Bitcoin Forum
June 21, 2024, 07:43:54 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ledger Nano S - yakından bakmak ve bilgi edinmek isteyenlere ;)  (Read 302 times)
freim (OP)
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
July 03, 2018, 08:18:01 PM
Merited by PHI1618 (1), AztecGoldHero (1), paca08 (1)

Öncelikle şu anda piyasadaki en güvenli cüzdanlardan birisi olduğunun altını çizelim. Kurulum sırasında verilen Seed mutlaka kaybetmemeniz gereken en önemli kağıt.

Cihaz Tam Olarak Ne Yapıyor?
Bu cihaz aslında, usb bellek boyutundaki bir mikro bilgisayar. Yaptığı şey, sizin private keylerinizi şifreli bir şekilde tutarak, bilgisayarınıza virüs girmesi gibi durumlarda bitcoinlerinizin çalınmasını engellemek. Yani cihazın USB kablosunu çektiğiniz anda offline oluyor, hesabınızdan sizin istediğiniz dışında bitcoin gönderilemiyor.

Cüzdan Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?
Bu bitcoin cüzdanı öncelikle Google Chrome üzerinden buradaki eklenti ile çalışan bir yazılımla çalışıyor. Bilgisayarınızın USB çıkışından güç alan cihaz ilk olarak kurulum yaparken sizden 24 haneli bir recovery seed oluşturmanızı istiyor. Yani bu cüzdan çalındığında ya da PIN kodunuzu 3 kere yanlış girdiğinizde (cihazı güvenlik amaçlı tamamen siliyor) tekrar cüzdanınızı geri yüklemek amaçlı kullanılıyor. Aynı zamanda bu cüzdan olmadan da yazılımsal cüzdanlarla 24 haneli seediniz ile restore işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıda şirketin verdiği seed formuna 24 haneli seedleri girmeniz en mantıklısı. Bu şekilde cüzdanınız internete tamamen kapatılmış oluyor. Tabi kağıdı kaybetmemeniz, yangın vb. gibi durumlarda korumanız gerekmekte. Mutlaka bir yedeğini fiziksel olarak almalısınız. Sonuç olarak bunu ele geçiren birisi, bitcoinlerinizin kontrolünü tamamen almaktadır.

Chrome Yazılımının Yüklenmesi ve Arayüz
Chrome yazılımı oldukça güzel ve Trezor wallet’ın arayüzüne göre daha başarılı. Sade, kullanımı kolay ve karmaşadan uzak bir arayüz sizi bekliyor.

Bitcoin Göndermek
Chrome uygulaması üzerinde “Send Bitcoins” bölümüne girerek istediğiniz adrese hesabınız yettiği kadar gönderim yapabiliyorsunuz.

Cihaz Düğmelerinden Tetikleme
Bir adrese gönderim yapmak istediğiniz zaman cihazın üzerinde bulunan iki buton ile yazılımdan gönderdiğiniz emiri onaylamanız gerekiyor. Tuşun tetikleme yapması, zararlı yazılımların sizden sizinsiz bitcoin göndermesine büyük ölçüde engel oluyor.

Ayarlar Bölümüne Hızlı Bakış
Yazılımın içerisindeki ayarlar bölümünden donanımsal cüzdanla ilgili temel özellikleri değiştirebiliyorsunuz.

Ethereum ve Diğer Altcoinleri Destekliyor
Sadece bitcoin değil, farklı altcoinleri de bu cüzdanda saklayabiliyorsunuz.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
July 04, 2018, 08:54:43 AM

Benim konuları da ekleyeyim, ilgilenenlere lazım olur

REHBER: Ledger Nano S incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2193095.msg22024830#msg22024830

REHBER: Trezor Wallet incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2483338.msg25421612#msg25421612

REHBER: Bitbox Wallet incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar
https://bitcointalk.org/index.php?topic=3162857.msg32703759#msg32703759

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
hearttopicpositived
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 0

View Profile
July 04, 2018, 10:24:09 AM

nereden temin edebiliriz bunda da usb nin çalınma ihtimali var ama olsun onlinedan daha güvenli
mediation
Member
**

Activity: 364
Merit: 10

View Profile
July 04, 2018, 11:22:05 AM

Bildiğiniz üzere son zamanlarda hack olayları oldukça arttı ve piyasa da bir çok büyük yatırımcı mevcut. Bu yatırımcıların kendilerini güvence altına almaları için oldukça mantıklı bir araç.

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
July 04, 2018, 06:52:34 PM

Hepsiburada sitesinde geçenlerde görmüştüm 600 TL'ye satılıyor. Türkiye'de şu anda başka satıldığı yer var mı bilmiyorum. Resmi web sitesinde online satış varmış fakat onun da kargo ücreti oldukça yüksek.
WaDa
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
July 04, 2018, 07:00:44 PM

Hayırlı olsun bende 2 ay önce binbircesit.com dan aldım sanırım sen yurtdışından getirdin İngilizce yedekleme kağıdı falan var Smiley walla ben tüm kelimeleri ezberleyip yedeklediğim kağıdı yırtıp yaktım  Grin
Atademir
Jr. Member
*

Activity: 87
Merit: 1

View Profile
July 04, 2018, 07:53:59 PM

hocam o nasıl iş ya  Shocked ben 24 kelimeyi vücuduma dövme yaptırmayı düşünüyorum  Roll Eyes
campeck
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 251

View Profile
July 04, 2018, 10:27:33 PM

Hayırlı olsun bende 2 ay önce binbircesit.com dan aldım sanırım sen yurtdışından getirdin İngilizce yedekleme kağıdı falan var Smiley walla ben tüm kelimeleri ezberleyip yedeklediğim kağıdı yırtıp yaktım  Grin

Aman sakın diyorum naptınız, yalnızca ezberlemekle olacak bir iş değil, B12 vitaminlerinizi aksatmayınız bari çünkü insan hafızası gelir gider anlıktır bu işler  Grin
ferhat1242
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 277

CAT.EX Exchange

View Profile
July 04, 2018, 11:24:28 PM

Hayırlı olsun, bu konuyu gördükten sonra bende almayı düşündüm. Takıldığım bir yer olursa sizi rahatsız edebilirim  Wink Grin

|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
snykutlug
Member
**

Activity: 448
Merit: 17

View Profile
July 04, 2018, 11:47:39 PM

Eline emeğine sağlık güzel kardeşim yapmışsın etmişsinde youtubeda kullanım videosu var daha yararlı bilgiler sunsanda bizde merit atsak sizlere böyle copy paste olmuyor
williamsmith
Full Member

Merit: 100

View Profile
July 05, 2018, 01:33:10 PM

Çok güzel bir anlatım olmuş. Okuduğunu anlayıp anlatabilenlere keşke birer tane hediye etseydiniz. Eskiden ne güzeldi kitap okuyup anlatır ve ödül kazanırdık.
suram
Full Member

Activity: 560
Merit: 113

View Profile
July 05, 2018, 04:35:22 PM

''Yaptığı şey, sizin private keylerinizi şifreli bir şekilde tutarak'' o zaman şifreli bir usb'den farkı ne? açıklama biraz kapalı olmuş şifre ledger'de tamamen izole bir yere bağlanırken bile dışarıyla ilişkisi olmuyor ama diğer yöntemler de her türlü dış ortamla etkileşime girmesi gerekiyor.

ADVERTISEMENT SPACE FOR RENT, PM
ugur2222
Member
**

Activity: 210
Merit: 16

View Profile
July 05, 2018, 05:43:59 PM

Güzel bir anlatım olmuş . Bilmediğim için soruyorum. Olduda cihaz arızalandı su girdi yada cihaz kayboldu ? bunun için yapılabilecek bişey oluyormu . yani yeni bir ledger alsak eski seedlerimizi girsek filan ?
Ridcan
Member
**

Merit: 31

View Profile
July 05, 2018, 06:24:09 PM

Hocam güzel bir başlık güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık ledger nano almak bana göre mantıksız ben ufak yatırımcıyım ama eğer bir gün voleyi vurursam bu sektörde alırım bende bir nano  Grin
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
July 05, 2018, 09:19:36 PM

Çok önceden almıştım. Biraz önce bilgisayara taktım. Nano hesap cüzdanını açmak istedim. Ledgere girdikten sonra Nano yazılı yerdeki indirmeyi yaptım. Ledgere ekranında Nano yazısı çıkıyor. Çift tıklayınca malum ses çıkıyor ama hiç girmiyor. Ne yapmak lazım? Evladiyelik biraz Nano atıp unutacaktim ama olmadı. Var mı bilginiz
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 645

View Profile WWW
July 05, 2018, 09:34:55 PM

güzel konu bılmeyenlere yardımcı olur. ancak nano legder 100k dolar uzerı yatırım yoksa gereksız bence,
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
July 06, 2018, 05:21:31 AM

PHI1618 üyesinin yaptığı incelemeleri de okuyarak yararlanabilirsiniz. Önceden bu tür cihazlara ihtiyaç duymazdım ancak pek çok hack girişimi saldırısı olmaya başladı tek tek takip ederek önlem almak zorlaştı ledger kullanarak güvenliği önemli derecelere çekmiş oluyorsunuz. Oluşturduğunuz seed kodunu not aldıktan sonra ledgeri sıfırlayın not aldığınız yere bakarak tekrar cüzdana girerek doğrulama sağlamış olursunuz ne olur ne olmaz kesinlikle yapılmasını öneririm. Cihazı güncelleme kısmı sorunlu gibi ya da bana denk geldi en son güncellemek istediğim de epey ter döktürmüştü. Başka sıkıntısını görmedim ücretinin her kuruşunu hak ediyor.
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
July 06, 2018, 03:11:31 PM

Henüz ledger almamı gerektirecek miktarda bir yatırımım yok fakat Ledger ve türevleri  ileride net olarak düşündüğüm donanım cüzdanlarından. En önemlisi de kafa rahatlığı sağlaması. Dolar sebebiyle fiyatı her ne kadar uçuk olsa da yurtdışına göre, kayda değer miktarda yatırımı olanlar için hack stresine değmez.
henrybek3
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
July 06, 2018, 06:49:20 PM

Aynen dostum yatırım miktarım artınca bunu korumak için bu tarz bir yöntem kullanabilirim ama şu an için çok da tercih edeceğim bir yöntem değil fiyatı en son 650tl civarıydı biraz düşüş olursa takipteyim
Matthewww
Full Member

Activity: 322
Merit: 102

View Profile
July 06, 2018, 09:45:35 PM

Yatırım olarak miktar artmadıkça almayı düşünmüyordum fakat son zamanlardaki hack olayları biraz can sıkmaya başladı. fiyatı biraz uçuk ama böyle devam ederse alıcaz artık.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: