Bitcoin Forum
June 25, 2024, 02:29:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: CFTC Kaçak Bitcoin Havuzu İşletmecisine 2 Milyon Dolarlık Ceza Kesti  (Read 62 times)
stokcu (OP)
Newbie
*

Activity: 52
Merit: 0

View Profile
July 24, 2018, 09:04:04 AM

Geçtiğimiz bir kaç aydır görülmekte olan bir davada, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), sanık Dillon Michael Dean ve kendisinin İngiltere kayıtlı firması The Entrepreneurs Headquarters Limited’e (TEH) karşı yeni bir adım attı.

Haksız kazanç sağlamak için Bitcoin kullandığı ortaya çıkan Dean, şu an emtia havuz işletmeciliği sahtekarlığı, opsiyonlar dolandırıcılığı ve Emtia Yasası ve Komisyon Düzenlemeleri kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor. Dean buna ek olarak havuz işletmeciliği yapabilmek için lisans da almamış.

Cezalar 2 Milyon Doları Bulabilir
CFTC’nin kararına göre, Dean Nisan 2017 tarihinden Ocak 2018 tarihine kadar yaklaşık 500.000 dolar değerinde Bitcoin toplamış. Bunu ortak bir emtia havuzu oluşturup toplamda 127 kişiden faydalanarak yaptığı biliniyor.

Geçtiğimiz haftanın sonlarına doğru, CFTC New York Batı Bölgesi Mahkemesinin Komisyon yararına ve davalı karşısında bir gıyabi hükme girmesini talep etmişti. CFTC mahkemenin davalıyı bütün zararlardan sorumlu tutup sahiplerine iade edilecek olan 500.000 dolara ek olarak, faiz ve diğer cezaları da ödetmesini talep etmişti.

Dean, TEH’nin internet sayfasını, YouTube videolarını ve Facebook gönderilerini kullanarak elde ettiği Bitcoin’leri itibari paraya çevirip, daha sonra bunu müşterilerinin adına ortak havuzlu bir yatırım aracına yatıracağını taahhüt etmiş.

CFTC havuz katılımcılarının da Dean ile ortak olup diğer yatırımcıları kandırmak adına trading uzmanlığı ve yüksek kazanç getirisi konusunda yalan söylediğini ifade etmekte. İşin sonunda, Dean’in asla kendi müşterileri adına bir trading işlemi yapmadığı ve TEH internet sayfası üzerinde gözüken kazanç getirilerinin de uydurma olduğu ortaya çıktı.

CFTC dolandırılan kişilere tazmin edilmesini talep ettiği 500.000 dolara ek olarak, 1.497.792.12 dolarlık bir sivil para cezası da talep etti ve bununla birlikte davalının ödemesi gereken toplam para miktarı 2 milyon dolara ulaştı. Bu mali cezaya ek olarak davalıya kalıcı trading yasağı da konuldu.

kaynak : koinbulteni.com
big black bird
Jr. Member
*

Activity: 39
Merit: 1

View Profile
July 24, 2018, 10:58:35 AM

Bu mining yaptıgımız havuzlar iznemi tabi? Ben anlamadım bu işi. Elimde cihazlarım çoksa kendim solo mining yaparsam suçmu işlemiş olacağım.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: