Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:54:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye'de her beş kişiden biri kripto para sahibi  (Read 509 times)
esgec (OP)
Jr. Member
*

Activity: 156
Merit: 1

View Profile
July 01, 2018, 06:21:58 PM

Ipsos araştırma şirketinin geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre Türkiye, kripto para sahipliği konusunda Avrupa'yı ikiye katladı. Ülkemizde kripto paraya sahip olanların oranı %18

Hollandalı bankacılık devi ING için Ipsos araştırma şirketi tarafından yürütülen bir araştırma, kripto paralardaki ciddi değer kayıplarına rağmen ilginin giderek arttığını gösteriyor. 26 Mart - 6 Nisan tarihlerinde 15 ülkede toplam 15 bin kişi ile internet üzerinden gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye kripto paralara yönelik farkındalık ve kripto para sahipliği konularında Avrupa ortalamasının üzerinde.

Avrupa'daki 13 ülke, Türkiye, Avustralya ve ABD'yi kapsayan araştırmada katılımcılara, kripto paraları daha önce duyup duymadıkları, herhangi bir kripto para birimine sahip olup olmadıkları veya gelecekte satın alıp almayacakları gibi sorular yöneltildi. Araştırma sonuçlarına göre Avrupalıların üçte ikisi(yüzde 66) kripto para kavramını daha önce duydu. Bu oran erkeklerde yüzde 77'ye ulaşırken erkeklere kıyasla kripto paralarla daha az ilgilenen kadınlarda ise yüzde 55'te kaldı. Türkiye'de ise her 100 kişiden 70'i daha önce kripto paraları duyduğunu açıkladı.

Her beş kişiden biri kripto para sahibi
Kripto paraya sahip kişilerin oranı ise Avrupa'da yüzde 9, Avustralya'da yüzde 7, ABD'de ise yüzde 8 olarak belirlendi. Bu oranlar insanların kripto paraları duyup araştırma yapmış olsa da satın alma konusunda halen endişeler taşıdığını gösteriyor. Ülkemizde kripto para sahibi olanların oranı ise bir hayli yüksek. Araştırmaya göre neredeyse her beş kişiden biri(yüzde 18) Bitcoin veya farklı bir kripto para birimine sahip.
Araştırmadaki bir diğer ilginç nokta ise ülkemizdeki katılımcıların kripto paranın geleceğine olan güveni. Ülkemizdeki katılımcıların yüzde 53'ü kripto paraların geleceğin online ödeme aracı olacağına inanıyor. Kripto paraların gelecekte önemli bir yatırım aracı olacağına inana kişilerin oranı ise yüzde 49. Avrupalıların yüzde 35'i, kripto paraların değerinin önümüzdeki 12 ay içinde artacağını düşünürken ülkemizde ise bu oran yüzde 51. Yani ülkemizdeki katılımcılar; Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine çok daha iyimser bakıyor.

15 bin katılımcının genel olarak hemfikir olduğu konu ise kripto para yatırımlarının geleneksel yatırım araçlarına karşı çok daha riskli olması. Ankete katılanların yarısından çoğu kripto paraların; devlet tahvillerinden, emlak fonlarından, altından ve itibari para birimlerinden daha riskli olduğunu düşünüyor.

Kripto para sahiplerinin sayısı artacak
Anket sonuçlarında kripto para sahiplerinin oranı Türkiye dışında oldukça düşük olsa da katılımcıların önemli bir kısmı ilerleyen dönemlerde kripto para satın alabileceğini belirtiyor. Avrupalıların yüzde 25'i, ABD'lilerin ise yüzde 21'i gelecekte kripto para almaya sıcak bakarken Türkiye'de ise bu oran yüzde 45. Araştırmanın editörlerinden Jessica Exton'a göre bu oranlar yakın zamanda araştırmaya konu ülkelerde, kripto para sahiplerinin sayısının iki katına çıkacağının işareti. Tabi araştırmanın yapıldığı dönemde Bitcoin'in değerinin 8000 dolar ile 6900 dolar arasında değiştiğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/kripto-para/haberleri/Turkiyede-her-bes-kisiden-biri-kripto-para-sahibi.htm
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714647248
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714647248
Reply with quote  #2

1714647248
Report to moderator
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
July 01, 2018, 06:39:58 PM

Tek bir şekilde açıklanabilir o da genç nüfüsün fazla olması. Diğer türlü "bitcoin" dediğimde "o da ne" diyen insan sayısı çok fazla. Diğer taraftan hayal dünyasında veya kolay para kazanma hırsı da denebilir bu oranların yüksekliği. Araştırma da kullanılan yöntemleri görmek lazım.
nartanesi
Jr. Member
*

Activity: 111

View Profile
July 01, 2018, 06:41:57 PM

konu pek fazla inandırıcı değil ancak yeni nesil cidden biliyor az çok konu hakkında bilgileri var ama para sahibi mi sanmıyorum
drimma
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
July 01, 2018, 07:59:59 PM

Türkiye de gençlerin kripto paralara olan ilgisi her geçen gün artıyor bu durum istatistiklere yansımış. genç nüfus bu işe oldukça ilgili bu ilgi sayesinde bu iş ayakta kalacak.
listenandapply
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
July 01, 2018, 08:08:40 PM

Bence bu sayı daha fazladır, bu tür anket çalışmaları çoğu zaman gerçeğin ya altında ya da üstünde oluyor tam olarak oranı tutturamıyorlar. Öğrencilerin tamamı neredeyse yatırım yapmış durumda sadece onlar bile yüzde 20den fazla oranı buluyor
fragilesun
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 01, 2018, 09:03:15 PM

Bu gün karşılaştığım bir durum karşısında buna bende inandım. Mahallemdeki 1tl ci diye tabir ettiğimiz bir yerde bile bitcoin takibi için borsaya bağlanmış bir amca görünce evet dedim.

✦ ETHA ✦
First Decentralized Remittance Solution Platform
kiymetli
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile WWW
July 01, 2018, 09:05:07 PM

Neden cunku ulkemizin refah seviyesi dusuk kimse hakettigi kadar para kazanmiyor durum boyle olunca da herkes kolay para kazanma derdine dusuyor.

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
sundure
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 01, 2018, 09:47:05 PM

gençler oturdukları yerden para kazanmayı seviyor, kripto para işi de tam onlara göre özellikle madencilik tarafı. milletin kahrını çekmektense bu işi yaparım diyende çok.
gunmunj
Member
**

Activity: 308

View Profile
July 01, 2018, 10:38:03 PM

Bizim ülkemizde kripto paraların bu kadar ilgi göreceğini bende tahmin etmiyordum. Demek ki yapılan haberlerin etkisi oluyormuş. Piyasada bi toparlasa bu rakam dahada artacaktır.
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
July 02, 2018, 09:40:00 AM

bence araştırma sonucu yanlış çok abartılı bir sonuç ortaya çıkmış. benim etrafımda normal yaşantımda kripto para sahibi olan arkadaş sayım 2-3 falandır en fazla. genç nüfus bile bu kadar fazla sahip değilken ya da konuya hakim değilken ben sanmıyorum bu kadar fazla insanın kripto paraya sahip olacağını

ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
July 02, 2018, 10:04:47 AM

oldukça yanlış bir araştırma sonucu olmuş. türkiyede her beş kişiden birinin bırakın kripto para sahibi olmasını , kripto paranın ne olduğundan haberi bile yoktur. biraz gerçekçi olmak lazım.
tebessum
Member
**

Activity: 314

View Profile
July 02, 2018, 11:58:57 AM

bana çok inandırıcı gelmedi türkiye geneli için ben daha aileme anlatamadım kabul etmediler de Türkiye genelinde beş kişiden biri nasıl kripto sahibiymiş genç kesim arasında olarak bakarsak inanırım ama
felixesteban
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
July 02, 2018, 12:42:48 PM

Oran çok yüksek bu yüzden bana pek inandırıcı gelmedi. 2018 yılı başlarında Bitcoin fiyatı 20 bine yaklaşırken medyada çok fazla yeraldığı için çok büyük bir yönelim olduğu doğru ama her beş kişiden birinin crypto sahibi olduğu iddiası biraz abartı bir iddia olmuş.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
SuperBird75
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
July 02, 2018, 12:54:15 PM

Bu oranın gerçek olduğuna inanmıyorum. Belki Türkiye'deki her beş kişiden biri kripto para hakkında bilgi sahibi dense daha gerçekçi olur.
fikoley
Jr. Member
*

Activity: 139

View Profile
July 02, 2018, 02:02:10 PM

Oranlar tabiki de inandırıcı gelmeyecek kimseye. Bu araştırmanın geniş kapsamlı yapıldığını düşünmüyorum. Borsa hesapları, Bitcoin ve Ether hesapları baz alınmıştır. Şurda hiç olmayana sorsak 10 tane borsa veya cüzdan hesabı vardır.

■ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ■  Blackjack.fun ■  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ■
Bitcoin - Litecoin - Dash
https://blackjack.fun
sofikurban
Member
**

Activity: 448

View Profile WWW
July 02, 2018, 02:13:50 PM

Bu araştırmayı yaparken sanırım araştırmaya katılanların yüzde yirmisi kripto para sahibi ,türkiye bu oran gerçekte kripto para sahibi olanların yüzde biri bile geçeceğini kesinlikle düşünmüyorum.

asnafisna
Newbie
*

View Profile WWW
July 02, 2018, 02:27:57 PM

bir sıfır hatası yapmış gibiler. bitcoini isim olarak bile duymayan baya kişi olmalı. ya işin orasını geçelim. Farklı bir haberde Avrupada kripto paralara en çok yatırım yapanlar arasında %18'lik payımız varmış. bence bu veri ile karıştırdılar.  Cheesy
minionstar
Member
**

Activity: 196

Streamity Decentralized cryptocurrency exchange

View Profile
July 02, 2018, 05:21:55 PM

Geçtiğimiz sene ile birlikte ülkemizde de gittikçe yaygınlaştı ancak oranların bu olduğunu ben de pek düşünmüyorum.
Hala kripto paraları duymayan duysa bile yatırım yapmaktan çekinen oldukça fazla insan var, yüzde 20lik bir oran pek gerçekçi değil.

yelkovan
Member
**

Activity: 234

View Profile
July 02, 2018, 05:26:28 PM

ülkemizde nekadar bilinirse bilinsin yaygınlaşırsa yaygınlaşsın bu seviyede bir talep göreceğini düşünmüyorum kriptonun
600rr
Newbie
*

View Profile WWW
July 02, 2018, 05:29:52 PM

Bizimkiler para kazanmak icin hocam o kripto para sahibi olan kisilerin 5 tanesinden 1i anca biliyordur blockchain olayini aldigi kripto paranin arkasindaki projeyi. Bu yuzden bu sekilde fazla yurumez bence.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »  All
  Print  

Jump to: