Bitcoin Forum
May 28, 2024, 02:43:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Preturile practicate de vanzatori  (Read 896 times)
acidu (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 10


View Profile
February 12, 2014, 11:10:34 PM
Last edit: February 13, 2014, 08:37:23 PM by Cyrus
 #1

Deci sa inteleg ca acum nu mai e mtgox`ul la moda?... nu neaparat... dar nu intelegeam efectiv deloc pe cei care vindeau inainte la pret de mtgox... doar pt ca era exagerat pretul..... acu ca nu`i mai exagerat? ca e mai low... ce e?/// nimic de punct de refeinta... nu am nimic cu omu care vinde... dar eu am avut nevoie intr-o vreme... si pe toti care i`am contactat sau m`au contactat ... imi bagau pe gat pretul de mtgox... pai oamenilor... numai daca mtgox scade va puteti trezi la realitate?... eu daca am nevoie de btc rapid... platesc un pret anume de pe un site anume... + o suma , procentaj.. care ar trebui sa-l dau la bitstamp... aka sepa... si alte minuni..., doar ca toate astea ma duc teoretic la logica ca si voi care vindeti aveti nevoie rapida de bani... pt ca a altfel efectiv nimeni... dar chiar nimeni nu va opreste , sau nu va oprea sa-i vindeti pe gox...pt ca se stie... vezi banii`n cont... hehehee.... dupa multa vreme..., cand eu explicam la oameni treaba asta... ca nu e fair play.... credeau ca sunt un nebun...si sa nu ``ma bag`` eu peste afacerile lor... vrei?... nu?.. nu`i problema... vrea altu/.//alt fraier... o mentalitate BOLNAVA...


imi cer scuze daca am fost putin offtopic...!
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 13, 2014, 07:21:54 AM
 #2

aha,,, deci sa integ ca acum nu mai e mtgox`ul la moda?... nu neaparat... dar nu intelegeam efectiv deloc pe cei care vindeau inainte la pret de mtgox... doar pt ca era exagerat pretul..... acu ca nu`i mai exagerat? ca e mai low... ce e?/// nimic de punct de refeinta... nu am nimic cu omu care vinde... dar eu am avut nevoie intr-o vreme... si pe toti care i`am contactat sau m`au contactat ... imi bagau pe gat pretul de mtgox... pai oamenilor... numai daca mtgox scade va puteti trezi la realitate?... eu daca am nevoie de btc rapid... platesc un pret anume de pe un site anume... + o suma , procentaj.. care ar trebui sa-l dau la bitstamp... aka sepa... si alte minuni..., doar ca toate astea ma duc teoretic la logica ca si voi care vindeti aveti nevoie rapida de bani... pt ca a altfel efectiv nimeni... dar chiar nimeni nu va opreste , sau nu va oprea sa-i vindeti pe gox...pt ca se stie... vezi banii`n cont... hehehee.... dupa multa vreme..., cand eu explicam la oameni treaba asta... ca nu e fair play.... credeau ca sunt un nebun...si sa nu ``ma bag`` eu peste afacerile lor... vrei?... nu?.. nu`i problema... vrea altu/.//alt fraier... o mentalitate BOLNAVA...


imi cer scuze daca am fost putin offtopic...!

@acidu: As aprecia daca ai incerca sa fii mai putin agramat, mai elegant in limbaj si mai coerent cand vrei sa iti spui un punct de vedere.
Imi este greu sa cred ca in acest mod ai sa poti sa iti impui vreun punct de vedere oriunde, chiar si cand ai dreptate.

In mare, am inteles unde bati tu, doar ca afirmatiile tale nu prea au suport in realitate.
Recomand sa verifici datele inainte de a face niste afirmatii, poate jignitoare in caz ca epitetele de mai sus imi erau adresate mie.
Ca sa te ajut, iti dau un link ca sa vezi ce pret era pe mtgox cand am facut update la anunt:
http://bitcoincharts.com/charts/mtgoxUSD#rg10ztgCzm1g10zm2g25zv

Legat de:
aha,,, deci sa integ ca acum nu mai e mtgox`ul la moda?.

datele arata ca este la moda.
Vrei nu vrei, mtgox-ul este cel mai important exchange, doar ca in update-ul anuntului meu eu am trecut de la mtgox la bitstamp ca sa fie btc-ul la un pret mai mic pentru cumparatori.

Ca intre timp, preturile pe mtgox au scazut sub bitstamp, asta e alta poveste, dar in anunt e scris destul de clar ca sub un anumit prag, nu vand crypto.
Esti liber sa cumperi de unde vrei tu.

Mai departe cauti singur, faci research si tragi ce concluzii vrei tu, dar de preferat in alta parte, ca acest topic este unul de market si nu flame/free discussion.
acidu (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 10


View Profile
February 13, 2014, 03:30:02 PM
 #3

bine prietene!


-afirmatiile mele au acoperire in realiutare... si daca e necesar pot sa iti trimit pe PM cateva conversatii si sa vezi cum vanzatorii in cele din urma dupa ce le`am explicat cum sta treaba au si fost deacord sa facem cum trebuie.. si sa lasam pretul de gox deoparte, doar ca era too late.. si am luat de pe bitstamp, nu vorbesc din auzite, nu trag concluzii la ce am visat azinoapte.... spuneam ce fenomen se intampla si ca nu e fair play... si ma bucur enorm ca dupa cate vad nici tu nu ai treaba cu pretul de gox daca nu ma insel . Smiley


daca am scris `` nimic de punct de refeinta`` ... *ca

``nu am nimic cu omu care vinde`` - nu inteleg de ce sari ca ars !



alte agramatisme ... si minuni unde ai vazut?

-ca modul meu de exprimare e mai diferit, asta NU ma obliga pe mine ca utilizator al acestui forum sa iti explic eu pe limba ta, oricum sunt 100000% ca ai inteles perfect TOT... doar ca te`ai simtit probabil jignit, ofensat, frustrat... ca s-a mai gasit un idiot sa iti scrie tie pe thread, ai uitat ca iti fac practic reclama free... ca cu tot ce scriu eu aici... practic tu ai un UP... stiu stiu... nu ai nevoie de reclama.


-nu inteleg un gingur lucru... de ce noi romanii ,marea majoritate... cam la orice tre sa sarim prima data ca arsi, sa dam lectii de gramatica, sa nu mai stiu eu ce, creierul uman e facut fain, nu trebuie ca eu sa scriu corect gramatic ca tu sa poti intelege cuvantul respectiv + ca nu ma obliga absolut nimeni sa folosesc o gramatica adegvata unui anumit level de inteligenta, daca scrii rapid pe taste se intampla pur si simpu sa gresesti+ ca nu am timp sau poate cheful necesar sa verific toate virgulele si alte magarii, atunci cand scrisul este de mana, aka pe foaie cu pix... acolo sunt perfect pe o linie cu tine.. acolo intradevar o sa iti dai seama de anmite chestii legate de iq`ul fiecaruia, cat de cat timp internetul la noi e free, ma refer la restrictii, eu doresc sa ma exprim liber iar daca nu se intelege modalitatea mea de a ma exprima asta nu inseamna ca EU sunt neaparat vinovat, poate fi si vina chiar cel care citeste, in fine...

-ai luat-o personal si nu era cazul+ ca nu era adresata tie... ci tuturor care iti citesc thread-ul, dada.. stiu stiu... nu aveai nevoie de asa ceva ca te descurci singur... din nou iti repet, nu o lua personal, si nu te mai lega de oameni care ai crede ca la prima vedere scriu agramat si au o modalitate de exprimare ce tine stric de personalitatea fiecaruia. Nu judeca cartea dupa coperti, cunoaste-ma si apoi trage concluzii daca e necesar, la fel de bine mi se potriveste si mie... pt ca nici eu nu te cunosc si tocmai de aceea eu am incercat in explicatia mea sa raman neutru si sa nu acuz oamenii de agramatisme si metode de exprimare, pt ca la fel pot si eu sa stau sa iti analizez gramatic textul si cu siguranta vor fi unele greseli... dar ti`am mai explicat mai sus... USE THE INTERNET FREE!, si cand dam declaratii la politie scrise de mana... acolo putem linistit sa scriem cat de corect GRAMATIC vrea muschiul fiecaruia.

Sper ca acum sa ma fi facut inteles... si iar repet... pff.. NU LUA DELOC PERSONAL tot ce e scris pe aici!, si ma bucur ca fata de multi altii faci ceva si e ceva fain ce faci, monede alternative si alte minuni de genu sunt practic si hobby-ul meu sau cum sa-i spun... fac parte mare din viata mea si e foarte OK, chiar daca piata e low acum si ni se pun multe bete in roate, nu putem crede decat ca pe viitor va fi mult mai bine ca acum.

Sa ai spor la vanzare, cu placere pt UP Smiley))
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 13, 2014, 06:55:55 PM
 #4

Ultimul drept la replica imi apartine si daca mai ai ceva obiectii, fa-le pe PM sau intr-un topic separat, ca sa nu incarcam acest topic de vanzari.

1. Cat timp ai facut un comentariu pe topicul meu, care nu are legatura cu anuntul meu, am tot dreptul sa o iau personal.
Daca vroiai sa ai vizibilitate mai mare, cred ca era mai indicat sa deschizi un topic "Pretul corect" in sectiunea principala si acolo puteai dezbate acest subiect cu toata comunitatea.
Asa mi se pare mie ca ar fi fost mai logic.

2. Cand ti-am facut observatie legat de modul tau de a scrie, crede-ma ca mi-a venit greu ca inteleg ce ai vrut tu acolo sa zici. Am citit de 2 ori ca nu imi dadeam seama care e problema ta, si care e legatura cu mine. As spune ca am inteles partial ce am citit.
Observatiile mele au fost pertinente si ma gandesc ca nu iti strica sa schimbi cate ceva.
Nu tot timpul am rabdare sa descifrez un asemenea text, si crede-ma, daca era pe alt topic, ii dadeam skip. Asta inseamna ca ai fi pierdut un cititor, si sunt convins ca mai sunt si altii ca mine.

3. Libera exprimare e la fel atat pe internet cat si in viata de zi de zi. Stiu ca sunt unii care prind aripi in spatele unui nickname, zic lucruri in mediul online pe care nu le pot zici cuiva in fata, din timiditate, rusine sau frica. Dar aceasta caracteristica e deobicei valabila pentru cei aflati la varsta adolescentei sau celor care au trecut sau nu prin scoala fara a intelege prea multe despre cum trebuie sa se comporte in comunitate.
Deci, daca stam in spatele unui calculator, nu inseamna ca e frumos sa ne permitem sa ne jignim, injuram pe forumuri, mai ales ca nu ne cunoastem.
Ce ne putem permite in spatiul privat, intre prieteni, e cu totul alta poveste.
Sper ca prin aceste fraze ti-am explicat cam ce cred eu despre libera exprimare pe internet.

@Cyrus: in caz ca citesti aceste mesaje intre mine si acidu, muta-le intr-un alt topic, sau chiar sterge-le, cum consideri tu.

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3780
Merit: 3005



View Profile
February 13, 2014, 08:35:42 PM
 #5

@Cyrus: in caz ca citesti aceste mesaje intre mine si acidu, muta-le intr-un alt topic, sau chiar sterge-le, cum consideri tu.
Citesc, citesc Smiley. Am sa mut aceste posturi intr-un thread separat, de unde se poate continua eventual discutia despre preturile practicate de vanzatori. Acidu este liber sa schimbe titlul thread-ului nou creat.

clex_us
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
February 14, 2014, 12:24:25 AM
 #6



       salut ma bag si io in cearta doar ca nu in cearta voastra io am alta problema 
       am zis pe undeva pe aici ca o sa pun diverse la vanzare gen risere startere sursa auxiliara
       diverse nu mai stiu aa unitate racire placi video etc
       si am zis de pret pt risere alimentate 30 lei si ziceam eu acolo ca vand doar in buc si ca sunt facute de mine (homemade)
       ca sa las loc si colegilor care vand produse similare pt ca sunt oameni care nu au incredere in dastea facute in casa
       vor de serie de fabrica ma rog si nu sunt toti minerii doar in bucuresti da? deci e loc si pt altii care sa vanda la iasi bacau
       sau unde mai e lume care mineaza si are nevoie de diverse ....acuma treaba e ca am inteles ca e prea mic pretul meu si fac
       concurenta neloiala si nu as vrea sa intram in conflict ca nu are sens
       
      intrebarea mea ar fi urmatoarea :
   
      care ar fi pretul corect pt un riser pciex16 to pciex1 sau x16 to x16 alimentat produs de mine functional Smiley probat verificat
      de fata cu cumparatorul schimbat sau dat banii inapoi in caz ca apar alte probleme stiu si io ...
      enervanta complicaciunea unei probleme destul de simple

      eee care e pretul corect ? pt mine care ma chinui sa lipesc 18+18 x 2 pini la un pciex16 to x1 da ?etc si sunt prea ieftin la 30 de lei
      ca vb aia nu ma deranjeaza sa le dau cu un 1btc bucata da ma umplu de nervi ca ziceam si de riguri puse la vanzare ...scumpe       domne scumpe nu zic sunt componente bune in ele scumpe etc ...dar asta nu inseamna ca sunt bune de cumparat cand cu banii aia poti sa iti faci un rig care sa faca mai mult hash

     toata lumea vrea sa faca un ban eu nu am nimic cu nimeni sa vanda ce vrea la cat vrea si cum vrea ca nu e treaba mea dar
     nu pricep de ce sunt eu vinovat daca eu vreau sa vand ceva ce nu este identic cu nimic altceva ce se vinde deja la un pret
     considerat de mine decent si sa mi se spuna ca e prea ieftin si nu las loc pt altii ....problema mea defapt e ca mam simtit jignit pt  ca  eu in fapt vreau sa ajut sa fie mai usor sa minezi sa fim mai multi sa fie bine pt toti nu doar pt 10 insi care stiu ei sa faca una alta de parca ar fi sa faca nave spatiale ...sa dau un exmplu de 2 lei  ....sunt placi de baza de 2 3 mil noi sau 1,5mil sh cu 1 pciex16 si 3 pciex1 foarte bune pt un rig de 4 placi asa sunt procesoare de 1,6 1,7 mil foarte bune da? sh gasesti la 1 mil  memorie 4g 1,5 hai 2mil surse "dalea nasoale domne ' ca se vb atata de surse de o sa inebunim 2 surse la 750w la 1,5 hai 2 mil sunt foarte bune  si 4 r9 270x  de ex toxic model e la 10 mil nou cu garantie care este in stoc si nu e asa imposibil si extraterestru sa faci rost cu ca tot va place garantia asta asa si scoate aprox 500 hash pe placa  x4 2000 hash deci maxim 50 mil si gata rigu no treb sa lom cele mai cele componente ...vb cu cineva ieri un rig 4 x 7950 80 mil hai frate chiar asa ?
 
   mda nu mai conteaza

  eu chiar o sa astept raspuns la intrebarea aia cu pretul corect pt niste amarate de risere
  apropo ma chinui acu sa fac o unitate de racire cu apa placi video    radiator ventilator fitingarie cooler pt procesor pompa etc asta la 
  cat sa l vand ? aaa?

  mda scuzati lipsa de virgule unele litere si ce o mai fi ca asta e alta problema    sper totusi sa pricepeti ce am scris

  numai bine
      si nu mai va certati aia e unu scrie mai nu stiu cum altu e de parere ca cineva jigneste etc
      poate si eu supar prin ce scriu .....hai sa vb pe bune fara atacuri si sa fim mai uniti ...
dracarnic
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 156
Merit: 100

Conceive. Believe. Achieve.


View Profile WWW
February 14, 2014, 07:36:59 AM
 #7

@clex_us: Nu conteaza ca aceste risere sunt produse de tine. Ideea este sa functioneze la fel ca si restul.

Ar fi de preferat  ca preturile practicate de tine sa fie aproximativ la fel cu cele "din piata". Spre exemplu, un riser 1X - 16X powered are un pret de vanzare care pleaca de la 35 lei si ajunge la 60 lei pentru cele pe USB. Iar pentru riserele 16X - 16X powered, preturile sunt intre 40 lei si 70 lei. Ia in considerare faptul ca un client din Bucuresti va prefera sa cumpere din Bucuresti. Asta pentru ca nu mai plateste transportul prin curier rapid/posta.

Acelasi principiu se aplica si pentru celelalte produse pe care doresti sa le vinzi.

Referinta preturi pentru racirile pe apa: http://www.ekwb.com/shop/

"Bitcoin is a technical tour de force." - Bill Gates
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
February 14, 2014, 02:27:00 PM
 #8

prietene... ce frustrari!!!

auzi ce revolta interna ii macina pe unii ca nu vand astia BTC la un pretul care sa il avantajeze pe cumparator (ce nesimtiti si vanzatorii astia)...

deci renuntam la free market pt ca (nu mai) suntem competitivi ? Ce tampenie e asta ? Mi-se pare maximul absurdului (romanism pur) cand un intermediar (ca sa nu zic bisnitzar) ii sugereaza unui producator cu ce pret sa vanda.



Vanzatorul are DREPTUL sa isi vanda marfa cu cat crede de cuviinta. Singurul motiv pentru care bisnitza asta (inca) functioneaza este pt ca multi clienti nu se complica sa isi comande singuri de pe eBay/Alibaba/etc.



P.S.
pt cei care s-au simtit jigniti... FOARTE BINE asta a fost intentia mea
dracarnic
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 156
Merit: 100

Conceive. Believe. Achieve.


View Profile WWW
February 14, 2014, 03:11:39 PM
 #9

Producatorul, dupa cum ai spus si tu, are dreptul sa-si vanda marfa la ce pret vrea el. Din partea mea poate sa vanda produsele la ce pret ii convine lui. Eu doar mi-am permis sa raspund la intrebarea lui. Imi cer scuze daca te-a iritat.

"Bitcoin is a technical tour de force." - Bill Gates
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!