Bitcoin Forum
May 24, 2024, 06:41:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Tether manipülasyonunda çok çarpıcı yeni bulgular  (Read 125 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
June 30, 2018, 04:36:35 AM

ABD Doları destekli kripto para Tether (USDT), başka bir piyasa manipülasyonu tartışmasıyla vuruldu.

Bloomberg, kripto para borsası Kraken’de 1 Mayıs – 22 Haziran tarihlerindeki 56 bin Tether işlem verisini çekti. Araştırma, bu kripto para borsasındaki ticaretin ekonomi ilkelerine meydan okuduğunu ortaya koydu.

Bloomberg’ün çalışması, belirli tarih ve saatte Bitcoin ve Tether’in fiyatlarındaki dalgalanmaları, Tether’in işlem hacmiyle birlikte hareket eden Bitcoin’den farklı şekilde talep ve arzına tutarsız bir biçimde tepki verdiğini tespit etmek amacıyla karşılaştırdı.

Karşılaştırma sonucunda Tether için verilen büyük emirlerin küçük emirlere göre fiyat üzerinde daha az etkiye sahip olduğu, bu büyük emirlerin gerçek olmayabileceği öne sürüldü.

Ayrıca Tether için bazı emirlerin oldukça sık verildiği tespit edildi. Buna göre Kraken’de en yaygın Tether emiri, 75 ve 1000’in ardından 13,076.389’du. En yaygın emir olan 75 miktarı 4 binin, onun ardından gelen 1000 miktarı 2 binin üzerinde girilirken 13,076.389 miktarı da yaklaşık bin kez girildi. Diğer tüm emirler 100 adede zor yaklaştı. Bu arada 75 miktarı, tüm emirlerin yüzde 8’ini oluşturuyor.

Bloomberg bu bulgularını New York Üniversitesi’nden Profesör Rosa Abrantes-Metz ve eski FED denetçisi Mark Williams ile paylaştı. Her iki isim de belirli emirlerin sıkça tekrarlanmasının dolandırıcıların otomatik ticaret programlarına işaret edebileceğini söyledi.

Çalışmayı kaleme alan Bloomberg yazarları, hacmin suni bir şekilde şişirilmesi için başvurulan, borsadaki bir hesapla açılan emrin, diğer hesapla kapatıldığı bir hayali işlem olan ‘wash trading’den şüpheleniyorlar. Regüle edilmiş piyasalarda yasaklanmış olan bu yolla piyasada arz ve talep üzerinde yanlış bir izlenim yaratılıyor.

New York Üniversitesi Profesörü Abrantes-Metz, “Büyük emirler fiyatları etkilemiyor. Çok fazla veriyi inceledim ve bunların gerçek olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Emirlerde ayrıca 34.05478, 30.06946 ve 34.14089 gibi miktarların da yaygın olduğu bulundu.

Eski FED denetçisi, bu durumun emirlerin aynı kişi veya kurum tarafından verilme olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi. Williams, sözlerinin devamında, “Kraken’deki arz-talep durumu sıra dışı. Ekonomi ilkelerine temelden zıt şekilde büyük ve sık ticaret emirleri, küçük ticaret emirlerine göre fiyat üzerinde daha az etkiye sahip.” dedi.

Konuyla ilgili yorum yapan bir başka isim, Citigroup’un önde gelen uzmanlarından biriyken kripto para veri ve sipariş yönlendirme şirketi CoinRoutes’u kuran Dave Weisberger’di. Weisberger, 13,076.389 gibi emirlerin sıklığına dikkat çekerek “Bu emirleri hiçbir insan girmez. Mantıklı değil. Manipülasyon var mı, bilmiyorum ama böylesi gizemler büyük yatırımcıları kripto paralardan uzak tutuyor. Kurumsal yatırımcılar sermayelerini piyasaya getirmeden önce piyasanın adil olduğunu görmek isterler.” dedi.

Öte yandan geçtiğimiz ay ABD Adalet Bakanlığı, kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonu iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı. Bakanlığın soruşturması sürüyor ve yetkililerin ‘wash trading’ yöntemi üzerinde durdukları biliniyor.

Haber linki : https://uzmancoin.com/tether-bulgu-manipule/

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
ferdimutluiphone
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
June 30, 2018, 05:59:26 AM

Ben tetherin amerika tarafından bitcoin piyasasını kendi istekleri doğrultusunda şekillendirmek için sürüldüğünü düşünüyorum. İstedikleri an çeşitli dalgalanmalar yaratıp gerektiğinde manipüle edebilmek için.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
June 30, 2018, 06:02:10 AM

Tetherin arkasında ABD yok. ABD doları gibi kullanılan kripto para. Geçen hafta tether için güzel haberler geliyordu bak bu haberler yine vurmalara başladılar. Kurumlardan gelecek nihai karara kadar ya da düzenlemelere kadar bu furya sürer gider.

ntok
Newbie
*

Activity: 77
Merit: 0

View Profile WWW
June 30, 2018, 08:30:09 PM

Artık herkes kendi parasını çıkarmaya başlıyor ve gerçek paralara geçiş yaygınlaşıyor Tether işi herkesin kafasını karıştırıyor ve zamanla kullanımı azalacak
ugurszf
Jr. Member
*

Activity: 434
Merit: 1

View Profile
June 30, 2018, 08:37:45 PM

Sanki tether bu piyasayı sekillendiriyormus gibi düşünüyorum.  En ufak bir düşüşte hemen tethere geçiliyor ve bu da piyasayı şekillendiriyor. 
nesso
Sr. Member

Activity: 638
Merit: 259

View Profile
June 30, 2018, 09:38:21 PM

Sanki tether bu piyasayı sekillendiriyormus gibi düşünüyorum.  En ufak bir düşüşte hemen tethere geçiliyor ve bu da piyasayı şekillendiriyor. 
çok fazla katılmıyorum sana arkdasım aksina, tam tersi oldugunu düşüüyorum tether çok ta bir neden degil bunlara...
sanjimor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
June 30, 2018, 09:54:09 PM

Büyük manipülasyon olduğu çok açık zaten 19 bine kadar çıkardılar. Duyan geldi duyan geldi bi saldılar herkesin elinde patladı fark nerde tokatcıların cebinde milleti çok iyi tokatladılar.
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
July 01, 2018, 10:46:17 AM

Geçenlerde yapılan açıklamalarda tetherin usd olarak bankada karşılığı olduğu ortaya çıktı. Bunların etkisi yok iş alıcı ve satıcıda bitiyor. İnsanlar kararlı olsa kim manipulasyon yapabilir ?
blogmanya
Member
**

Activity: 364
Merit: 10

GR

View Profile WWW
July 01, 2018, 11:16:22 AM

Ne cektiyse piyasa tether yuzunden cekti.  Binance yerel paralarla bir an once isleme baslasada kurtulsak su tetherden.  Nerede ne zaman ne olacagi belli olmuyor.  Bomba gibi bir anda patlayabilir.

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
Cryptorianx
Full Member

Activity: 411
Merit: 134

View Profile WWW
July 01, 2018, 11:58:06 AM

Fed nasıl desteksiz/karşılıksız dolar basıp piyasayı şişirerek manipüle ediyorsa Bitfinex'in de tether basıp yaptığı aynıdır.

Tether hakkında bir inceleme yazısı yazmıştım.Buyrunuz;

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4546720.msg40930436#msg40930436
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
July 01, 2018, 12:30:17 PM

Tether belki vadeli işlemler başlamadan önce maniplasyonda kullanılabilir bir yapıda olabilir ancak bu etkisinin iyice azaldığını düşünüyorum. Yani eskisi gibi etki eden bir araç değil artık.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
cheesewubbae
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 24, 2018, 06:19:44 PM

enteresan bir haber sağolun. Bir de true usd çıktı, onda da aynı manipülasyonlar yapılacaktır.
turcalata
Member
**

Activity: 574
Merit: 13

View Profile
August 24, 2018, 06:41:56 PM

USDT eski popülaritesini yitirdi. Özellikle Bitfinex şüpheli ilerleyişi insanların güvenini sarsıyor. Zaten bir çok borsa ticaret paritesine Usdt yanına USD eklemeye başladı. USD varken Tether kullanmak ne kadar mantıklı düşündürücü...
gulypz
Member
**

Activity: 476
Merit: 10

View Profile
August 24, 2018, 11:23:26 PM

Tether belki vadeli işlemler başlamadan önce maniplasyonda kullanılabilir bir yapıda olabilir ancak bu etkisinin iyice azaldığını düşünüyorum. Yani eskisi gibi etki eden bir araç değil artık.
Bende eskisi gibi ciddi bir etkinliğinin kalmadığını düşünüyorum. Bir ara öyle bir hale gelmişti ki artık basmasınlar da bir ortamı görelim durumuna gelmiştim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: