Bitcoin Forum
April 23, 2024, 07:47:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Pazite se lažnih korisničkih službi  (Read 129 times)
denis-z12 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 103



View Profile
July 29, 2018, 07:20:24 PM
 #1

Prenosim post kojeg je napisao Rux sa crypto.ba foruma u vezi iskustva kojeg je imao sa lažnim korisničkim službama:

Izvor
https://crypto.ba/t/cuvajte-se-scammera-muljatora/2616



Očekujem i ostale članove našeg foruma da pomognu na ovaj način kako bi što manje ljudi osjetilo negativnost ovih poslova.

Jedan od primjera mi se baš desio jučer.

1. Skrill

Prošle godine sam se registrovao na SKRILL, kojeg nisam dugo koristio, da bi u međuvremenu nekako izgubio Google auth kod koji mi je omogućavao da se ulogujem u stranicu.
Jedini način da to ispravite je da se javite podršci pomenutog servisa, međutim, put je malo otežan.

Kako bi se ulogovali na support stranicu Skrill-a, morate se ulogovati, a zatim i upisati i Google auth kod kako bi pristupili stranici, wtf :slight_smile:

Drugi način je da ih kontaktirate preko email-a kojeg morate dobro tražiti kako bi isti našli, to sam uradio ali još uvijek nisam dobio nikakv odgovor.

Treći način je da pokušate da ih kontaktirate preko socijalnih mreža, gdje npr. u ovom slučaju Skrill-a, imaju Twitter i Facebook

Kada na Twitteru tražite račun Skrill, pojaviće se oficijelni Skrill koji je potvrđen, na kojem se niko ne javlja, međutim pojaviće se i @Help_Skrill i @Help_Skril računi, koji po logici predstavljaju podršku pomenutog sistema.

Očigledno da @Help_Skril (sa jednim L), je muljevina, gdje sam se javio samo da vidim šta se dešava.

Na prvi kontakt, kada sam se javio i tražio pomoć, odgovor na engleskom je toliko loš bio da je bilo smiješno, ali sam nastavio da vidim dokle idu.

Odgovor je bio, da će mi pomoći odmah, i da mu dam email, datum rođenja, kao i karticu kreditnu koja je povezana sa Skrill računom.

Dao sam mu totalno drugi email, pogrešan datum rođenja, kao i kreditnu karticu od Wirex-a koji ne radi ima pola godine (haha).

Pitao me da “potvrdim” broj telefona koji je zakačen na “SKRILL” jer on vidi samo zadnja dva broja npr. ********76 jer po logici većina ljudi će koristiti broj telefona na Skrill-u i na Email-u.

Dao sam mu broj, naravno i broj je mamac koji ne služi ničemu.

Iste sekunde pristupio je gmail sistemu i tom emailu, te zatražio recovery passworda preko broja telefona i tražio od mene “kod” koji će doći na sms kako bi mi omogućio pristup “skrill-u”, a suštini se želi dočepat vašeg emaila koji će mu omogućiti pristup svemu vašem.

Naravno došao je kod meni na sms, vjerovatno je koristio VPN iz Francuske, jer mi je došao sms od Google-a na francuskom jeziku.

Kada je tražio kod nazad, ja mu namjerno dao pogrešan da ga malo zavlačim… kada je vidio da nešto nije uredu, pitao me da mu ponovo pošaljem kod, koji je u međuvremenu došao ponovo na sms.

Kada je provalio da ga zavlačim, iste sekunde me blokirao :slight_smile:

Tada sam se javio drugom “oficijelnom” računu @Help_Skrill, gdje se desila identična stvar, isti sitem rada, vjerovatno ista osoba, koju sam isto tako navukao da se izloži zatim istog prijavio na Twitter-u.

Ovim putem samo želim da ljudima otvorim oči, da su ovi muljatori toliko uhodani i na toliko mjesta su se raširili da ne treba da vjerujete nikome, ama baš nikome :slight_smile:

Čuvajte vaš email račun, kao oči u glavi, jer sve ostalo se može oporaviti, ali kada izgubite email, preko kojeg će povući sve passworde, tada se stvarno u gubitku.

Nadam se da će ovo bar malo pomoći neupućenima, šta se sve dešava na crypto/internet polju “podrške”.

Rux, Crypto.ba
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!