Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:13:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Tezos Coin Aktivasyonu ve Delege Sistemleri  (Read 1371 times)
Xexen4 (OP)
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
July 02, 2018, 09:16:26 AM
Merited by temmuz (4), Lydian (3), tekno (3), mstfprcn (2)

malum beklenen gün geldi ve betanet açıldı. tam da bugün tezosun 1.yılında betanette coinleri kullanıma açabiliyoruz.
bunun için yapılması gereken,
öncelikle
https://verification.tezos.com/ adresinde ico sürecinde almış olduğumuz tezosları kullanabilmek için kyc doğrulaması yapıp aktivasyon kodu almamız gerekli.
yukarıdaki sitede kyc doğrulaması yaptığımızda bize bir verification kod verilecek ve bu kod ile tezosları
https://stephenandrews.github.io/activatez/ adresinde aktive ediyoruz.

aktive etmeden önce http://tzscan.io/ adresinde tezos adresimizi kontrol ettiğimizde adres üzerinde herhangi bir bakiye görünmemekte.
yukarıdaki aktivasyon linkinde kodu yazdıktan sonra adres aktive edildi diye bir uyarı verecek ve tzscan da baktığımızda adreste bakiye görünür olacak.

adresi aktive ettikten sonra coinleri kullanmak için https://tezbox.github.io adresindeki online wallet i kullanabiliriz.
burada restore tezbox dedikten sonra fundraiser wallet i seçiyoruz ve elimizdeki pdf de yer alan seed mail i yazıyoruz ico esnasında girdiğimiz şifreyi giriyoruz.
bu işlemler tamamlandıktan sonra oluşan cüzdanda adresinizin doğru bir şekilde görünmesi ve coinlerin gelmiş olması lazım. oluşan adres hatalıysa muhtemelen icodaki mail şifreniz hatalıdır, tekrar deneyin. ben 4. denememde doğru adresi ve coinlere erişebildim.

1714976004
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714976004
Reply with quote  #2

1714976004
Report to moderator
1714976004
Hero Member
*

Ignore
1714976004
Reply with quote  #2

1714976004
Report to moderator
1714976004
Hero Member
*

Ignore
1714976004
Reply with quote  #2

1714976004
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714976004
Hero Member
*

Ignore
1714976004
Reply with quote  #2

1714976004
Report to moderator
Xexen4 (OP)
Sr. Member

View Profile
July 02, 2018, 09:16:51 AM
Last edit: July 02, 2018, 07:32:03 PM by Xexen4
Merited by bileq (2)

tezos blockchain yapısında bildiğiniz üzere dpos consensus sistemi uygulanıyor. block oluşturma işlemi baking olarak adlandırılmış.
baking için 10k tezzies gerekiyor. eğer 10k coininiz yoksa waves leasing sistemindekine benzer bir yapı var, kooperatif mantığı ile kurulmuş baking sistemlerini sizin adınıza delege olarak atayıp coinlerinizin stake hakkını (kontrolünü değil) bu oluşumlara devredebiliyorsunuz.
sistemdeki baker nodelara çeşitli roller tanımlanmış. bunlar block oluşturma (baking) , block onaylama (endorsement) gibi roller biçilmiş. block oluşturma ve onaylama dışında tezos docs da belirtilen denunciations ve reveals gibi roller de var. reveals benim anladığım kadarı ile adreslerin oluşmasına tanıklık edilmesi olayı, ileride sistemde bond adı verilen alışık olduğumuz token oluşturma sisteminde falan kullanılacak olan tanık şahit olma işlemi. denunciations ile ilgili henüz bir bilgiye ulaşamadım, kelime anlamı ihbar etme ele verme gibi anlamlara çıkıyor.

herneyse olaya dönelim, tezos blockchainde 2 tip adres var. biri tz1 ile başlayan tezos public adreslerimiz bir de K ile başlayan kontrat adresleri.
kontrat adresleri oluşturuldukları public adresler tarafından kontrol edilen, delege atama gibi işlemlerin yapılmasını sağlayan adres.
solo/home baking yapabilmek için @CoolnQuiet in yazmış olduğu dökümantasyondan faydalanılabilir.

10k tezzies yoksa http://www.mytezosbaker.com/ adresinden delege hizmeti veren oluşumlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
delege atamak için oluşturduğunuz K ile başlayan kontrat adresinize tz1 public adresinizdeki coinleri gönderip istediğiniz adresi delege olarak tayin ediyorsunuz. baking ve delege işleri 7 cycle (döngü) dan sonra yetkilendiriliyor. her 4096 block oluşturulduğunda 1 döngü tamamlanmış oluyor. günlük ortalama 1440 block (her dakikada bir block) oluşacağı şekilde işleyecek her cycle ortalama 2,5gün sürer bu hesapla. ilk 6 cycle tamamlanana kadar bakiyeniz kilitlenmemiş olacak, transfer edebiliyor olacaksınız. 7. cycle tamamlandığında kontrat adresinizdeki bakiye kilitlenecek ve pos hakkı delegeye geçecek. kontrol yine sizde fakat kilitlenmiş olacak. serbest bırakmak istediğinizde sonraki döngüyü beklemek zorunda kalacaksınız.

---
bu arada https://www.tezos.community/delegate-home şurada yer alan tabloya göre %10 gibi bir yıllık tahmini getiri hesaplaması yapılmış. ağ üzerindeki stake yapılan tezos miktarına ve delege sayısına göre bu rakam değişebilir. özellikle ilk 7. cycle dan sonraki dönemde ilk delegeler aktif olacağından sistem işleyişi ve kazançlar hakkında 20 günden önce karar vermek zor.

umarım faydalı olur, eksik hatalı yer varsa bu kısmı düzenleyeceğim.
Maria
Sr. Member

Activity: 832
Merit: 250

View Profile
July 02, 2018, 09:22:19 AM

Bilgilendirme için saol hocam biraz karışık gelmişti bana . Aradan uzun süre geçti ve riskli oldu . Şifreyi bir kağıda yazdığım için sıkıntı olmadı bende .

PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
July 02, 2018, 09:40:20 AM

Desenize sonunda tezos'cular muradına erdi. Uzun bekleyiş umarım meyvelerini güzel verir.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
July 02, 2018, 09:43:38 AM

Bilgilendirme için çok teşekkürler dediklerini yaptım fakat şifreyi hatırlamadığım için 3. seferde doğru adrese ve tezos bakiyeme kavuştum. Neden böyle atraksiyonlar aktivasyonlar falan yapılıyor acaba adam gibi bir cüzdan yapsalar seedleri girip bakiyeye ulaşsak daha güzel olurdu
tumece
Full Member

Activity: 392
Merit: 107

View Profile
July 02, 2018, 09:45:10 AM

valla globalde pekte iyi karşılamamış millet. gördüğüm kadarıyla. tamam tezosun iyi proje olduğunu kabul ediyoruz. mağdur olan kesimde muradına ermiş gibi görünüyor ama bu tezosunun fiyatının beklenilen gibi olacagını sanmıyorum. üstelik öyle bir anda başlattılar ki. piyasa içler acısı durumda. kimsede nakit kalmamış. herkes btc nin etherin fiyatının çıkmasını bekliyor nakite geçmek için. şimdi böyle bir piyasada tezosun para etmesi için insanların yüklenmesi lazım. ama yok malesef.
triclinics21
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
July 02, 2018, 09:45:27 AM

Hocam teşekkür ederim bende sayenizde yaptım. Kyc hemen oldu ve aktivasyonuda yaparak bakiyemi gördüm daha sonra online cüzdana restore ettim ve ilk seferde herşey tamamlandı. Tekrar çok teşekkür ederim meritim olsa verirdim
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
July 02, 2018, 09:53:42 AM

ooo betası mı cıktı bunun sonunda, kavgaları noldu bunların davaları fılan vardı,
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
July 02, 2018, 10:07:30 AM

Bu sifre dediginiz hangi sifre anlamadim ki ben?
Tezos aldigimizda A4 kagit seklinde PDF olarak kaydettim adresimi ve private keyini... Bundan baska sifre mi var?
Eger varsa ve o sifre olmadan tezoslara ulasilamiyorsa: bircok kisinin tezoslari yandi:) ben bile ne sifresi hatirlamiyorum su an...
Cüzdani kurunca görecegiz bakalim ne sifresiymis bu...
El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 02, 2018, 10:17:35 AM

Boğada geldi bugün piyasa canlandı. Eğer tersine dönmezse piyasa tam da zamanında çıkarıldı diyebiliriz. Ancak hala neden Binance'a girmedi? Merakla bu haberi bekliyoruz.

Delegasyon ve Fırıncılık konusunda da biri bizi aydınlatabilir mi? Elimideki tezoslarla nasıl ekosistemden coin kazanabiliriz?

Xexen4 (OP)
Sr. Member

View Profile
July 02, 2018, 10:22:47 AM

Bu sifre dediginiz hangi sifre anlamadim ki ben?
Tezos aldigimizda A4 kagit seklinde PDF olarak kaydettim adresimi ve private keyini... Bundan baska sifre mi var?
Eger varsa ve o sifre olmadan tezoslara ulasilamiyorsa: bircok kisinin tezoslari yandi:) ben bile ne sifresi hatirlamiyorum su an...
Cüzdani kurunca görecegiz bakalim ne sifresiymis bu...

ico platformuna mail ve şifre yazarak kayıt olmuştuk, o şifreyi istiyor
o şifreler için bir çözüm gelir mi bilmiyorum şuan yazılanlar ico fundraiser lerin coinleri serbest bırakabilmeleri için (aktive edilebilmesi için) icoda verilen mail şifre seed bilgisinin gerekliliği
El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 02, 2018, 10:28:07 AM

Bu Tezbox cüzdanına nasıl güvenebiliriz?
Resmi olan twitter hesaplarında ismi geçmemiş.
Yan hesaplarda geçiyor adı. Yani eğer yan bir uygulama ise, uygulamanın sahipleri şifrelerimizi elegeçirebilir sonuçta.

https://twitter.com/tez0s
https://twitter.com/TezosFoundation

Resmi sitede de bilgi paylaşılmamış.
Böyle iş mi olur...

bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
July 02, 2018, 10:35:02 AM

ben tezbox a guvenemedigimden sadece aktivasyon olayini tamamladim, suan kullanilabilir durumda coinler. redditte falan tezbox la ilgili guven veren cesitli konular ve mesajlar var. coderi tezoscommunity liderlerinden ve daha once de cesitli ufak uygulamalar gelistirmis tezos icin. 3rd party tool oldugundan temkinli olmakta fayda var bana kalirsa.
El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 02, 2018, 10:37:35 AM

ben tezbox a guvenemedigimden sadece aktivasyon olayini tamamladim, suan kullanilabilir durumda coinler. redditte falan tezbox la ilgili guven veren cesitli konular ve mesajlar var. coderi tezoscommunity liderlerinden ve daha once de cesitli ufak uygulamalar gelistirmis tezos icin. 3rd party tool oldugundan temkinli olmakta fayda var bana kalirsa.

Aynen öyle katılıyorum. Bende aktivasyonu yaptım, seed istemiyordu. Ama resmi açıklama gelmeden, yan bir uygulamaya seed yazmam.
Bu arada bu geniş tavrıyla ekibi -1 puan verdim. Wallet ile ilgili doğru düzgün bir açıklama yapmaları gerekir. Ayrıca bu walletın tasarımını bile beğenmedim.

Yavaştan sinirleniyorum ona göre Smiley

mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
July 02, 2018, 10:38:47 AM

bilgilendirici yazı için teşekkürler, meritimi verdim.

bende resmi bir hesaptan cüzdanla ilgili bir yayın yapılmadıkça cüzdan kısmını daha kullanmayacağım, aktivsyonu yapıp bakiyeyi aktif hale getirdim. cüzdan için biraz daha beklemekte -en azından resmi hesap anonsunu- fayda var diye düşünüyorum.
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
July 02, 2018, 10:51:10 AM

resmi cüzdan 2 hafta sonra çıkacak, seed import vs. de var.
adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
July 02, 2018, 12:04:34 PM

yatırım yapan herkesin gözü aydın Smiley bu kadar uzun bir süreden sonra umarım bekleyişinizin karşılığını almaya başlarsınız
kim-yon
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 251

View Profile
July 02, 2018, 12:43:51 PM

Aradan çok zaman geçtiği için şifresini unutanlar falan olabilir . Bu kadar çok yatırımcınıniçinden kesin hata yapacak olanlar olacaktır .
Xexen4 (OP)
Sr. Member

View Profile
July 02, 2018, 07:28:29 PM

delege atama işlemi ile ilgili kısmı 2. mesaja editledim. umarım faydalı olur Smiley
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
July 03, 2018, 12:25:32 PM

tezbox un guvenirligini sorgulamayi biraktim millet deli gibi delege atamasi yapiyo coinleri ordan buraya cekiyo Smiley
ilk cycle donmeden delege atamami yaptim bakalim ne kazanacagiz.
ilk cycle 1 saate kadar donecek sanirim
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: