Bitcoin Forum
May 29, 2024, 03:13:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Milyarder Howard Marks: Bitcoin ‘Yatırım Değildir .. Bu Bir Trade’dir’  (Read 121 times)
karekod (OP)
Newbie
*

Activity: 51
Merit: 0

View Profile
July 21, 2018, 12:15:18 PM

Los Angeles merkezli Oaktree Capital Management firmasının kurucu ve yönetici ortağı milyarder Howard Marks, Bitcoin’in herhangi bir önemi olmadığını ve yatırımcıların bunun içsel değerinden söz etmeden sadece spekülasyon yaptıklarını ifade etti.

‘Bu Bir Yatırım Değildir’
Marks, CNBC‘in kurumsal yatırımcılar için olan Delivering Alpha isimli sekizinci konferansına katıldı. New York’da yapılan bu konferansta konuşan ünlü milyarder, ilk ve zirvedeki kripto para birimi hakkındaki ‘kısmen’ negatif düşüncelerini ifade etti.

Marks basın saatine göre 7331 dolar birim fiyata ve 126 milyar dolarlık toplam piyasa hacmine sahip Bitcoin’in bir yatırım olmak için yeterli olmadığını ifade etti:

”Bu bir yatırım değildir… bu bir trade’dir.”

Marks buna ek olarak bütün uzun vadeli yatırımcıların sadece BTC fiyatı üzerine spekülatif yorumda bulunduğunu belirtip, Bitcoin satın alanların bunu, ”BTC’nin esas yararlarını belirtebildiklerinden değil. Esas değeri hakkında herhangi bir değer biçebildiklerinden değil. Sadece bunun fiyatının yükseleceğini düşündüklerinden.”  yaptıklarını ifade etti.

Milyarder yatırımcı buna ek olarak ”Greater Fool Theory” isimli teoriye de gönderme yaptı. Greater fool theory esasında, yatırımı elinde olan mal varlığını fiyatı önem arz etmeksizin belirli bir fiyata alıp bunu kendinizden ‘daha büyük bir aptala’ kar fiyatı ile satma olayıdır. Geçtiğimiz Mayıs ayında Bill Gates de buna göndermede bulunmuştu:

”Bir mal varlığı birimi olarak siz hiçbir şey üretmiyorsunuz ve bu sebeple bu varlığınızın artmasını bekleyemezsiniz. Bu teknik olarak bir ”greater fool” teorisi yatırımı.”

Bundan yaklaşık bir ay sonra ”Wolf of the Wall Street” lakabına sahip ünlü broker Jordan Belfort da benzer bir yorumda bulunmuştu.

Marks buna ek olarak Bitcoin’in geleceği hakkında da olumsuz yorumlarda bulundu:

”Uzun vadede, bence Bitcoin’in hiçbir değeri olmadığı ortaya çıkacaktır.”

Bitcoin’e özgü spekülatif traderların olduğu doğru ama bunu bütün bir kripto para birimini nitelemek için kullanmak ne derece doğru bilemedik açıkçası. Marks daha önce yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in arkasında neyin olduğunu bilmediğini ifade etmişti ama yine de bilmediği bir şey hakkında yargılama yapmaktan pek çekinmiyor. Hatta buna ek olarak 9 Eylül 2017 tarihinde yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in yasallaştırılması gerektiğini ifade etmişti:

“Bitcoin ya da diğer kripto paraların bu kadar kişi tarafından kabul görürken yasal para birimi sayılmamasının arkasında hiçbir sebep göremiyorum. Uzun, uzun zamandır hiçbir özel para biriminin bu kadar yaygın kullanım alanına sahip olduğunun görülmediğini söyleyebilirim ama bu ileride de göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor.”

“Zaman ayırıp bana bilgi veren herkese teşekkür ederim. En son bildirimde Bitcoin’e karşı olduğumdan daha az “dinozor”um. Şimdi dijital para birimlerinin ne olduğunu, nasıl işlediğini ve hakkındaki tartışmaları anlayabiliyorum. Yine de kuramsal bir balon olabileceğini düşündüğümden paramı yatırmayı düşünmüyorum. Eğer bu konuda yanılmış olmaya da razıyım.”

Bu esnada dünyanın en büyük finansal hizmet sağlayıcılarından Mastercard bile, kripto temelli kredi kartı ödemelerinin önündeki engelleri açmak için bir patent aldı.

Marks’ın önceki yaptığı yorumları ile şimdi yaptığı yorumları arasındaki ‘U Dönüşü’, JPMorgan Chase‘in Jamie Dimon’unu hatırlatıyor. Jamie de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir sahtekarlık olduğuna inanıyordu. Ancak daha sonra en çok konuşulan U dönüşlerinden birisini yapıp bu açıklamasından dolayı pişman olduğunu ifade etmişti.

Jamie 2017 yılının Eylül ayında Bitcoin bir sahtekarlık deyip şunları eklemişti:

“Durum Lale Çılgınlığı‘ndan daha beter. Sonu iyi bitmeyecek. Birilerinin canı epey yanacak.”

Bundan yaklaşık 1 ay sonra Jamie, gelen tepkiler üzerine şu yorumda bulunmuştu:

“Bitcoin zaten Dünyadaki önemli şeyler listesinde pekte yüksekte değildi ve artık Bitcoin hakkında herhangi bir açıklama yapmayacağım.”

kaynak : koinbulteni.com
complexity7
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
July 21, 2018, 07:10:05 PM

tüm büyük yatırımcıların söylerdiğinin özeti kimisi para değil emtiadır kimisi trade değeri yoktur hiç olumlu rüzgar esmiyor hiçbir haberde tek ilgi çeken blockchain

RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
July 21, 2018, 07:10:42 PM

evet adamın dediği doğru trade yoksa ne yapak btc yi demi.

XxX
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile WWW
July 21, 2018, 08:00:49 PM

trade yani para yükseliş, düşüşünden kar sağlama. ev, araba gibi yatırım aracı değil diyor. fiyat aniden herhangi çok kötü bir gelişme yaşandığı zaman sıfıra inme riski olabileceğini kastediyor olmalı. ev, araba fiyatları bir anda 1 dolar olmaz. ama nedense bunu bitcoinde bol bol dillendiriyorlar

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
July 21, 2018, 08:10:07 PM

Howard doğru düşünüyor  ama yanlış söylüyor. Bitcoine bir çok insan gibi kısa vadeli kazanç kapısı şeklinde bakıldığında Evet dediklerine katılmamak içten bile değil. Ancak bitcoin ve diğer kripto paralara uzun vadede bakıldığında yatırımın alasıdır. Yıllar önce elinde değersiz sayılabilecek kadar küçük miktarlarda maden, taş toplamak gibi. Veya sanatsal değer ifade edebileceğini düşündüğün bir tabloya yatırım yapmak gibi. Onun değerini yine ondan anlayanlar belirleyecektir.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
kulmagu
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
July 21, 2018, 09:40:00 PM

Kripto para piyasası ne zaman kötüye gitse ardından hemen olumsuz haberlerde gelmeye başlıyor. Bitcoini bilen uzun vadeli yatırım aracı olduğunu biliyor ve ona göre yatırımını yapıyor. sabredene güzel kazançlar elde ettirecek bitcoin.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
July 21, 2018, 10:32:24 PM

Söylenenlerin gerçekliğini zaman gösterecek. Kripto paraların arkasındaki gücü yok sayanlar devir değiştiğinde çok pişman ve üzgün olacaklar..
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
July 22, 2018, 06:39:04 AM

Bitcoinle ilk tanıştığım zaman o kadar heycanlanmıştım ki.
Önce şaşırdım sonra aşık oldum.
Trade falan değildir bitcoin bildiğin mucizedir.
Olanda sever olmayan da sever bitcoini.
Diğer kripto paralar pek önemli değildir onun yanında.
Hele o bitcoin nedir diye yapılan bir animasyon varya işte o animasyonun tadını alıp buraya gelenler çoğunluktadır bence.
pikiditor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 22, 2018, 07:22:21 AM

kimine göre yatırım, kimine göre değil. Önemli olan getiri kazanılması. Ev alırsın, araba alırsın değerlenir veya fiyatı düşer onlarda da risk var. Ama kriptolarda turnayı gözünden vurursan eğer ev, arabadan daha kat be kat kazandırır. Bir o kadar da risk var tabi ki.
mnyers1
Newbie
*

Activity: 210

View Profile
July 22, 2018, 10:43:40 AM

ben de aynı şekilde düşünüyorum ama dövize göre bakacak olursak daha çok bir yatırım aracı gibi.çünkü daha çok değerleniyor ve aracı olmadan harcayamıyorsun.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
July 22, 2018, 11:13:28 AM

Bitcoin bildiğin yatırımdır. Adam milyarder olmuş, tabi her yatırımı kar olarak görmek istiyor, alışmışlar sürekli para kazanmaya. Her yatırım illa kazandıracak diye bişey yok, zarar da edebilirsiniz. Ev alırsınız yatırımlık, ev yanar gider, ev fiyatları düşer yine zarar edebilirsiniz. Bitcoin de aynı şekilde kazandırabilir de, kaybettirebilir de.
jasernity
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 4

View Profile WWW
July 22, 2018, 12:48:18 PM

redditteki malum yazara göre birkaç sene içinde kişi başına düşecek olan bitcoin 0.03 gibi rakamlarmış. Çok absürt. Ama 100 bin ve 1 milyon dolar tahmininin gerçekleşmesi için süre bir hayli kısalıyor.

traveler  |  Travel more. Pay less! Get more out of your travel.
An innovative crypto-friendly discount travel aggregation platform
usakli64
Full Member

Activity: 980
Merit: 143

View Profile WWW
July 22, 2018, 12:52:30 PM

Bitcoin yatirim degilse trade'dir.  Trade degil ise yatirimdir.  Bu kadar mi yani?  Talihsiz aciklamalar devam ediyor.  Ben bitcoin ile yurt disina para gonderdim,  yurtdisindan da bana gonderdiler.  Cok rahat bir sekilde transfer gerceklestirdik. Ayrica bunu 7/24 yapabiliyorsunuz. 

Simdi vatandas ya yatirim ya trade diyor.  Peki benim yaptigim islem neydi? 

NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE
ozgulek
Newbie
*

Activity: 34

View Profile
July 22, 2018, 01:04:31 PM

Bunu dünyadaki birçok şey için söyleyebiliriz. Mesela altının, kendisine atfedilen değer haricinde ne gibi bir işlevi var?

Altın elektriği iyi iletiyor, işlenerek süs eşyası haline gelebiliyor; başka? Bu özelliklere bakır ve gümüş de sahip, neden altın? İnsanlar altını işlevi için mi, yoksa sınırlı arzı yüzünden insanlığın kendisine biçtiği değer sebebiyle mi alıyorlar?

Dünyadaki tüm insanlar altına verdikleri değerden vazgeçseler, altın hiçbir anlam taşımayan bir madenden başka bir şey olmaz.

Bitcoin de aynen bu şekilde, "Kendi başına bir işlevi yok, o halde eninde sonunda değersiz olacak" demek insanlığın binlerce yıllık ekonomi anlayışını anlamamak gibi geliyor bana. İnsanlar bitcoin'i blockchain için değil, yükselen değeri için alıyor olabilirler ve bu gayet makul. İnsanlık olarak deniz kestanesine bile değer biçebilir, talebini yükseltip piyasasını oluşturabiliriz.

İleride bitcoin çok daha değersizleşebilir, ama çok daha değerli hale de gelebilir, bu noktada dünya üzerinde bunu herhangi bir kişinin tahmin etmesi mümkün değil. Böyle kesin çizgiler çizen insanlar, ileride gerçekleşebilecek durumlar için "Ben demiştim" kumarını oynamaktan başka bir şey yapmıyorlar.
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
July 23, 2018, 02:25:03 PM

kimine göre yatırım. Bitcoinin 100 bin dolar yok 1 milyon dolar olacağını düşünenler var. Böyle olursa o zaman şu coinden alayım müthiş pump yapacak diyenler de az buz değil. bitcoin yatırım aracı bence. eve, arabaya yatırım yapmanın dijital karşılığı.

mestulum
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 1

View Profile
July 24, 2018, 05:17:54 PM

fiyat hareketlerindeki artış, azalıştan kar sağlayan her şey yatırımdır. Kısa süreli çıkarsın oradaki parayı asıl coine aktarırsın. Gün içi trade, hodl hepsi ile katlıyorsun ne mutlu sana.
wwolffoot
Newbie
*

Activity: 36

View Profile
July 24, 2018, 05:45:23 PM

Aslında parası olan için tam vurgun ortamı. Trade kibarcası.
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
July 24, 2018, 09:34:13 PM

Aslında parası olan için tam vurgun ortamı. Trade kibarcası.

o işler öyle kolay olsa herkes milyoner olurdu. vurgun yapmak kolay olsa kredi çekip buralara gelen insanların yüzde 90ı battım diye ağlamaz buraya lüks arabalarının fotolarını atar millete taktik öğretirdi ama burada vurgun yapmak çok zor

Pages: [1]
  Print  

Jump to: