Bitcoin Forum
June 22, 2024, 12:43:57 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Fan hızı değiştirilemeyn AMD ekran kartları = ÇÖZÜLDÜ (Resimli Anlatım)  (Read 107 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
July 11, 2018, 07:54:49 PM
Last edit: July 12, 2018, 09:17:30 PM by igotek

Asus marka AMD ekran kartlarında fan hızının değiştirilemediğini yeni farkettim.
Aynı model diğer marka ekran kartlarında sorun yoktur. Orjinal romu yükleyip o şekilde test ettim, durum yine aynı.

SRBMiner config dosyasında hız değişmiyor. Hız olarak ne belirlersem belirleyim sanki hiçbirşey yazmamışım gibi çalışıyor.
OverdriveNTool ile minimum fan hızı 0 dan farklı olmuyor. Değiştirip apply yapınca tekrar 0 oluyor.
MSIafterburner ile fan hızına müdahele edilemiyor. Autoda da değil.

Başına gelen var mı ?

-İşletim sistemini yeniden kurdum.
-Driver değiştirdim.
-Aynı rigde farklı marka gpu denedim fan hızı değişiyor.
-Bu ekran kartlarını farklı rigde denedim fan hızı yine değişmiyor.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
July 11, 2018, 08:12:22 PM

selam, asus rx 570 exp kullanıyorum, elimde 5 adet var ve böyle bir sorunum yok, çok tuhaf geldi duyunca. mantıklı bir açıklaması ve çözümü vardır umarım, ama yoksa harici fan ya da dönüştürücü kablo ile psudan(max hız için) besleyebilirsiniz diyeceğim ama zaten siz bunu benden daha iyi biliyorsunuz.

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
July 11, 2018, 08:57:03 PM

Hepsine harici fan takmaktan başka çözüm henüz bulamadım. Fanları yavaş dönüyor ve ne yapsam hızlanmadı.
İşin ilginç yanı ilk aldığım günden beri sanırım aynı. Tüm rigleri aynı anda dizince arada farketmemişim bunu. bir buçuk aydır bu şekidle çalışıyormuş rig.

deliedenpsikolog
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile
July 11, 2018, 11:07:18 PM

driver problemi gibi duruyor hocam, orjinal rom atın, sıfır windows deneyin bir de 1 kart takıp bakalım ne olacak
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
July 12, 2018, 08:45:31 PM

Denenmesi gereken herşeyi denedim ancak değişiklik olmadı.
Fan hızı kontrol edilemiyor ve şu içinde bulunduğumuz aşırı sıcak günlerde düşük devirde dönen fan etkili soğutma yapmıyor.

93 cm genişliğindeki alanda 12 ekran kartını aralarıdna eşit boşluk bırakarak dizmiştim.
Her birinin üzeridneki fanı söküp yeni fan takmayı ve direk PSU dan elektrik vermeyi düşündüm.
Ancak elimde 9 adet fan var. Yeni siparişlerimde henüz ulaşmadı. Bir hafta içinde tatile çıkmış olacağım için hızlı ve basit bir çözüm bulmalıydım.
Ekran kartlarını birbirine çok yakın olacak şekilde sıraladım. Riserların altını sac ile kapattım. (93 cm x 20 cm)
Ekran kartlarının üstünü de aynı şekilde kapattım. Arka kısmı sıcak havanın dışarı tahliyesi için açık bıraktım.
9 tane fanı yanyana birleştirip ön tarafa konumlandırdım. PSU dan direk 12 volt ile besledim.
Sonuç şaşırtıcı derecede güzel oldu. Bir süre bu şekilde kullanıp eğer aynı performansı sürekli alırsam bu kış tüm riglerimi benzer bir yapıya çevirebilirim.
Hatta biraz daha geliştirebilirim. Resimleri yüklüyorum. Birazdan paylaşırım.

igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
July 12, 2018, 09:12:40 PM

Detaylı olarak incelemek isterseniz resimlere tıkladığınızda resimler büyüyecektir.

***************************************************************************************

İlk önce var olan yapıyı göstereyim. 12 adet ekran kartının sıralandığı alan 93 cm uzunluğunda.
Aralarında eşit miktarda boşluk bırakarak yerleştirmeye çalıştım. Anakartın ve PSU'nun bulunduğu yerin hemen üstünde konumlandırdım.
Riser'ların altından aleminyum profil geçiyor. Her yerden hava alırsa çok fazla ısınmayacağını düşünerek bu şekilde open rig oluşturdum.
Rafımın uzunluğu 2 metre. Alttaki resimde gördüğünüz gibi 3 rig koydum her rafa.

Resim:

Resim:

Resim:

Tüm rigler bu şekilde. Ama 12 adet Asus marka var ve onda durum biraz farklı olması gerekti.
Yukarıdaki resimelrde gördüğünüz şekildeydi. Ancak fan hızı hiçbir şekidle kontrol edilemiyor.
Durum böyle olunca orjinal fanları söküp yerine sonradan aldığım ve soğutma kapasitesi yüksek olan fanları takmak istedim.
12 ekran kartı için elimde 9 fan vardı ve bu kartlar yeni olduğu için garantisini de bozmak istemediğimden extra bir çözüm bulmam gerekiyordu.
Tatile çıkacağım için de ya bu rigi kapatmam gerekiyordu yada hızlı bir çözüm bulmam gerekiyordu.

İlk önce 12 kartı birbirine yakınlaştırdım. Aralarında hava akışını sağlamak için çok az boşluk bıraktım. Voila !
93 cm genişliğe artık 20 ekran kartı sığıyor ! Test ettim. ancak şimdilik 12 GPU ile işlem yapıyorum.
Riser'ların hemen altına 93 cm x 20 cm boyutlarında sac yerleştirdim. Burdaki amaç alt tarafa hava gitmesin, alt taraftan hava gelmesin.

Resim:

Daha sonra ön tarafına 9 adet fanı birleştirdim. Gecici olarak elektriğini harici PSU'dan aldım. Ancak herşey bitince elektrik kablolarını rigin kendi PSU suna bağladım.

Resim:

Resim:

Daha sonra 93 cm x 20 cm boyutlarında sac ile ekran kartlarının üstünü kapattım.

Resim:

Resim:

Ve tabi ki sonuç çok güzel oldu. Alttaki resimden sıcaklıkları görebilirsiniz.
Resimde de göreceğiniz gibi fan dönüş hızlarını 0 gösteriyor. SRBMiner ile fan hızlarına müdahele edilemiyor.
Afterburner ile fan hızlarına müdahele edilemiyor. Ama yerleştridiğim 9 fan sayesinde sürekli taze hava akımı var ve ekran kartlarını birbirine çok yakın koyduğum halde hiçbir sorun yaşatmıyor.

Resim:

Ekran kartlarının sağ ve sol tarafını kapatırsam daha güzel sonuç alacağımı düşünüyorum.
Çünkü o kısımlardan hava kaçışı var. Alt ve üst kısımları kapatmak çok işe yaradı. Eminim sağve sol tarafları da kapatmak faydalı olacaktır.
Ekran kartlarının üst kısmındaki sacı kaldırınca ekran kartı sıcaklıkları artıyor. Bu da teorimi doğruluyor.
Arka tarafı özellikle açık bıraktım. Sıcak hava zaten kendiliğinden dışarı çıkıyor ve o kısma havayı dışarı atmak için fan koymaya gerek görmedim.
Bu şekilde çok düzenli oldu. Üstteki sacı vidayla sabitlemeyip öylece üzerine bıraktım. Herhangi bir arıza olursa mdahele etmek kolay olsun diye böyle yaptım.
Eğer siz de benzer birşeyler yapmak isterseniz sizlere örnek olacağını düşündüğüm için resimleri de çektim.

Bir de yeni farkettiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşayım:
PSU'ları konumlandırırken sıcak hava çıkışını ekran kartlarının sıcak hava çıkışını verdiğiniz yere verin.
Ben şimdiye kadar hep kabloları dikkate alıp koyuyordum.
Ancak sıcak havayı tek yöne atarsam diğer yöne de sürekli taze hava basarsam sistemlerin daha soğuk çalışacağını farkettim.
Depoda çok fazla kart olduğu için ve mevsim dolayısıyla aşırı derecede sıcak. İçerde durulmuyor.
Bu sebeple bu kış tüm sistemleri elden geçirerek hepsini yeni tecrübelerime göre daha düzenli bir hale getirmeyi planlıyorum.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: