Bitcoin Forum
June 17, 2024, 07:13:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Samsung’a Göre Kripto Para İşlemi Yapılacak En Güvenli Cihaz Akıllı Telefonlar  (Read 139 times)
tereddut (OP)
Newbie
*

Activity: 51
Merit: 0

View Profile
July 27, 2018, 09:16:44 AM

Güney Kore piyasasında neredeyse her alan hükmeden 290 milyar dolarlık teknoloji devi Samsung’a göre, akıllı telefonlar kripto para işlemi yaparken kullanılabilecek en güvenli cihazlar.

Akıllı Telefonlar > Laptop
Blockchain ve Jaxx gibi akıllı telefon tabanlı cüzdanlar, şu sıralar topluluktaki çoğu trader’ın  ödeme yapıp almak için kullanmakta olduğu popüler uygulamalardan bir kaç tanesi.

Samsung bünyesinde çalışan ve kıdemli bir iletişim teknolojileri danışmanı olan Joel Synder, yayınladığı yeni bir araştırmada akılı telefonların laptop ve diğer cihazlara kıyasla çok daha fazla güvenli olduğunu belirtti. Joel bunun temel sebebinin çoğu akıllı cihazda bulunan Trusted Execution Environment (TEE) olduğunu vurguladı.

Çoğu akıllı cihaz şu an direkt olarak TEE teknolojisi ile üretiliyor ve bu sistem cihazdan bağımsız bir şekilde kendi hafızası ile depolama birimine sahip farklı bir uygulama birimi olarak görev yapıyor. Bu sebeple, Android gibi işletim sistemleri bile TEE’ye ulaşıp birimin içerisindeki bellekte herhangi bir değişim yapamıyor. Bunu bir çeşit güvenli oda gibi düşünebiliriz.

Olası bir hacklenme veya güvenlik açığı durumunda, saldırganlar TEE’ye girip bir kripto para cüzdanının özel anahtarı gibi bilgileri alamıyorlar çünkü TEE cihazdan tamamen bağımsız çalışıyor.

Hard disk veya SSD gibi birimlere bağlı olarak çalışan laptop veya masaüstü bilgisayarlarda ise, bir saldırgan belleğe rahatça ulaşıp değerli mali bilgileri, şifreleri, cüzdan anahtarlarını çalabilir. Bu da elimizdeki bütün miktarın bir anda buharlaşması anlamına geliyor.

Synder bu konuyu şu şekilde açıklıyor:

”Bu özellik tam olarak akıllı cihazların kripto para cüzdanı konusunda dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara oranla daha iyi olmasının nedeni: donanım tabanlı TEE’nin sağladıkları olmadan, cüzdan anahtarları saldırıya daha açık. Ama burada önemli bir husus yer alıyor: acemi bir cüzdan geliştiricisi cüzdanın anahtarlarını telefonun normal depolama biriminde saklamayı seçecek şekilde tasarım yapabilir ki bu durumda akıllı telefon platformunu kullanmak size çok az ekstra güvenlik sağlayacaktır. Veya belki de cüzdanın kendisi bir malware olabilir ve bu durumda durum tam tersi olur. Ancak doğru cüzdan ve TEE akıllı telefon teknolojisi sayesinde, paranızı depolayabileceğiniz daha güvenli bir yer yok.”

TEE Odaklı Daha Fazla Gelişme

https://248qms3nhmvl15d4ne1i4pxl-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/05/htc-exodus-blockchain-phone.png

Samsung’un rakibi HTC, ”dünyanın ilk blockchain telefonu” başlığı ile yeni bir akıllı telefon geliştiriyor.
2016 yılının Aralık ayında, Cornell Üniversitesi içerisinde Profesör Emin Gün Sirer tarafından yürütülen bir araştırma ekibi, TEE kullanan güvenli donanımlar ile bitcoin’i ölçeklendirme fikrini ortaya atmıştı.

Cornell araştırma ekibi akıllı cihazların içerisinde TEE kullanma fikrinin de ötesine geçti ve Intel CPU’larının üzerinde var olan TEE’lere, Teechan isimli bir teknoloji ekledi.

TEE’ler hangi cihazda bulunursa bulunsun ondan bağımsız işlem yaptığı ve yaptığı işlemleri zincir dışında tamamladığı için, bu güvenli teknolojiyi temel alan ölçeklenme çözümleri saniyede 2.480 işlem yapabilme gibi önemli bir başarıya sahip.

kaynak : koinbulteni.com
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
July 27, 2018, 09:39:37 AM

Haberdeki bilgiler doğru olabilir, ama nedense bende tam tersi bir algı var. Kripto para işlemleri için asla telefonumu kullanmaya güvenemiyorum, özellikle android olması beni tedirgin ediyor.
Koin Defteri
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile WWW
July 27, 2018, 08:19:56 PM

Android telefonlar ve windows işletim sistemleri beni korkutuyor, Apple fanı değilim ama onlara daha fazla güveniyorum.

[  waves   ]       Join The Waves Community       [  waves   ]
◆ Smart Contract       ◆ No Gas       ◆ High Speed
felixesteban
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
July 28, 2018, 01:05:14 AM

Telefonlar gerçekten de güvenli gözükmüyor ama haber konusu olan bir hack vakası da duymadık şimdiye kadar. Pek çok kişi kriptoları cepte tuttuğu gibi borsalara mobil uygulama üzerinden girenlerin sayısı da bir hayli fazla. Windows da aynı şekilde çok virüs yiyen bir yer ve oraya da fazla güvenemiyorum.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
moneyin1week
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
July 28, 2018, 04:09:36 AM

İşin gerçeği digital olan her şey beni korkutuyor sanki güvenilmezler içerisinde en biraz daha güvenli olanı seçiyormuşuz gibi hissediyorum.
Koray Pulsar
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
July 28, 2018, 07:34:21 AM

Güncel olarak yapılacak olan işlemlerin hepsi akıllı telefonlar laptoplar masaüstü bilgisayarlar ile yapıldığından ister istemez bu cihazlara güvenilerek yapılıyor. Samsung ta en iyilerden biri olduğu için normal olarak iddaalılar.
Koioss
Member
**

Activity: 364

View Profile
July 28, 2018, 07:42:20 AM

İnternet bağlantılı yapılan hiçbir işlem tam olarak güvenli gelmiyor bana. Hepsi bir risk barındırıyor ancak zarar görmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bana bilgisayar daha güvenliymiş gibi geliyor..

●   KEEP CALM & HODL   ●
 ❰❰❰❰❰❰  KCH  ❱❱❱❱❱❱ 
● ▬▬▬▬▬ ● ▬▬▬▬▬ ●●●    ●  token  ●    ●●● ▬▬▬▬▬ ● ▬▬▬▬▬ ●
jasernity
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 4

View Profile WWW
July 28, 2018, 07:50:58 AM

hiçbir telefon özellikle yüksek değerde coini tutmak için bana akıl karı gelmiyor. telefondan coin fiyatları takip edersin. yanında devamlı dizüstü pc yi taşırsın. 4.5 g ile istediğin zaman laptopdan bağlanır işlemleri yaparsın. olay bu.

telefona olmadık uygulamalar yükleyip bazı erişim izinleri ile coinlerin çalınması için resmen izin vermiş oluyoruz.

traveler  |  Travel more. Pay less! Get more out of your travel.
An innovative crypto-friendly discount travel aggregation platform
ILuckyGuyI
Sr. Member

Activity: 2128
Merit: 478

View Profile
July 28, 2018, 08:16:22 AM

Bana pek öylesi mantıklı gelmiyor açıkçası. Telefonda dünya kadar kripto para taşıdığınızı düşünseniz bile tedirgin oluyorsunuz. Herhangi bir çalınma vakasında çok büyük sıkıntılar yaşanabilir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
July 28, 2018, 08:56:36 AM

Temel sorun güvenli olduğu söylense bile cihaza bir zarar geldiğinde içindeki bilgilerin tekrar geri getirilebileceği güvenli bir ortam oluşturmanın zorluğu, bunu sağlamak zaman alacağa benziyor.

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
complexity7
Member
**

Activity: 252

View Profile
July 28, 2018, 08:58:54 AM

az güvenli çok güvenli olması çok mantıklı gelmiyor güvenlik açığı varsa akıllı telefon yada farklı olacağını sanmıyorum

desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
July 28, 2018, 09:05:58 AM

Akıllı telefonların önümüzdeki laptoplardan daha güvenli olduğu kesin. Öbür açıdan baktığımızda da akıllı cihazların her an bir arıza çıkarması meselesi can sıkıyor. Kripto para işlemlerindeki risk hiçbir zaman bitmeyecek gibi görünüyor  Undecided

jullerkone
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
July 28, 2018, 09:06:38 AM

akıllı telefon ve kripto cüzdanı bu ikisi yerine ledgerin geliştirdiği donanım cüzdanları burada sakla daha iyi. telefondan daha ucuz. dokunmatik panel bile ekledikleri sürümler var. bütçene göre alırsın. ama telefon hayır.
kmlkkl
Member
**

Activity: 196

View Profile
July 28, 2018, 09:42:25 AM

Burada önemli olan telefon değil işletim sistemidir. Anroid ve microsoft üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ama ios ve linux tarafında böyle birşey olamaz. Güvenliği telefondan ele alırsak açık kaynaklı yazılımlar daha güvensiz geliyor bana.

nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
July 28, 2018, 10:36:46 AM

Androidin sicili biraz kabarık, güven konusunda apple dahil hiç bir akıllı telefon yazılımına güvenmiyorum. Güvenli diye bir cihaz yok.
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196

View Profile WWW
July 28, 2018, 11:08:38 AM

Kripto paraları saklamak için akıllı telefon ve laptoplardan ziyade yüksek güvenlikli güvenilir fiziksel donanım cüzdanları daha güvenli geliyor bana. Sürekli işlem yaptığınız ve kullandığınız cihazlar dışardan müdahaleye çok daha fazla açık oluyor.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
max1616
Member
**

Activity: 434
Merit: 14

View Profile
July 28, 2018, 11:15:36 AM

Samsung bana göre yıllardır akıllı telefon piyasasını domine ediyor..Bu açıklamayı da kendilerine mal etmek için yapmamışlardır..Ancak bana göre telefon olsun, tablet olsun, pc olsun iş kullanıcılarda bitiyor..Herkesin dalgın olduğu zamanlar denk gelebilir ama bu sektörde böyle bir lüx yok..Bütün işlemlerimizi 3 defa kontrol ederek yapmalıyız..
SagOmar
Jr. Member
*

Activity: 31

View Profile
July 28, 2018, 12:02:10 PM

telefonlara ve uygulamalara güvenilmesi hususunda yazılmış bir makale fakat altına yapılan yorumlar da algının hiç de öyle olmadığı görülüyor. ben de hepsine katılıyorum. halihazırda insanlar dijital dünya da güven kelimesini henüz tam manasıyla sağlayacak yetkinliğini görebilmiş değil...
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
July 28, 2018, 12:31:19 PM

Sırf foruma üye olduktan sonra android işletim sistemi kullanan telefonları kullanmayı bıraktım, çok fazla yatırımım yoktur ama buna rağmen olan yatırımı korumak zorundayım sonuç olarak emek veriyoruz zaman harcıyoruz. IOS kullanıyorsam da yine insan korkuyor borsaları takip ediyorum ancak online işlemlerden uzak duruyorum. Android tarafında eğer bu işi yapacaksanız bilmediğiniz programları kesinlikle yüklemeyin ve orijinal sürüm kullanın.
kardil
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
July 28, 2018, 01:08:36 PM

Akıllı cihazların laptoplara kıyasla daha güvenli olduğu aşikar ama ben android işletim sistemine pek güvenemiyorum. Arka planda bizden izinsiz neler yapabileceğini kestiremiyorum
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: