Bitcoin Forum
June 24, 2024, 06:50:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Japonya’da Kripto Paralardan1800 Dolar Üstü Kar Eden İnsanlar, Vergi Ödeyecek  (Read 80 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
July 16, 2018, 04:28:10 PM

Japonya Vergi Dairesi (NTA), geçtiğimiz günlerde kripto paralar ve vergi konusunda önemli bir adım attı. Ülkede kripto paraların vergilendirilmesi işi ciddi bir şekilde tartışılırken, NTA’dan konu ile ilgili bir açıklama geldi.

Basit ve Anlaşılır Bir Model
Japonya Finansal Hizmetler Servisi (FSA) ve NTA’nın iş birliği ile yapılan bu yeni vergilendirme sürecinde, kripto paralardan elde edilen karlar otomatik olarak hesaplanacak ve belirli bir oranın üstündeki kazançlar vergilendirilecek.

Bu sistemin yapılması için özel şirketler ile görüşmeler devam ederken, şu anda karmaşık olan bu hesaplama metodunun, bu hamle ile daha basit ve anlaşılır bir hal alacağı da kaydedildi.

Nisan ayı başında NTA, FSA ve Blockchain derneklerinin katılımı ile, vergi konusunda bir fikir teattisi düzenlenmiş ve tüm seçenekler ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılmıştı. NTA, yeni vergi dönemi öncesinde daha efektif ve akıcı bir plan oluşturmak amacını belirlemiş ve bu yöndeki çalışmalarına hız vermişti.

Hesaplama Yöntemleri
Karların hesaplanmasında zorluk yaratacak modellerin hepsini bir potada eriterek, yapılacak yazılımla kar ve zararları otomatik olarak hesaplayacak olan NTA, bu sayede vergilendirme süreçlerini de çok kolaylaştırmış olacak. Yazılım üzerinde ve halka açık olacak bu sistem sayesinde, işlem çok daha şeffaf ve efektif olacak.

Şu anda ‘diğer’ gelirler sınıfına giren kripto paralardan elde edilen karlar, kripto para olarak para kazanan şirketlerin çalışanlarına da uygulanacak. Yıl boyuna toplamda 200 bin Yen’den (1800 dolar) fazla kazanan kişiler, vergi ödemeye tabii olacak.

NTA’nın bu hamlesi ile üzerindeki baskıyı ve iş yükünü ciddi anlamda hafiflettiği belirtiliyor. Kurum ayrıca önümüzdeki günlerde vergi beyanını kolaylaştıracak bir  dijital sistem üzerinde de çalışmalar yapacağını açıkladı.

Kaynak:  bitcoin.com

Haber linki : https://koinbulteni.com/japonyada-kripto-paralardan1800-dolar-ustu-kar-eden-insanlar-vergi-odeyecek-22832.html

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
adrenal09
Member
**

Activity: 126
Merit: 10

View Profile WWW
July 16, 2018, 05:38:08 PM

Kripto paraların ülkeler tarafından tanınma sürecinde bir şekilde vergilendirme muhakkak olacaktır. bunun iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

geeba  |  A NEW ERA OF DELIVERY SERVICE THROUGH
ROBOTS, BLOCKCHAIN AND THE COMMUNITY
neyney
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 1

View Profile WWW
July 16, 2018, 05:40:50 PM

Bizde de yakın gelecekte bir vergilendime olacağını düşünüyorum. Devletler ortada duran gelir havuzundan faydalanmak isteyecektir. Ülkemiz adına yasaklanmadan ziyada vergilendirme bekliyorum ben.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
DogTheHunter
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 272

View Profile
July 16, 2018, 05:55:11 PM

Zaten Japonyada yüksek vergi olduğunu hatırlıyorum ben . Oranlar belli mi ?
ntok
Newbie
*

Activity: 77
Merit: 0

View Profile WWW
July 16, 2018, 06:07:37 PM

Eğer Japonya bu soruna karşı gerçekten bir çözüm bulursa sonrasında bütün dünya aynısını uygulamaya başlar ve hepimizden kuruş kuruş vergisini alır
1453eko
Jr. Member
*

Activity: 406
Merit: 1

View Profile WWW
July 17, 2018, 12:36:48 PM

Bana göre kripto paralara uygulanacak en büyük regülasyon bu vergilendirmedir ,japonya 1800 dolar üzeri kazancı vergiye tabi tutmuş ,bakalı sırada hangi ülkeler var.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
alikaya58
Full Member

Activity: 518
Merit: 100

View Profile
July 17, 2018, 01:28:25 PM

Bızımkıler neden hala el atmadılar hayret 1 kaç sene ıcersınde bızdede yasallaşabılır guzel de vergı lerı oderız artık ama ole bole degıl Cheesy
Pages: [1]
  Print  

Jump to: