Bunun yanında eğer yarından sonra 100$ düşeceğini biliyorsanız önce bitcoin alıp sonra yükselince satıp iki kere kar elde edebilirsiniz, yine kimseye söylemek yok ama. Tabiki bu durumda bilginiz direkt gelir etmeye yarayacak ama bu bilgiyi eğer siz üretiyorsanız o zaman gelir sürekli olacaktır.İşte Manip bunu yapıyor piyasayı yönlendiriyor bu durumdan kar elde ediyor size ise yanlış bilgi veriyor yarın yükseleceğini biliyor ama düşecek diyerek elinizdekini sattırıyor sonra yükselecek diyip aldırıyor ve elindekini size satıp fiyatı çakıp gidiyor, yeni yatırımcı yada beceriksiz yatırımcıysanız her türlü bu tuzağa düşüyorsunuz çünkü hem kontrol sizde değil hemde yanlış bilgilendiriliyorsunuz.
 Bu sıkıntıyı çözmek için manipi çözmeniz gerekiyor. Yıllardır insanlar piyasa hareketlerini anlayabilmek için yöntme aradılar ve matematikte iyi olanları Teknik Analiz yöntemleri geliştirdi, bunlar iyiydi ve işe yarıyordu. Sonuçta %50 den daha yüksek ihtimal yarın ne olacağını bilebiliyordu yada fikir veriyordu. 40 yıldır birçok piyasada teknik analiz kullanıldı ,klasik borsalarda teknik analiz yapmanın imkanı var yeterli hacim varsa işler yolunda gidebiliyor ama manipulatorler bunu istismar etmeye başlayınca sorun oldu ve manipulasyon yasaklandı, hala yapılıyor ama daha az artık ve hacim yüzünden birçok paritede manipulasyon yapmak çok zorlaştı.Fakat iş bitcoine gelince durum çok farklı , çünkü burada yasaklar yok , özgürlüğün dünyası manipulasyona da özgürlük getirdi ve artık kriptokoin piyasası resmen manipülasyonun kucağında gidiyor. Dolayısıyla neler olup bittiğini anlamak için teknik analize bakmanın pek bir anlamı kalmıyor. Teknik analizdeki bilgi herkesin erişiminde ,biraz önce dediğim gibi değeri az işin kötüsü manipler bu bilgiyi kontrol edip yanıltıyor ve yatırımcının yok yere alım-satım yapmasına neden oluyor. Manipin ne yaptığını bilmediğiniz sürece yanlış hareket etmeniz olası. Tabiki bütün bunlardan sıyrılıp HODL da kalabilir uzun vadeli takılabilirsiniz ama günlük olmasa bile haftalık ve aylık alım satım periyotlarınız varsa manip sizin hikayenizin hep başrolünde olacak ,siz bilmeseniz bile.
 Manipin aldığı nefesi yediği içtiğini bilseniz çok iyi olacak ama öyle bir durumunuz yok muhtemelen o yüzden sadece tahmin edebilirsiniz. Teknik Analiz de aslında tahmindir istatistiki verilere dayalıdır. Manipulasyon ne yazık ki istatistiki durum açısından biraz daha kötü durumda sonuçta 1 kişinin düşüncesini tahmin etmek 1 milyon kişinin ortalamasını tahmin etmekten daha zor. Fakat yinede hareket amacını ve geçmişteki hareketlerini biliyoruz bunlar üzerine mantık yürüterek yani onun gibi düşünmeye çalışarak manipülasyonu analiz edebiliriz. Bugüne kadar hep yapıyordum bunu ara ara da söylüyorum gerisi size kalmış artık.
 İlk yapmamız gerekin iş grafik okumak bunun için resim eklemek lazım ama ona üşeniyorum ama ileride eklerim belki.Geçmiş bir bitcoin yıllık ve aylık hareketlerine bakınca gözünüze ilk çarpacak şey yükseliş ve düşüş trendleri dışında sürekli sert iniş ve çıkış hareketleri olacaktır işte bunlar bize ilk ipuçları. Bu kadar sert yükseliş yada düşüş özel bir amacı yoksa neredeyse kimseye yaramaz peki neden bu kadar çoklar? Öncelikle bu hareketlerin sonuçlarına bakalım
Sert hareketlerin sonuçları:
1- Kısa zamanda fiyatı görece yüksek bir yüzdeyle yükseltir yada düşürürler
2- İnsanların marketin yükseldiğine yada düştüğüne ikna ederler
3- Olumlu yada olumsuz gelişmelerin sonucu olduğuna piyasayı inandırırlar, yada olumlu yada olumsuz bir gelişme olduğunu düşündürürler
4- Teknik analiz indicatörlerine al yada sat sinyali verdirirler
5- Margin tradingeki kaldıraçlı emirlerin pozitif yada negatif sonuçlanmalarını sağlarlar
6- Trading botların alım yada satım yapmalarını tetiklerler
7- Stop order veya trigger orderların tetiklenmelerini sağlarlar
8- Future tradingin realizasyonunu sağlarlar
9- Ana veya ara trendlerin mihenk noktalarını oluştururlar.
 Görüldüğü gibi baya etkileri oluyor eğer birinin elinde bütün bunları değiştirecek güç varsa kullanmasına şaşırmamak lazım. Maniplerin en büyük kozu bilgileri olmalı evet bilgileri paraları değil, adam bilgiyle parayı milletten topluyor işte parası var ama aynı parayı sana versek büyük ihtimal .ıçıp batırırsın ama adam para kazanıyor her geçen gün daha da büyüyor. Siz de bilginizle para kazanabilirsiniz, zaten dünyada miras ve hırsızlık dışındaki bütün para bilgiyle kazanılıyor. Zeka dediğiniz bilgiyi kullanmaya yarıyor ve herkeste neredeyse eşit miktarda olduğundan pek farklılık oluşturmuyor.Yani manip bizden daha bilgili ve paralı ama daha zeki değil. Bilgiyle yaklaşmaya çalışacağız kendisine sonuçta parayla yaklaşmamız olası değil gibi.
 Bu sert hareketlerin manip hareketi olduğuna emin miyiz piyasa alım yapmış olamaz mı? Evet aslında doğal bir hareket olabilirdi ama birçok yatırımcı alım yaparken ortalamayı değiştirmeden almaya çalışır 5000 dolardan alacaksam 5300 dolara kadar yükselterek almam kademeli parçalı biçimde alırım ki alış ortalamam çok yükselmesin, hızlı bir şekilde yükseltirsem tepki satışlarıyla fiyat hemen geriye geleceğinden pek te karlı çıkmış olmam, en azından deneyimli yatırımcılar böyle düşünür zaten deneyimsiz yatırımcı da yüksek mitarlı alışı pek yapmaz, nadiren gerçekleşir.Kimsenin vadesi gelen krediyi ödemek için yüklü bitcoin alacağı da yok.Dolayısıyla bu sert yükselişin pek doğal bir tarafı yok ve manip ten başkasının bu işten ciddi bir karı söz konusu olamaz.
 Yukarıda saydığımız nedenlerin yarısı direkt para kazandıran şeyler. Manip margin tradinge emir girip başka borsadan güçlü alımlarla piyasayı yükseltip ekstra kar elde edebilir bir sonraki günde düşürüp yine elindeki envanteri artırabilir. Future trading ve bot tetiklemesiyle alım satım işlemlerinde elindekilerin el değiştirmesinde de zorlanmaz. Gerekirse ikna edici olması için piyasaya uygun bir haberin düşmesini  bekler filanca borsa hacklendi satıp herkesi düşüşe bunun sebep olduğuna rahatlıkla ikna edebilir. İnsan beyni olayları birbirine bağlama eğilimdedir burç safsatası bile burdan çıkmıştır siz iki olumsuz etkiyi yanyana getirdiniz mi algınız yerini bulacaktır. Peki bütün bunlar ne işimize yarayacak, öncelikle gerçeklerin farkına varmadan sonraki hareketleri çözemeyiz yani manip bu şekilde hareket ediyorsa bunu bilip bizde o şekilde hareket edebilir yada plan yapabiliriz. Manip herkesi bir yöne ikna ediyorsa oturup düşünmemiz lazım bu yön doğru yön mü diye. Mesela sert bir yükseliş olmuşsa bu gerçekten fiyatın yükseleceğini mi gösteriyor yoksa biri bizi yükselişe ikna edip sert bir düşüş mü verecek bunu anlamamız lazım. Teknik analize bakarsak hemen al sinyali verecektir çünkü manipin esas amacı indikatörlerin kırılma noktasına gelene kadar alım yada satım yapmaktır bu kırılma gerçekleşince artık emir girmesine gerek yoktur botlar ve birçok manual emir hareketi takip edip yükselişin gerisini getirecektir, kar reazliasyonları ve muthemel kendi duvarları sayesinde yükselişin önü kesilecektir fakat devamı gelecek mi , birçok algoritmayı ikna etmiş olabilir ama insan zekasını da ikna etmesi gerekir, biz sert yükselişlerin artık manip oyunu olduğunu biliyoruz peki sert hareketleri gördüğümüz zaman ne yapmalıyız.Buna 2. bölümde bakacağız
1710839361
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1710839361
Reply with quote  #2

1710839361
Report to moderator
1710839361
Hero Member
*

Ignore
1710839361
Reply with quote  #2

1710839361
Report to moderator
1710839361
Hero Member
*

Ignore
1710839361
Reply with quote  #2

1710839361
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1710839361
Hero Member
*

Ignore
1710839361
Reply with quote  #2

1710839361
Report to moderator
heidikim
Full Member

Activity: 602
Merit: 100

View Profile
June 27, 2018, 10:33:25 PM

Hocam bu uzun soluklu yazın için öncelikle eline sağlık, bir çok arkadaş yazının uzunluğuna bakıp çoğunlukla okumadan geçecektir ama ben her satırını okudum; buradan çıkaracağımız temel sonuç bilgi güçtür ve bilgiye sahip olan bu güçle piyasaya yön vermek isteyecektir.
cabbarlana
Full Member

Activity: 448
Merit: 100

send and receive money instantly, w/no hidden cost

View Profile WWW
June 28, 2018, 11:14:59 AM

"The knowledge is power" tamam da bilgiyi elde etmek için harcanan çaba, oluşturulan çevre ve öğrenme aşkı olmadıktan sonra, yani bilginin devamlılığı ve yeni şeyler öğrenme isteği olmadıktan sonra bir esprisi yok.

Cryptorianx
Full Member

Activity: 411
Merit: 134

View Profile WWW
June 29, 2018, 04:28:00 AM

Güzel bir yazı dizisi olmuş.Çok yerinde ve doğru tespitler var.Mesela;

"Özgürlüğün dünyası manipulasyona da özgürlük getirdi."  Gerçekten çok genç olan kripto piyasasında manipülasyon çok çok rahat yapılabiliyor.

"dünyada miras ve hırsızlık dışındaki bütün para bilgiyle kazanılıyor." Emeğin cidden hiç bir değeri yok.Fakat hırsızlık yapanlar -Turcoin,Çiftlikbank gibi- büyük vurgun yapabiliyor.Keza bilgili birisi de yine bu bilgisiyle -Elon Musk,Jak Ma,Jeff Bezos gibi- büyük kazanımlar elde edebiliyor.

Emeğinize sağlık.Bir solukta okudum hepsini.
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
June 29, 2018, 02:01:54 PM

Dünyanın özellikle de ekonomi piyasalarının ve neticede insanların özgürleşmesi için kripto paraların önemi büyük. Yazı dizinizi heyecanla takip ediyoruz, ellerinize sağlık. Artık sıra 2. yazıda Smiley

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
jeks
Hero Member

Activity: 698
Merit: 506

View Profile
January 12, 2020, 08:42:07 AM

Yazı için teşekkürler hocam gerçekten değerli bilgiler içeriyor yalnız arada bir iki boşluk bıraksaydınız kim okuyacak bunu mk diyen arkadaşlar için iyi olurdu. Smiley Son günlerde manipüulatif hareketler içerisinde stopları patlatma olayı sıkça yaşanıyor millet boğa gelecek diye beklerken yeni trend stop patlatma olayı sanırım.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 12, 2020, 11:08:54 AM

Sürekli ha geldi Biga ha geliyor derken btc indi çıktı çıktı indi. Şuan yine ne olacağı belli değil. Ben bir satış yapsam anında zıplar. Bende sabırla bekliyorum. Altcoinlerde bekliyorum sabırla.

karabiber
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 622

View Profile
February 05, 2020, 08:04:57 PM

Çok iyi bir yazı olmuş gerçekten tebrikler. Manipüleye çok müsait piyasada oluşumuz bilgisizlik ile birleşince sürekli hanemize zarar yazıyor. Yazınızdan sonra verilen kararların mantıklı olacağına inanıyorum.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
February 06, 2020, 04:00:57 PM

öncelikle paylaşım için teşekkürler oldukça faydalı ve emek verilmiş bir yazı olmuş. yazının bir çok bölümü bana klasıik borsa kurallarını anımsattı. borsanın altın kurallarını da unutmayın. bir tanesi beklenti alınır gerçek satılır.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 06, 2020, 08:20:48 PM
Merited by Kalemder (1)

Yukarıdaki 9 maddede olay çok güzel özetlenmiş aslında. Sadece onlar bile okunsa anlaşılabilir. Bu piyasada her şey "algılara oynamak" üzerinden şekilleniyor zaten. Analizlerin çoğu da yapılan manipülasyonların tekniğe sokulmuş hali...

Ben de son boğa sırasında yaşanan manipülasyonlara ilişkin kısa bir özet ekleyeyim buraya:

2017 yılının yaz aylarını hatırlayanlar vardır; Bitcoin tarafında yukarı doğru bir hareketlenme başlamıştı, sonra sıkça geri çekilmeler oldu. Her düşüş sonrası (keriz silkelemesi), BTC daha kuvvetli yükselişler yapmıştı. Yatırımcılar düşüşe ikna olduklarında eldekileri satıyordu. Sonra tekrar yükseliyordu, tekrar düşüyordu. Bunun net bir sistemi de yoktu aslında; 3 gün yükselecek sonrasında 3 gün düşecek gibi bir şey değildi... Neyse, sonuç olarak 2017 yılının aralık ayında 20k USD'ye kadar çıktığında, çoğunluk tekrar düşeceğini ve sonra tekrar yükseleceğine artık inanmıştı. Yukarıdaki ikinci maddede söylendiği gibi:
2- İnsanların marketin yükseldiğine yada düştüğüne ikna ederler
Sonuç olarak bu manipülasyonun bir bitişi olması gerekiyordu fakat kimse nerede biteceğini bilmediğinden alım iştahı da artmıştı. Tepe nokta olan 20k USD'den alanlar hüsrana uğradıları. 18k, 15k, 13k... derken 10k USD'ye kadar geriledi. Bu gerileme sırasında da mini yükselişler yapmayı ve herkese mini heyecanlar yaşatmayı ihmal etmediler.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: