Bitcoin Forum
May 02, 2024, 11:53:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: BTC Dominance Artmaya Devam Edecek  (Read 123 times)
tolgaakin (OP)
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
July 25, 2018, 10:25:08 AM

Merhaba arkadaşlar,

Ekonomist değilim ancak bir inşaat mühendisi olarak ben de bir yılı aşkın süredir konuları takip etmekteyim. Yanlışım olursa affedin.

Kasım 2017 başlarında başlamış ve ocak 2018 ikinci haftasına kadar aralıksız pump yapan market cap ile günümüz arasında bir bağlantı kurmaya çalışmaktayım. Mehmet Akif Ersoy'un söylediği gibi 'tarih tekerrürden ibarettir' sözünden yola çıkarak 27 Kasım 2017 tarihini baz alıyorum. (Neden 27 Kasım 2017 ? Günümüz market hacmi ile 27 kasım 2017 market hacmi uyuştuğu için ''300B dolar''). O tarihte BTC dominance'ı %53 civarlarındaydı. Tarihler 8 aralık 2017'yi gösterdiğinde BTC dominance top noktaya ulaşırken (%67,46) bahsi geçen tarih 08.12.2017'de market hacmi 452B doları gördü.

Bu bilgilerden yola çıkarak BTC dominance'ın geçen yıla göre düşük olduğunu söyleyebiliriz. Piyasanın öncüsü olarak düşündüğümüz BTC'nin geçen yıla nazaran dominance'ını bu seneki boğa sezonunda koruyamayacağını ancak % 30'un altında da kalmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden en azından önümüzdeki birkaç hafta daha altcoinlerin sallanırken BTC'nin konumunu koruyacağını, ayrıca bu seneki boğa sezonunun ekim ayından aralık başına kadar süreceğini kendi kanaatimce düşünüyorum. Geçen sene 20K değeri test eden BTC bu sene 30K'yı geçerek 32K seviyelerini görecektir.

Geçen seneye nazaran çok daha iyi durumdadır blockchain teknolojisi ve market hacmi. Unutmayın ki geçen seneki boğa sezonu yalnızca iki ay sürdü ve hacim yaklaşık dört kata kadar yükseldi. Bu yıl ETF kabulu gerçekleşirse (gerçekleşeceğini düşünüyorum), boğa sezonu birkaç aylığına açılacağını düşünüyorum.Umutlarımızı kaybetmeden, en azından ileride 'keşke' tüm o olayların bir ucundan tutsaydım dememektense bekleyin, beraber görelim.

Birkez daha söylüyorum ben bir McAfee değilim yalnızca inşaat mühendisiyim. Ama en azından onlar gibi ellerindeki yatırıma göre yazılar yazmıyorum.

Hoşçakalın.
1714650839
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714650839
Reply with quote  #2

1714650839
Report to moderator
In order to achieve higher forum ranks, you need both activity points and merit points.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 25, 2018, 11:58:57 AM

Acemiler ve piyasayı bilmeyenler hariç herkes sizin gibi düşünüyor, Geçmiş yıllardaki grafiklere ve gelecek için kriptonun yerine bakıldığında ilerisi için umutlu olmamak aşırı karamsarlık olur. Sabretmek ve beklemek altın kural elbette. Bugün 8k dolar olması ya da 1 ay sonra 6k dolar olması yılbaşında 30k dolar olmasına engel değil, bu potansiyeli bizzat yaşayarak tecrübe ettik.
goose leg
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
July 25, 2018, 12:00:57 PM

Bu iş diğer işleyen sistemler gibi değil. Hem yeni bir para birimi, hemde yeni borsa anlayışı. Kendi birimlerinin kendi içinde oluşturup kendi kendini dolaşıma çıkaran bir sistem. Sabır en başta.
bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
July 25, 2018, 12:59:17 PM

Söylediklerinin büyük bir kısmına katılıyorum ,fakat boğa sezonun başlaması konusunda benimde çelişkilerim var ,boğ sezonu etf öncesinde yani ağustos sonunda itibaren başlayıp ekime kadar yani etf ya kadar süreceğini düşünüyorum.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
king turtle
Newbie
*

Activity: 34

View Profile
July 25, 2018, 01:38:52 PM

BTC altcoinlerdeki erezyonu biraz daha artırıp ondan sonra çıkış yapacağa benziyor.
tolgaakin (OP)
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
July 25, 2018, 01:56:43 PM

Altcoin'lerde erezyonun devam edeceğine katılıyorum. Benim başka bir teorimde Binance Coin (BNB) vb marketlere ait token'ların fiyatlarının artması yakın zamanda ticaret hacminin artacağını gösteriyor. Balinaların market token'larını toplu halde alıp bir süre sonra toplu ticaret döngüsünde kullandıklarını düşünüyorum. Sizler ne diyosunuz bu teoriye ?
truncus
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 259

View Profile
July 25, 2018, 02:16:54 PM

bitcoin her zaman buranın amiral gemisidir. zaten yıllardır hep böyle oluyor. moda önce bitcoin oluyor, herkes bitcoin alıyor sonra. sonra bitcoin zirveye ulaştı diyip altlara yönelirler.
newguy05
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 503

Someone is sitting in the shade today...

View Profile WWW
July 25, 2018, 02:27:26 PM

Kardeşim çok da haklı olduğunu söylerek başlayacağım, çoğumuz zaten senin gibi düşünüyoruz. Bir rehavet dönemindeydik yavaş yavaş atlatıyoruz hep beraber o kadar. Bende piyasa değerinin yükseldikçe BTC dominance değerinin de tıpkı geçmişte olduğu gibi tekrardan bir artış dönemine geçmesi gerektiğinin farkındayız, %30 un altına düşmez tabi aynen ancak artık %70'lere yaklaşması da birçok açıdan zor ama 50-60 bandını zorlayacak gibi, rakipler çoğaldı ve ana sıkıntımız taze para girişi belli oranda oluyor, beklediğimiz gelişmeler devreye girerse o zaman 20k 30kUSD değerleri yakalamamız değiş 2 ay 2 haftada bile olabilir.

▄██████
       ▄████████
     ▄██████████
   ▄█▀     █████
 ▄███      █████
█████      ███████████████████████████
█████                           ████▀
█████                           ██▀
█████                          ▄▀   
██████████████████████████████▀
████████████████████████████▀
L I N K
by BLOCKMASON

..CREATE WEB APIS........
..FROM ANY SMART........
..CONTRACT.........................

█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█            ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█                     █
█ ▄▄▄▄▄▄              █
█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█

READ THE
WHITEPAPER

>>>

▄          █▄                         ▄
██▄        ███▄                     ▄██
████▄      █████▄                 ▄████
██████▄    ███████▄             ▄██████
████████▄   ▀███████▄         ▄███████▀
██████████▄   ▀███████▄     ▄███████▀
████████████▄   ▀███████▄ ▄███████▀  
██████████████▄   ▀█████████████▀   ▄██
████████████████▄   ▀█████████▀   ▄████
██████████████████▄   ▀█████▀   ▄██████
████████████████████▄   ▀█▀   ▄████████
BLOCKMASON
BUILDING THE FUTURE

FACEBOOK
REDDIT
TWITTER

LINKEDIN
GITHUB
MEDIUM
akalayci34
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 6

In volent we trust

View Profile WWW
July 25, 2018, 02:29:47 PM

fiyat olarak geçebileceğini pek düşünmüyorum. şu anda bile 17 milyon bitcoine karşılık 100milyondan fazla ethereum var. market hacmi olarak ulaşıp birinciliğe oturması muhtemeldir.

Sirkülasyondaki coin sayısı * fiyat = Market Cap (Piyasa Sermayelendirmesi)

Market cap, market capitalisation teriminin kısaltması, Piyasa kapitalizasyonu.

Bir şirketin piyasadaki hisse sayısının bir hissenin fiyatıyla çarpımına eşittir. Yüksek market cap değerleri genelde bir şirketin benimsenmiş, kaliteli olduğuna ve kâğıtlarının sıklıkla ticaretinin yapıldığına işarettir.

Market cap her zaman bir şirketin gerçek değerini göstermeyebilir. 1990 sonlarında yaşanan dotcom patlaması sırasında bunun örnekleri görülebilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Market_cap

BTC piyasa baskınlığı(BTC dominance) %43 düzeylerinde olmasına rağmen volume(işlem hacmi) %30 seviyelerindedir.

İşlem Hacmi, trade yaparken aslında marketcap'ten daha önemli bir kavramdır.

Ethereum, alıntıladığım yorumdaki gibi, adet olarak BTC'den 6 kat fazla olması(100 Milyon/17 Milyon=5,88) nedeniyle ETH/BTC 0,17 olursa yani Ethereum BTC'nin %17'si değerinde olursa marketcap olarak BTC'yi yakalayıp geçebilir.

Bugüne kadar en yüksek ETH/BTC endeksi 12 Haziran 2017* tarihinde 0,15'tir.

Şu an itibariyle 0,062 ETH/BTC 0,062 yani %6,2(20/07/2018-02:23)

Bir başka konu ise EOS, 4 Milyar $ toplamış bir ICOdur. 2017 yılında Ethereum blockchain'indeki iken 2018 Haziran sonu itibariyle Ethereum blockchain'indeki EOS tokenlerini snap-shot sonrası dondurarak kendi blockchain'ini test etmeye başlamıştır. EOS'un kurucu ve developerlarının elinde ne kadar Ethereum olduğu meçhul. ETH'yi dumplama gücünde olabilirler.

*17-18 Haziran 2017 tarihleri kripto para ekosistemi için tarihi bir gün olarak kayıtlara geçti. Blockchain tabanlı dağıtık girişim sermayesi (kitle kaynaklı fonlama organizasyonu) olarak tanımlayabileceğimiz DAO üzerinden kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişinin hesabına 3,641,694 ether tutarında kaynak “yasadışı” yollarla aktarıldı.
https://webrazzi.com/2016/06/20/blockchain-tarihi-hacklenme-sonrasi-guvenlik-cikmazinda/

Aralık 2017-Mart 2017 ETHBTC video:
https://www.youtube.com/watch?v=oh1qn_p0OUw

ETHBTC Grafikler:

https://twitter.com/search?f=tweets&vertical=default&q=%40akalayci34%20%23ethbtc&src=typd

https://uzmancoin.com/ethereum-4512/

Aslında "Kripto Para Portföyü" başlığının, en konu içi konulardan bir yere çekilmesi gerekiyor, zira işin gerçeği böyle.

coinmarketcap ya da cryptomarketcap üzerine başlık açarak yazmayı düşünüyordum; "Kripto Para Portföyü" başlığına hangi konu altında rastlamıştım diye ararken konu dışı altında olduğunu gördüm ve şimdilik fikirlerimi yine bu başlık altında ifade etmeye karar verdim.

Bugün, BTC $6.600'dan $7.500'a uzanan bir hareket gerçekleştirdi. 16 Temmuz'da $9 milyar olan günlük toplam kriptopara işlem hacmi de $15 Milyar olarak gerçekleşti(16 Temmuz 2018).

Portföy fikrindeki gibi, bir kriptopara volume endeksi oluşturmak da trendin yönü, işlem hacmi gibi flu ve göreceli verileri kıyaslayıp birleştirmek için çok önemli bir yer tutuyor.

Aslında indikatörlerin/gösterge varlık nedenleri gerideki fiyat, tarih ve işlem hacimlerini inceleyerek ileriye dair tahminlerde bulunmak içindir; fakat indikatörler daha çok bilgisayar ve botların çalıştırması için hazırlanmıştır; insan için sıklıkla gözünü ve sinir hücrelerini yormaktan başka işe yaramaz.

Hatta çoğu kez kafasını indikatör kumlarına gömen taze traderlar trendin yön değiştirdiğini, destek ya da direncin kırıldığını yani gözünün önüne dahi göremez olur.

Tüm borsalardaki işlemlerin kararlarının 2/3'sini çaprazlanmış indikatörlere bağlı olan botlar verir. Ancak spekülasyonlar ve haberler kalan 1/3 insan faktörü üzerinde(duygu, algı, psikoloji) aşırı etkide bulunur. Bu etkiler bazen ters bile tepebilir, yani verilmek istenen etkiden farklı yönde.

Yazıyı yazma amacım olan, coinmarketcap'in oluşturduğu büyülü, abartılı algı balonuna panzehir olarak yazılmasını gerekli gördüğüm endeksi
CryptoVolumeCap
diye adlandırmak istiyorum.

Bu endeksi CVC olarak kısaltıyorum ve CVC'nin mantık ve matematiğini geliştirip geliştirici ve kodculara aktarmak istiyorum.

CoinMarketCap(CMC) sirkülasyondaki coin adetlerinin, coinlerin anlık fiyatlarıyla çarpılması yöntemiyle hesaplanıyor. Bu çarpımların kümülatif olarak toplanması da CMC'yi oluşturuyor.

17.154.312 adet BTC*BTC fiyatı($7.353) = 126 Milyar $

BTC 20 bin $ olsaydı*17 Milyon adet BTC = 343 milyar $

BTC 60 bin $ olursa*17 Milyon= 1,029 Trilyon $

Ancak şu an BTCmarketcap'i 126 milyar $ iken, BTCvolume'ü* 5,8 milyar $

* işlem hacmi

5,8 milyar $/BTC fiyatı($7.353) = 788 bin adet BTC işlem görmüş görünüyor.

788 bin adet BTC ise toplam sirkülasyondaki BTC'nin % 0,046 sını oluşturuyor.

788bin/17 milyon= %0,04

Yani sirkülasyondaki BTClerin %96'sı sirküle olmamış ve cüzdanlarda yatmış oluyor.

Ancak CMC'deki 17 milyon adet BTC*$7.353 anlık fiyattan oluşan marketcap hesabı; CMC'de tüm coinlerin %100'ü hareket etmiş gibi bir algıya yol açıyor.

Ki bu dahi borsaların içindeki ya da aralarındaki hareketi gösteriyor; ne kadarı blockchainler'deki transactionlar, ne kadarı pump, ne kadarı volume yükseltme için tasarlanmış işlemler belli değil.

Grafikler ve grafiklerin farklı formda çizimi olan indikatörler, bizi takvime ve saat zamanlarına endeksli yöntemlerle sınırlamakla hapsettiği için sıklıkla yanıltıyor; çünkü tüm borsalardaki hareketlerde politik gelişmelerin etkilerini öngörmek ve ölçmek güç olduğu gibi, döngüsel ve süreçsel etkileri de görüntülemek pek kolay değildir.

Volume son 2 günde, 6 milyar $ artınca(16-18 Temmuz/$9 Milyar/$15 Milyar ) marketcap 20 milyar $ artmış oldu.

Buradan 20/6= 3,3 diye bir göreceli varyans değişkeni belirleyebilirim.

Küresel borsalara son 1 yılda merkez bankaları tarafından $1,5 Trilyon para fonlandığında, en değerli 100 şirketin marketcapleri 20 Trilyon $ yükseldi. 20/1,5= 13,3

Küresel Market Cap $80 Trilyon /CMC $0,29 Trilyon= 1/275'i büyüklüğünde

Ne kadar volume olduğunda, marketcap ne kadar düştü ya da çıktı gibi bir oran hesabı takvime duyarlı hale getirilmeli.

Hatta olanak dahilinde ise günlük işlem hacimleri, 4 saatlik ve saatlik hassasiyete kadar indirgenebilmeli.

Tam gerçek veriyi elde etmek zor; ama balon veriler mümkün olduğunca elebilir.

Balon ayıklamayı, filitrelemek; ancak böyle bir yöntemle mümlün olur.

Tüm volume'ün zirvedeki 10 coinin volumu'üne endeksleneceği gibi başka alt yöntem de geliştirilebilir.

Hatta Dolar hesabı dahi olmayan; toplam volume'ün tabeladaki belirli bir miktar coin2in volum'üne endekslenmesi.

Ayrıca, CME, CBOE ve Bitmex'teki işlemlerde, **Bitcoin'in kendisi değil; adı kullanılarak yapılan, türev futures işlemlerindeki takasta, değiş tokuş edilen fiyat ve kontrattır, Bitcoin'in kendisi değil.

Ancak fiyat tahmini yaparken burada işlem ve hacimlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

** BTC swap contract: BTC değerine, eş değer kontrat.

Telegram: https://t.me/VolentixTurkey Join Us! twitter: @volentixturkiye
akalayci34
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 6

In volent we trust

View Profile WWW
July 25, 2018, 02:31:48 PM

Her ne kadar güven vermese ve tüm piyasayı büyüleyici bir tarafı olsa da coinmarketcap'in $ 1 Trilyon 'ı aşması bir psikolojik eşiktir.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4635648.msg42318479#msg42318479

Piyasa ağırlığı %30-40 arası değişen BTC bu durumda düz hesapla;

$ 400 Milyar  / 17 Milyon = $ 23.500

$ 300 Milyar /17 Milyon = $17.600

coinmarketcap'in 3 Trilyon $'a yükselmesi durumunda,

Salt BTC marketcap'i $ 1 Trilyon'a ulaştığında ise evet BTC artık $60.000 dır.

bu durumda ise toplam coinmarketcap,

$3,3 Trilyon (BTC ağırlığı'nın %30 olması durumunda)

$2,5 Trilyon (BTC ağırlığının %40 olması durumunda)

Amazon ve Apple'ın $1 Trilyon'a yaklaşır görünen marketcap'leri:

13 Ocak 2018'de eğer kriptoparalar S&P 500'de olsa idi konumları:

2013-2016 arası *FAANG marketcap balonundaki şişkinlik:

* Facebook (FB), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX), and Alphabet (GOOG)

2011:

Apple 2007-2017 (Aylık Mum Grafik)

Apple 2011-2017 (Haftalık Mum Grafik)

Daha önceki kriz dönemlerinde patlayan borsa balonları:

* * *

$1 'lık BTC'nin değeri, Mart 2010-2018

2010: 333
2011:  1
2012: 0.2
2013: 0.0125
2014: 0.00167
2016: 0.0025