Bitcoin Forum
May 29, 2024, 04:14:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Rus Firma Xiaomi’ye, İlk Halka Arzını Token İle Yapma Teklifinde Bulundu  (Read 136 times)
mdikmetas (OP)
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
July 03, 2018, 12:08:29 PM

2 Temmuz tarihli South China Morning Post’un haberine göre, Moskova, Rusya menşeli bir firma olan Blackmoon, dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi‘ye, yapacağı halka arzı ‘tokenleştirme’ teklifinde bulundu.

Haberde yer alan detaylara göre, tokenleştirilmiş fonlar oluşturan ve bunları yöneten bir blockchain fintech şirketi olan Blackmoon, Xiaomi’ye kendi ‘dolar için dolar’ karşılığında arz edeceği hisseleri için dijitalleştirilmiş tokenlar satmayı teklif etmiş. Bu bir bakıma Xiaomi’nin hisselerini token üzerinden kripto para birimleri ile satmak anlamına geliyor. Firmanın önerdiği ödeme yöntemleri içerisinde Ethereum, Bitcoin veya Litecoin de bulunuyor. Blackmoon, 9 Temmuz tarihinde Hong Kong borsasında başlayacak olan 4.7 milyar dolarlık halka arza katılmak için bu gelirini ekleyecek gibi duruyor.

Xiaomi geçen hafta bireysel yatırımcılara yönelik açtığı dört günlük alım periyotu boyunca hisselerinin 8.5 kat daha fazla satın alındığını görünce, hisselerin her birinin fiyatını 2.16 dolar olarak değiştirmişti. Bu da dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisinin değerini 54 milyar dolar yapar ki bu ilk planlanan 100 milyarlık değerin hemen hemen yarısı. Söylenenlere göre Blackmoon tarafından sunulan token fiyatı Xiaomi hisselerinin performansı ile doğrudan bağlantılı. Blackmoon baş işletme görevlisi Sergey Vasin konu hakkında şunları ifade etti:

”Xiamo token’inin fiyatı, makul ücretler il birlikte,  Xiaomi’nin hisselerinin IPO fiyatı tarafından oluşturuluyor. Sadece kripto kabul ediyoruz, bu sebeple ödemenin ABD dolarına veya Hong Kong dolarına eş değer bir kripto miktarı ile yapılması gerekiyor.”

Blackmoon’a göre hisse sahipleri tokenları aylık aralıklarla satın alabilecekler. Satın alma olayından sonra, Blackmoon portföyde yer alan Xiaomi hisselerini aynı miktarda satın alınan tokenlar ile değiştirecek. Token sahipleri bunun akabinde yatırımlarını kripto para üzerinden alacaklar ancak söylenenlere göre Blackmoon ödeme seçenekleri üzerinde ek çalışmalar yürütmekte. Blackmoon CEO’su Oleg Seydak, sosyal medya üzerinde bir anket yapıktan sonra ‘bir çok insan bu IPO sürecine tokenlar aracılığıyla katılmak istiyor” sonucuna ulaştıklarını ifade etmişti.

Xiaomi firmasından bir sözcü South China Morning Post’a yaptığı açıklamalarda Blackmoon tarafından sunulacak token satışının henüz firma tarafından kesin olarak onaylanmadığını veya uygun bulunmadığını ifade etti. Blackmoon yetkilisi Vasin de satılan token miktarını belirtmekten özellikle kaçınmıştı. Tokenlar Hong Kong veya Çin’de mevcut değil.

Blackmoon iyi bir marka veya isim üzerinden nemalanmaya çalışan ilk token projesi değil. Bu yılın başlarında Dubai menşeli bir kripto para şirketi olan Alibabcoin Foundation, Çinli e-ticaret devi Alibaba Group Holding‘e karşı bir karar kazanmıştı. ABD mahkemesindeki bir yargıç, Alibabcoin Foundation firmasını telif hakkı ihlali ve şirketin adını kullanarak ”öne çıkan, durmadan tekrarlanan ve insanları yanlış yönlendiren” davranışlar sergilemek ile suçladığı davanın ve davada istenilen kısıtlama emrinin gerekli olmadığına karar vermişti.

Kaynak : https://koinbulteni.com/rus-firma-akilli-telefon-ureticisi-xiaomiye-ilk-halka-arzini-token-ile-yapma-teklifinde-bulundu-21865.html?utm_source=bildrm&utm_medium=anlik&utm_campaign=direk
Sikkoin
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile WWW
July 03, 2018, 12:40:02 PM

Eğer Xiaomi bunu kabul ederse büyük bir öncülük yapmış olur. Ayrıca ilerleyen dönemlerde kendi marketlerinde kripto kullanması için de temel olabilir.
sinanay
Jr. Member
*

Activity: 146
Merit: 1

View Profile
July 03, 2018, 01:10:51 PM

bu habere bayıldım mi nin bu öncülüğü peşiden diğer firmaları da sürükleyecektir harika haber diye buna denir derim
usakli64
Full Member

Activity: 980
Merit: 143

View Profile WWW
July 03, 2018, 01:11:28 PM

Xiaomi CEO'su yeniliklere açık bir vatandaş olduğunu biliyorum. Böyle birşey olursa şaşırtıcı olmaz. Piyasaya çok iyi yönde etki edeceğini düşünüyorum daha da iyisi öncü olarak lokomotif görevinide bir anlamda üstlenmiş olur. Umarım bu gerçekleşir.

NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE
sanjimor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 03, 2018, 04:28:48 PM

Xiaomi çok yenilikçi bir firma ama böyle bir şeyi kabul edeceklerini sanmıyorum. Kabul ederse reklam tanınırlık ve kullanım açısından çok güzel olur ama pek sanmıyorum.
mumisigi
Jr. Member
*

Activity: 144

View Profile
July 03, 2018, 04:35:23 PM

firma sadece cep telefonu üzerinde çalışmıyor bir çok konuda yeni tasarımlara kapı açmış durumda büyük ihtimalle kabul edecektir.
FlashPeakUp
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
July 03, 2018, 05:04:17 PM

Hisse ile eşdeğer olacağından bahsedilmiş. Tahminim bu şekilde bir halka arz Xiaomi için yasal olarak sorun olacaktır.
karakan77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 2

View Profile WWW
July 03, 2018, 06:55:19 PM

Xiaomi kesinlikle geleceğin markalarından biri olacak şahsen ürünlerini memnuniyet ile kullanmaktayım.Rus firmanın teklifi ne kadar heyecan verici olsa da yasal zorlukları ne şekilde aşarlar vs. bu konu hakkında bilgi sahibi değilim, yalnız şundan eminim ki be teklife evet demek büyük cesaret ister ama peşinden Xiaomi'ye büyük bir kazanç ve vizyon getirir ayrıca kripto piyasasını bir anda hareketlendirip güven verir boğanın kralı yaşanır  Cheesy ilk alıcılardan biri olurum bir an bile düşünmeden..

▀▀    PUBLISHprotocol    [  WHITELIST  ]    ▀▀
The most viable blockchain based media platform
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
July 03, 2018, 07:16:47 PM

Xiaomi bu işe sıcak baksın ilk yatırım yapacağım ico olur hem de gözüm kapalı yatırım yaparım. Sadece ne kadar yaptıracağımı düşünürüm. Sadece telefon değil bir çok kaliteli teknolojik ürünleri var
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
July 04, 2018, 09:54:52 AM

Xiaomi ile ilk makul fiyatlı ve çok yüksek kaliteli powerbank ları ile tanıştım. hala mağzamda satarım ve eşe dosta tavsiye ederim. sonra cep telefonu işinede girdiler kullanmasamda takip ettiğim o iştede çok başarılılar. umarım kripto konusundada kendi sektörlerinde bir ilke imza atarlar ama kripto ya pek sıcak bakmayan çin hükümeti sıkıntı olurmu bilmem.
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
July 04, 2018, 10:05:43 AM

BlackMoon şirketi üzülerek söylüyorum ama olmadık bir teklifte bulunmuş. Xiaomi yetkilileri de uygun bir dille bunun mümkün olmadığını zaten belirtmişler. Çin'in katı ekonomik yapısı böyle bir iş ortaklığına kolay göz yummaz, Xiaomi de bu riski almaz..

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
the_doctor
Full Member

Activity: 406
Merit: 189

View Profile
July 04, 2018, 10:48:22 AM

yasal sorunları, prosedürleri  aşabilirlerse , çok bomba bir haber olur. ama ben kısa vadede pek mümkün görmüyorum. sadece yüzümüzü gülmseten bir haberden ötesi olmayacaktır
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
July 04, 2018, 10:59:15 AM

En sevdiğim teknolojik firmalardan biri xiaomi ve bir çok ürününü kullanıyorum. Bu tarz bir halka arz yaparlarsa kripto dünyası için harika bir gelişme olur ama yapacaklarını sanmıyorum.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
July 04, 2018, 11:58:58 AM

yasal işlemleri nasıl gerçekleştirirler bilmiyorum ama yapabilirlerse 10 numara olur. Xiaomi teknoloji alanında en iyi firmalarından birisi.
bekliyoruz gelişmeleri
Rkc Trader
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
July 04, 2018, 12:03:17 PM

Xiaomi çok büyük bir şirket ama bu şekilde bir halka arz olabileceğini sanmıyorum. Firma talep kadar hisse senedi alıp bunu yapmaya çalışacak anladığım kadarıyla.

clions57
Member
**

Activity: 100
Merit: 10

View Profile WWW
July 04, 2018, 12:10:10 PM

Bu tarz işletmelere ICO yöntemiyle satış yaparsa hem kısa sürede hızlı bir satış gerçekleştirir hemde borsalar üzerinde yapılacak işlemlere göre daha az sorunlu olur. Üstelik kripto para piyasasında beklenti yüksek olacağı için satışının çok hızlı biteceğini tahmin ediyorum. Kabul ederlerse tam bir kazan kazan durumu ortaya çıkar.
barslanhan
Member
**

Activity: 658
Merit: 42

Graphic Designer

View Profile WWW
July 04, 2018, 12:30:20 PM

Piyasanın yenilikçilikte öncüsü olan ve gerçekten teknoloji devi olan ( bende bir MI kullanıcısı olarak övmelere doyamadım) Çin devi MI firmasının sanal tokenlar ile hisse toplaması diğer firmalara önayak olacaktır. Her alanda bayrak taşıyan konumuna gelen MI, bu alanda da öncülüğü kimseye kaptırmayacaktır.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
July 04, 2018, 12:37:38 PM

xiaominin bu platformda fanboyu cok. o tarz bir iş yaparlarsa akla almıcak rakamlarda yatırım alabilirler. Sahsen ben bile yatırım yaparım. En mantıklı ico olmus olur.
bitcoinbcn
Full Member

Activity: 714
Merit: 125

View Profile WWW
July 04, 2018, 01:52:37 PM

Kesinlikle öncü olur ancak şunu da unutmamak lazım, mevcut piyasada kimse böyle bir ICO kararı almaz diye düşünüyorum, yapılan ICO ların yarısından fazlası çöp olurken o topa girmek istemeyecektir adamın kendi pazarı ve potansiyeli varken onu biran evvel nakde çevirmek isteyecektir.

necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252

View Profile WWW
July 04, 2018, 07:02:48 PM

artık büyük şirketlerin bu kulvarda iyice adını belli etmesini istiyoruz. Bugün Google kendi kripto parasını çıkartsa rekor ico talebi kırar. onun gibi niceleri var. ama bu durum ilerde öngöremeyeceğimiz kaos durumlarını da oluşturabilir.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
Pages: [1]
  Print  

Jump to: