Bitcoin Forum
May 06, 2024, 09:30:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Doğru oturup doğru konuşalım  (Read 417 times)
samiyun (OP)
Jr. Member
*

Activity: 67
Merit: 1

View Profile
July 19, 2018, 06:07:28 PM

Öncelikle bu yazıyı yazarken kesinlikle kimsenin olumsuz etkilenmesini veya hevesini kırmak amacıyla yazmadığımı bilmenizi isterim. Baştan aşağı kendi fikirlerimin bulunduğu bu yazıda "bir birey olarak" hatalarım ve yanıldığım noktalar illa ki olacaktır. Ama genele bakıldığında düşüncelerimin doğruluğuna inancım tam.

Öncelikle kripto para piyasası ve blockchain teknolojisiyle tanışmam katıldığım bir konferans sayesinde oldu. 2017 yılı başlarında bir şirketin düzenlemiş olduğu konferansa "arkadaşımın ısrarlarına dayanamayıp" katılmıştım. Bildiğimiz saadet zinciri. Zaten o sıralar epey meşhur. Neyse bu şirkette bitcoin alımı ile sisteme dahil ediyor vs vs. bitcoin hakkında bilgiler veriyorlar işte Winklevoss kardeşlerden bahsediyorlar felan. O sıralar bitcoin 3 bin tl felan. Akşam eve geldiğimde bitcoin ile alakalı ne kadar yazı varsa tamamını okudum diyebilirim. Ve sonra 1 maaşımı bitcoine yatırıp unutacaktım. Sonra diğer ay diğer ay derken bir türlü yatırım yapamıyordum. Bitcoinin yerinde sayıp durması, başka başka sebepler bir şekilde engel oldu ve ben tamamen vazgeçtim. sonra bitcoinin bir anda yaklaşık %100 artışı birçok insan gibi benimde tekrar ilgimi çekti. Ama fırsat kaçtı diyerek tekrar yatırım yapma fikrinden vazgeçtim. Sonra %200 arttı. Artık kimse ne olduğunu anlayamaz hale gelmişti çok kısa sürede 12 bin tl 18 bin tl arası gidip geliyordu. Bu makas aralığını gören borsalarda al sat işlemi yapan kişiler. "ki o dönem forex yeni yasaklanmaya başlamıştı" bir anda bitcoine yöneldi. İşlem hacmi artan bitcoin tekrar yükseliyordu. Ama öyle böyle değil! Yakşalık 2 3 ay içerisinde 80 bin TL yi görmüştü. Delice insanlar bitcoin alıyor, ülkeler bu kripto para birimi ile ilgili vatandaşlarını uyarıyor, garip haberler dönüp dolaşıyordu. Hemen hemen herkes bitcoinle alakalı bir muhabbet içerisindeydi. Balon olduğunu söyleyenler, 1 milyon hedefleri... Velhasıl şuan itibariyle 35bin seviyelerindeyiz ve tanıdığım birçok insan bitcoin aldığı için ciddi zararlar yaşadı. Şimdi kiminle konuşsam ayıydı boğaydı gibi tabirlerle teselli mi desem yoksa avunma mı desem bilemedim oyalanıp duruyor. Ben ayıyı boğayı bilmem! aslında ayıdan boğadan bahseden çoğu insanda bilmiyor. Bu sadece mevcut kripto para piyasasından insanların geri çekilmesini önlemek için bir dayanak. Büyük oyunların parçası olmamak adına lütfen daha dikkatli olalım.
1714987859
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714987859
Reply with quote  #2

1714987859
Report to moderator
1714987859
Hero Member
*

Ignore
1714987859
Reply with quote  #2

1714987859
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714987859
Hero Member
*

Ignore
1714987859
Reply with quote  #2

1714987859
Report to moderator
kardil
Newbie
*

Activity: 126
Merit: 0

View Profile WWW
July 19, 2018, 07:32:24 PM

Nereden başladığını en önemli etken. Eğer ilk duyduğunuz anda almış olsaydınız bu düşüş sizi çok etkilemezdi ve tutmaya devam ederdiniz. Şans faktörü tam da burada ne zaman başlamış olduğumuz. Büyük oyun da döndüğünü hemen herkes en azından seziyor ama bu oyun sadece bir kişiye yaramıyor doğru zamanda doğru kararı veren herkese faydası oluyor
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
July 19, 2018, 08:28:19 PM

Okuduklarımdan sonra iyiki girmemişsin dedim. Bu işi blockchain'i ve diğer tüm şeyleri öğrenmeden saçma sapan konferansların gazıyla yatırmak zaten tam bir saçmalık. Ben şu ana kadar hiç zarar etmedim. Yada en fazla kardan zarar ettim diyeyim. Konuyu sadece gireceğim zengin olacağım mantığıyla girenlere zaten kumarbaz gözüyle bakıyorum. Sana şu noktada katılıyorum ayıydı boğaydı diye konuşan ve grafiklerden fal bakanların alayı bu işten zerre çakmayan insanlar. Birde bir şey aşırı yükselirken almak yatırımın mantığına ters zaten. Daha çok beklerler boğayı.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
July 19, 2018, 08:53:52 PM

Hocam istersen birde eğri oturup doğru konuşmayı dene. Onu bilmem bunu bilmem diyip bu yazıyı yazmamalısın. Madem bilmiyorsun öğren ondan sonra yaz. Yok öğrenmek istemiyorsan o zaman hiç yazma. Yazında katıldığım tek bir yer var o da son cümlen. Oyuna gelmemek gerek.
benzinkokusu
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
July 19, 2018, 09:24:51 PM

hocam küçük bir nükte ile yakşayım konuya, doğru oturulmaz, eğri oturulur, doğru oturalım diyen kişi sizi yanlış yönlendiriyordur,
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:05:14 AM

Nereden başladığını en önemli etken. Eğer ilk duyduğunuz anda almış olsaydınız bu düşüş sizi çok etkilemezdi ve tutmaya devam ederdiniz. Şans faktörü tam da burada ne zaman başlamış olduğumuz. Büyük oyun da döndüğünü hemen herkes en azından seziyor ama bu oyun sadece bir kişiye yaramıyor doğru zamanda doğru kararı veren herkese faydası oluyor
Kazanç kesinlikle var onu inkar edemeyiz. Ama borsalarla alakalı işte destek direnç gibi şeyler söyleniyor ya tamamen hikaye. Ne zaman Çirmen gerektiğini bilmek %90 şans.
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:12:30 AM

Okuduklarımdan sonra iyiki girmemişsin dedim. Bu işi blockchain'i ve diğer tüm şeyleri öğrenmeden saçma sapan konferansların gazıyla yatırmak zaten tam bir saçmalık. Ben şu ana kadar hiç zarar etmedim. Yada en fazla kardan zarar ettim diyeyim. Konuyu sadece gireceğim zengin olacağım mantığıyla girenlere zaten kumarbaz gözüyle bakıyorum. Sana şu noktada katılıyorum ayıydı boğaydı diye konuşan ve grafiklerden fal bakanların alayı bu işten zerre çakmayan insanlar. Birde bir şey aşırı yükselirken almak yatırımın mantığına ters zaten. Daha çok beklerler boğayı.

Üstadım blockchain teknolojisini anlayan insan borsada al sat yapmaz. Blockchain teknolojisine yatırım yapan adamın merkezi olan bir kripto para birimi ile ne işi var. Ha boğa denilen olaysa zaten acemilerin sisteme dahil olduğu ve balinaların iştahını kabarttığı andır. Ve öyle bir olay daha kolay kolay olmaz. çünkü milletin ağzı çok yandı.
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:14:56 AM

Hocam istersen birde eğri oturup doğru konuşmayı dene. Onu bilmem bunu bilmem diyip bu yazıyı yazmamalısın. Madem bilmiyorsun öğren ondan sonra yaz. Yok öğrenmek istemiyorsan o zaman hiç yazma. Yazında katıldığım tek bir yer var o da son cümlen. Oyuna gelmemek gerek.

Hocam grafikler bir şeyin yönüyle alakalı bilgi verir mi ? bunu yıllarca forexde borsada yaptılar. Yok neymiş yukarı yönlü meyilliymiş. Tamamen saçmalık. Bir balina çıksında ben göreyim o yukarı meyili.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
July 20, 2018, 08:16:17 AM

Şuan yatırım yapanların birçoğu kurumsal yatırımcılarmış bu sektör oluşmadı bile çoğu proje daha başlangıç aşamasında geç olduğunu zanneden yanılır önemli olan doğru coinleri seçmek.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
July 20, 2018, 08:28:30 AM

Bu konuya başlarken şu meşhur söz şarttır. Yatırım tavsiyesi değildir! Eğri oturacak doğru konuşacak bir şey yok. Kimse Bitcoin (ve hatta tüm kripto paral için geçerli olacak şekilde) kesin para kapısıdır diyemez. Riskler içeren bir süreçtir. Sabrın ve bilgin varsa para kazanırsın. Şansın varsa bu ikisi olmadan da kazanabilirsin! Ama zarar da bu işin bir gerçeği! Bitcoin 20K olduğunda alanlar şu an $ bazında zarar etmiş durumda! Ama belki bir kısmı o dönem al sat ile elindeki BTC miktarını 5'e katladı ve zarar bir yana kârı var. Bunu kimse bilemez.

Bitcoin herkese kazandıracak bir şey olsaydı o zaman zaten Çiftlik Bank gibi bir şey der girmezdik. Örneğin Aselsan 6 ay kadar önce herkes çıkacak derken nasıl yarı yarıya düştü ise Bitcoin'de bunu yapabilir ki yaptı da. Forumda kim bilir kim bilmez bunu bilmiyorum ama az çok okuyan araştıran kişi boğa ve ayıyı öğrenir anlar. Para piyasalarının döngülerine ait google görseller de arama yapsanız zaten bir çok bilgiyi görürsünüz.

Benim tavsiyem kimseye parayla ilgili konuda tavsiye vermeyi ki düşerse sizi bulmasın. Ben ne al ne de alma demedim kimseye demem de. Soranlara da bir kaç kaynak önerip okumalarını söylüyorum. Gerisi de beni bağlamaz. Bence herkes bunu yapmalı.
newguy05
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 503

Someone is sitting in the shade today...

View Profile WWW
July 20, 2018, 12:03:38 PM

Her ne olursa olsun bu tarz yatırımları uzun vadeli degerlendirmek ve degerlemek gerekiyor kısa vadeli hesapların tamamı trade tarafında degerlendirilmeli ayrıca bu durumda hem olumlu hem de olumsuz görüşler zamana yaygın olarak degisebilmektedir.

▄██████
       ▄████████
     ▄██████████
   ▄█▀     █████
 ▄███      █████
█████      ███████████████████████████
█████                           ████▀
█████                           ██▀
█████                          ▄▀   
██████████████████████████████▀
████████████████████████████▀
L I N K
by BLOCKMASON

..CREATE WEB APIS........
..FROM ANY SMART........
..CONTRACT.........................

█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█            ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█                     █
█ ▄▄▄▄▄▄              █
█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█

READ THE
WHITEPAPER

>>>

▄          █▄                         ▄
██▄        ███▄                     ▄██
████▄      █████▄                 ▄████
██████▄    ███████▄             ▄██████
████████▄   ▀███████▄         ▄███████▀
██████████▄   ▀███████▄     ▄███████▀
████████████▄   ▀███████▄ ▄███████▀  
██████████████▄   ▀█████████████▀   ▄██
████████████████▄   ▀█████████▀   ▄████
██████████████████▄   ▀█████▀   ▄██████
████████████████████▄   ▀█▀   ▄████████
BLOCKMASON
BUILDING THE FUTURE

FACEBOOK
REDDIT
TWITTER

LINKEDIN
GITHUB
MEDIUM
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:35:23 PM

Her ne olursa olsun bu tarz yatırımları uzun vadeli degerlendirmek ve degerlemek gerekiyor kısa vadeli hesapların tamamı trade tarafında degerlendirilmeli ayrıca bu durumda hem olumlu hem de olumsuz görüşler zamana yaygın olarak degisebilmektedir.

Kesinlikle katılıyorum. Şuan için söylediklerimde haklı olabilirim veya yanılıyorda bunu zaman gösterecek ya da değiştirecek. Ama benim tek samimi isteğim insanların daha dikkatli olmaları yönünde. Teşekkürler yorum için.
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:38:51 PM

Bu konuya başlarken şu meşhur söz şarttır. Yatırım tavsiyesi değildir! Eğri oturacak doğru konuşacak bir şey yok. Kimse Bitcoin (ve hatta tüm kripto paral için geçerli olacak şekilde) kesin para kapısıdır diyemez. Riskler içeren bir süreçtir. Sabrın ve bilgin varsa para kazanırsın. Şansın varsa bu ikisi olmadan da kazanabilirsin! Ama zarar da bu işin bir gerçeği! Bitcoin 20K olduğunda alanlar şu an $ bazında zarar etmiş durumda! Ama belki bir kısmı o dönem al sat ile elindeki BTC miktarını 5'e katladı ve zarar bir yana kârı var. Bunu kimse bilemez.

Bitcoin herkese kazandıracak bir şey olsaydı o zaman zaten Çiftlik Bank gibi bir şey der girmezdik. Örneğin Aselsan 6 ay kadar önce herkes çıkacak derken nasıl yarı yarıya düştü ise Bitcoin'de bunu yapabilir ki yaptı da. Forumda kim bilir kim bilmez bunu bilmiyorum ama az çok okuyan araştıran kişi boğa ve ayıyı öğrenir anlar. Para piyasalarının döngülerine ait google görseller de arama yapsanız zaten bir çok bilgiyi görürsünüz.

Benim tavsiyem kimseye parayla ilgili konuda tavsiye vermeyi ki düşerse sizi bulmasın. Ben ne al ne de alma demedim kimseye demem de. Soranlara da bir kaç kaynak önerip okumalarını söylüyorum. Gerisi de beni bağlamaz. Bence herkes bunu yapmalı.

Ben boğanın ayağına kısa vadeli yatırımlar yapılmaması yönünde tavsiyemi söyledim. Belki 1 saat sonra btc 20k yı tekrar görecek. Bununda olabilmesi boğa gibi bir sezonla değil küçük balıkların sürü halinde piyasaya girmesiyle başlayacak. çünkü balinalara av lazım. Ha bu arada sonuna kadar haklı olduğun için YTD.
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 20, 2018, 05:40:53 PM

Arkadaşlar ben bitcoinin fiyatıyla alakalı veya yönüyle alakalı bir yönlendirme veya tavsiyede bulunmuyorum. Kimseye al ya da alma da demiyorum. Benim dediğim tek şey boğa diye bişey yok! Balina var. Gözünüzü seveyim dikkat edin.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
July 20, 2018, 10:35:24 PM

ben bitcoini kısa vadeli değil de uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görüyorum, bana kalırsa iyi şekilde değerlendirilirse güzel yerlere gelir, ama biraz sabır her şeyden önce
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
July 21, 2018, 10:44:03 AM

Ne zaman gireceğimi doğrulamak için grafiklere bakıyorum . İnsanların ayı boğa yılan vs dediklerine aldırmıyorum . Bu piyasa daha çok haber odaklı ilerliyor . Fon haberi bile btc yi yukarı çekmeye yetti
texlipsy
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile
July 21, 2018, 01:48:53 PM

yazının özeti net. bitcoini uçurdular, kazanan kazandı siz ise yükselecek umuduyla bekleyip eldekinden de olacaksınız. e o zaman neden satmıyorsunuz? oyun içinde oyun var vesselam.
samiyun (OP)
Jr. Member
*

View Profile
July 26, 2018, 07:42:15 PM

yazının özeti net. bitcoini uçurdular, kazanan kazandı siz ise yükselecek umuduyla bekleyip eldekinden de olacaksınız. e o zaman neden satmıyorsunuz? oyun içinde oyun var vesselam.

Valla elindekinden olacak mı elindekini arttıracak mı orasını bilemem. Kimseye de şöyle yapın diyemem. Ama boğa felan yok! bitcoin artar mı neden olmasın ki.
Komorhan
Member
**

Activity: 336
Merit: 12

View Profile
July 27, 2018, 12:03:47 PM

Bu piyasaya direk dalıp zengin olacağını zanneden bir kesim var. Ama herkes piyasaya girince kaybede kaybede öğreniyor . Önemli olan çok büyük kaybeden öğrenebilmek. Bunun için azar azar yatırım yaparak işi öğrenmeli ve iyice araştırıp okumalı.
xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1482

View Profile
July 28, 2018, 06:54:13 PM

Bu piyasaya direk dalıp zengin olacağını zanneden bir kesim var. Ama herkes piyasaya girince kaybede kaybede öğreniyor . Önemli olan çok büyük kaybeden öğrenebilmek. Bunun için azar azar yatırım yaparak işi öğrenmeli ve iyice araştırıp okumalı.

Bu yüzden yeni katılan arkadaşlara ilk tavsiyemiz tüm sahip olduklarını kripto paralara yatırmamaları. Hem kademeli alım yapmanın fırstlarından yararlanmak hem de işi öğrenme aşamasında tecrübe kazanmak için parça parça giriş yapmak gerekiyor.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███