Bitcoin Forum
May 08, 2024, 06:29:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Define Bulan Çiftçiye Ödenen Bedel  (Read 249 times)
forbidden (OP)
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 17, 2018, 10:28:23 PM
Last edit: July 18, 2018, 08:13:02 PM by forbidden

Değerli Meslektaşlarım;

2009 haziran ayında kendisine ait tarım arazisinde çalıştığı sırada M.Ö. 3000 dönemine ait çok sayıda (küçük, orta ve büyük boylarda 62 parça) oldukça değerli tarihi eser bulan vatandaş, yasal yükümlülüğünü yerine getirerek bulunduğu yerleşim yerine en yakın müze müdürlüğüne söz konusu eserleri teslim etmiştir.

Müze müdürlüğünün envanterine kaydı yapılan ve paha biçilemeyeceği ifade edilen eserlerden 11 tanesine sadece 340,00 TL. -yanlış duymadınız- üç yüz kırk Türk Lirası değer takdir edilmiş, vatandaşın itirazı üzerine bu defa bilirkişi heyeti tarafından yapılan değer takdirinde 475,00 TL. belirlenmiştir. (Bilirkişi incelemesi için ödenmesi gereken 370,00 TL.nın vatandaşın cebinden çıktığını ifade etmeye sanırım gerek yok)

KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendi mülkü içinde eser bulanlara, eserin değerini ödeyerek satın almaktadır.

1. Sizce, paha biçilemeyecek değere sahip eserleri kaçakçılara teslim edip rant sağlama yoluna gitmek yerine devlete teslim eden bahse konu vatandaş mağdur edilmiş midir?

2. Cevabınız evet ise izlenecek yol hakkında paylaşımlarınızı bekliyor, saygılarımı sunuyorum..

Alıntı: Türk hukuk sitesi.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51899

Komedi amk Cheesy
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
July 17, 2018, 11:16:58 PM

Ben biçilen fiyata göre %20'si mi 3 te 1'i mi öyle bir şey duymuştum. Öyle bir duruma düşersem ne uğraşacağım lan kara borsa ile gider devlete veririm diyordum. Haa madem böyle define kaçakçıların neden kara borsa ile uğraştığı belli oldu.
bzk01
Newbie
*

Activity: 57
Merit: 0

View Profile
July 18, 2018, 12:24:28 AM

Demekki oldukça degerli degilmiş. bu define olaylarında insanlar birbirine güzel gaz veriyor. buldukları ufak tefek degersiz parçaları dilden dile dolanırken pahabçilmez olu veriyor.

Sonra. Çanak çömplek patlamış.

Müzeler ile ufak tefek sıkıntılar devamlı yasanıyor ama para biçilemiyen esere 370tl olayı asparagas uydurmadır.
hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
July 18, 2018, 05:50:11 AM

Ne olursa olsun ben devlete verirdim bulduğum tarihi eseri. Sonuçta o eser benim babamın malı değil. Bu toprakların ortak mirası bu sebeple devlette ait olmalı. Zengin olmak amacıyla ülkemizin eserlerini kaçakçılara vermek vatana ihanettir.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
qminer
Jr. Member
*

Activity: 62
Merit: 5

View Profile
July 18, 2018, 07:33:14 AM

Bence bu tarihi eserleri kendi dönemindeki değerleri ile değerlendirmek gerekiyor. Mesela 1000 sene önce aşağı yukarı herkesin evinde bulunan çanak-çömlek bugün bulunduğunda paha biçilemiyor. Bu bana biraz saçma geliyor.

Ama mesela Topkapı sarayındaki kaşıkçı elması, bulunduğu dönemde de paha biçilemiyordu (ilk bulup satan hariç) şuanda da paha biçilemiyor.
elektronikposta
Member
**

Activity: 177

View Profile
July 18, 2018, 08:51:00 AM

tarihi eserlerin neden el altından kaçakçıara satıldığı bu yazıyla da anlaşılmış oldu tabiki bu tutumla tarihi eserlerimiz yurtdışına kaçırtılır yurtiçinde kalması için herhangi bir motivasyonu yokki bulanın
Leteravian
Full Member

Activity: 322
Merit: 158

Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---

View Profile WWW
July 18, 2018, 08:53:49 AM

Bence onlar ''paha biçilemez'' derken biz beceremiyoruz bu işi uzmanımız yok ki bunun değerini belirleyelim manasında demişler Grin Sonuç olarak da bilirkişi geldiğinde değeri biçmiş gördüğünüz gibi  Grin,

Not : Nasıl bilir kişi olunur hep merak etmişimdir bu ne lan ben bilmem beyim bilir gibi  Grin

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    ●  Leteravian  ●    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
●  Merit Bekleyen Konularım  ●    ●  Diğer Üyelerin Merit Bekleyen Konuları Bu Başlık Altında  ●
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ●  İmzanız ile Merit dağıtımına destek olun  ●  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mug.bean
Newbie
*

Activity: 135

View Profile WWW
July 18, 2018, 11:30:21 AM

Haber asparagas olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmadım ama kültür ve turizm bakanlığına göre biçilen ücretin %40'ı defineyi bulana %10'u da arazi sahibine ödenir. Ayrıca bölgeye giderek inceleyen, bulunan defineyi inceleyen ekibin yevmiyesinin de yarısını defineyi bulan şahıslar öder şeklinde maddeler var.

http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,63359/sikca-sorulan-sorular.html
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 18, 2018, 11:34:32 AM

Haber asparagas olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmadım ama kültür ve turizm bakanlığına göre biçilen ücretin %40'ı defineyi bulana %10'u da arazi sahibine ödenir. Ayrıca bölgeye giderek inceleyen, bulunan defineyi inceleyen ekibin yevmiyesinin de yarısını defineyi bulan şahıslar öder şeklinde maddeler var.

http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,63359/sikca-sorulan-sorular.html

devlet malı görünceye kadar veririz der de malı gördükten sonra aynı şekilde davranır mı bilemem işte. Gerçi bu define, cin cart curt olaylarından oldum olası korkarım. Bunların hikayeleri bile yeterince ürkütücü zaten.
oneaboveall39
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
July 18, 2018, 11:57:35 AM

bu tarz şeylerinn bir prosedürü vardır illa ki bir yüzdelik veriliyordur diye düşünüyorum.
kiymetli
Member
**

Activity: 210

View Profile WWW
July 18, 2018, 12:02:05 PM

340 tl çok düşük bir tutar olmuş. Böyle bir şeyin gerçekleştiğini falan zannetmiyorum ben. Bi hayli abartılmış bir olay gibi görünüyor.

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
almeydeniz16
Newbie
*

Activity: 82

View Profile
July 18, 2018, 12:11:41 PM

Zaten sahip olduğumuz arazi tapularında şöyle birşey var eğer altından değerli bir maden yada eser çıkarsa gidip bildirmelisin yani sadece toprağın üstü bize ait
abernaty
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 3

View Profile WWW
July 18, 2018, 12:14:23 PM

Bu zamana kadar hiç bir yüklü define bulan definecilerin burnu boktan çıkmadı. bir şekilde başına bir şey geldi. O yüzden öyle bir durumla karşılaşırsa doğrudan devlete götürülmesi gerek.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
July 18, 2018, 05:14:56 PM

o haber malesef doğru aha pekçpk haber var genelinde paralar komik rakam..

XxX
derinmertmert
Newbie
*

Activity: 72

View Profile
July 18, 2018, 07:43:03 PM

bu ülkede dürüst davrananı her türlü öpüyorlar. arkadaş bu sistem insanı iyilikten soğutur. dayıya geçmiş olsun diliyorum, umarım bundan sonra bir miktar bencil olmayı başarır.
forbidden (OP)
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 18, 2018, 08:10:47 PM

Haber değil hukuk sitesinde konu açmış avukatın biri detayları merak edenler için link.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51899
ozlem01
Newbie
*

Activity: 25

View Profile
July 19, 2018, 05:30:39 AM

Ondan sonra tarihi eseler kaçırıldı, satılırken yakalandı vs. haberleri  Smiley
ydnkkyy
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 2

View Profile
July 19, 2018, 07:21:23 AM

Bence onlar ''paha biçilemez'' derken biz beceremiyoruz bu işi uzmanımız yok ki bunun değerini belirleyelim manasında demişler Grin Sonuç olarak da bilirkişi geldiğinde değeri biçmiş gördüğünüz gibi  Grin,

Not : Nasıl bilir kişi olunur hep merak etmişimdir bu ne lan ben bilmem beyim bilir gibi  Grin
Sence de mükemmel değil mi bilir kişi olmak Smiley sana yüklenen göreve bak, bilmek. sorumluluğa bak sen biliyorsun yahu daha ötesi var mı birde tescilli ne havalı iş Smiley
KriptoKamil
Newbie
*

Activity: 66

View Profile
July 19, 2018, 08:27:33 AM

Bundan yıllar önce Çatalcaya gidenler bilir İzettin köyünün yakınlarından Tren yolu geçmekte. 2 arkadaş bu civarda bir küp altın buluyor.  Birisi sevinçten çığlık atarken diğer arkadaş kürekle kafasına vurarak hakkın rahmetine yolluyor arkadaşını. Böyle durumlar da var. Bir de dalyanda oturan bir arkadaşım sürekli anlatmakta kaçakçılığı tarihi eser işleri çok karışık :/
marrtineden
Newbie
*

Activity: 69

View Profile WWW
July 20, 2018, 05:39:10 AM

5te bir ya da 3te bir oranında size dül verilmesi gerekir. hukuki olarak hakkınızı arayın kesinlikle
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: