Bitcoin Forum
May 14, 2024, 10:58:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: Kimlik ve özel bilgilerin paylaşımı hakkında  (Read 2407 times)
mistersehmuz (OP)
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
July 18, 2018, 02:22:16 PM
Last edit: July 19, 2018, 11:10:04 AM by mistersehmuz

Her gün farklı farklı borsalara, airdroplara, bountylere değişik ölçülerde kişisel bilgilerimizi veriyoruz. Bunun boyutu resmi adres bilgilerimizden kimik/pasaport gibi özel bilgilerimize değişebilmekte. Şuan birçok coin/token projesinde önemli olarak adlandırabildiğim bilgilerim mevcut. Bu bilgileri elinde tutan kurumlar ve kişiler bu bilgiler aracılığıyla girişebileceği yasa dışı işlerde biz ne kadar risk altındayız? Başta hukukçular olmak üzere forumdaki arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.
"Bitcoin: mining our own business since 2009" -- Pieter Wuille
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715684309
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715684309
Reply with quote  #2

1715684309
Report to moderator
1715684309
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715684309
Reply with quote  #2

1715684309
Report to moderator
karakan77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 2

View Profile WWW
July 18, 2018, 07:56:49 PM

Borsalara mecburen kimlik bilgilerimizi veriyoruz borsalardan bir zarar geleceğini düşünmüyorum ama ne olduğu belirsiz İco'lara 10 15 dolar kazanıcam diye tüm bilgilerimi özellikle pasaport bilgilerimi asla vermeme kararı alalı çok oldu. Boş bir anıma gelipte iki İco'ya bilgilerimi verdim zamanında ama şuan asla bilgilerimi vermem.

Okuyan arkadaşlara da tavsiyem 10 dolar 15 dolar için bilgilerinizi kimseye vermeyin.Özellikle küçük rakamlar için pasaport vs. bilgi isteyenlere kanmayın derim.Gönderecek olan gönderir zaten.

▀▀    PUBLISHprotocol    [  WHITELIST  ]    ▀▀
The most viable blockchain based media platform
Firadi
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile WWW
July 18, 2018, 08:44:37 PM

e-devlet platformu artık birçok şeyi kolayca takip etmemizi sağlıyor buna benzer bir sistemin uluslararası seviyede de olması gerekiyor. En azında bilgilerimizin nerelerde kullanıldığını görür engellemeye çalışırız, ileride sürpriz yaşamayız
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
July 18, 2018, 09:15:05 PM

Bende bilgileri vermem taraftarıyım fakat günümüzde tc kimlik numaramız olmadan kargo bile yollayamıyoruz, sorsan gizli bilgi. Hukukçu değilim fakat özellikle pasaport paylaşmamanı şiddetle öneririm.
mistersehmuz (OP)
Member
**

Merit: 27

View Profile
July 19, 2018, 12:41:25 AM

Borsalara mecburen kimlik bilgilerimizi veriyoruz borsalardan bir zarar geleceğini düşünmüyorum ama ne olduğu belirsiz İco'lara 10 15 dolar kazanıcam diye tüm bilgilerimi özellikle pasaport bilgilerimi asla vermeme kararı alalı çok oldu. Boş bir anıma gelipte iki İco'ya bilgilerimi verdim zamanında ama şuan asla bilgilerimi vermem.

Okuyan arkadaşlara da tavsiyem 10 dolar 15 dolar için bilgilerinizi kimseye vermeyin.Özellikle küçük rakamlar için pasaport vs. bilgi isteyenlere kanmayın derim.Gönderecek olan gönderir zaten.

Her gün farklı farklı borsalara, airdroplara, bountylere değişik ölçülerde kimlik bilgilerimizi veriyoruz. Bunun boyutu resmi adres bilgilerimizden kimik/pasaport gibi özel bilgilerimize değişebilmekte. Şuan birçok coin/token projesinde önemli olarak adlandırabildiğim bilgilerim mevcut. Bu bilgileri elinde tutan kurumlar ve kişiler bu bilgiler aracılığıyla girişebileceği yasa dışı işlerde biz ne kadar risk altındayız? Başta hukukçular olmak üzere forumdaki arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

Evet ben de şimdiye kadar pasaport bilgilerimi hiç paylaşmadım. Dünya kadar yasa dışı örgüt var. Sahte pasaport ihtiyacı bitmez bu dünyada. İç hukukta kimlik bilgilerimizden dolayı pek sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten tüm ülkenin kimlik bilgileri sızdırılmıştı bir vakit. Yurt dışında bu nedenle bir sıkıntı yaşayabilir miyiz acaba? Atıyorum Amsterdam'da dolaşırken tutuklanıp soluğu kodeste alma riskimiz var mı Smiley
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560

View Profile
July 19, 2018, 06:58:14 AM

Pasaport kesinlikle vermeyin, bir arkadaş yazmıştı eski kimlik bilgilerimi veriyorum sıkıntı olursa kaybettim derim demişti, eğer mavi olan eski kimlik bilgileriniz varsa onu kullanmak akıllıca.
SerkanD82
Jr. Member
*

Activity: 84

View Profile
July 19, 2018, 07:23:56 AM

Sırf bu kyc ler için haste kimlik basıp sahte tc yapacağım sadece isim soy isim doğru olacak en iyisi bunu yapmak lazım Smiley pasaport bencede riskli uluslar arası alanda kimliğiniz kopyalanıp kullanılabilir
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
July 19, 2018, 07:36:05 AM

Airdrop falan olmuyoda bazen güzel icolar için pasaport paylaşmak zorunda kalıyoruz. O kadar hype yakalayan projelerin kimlik bilgileriyle uğraşacağını düşünmüyorum . Ama yinede tehlike altındayız bı doğru
akansaatler
Newbie
*

Merit: 0

View Profile
July 19, 2018, 09:00:17 PM

özel bilgilere dikkat etmek gerekiyor, her ne kadar bilgilerimiz büyük şirketlerin elinde olsa da bizim daha dikkatli davranıp bazı bilgileri saklamamız gerekiyor
benzinkokusu
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
July 19, 2018, 09:25:44 PM

bana öyle geliyor ki gelecek çağda  kimlik bilgileri de aynı para gibi takas aracı güdecek diye düşünüyorum
isiklimisikli
Newbie
*

Activity: 13

View Profile
July 20, 2018, 12:55:11 PM

Ya hiç yapmak istemiyorum mümkün olduğuncada uzak durmaya çalışıyorum ama bazen zorunda kalıyorsun işte yapacak birşey kalmıyor ozamanda
Iamrobot
Member
**

View Profile
July 20, 2018, 01:02:21 PM

Borsaların kendisini yasal olarak güvende tutmak için kimlik onayı istiyorlar zaten. onlara vermede ben bir mahsur görmüyorum ama 3-5 dolarlık token verecek bountylerin kimlik onayı istediği zaman göndermiyorum.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
July 20, 2018, 02:58:30 PM

Borsada işlem gören coininiz varsa seve seve vermek zorunda kalıyoruz kimlik bilgilerimizi ama oyle ico mico için vermem artık. Bir kaç kere verdim daha once, adamlar çekiliş yaptı ico ya da katılamadık, bedavaya pasaport verdik .
taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
July 20, 2018, 05:07:02 PM

Ico'lar için veya bountyler için vermek pek mantıklı gelmiyor ama borsalarda işlem yapabilmek için seve seve olmasa bile o üyeliği kimlik bilgileri ile aktifleştirmek gerekiyor.

asitlicecek
Newbie
*

Activity: 58

View Profile
July 20, 2018, 05:45:06 PM

ıslak imzalarınız olmadan ne yapabilirler ki çok merak ediyorumm.
Srkndrl83
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 8

View Profile
July 21, 2018, 04:34:13 PM

Aslında bilgilerimizinde airdroplarda verilmemesi taraftarıyım fakat bazen hırsımıza yenik düşüp kimlik veriyoruz aslında hatalı bir şey yapıyoruz. Borsalardan zarar geleceğini düşünmüyorum (yüksek tiraja sahip olanlar) fakat ben hiç bir suretle hiç bir kampanya veya borsaya pasaport bilgilerinin atılmaması taraftarıyım arkadaşlar çünkü pasaportlar uluslararası alanda kullanılan bilgileri içermekte.
canpare
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 3

View Profile WWW
July 21, 2018, 05:12:56 PM

ıslak imzalarınız olmadan ne yapabilirler ki çok merak ediyorumm.

geçmiş zamanda Türk borsalarından birisinde nüfus cüzdanı örneğimizden hat çıkartılıp gelen mesajlar ile hesaplar boşaltılmıştı. karşı taraf art niyetli olduktan sonra her türlü zarara sokabilir.
sanacaks
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 4

View Profile WWW
July 21, 2018, 07:38:14 PM

Bende yakın zamanda aldığım bir kararla ICO ve airdrop için kimlik bilgilerimi paylaşmıyorum. Baştan KYC istediğini belirten bounty ve airdroplara katılmıyorum. İşin sinir bozucu kısmı bazı bountyler KYC isteyeceğini işin başında söylemek yerine o kadar paylaşımı yaptıktan sonra tokenlarınızı almak için KYC yapmamızı istiyorlar.

SOVREN  ─────  Trade. Pay. Borrow. Play.
Blockchain Innovation for Securities Markets
          [  https://sovren.app/  ]
kardil
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
July 21, 2018, 08:33:52 PM

Kimlik hırsızlığı için özellikle hazırlanmış projeler hariç diğer projelerin böyle işlere kalkışacağını düşünmüyorum.
neyney
Jr. Member
*

Activity: 224

View Profile WWW
July 21, 2018, 10:51:19 PM

Borsalar neyse olabilir de üç kuruş para kazanacağız umuduyla airdrop ve bountylere kimlik bilgilerini vermek hiç akıl karı gibi durmuyor bence. Hele hele pasaport falan hiç tavsiye etmem şahsen.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »  All
  Print  

Jump to: