Bitcoin Forum
May 11, 2024, 03:31:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Ethereum Üç Yaşında: İşte Ethereum’un Dünü, Bugünü ve Geleceği  (Read 352 times)
seje (OP)
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
August 02, 2018, 07:27:32 AM

https://koinbulteni.com/ethereum-uc-yasinda-iste-ethereumun-dunu-bugunu-ve-gelecegi-23741.html

Ethereum platformu, bugün üçüncü yaş gününü kutluyor. Bitcoin’in ardından en büyük Blockchain platformu haline gelen ve bunu sadece üç yılda başaran Ethereum, kendi ağı üzerinde birçok uygulamaya ve yeni fikirlere de ev sahipliği yapıyor. Görece genç sayılabilecek bu kripto paranın, büyük bir hızla büyüdüğü çok net olarak görülürken, birçok analist bu hızda devam edilmesi durumunda Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini de iddia ediyor.

Ethereum Nedir?
Açık kaynak kodlu olan ve akıllı kontratlar vasıtası ile Ether isimli kripto paranın hızlı ve güvenli bir şekilde transferini sağlayan Ethereum platformu, iki katmanlı bir sisteme sahip. Ana platform, bireyler tarafından yönetilen çeşitli hesaplardan oluşurken, ikincil platformda da kontrat hesapları yer alıyor. Blockchain’in eşsiz yapısı sayesinde üzerinde birçok koin ve uygulama geliştirilebiliyor.

İlk olarak 2014 yılında başlayan ve Temmuz-Ağustos arası süren bir ICO sonucu hizmete giren platform, o dönem için şimdiki gibi çalışan bir projeden ziyade, daha fazla teorik şeylerin ön planda olduğu bir ‘proje’ idi. İlk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde ise Genesis Blok’un işin içine girmesi ile birlikte Ethereum’un önlenemez yükselişi de başlamış oldu.

Bitcoin ağına rekabet getiren ilk blockchain ağı olarak da gösterilen Ethereum’un bazı özellikleri gerçekten de çok eşsiz. Ether, akıllı kontratlar ve Ethereum Virtual Machine (EVM) gibi birçok özelliği devreye sokan platform, Bitcoin’e göre daha hızlı gönderim yapması ile de öne çıkıyor. Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla sayıda koine sahip olan platform, aynı zamanda hem izinli hem de izinsiz gönderimlere izin veriyor.

Ethereum’un Kısa Bir Tarihi
Bitcoin ağında yaşanılan sorunların ardından bir alternatif olma amacı ile yola çıkan Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin, Ethereum platformunu neden kurduklarını şu sözlerle açıklıyor:

”Bitcoin topluluğunun problemlere doğru açıdan yaklaşmadığını düşünmeye başladım. Kendileri, daha çok bireysel uygulamaların peşinde oldukları hissiyatını bana verdi ve ben de buna bir çözüm aradım.”

İlk olarak 17 yaşında kripto para işlerine giren Buterin, 2011 yılında Bitcoin dergisini çıkarmaya başladı. O dönemde Buterin ayrıca, Ethereum’un temelini oluşturan bir white paper da kaleme almıştı. Buterin’in o dönem hayal ettiği kripto para ile Bitcoin arasındaki temel fark ise, kendi hayalindeki paranın, bir kripto paradan çok daha fazlası olmasını sağlamaktı ki gelinen noktada bu başarılmışa benziyor.

Buterin ve diğer kurucu ortakları 2014 Temmuz’unda başlayan ve de aynı yılın Ağustos ayında sonlanan bir ICO ile hizmete girdi. 18 milyon dolarlık Ether tokeni satan ekip; Ethereum’un ilk güncellemesi olan Frontier’ı da 2015 yılında sundu ve büyük bir ilgi gördü. Birçok otorite, bu güncellemeye tam puan vermişti.

Çok başarılı bir üç yıl geride kalsa da, Ethereum ağı geçmişte ciddi sıkıntılarla da baş etmek durumunda kaldı. Başını hack saldırılarının ve ölçeklendirme problemlerinin çektiği bu sorunların şüphesiz en büyüğü 2016’da yaşanan 50 milyon dolarlık hack saldırısıydı. O süreç, Ethereum’da başlayan hard forka sebep oldu ve sonucunda Ethereum Classic (ETC) adı verilen bir koin ortaya çıktı.

2017’de tam 1000 katına çıkan koin, yatırımcısına inanılmaz bir para kazandırdı. Ancak Ethereum’un ciddi volalitesi de bu noktada bazı yatırımcıları rahatsız ederken, birçok kişi biraz da yanlış yaparak koinin geleceğinden çok günlük volalitesini düşündü ve bu yüzden Ethereum’u eleştirdi.

Ethereum Ağının Yeni Adımları
Ethereum büyük bir yükseliş yaşasa da, kurucu ekip halen bu büyümeden memnun değil ve daha fazlasını talep ediyor. Ekip, gelecekten de bir o kadar emin. İsviçre’nin Blockchain merkezi olan Zug’da gerçekleşen bir etkinlikte, Ethereum ekibi yeni güncellemeler ve geleceği konuştu.

Buterin, konuyla ilgili şunları söyledi:

”Önemli bir nokta, kesinlikle büyüme. Artık halka açık Blockchain’lere olan ilgi çok artmış durumda ve bizim de bu talebi karşılamak için bir stabilite tutturmamız gerekiyor.”

Ekip aynı zamanda 2019’da yayınlanması beklenen Casper güncellemesi ve Casper’ın öncüsü olacağı Ethereum 2.0 hakkında da konuştu. Aynı zamanda Ethereum 2.0’la da yetinmek istemeyen Buterin ve ekibi Ethereum 3.0 için çalışmalara daha şimdiden başalmış durumda.

Görüldüğü gibi, Ether’in günlük volaliteleri bir yana, Ethereum ağının geleceğinin çok çok parlak olduğunu görebilmek ve bunu söyleyebilmek için kahin olmaya ya da çok fazla şeyler bilmeye gerek yok. Ethereum, gelecekte de birçok böyle doğum günü kutlayacaktır.

1715441460
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715441460
Reply with quote  #2

1715441460
Report to moderator
1715441460
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715441460
Reply with quote  #2

1715441460
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Michael67
Member
**

Activity: 109
Merit: 10

View Profile
August 03, 2018, 05:53:34 PM

ICO denetleme sistemi getireceğini söylüyordu Vitalik Buterin bu konuda herhangi bir gelişme varmı acaba ?
atarliromantik38
Newbie
*

Activity: 266
Merit: 0

View Profile
August 06, 2018, 04:27:16 AM

3 yılda bu kadar çok başarı elde etmesi bence güzel, bu kadar başarı, gene rehavet de getirmedi, güzel kısmı da bu
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
August 07, 2018, 06:20:21 AM

ethereum genel manada desteklediğim koinlerden bir tanesi, bence ileride çok güzel yerlerde göreceğiz ethereum u
KTM
Jr. Member
*

Activity: 158
Merit: 1

View Profile
August 07, 2018, 08:19:32 PM

Ethereum 2.0 ile bambaşka bir döneme gireceğiz bence 3 yılda bütün coinlerden daha güvenilir ve hızlı olmayı başardılar gün geldi neo rakip olmaya çalıştı başaramadı gün geldi eos rakip olmaya çalıştı ama hepsi sadece ethereumu güçlendirdi
okanzambrotta
Member
**

Activity: 87

View Profile
September 06, 2018, 03:51:48 PM

Her ağzı olan konuşmadığı sürece ben geleceğini parlak görüyorum şuan btcdeyim ama her an ethye dönebilirim
heronesle
Newbie
*

Activity: 98
Merit: 0

View Profile WWW
September 13, 2018, 06:55:40 AM

Ethereumu tahtından sadece kendisi indirebilir. Eğer kendi ayağına sıkmaz vştalik de çenesini kapalı tutarsa kral kendisi olmaya devam eder.
trc22@gmail.com
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
September 13, 2018, 07:09:49 AM

Ethereum artık ico degil ama daico yapmalı, ayrıca üretime sınır getirilmeli ve pos için bir tarih belirlemeleri lazım. 2017 sonlarına doğru 2018 sonuna kadar gelir deniliyordu ama ne gelen var ne giden
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
September 13, 2018, 08:54:51 AM

Bende Ethereum'un geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum. Tekrar 1000 Doların üzerine çıkacaktır. Lakin bunun için zaman lazım. Şu Pos olayını bir an önce devreye soksalar ve üretimi sınırlandırsalar yukarı doğru bir artış gelecektir. Herhalde Ethereum ekibi de doğru zamanı bekliyor bu hamleleri yapmak için. Ayrıca Market Cap açısından Ethereum Bitcoin'i geçecektir.

WeAreSoSory
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
September 13, 2018, 12:59:30 PM

Ethereum bitti öldü diyenler olacaktır. Geçmişte farklı coinler içinde aynısı konuşuldu. Ethereum 2.0 geldiğinde daha farklı pozisyonlara ulaşacak ve daha kaliteli bir blockchain yapısı oluşacaktır. Her ne kadar şu an tokenlerden dolayı gergin bir durum oluşsa da durum 2.0 ile değişebilir.
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
September 13, 2018, 01:06:28 PM

EThereum 3 yıl içinde bize neleri yaşattı neleri. Ben doğumuna yetişemedim ama çocukluk ve ergenlik dönemine yetiştim Smiley . Şimdi de ihtiyarlık dönemini yaşıyoruz sanırsam. Umarım bura dan bir gençlik şurubu içerde tekrar eski hallerine çıkar.
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
September 13, 2018, 01:39:42 PM

EThereum 3 yıl içinde bize neleri yaşattı neleri. Ben doğumuna yetişemedim ama çocukluk ve ergenlik dönemine yetiştim Smiley . Şimdi de ihtiyarlık dönemini yaşıyoruz sanırsam. Umarım bura dan bir gençlik şurubu içerde tekrar eski hallerine çıkar.

Gençlik iksiri arıyorsanız bence farklı projelere bakmalısınız. Gerçek bir blockchaini olan ve gerçek anlamda üzerinde projeler üretilen yeni coinlere bakmalısınız. Bence ETH'de can çıkacak gibi. Her zaman derler çıkmadık candan ümit kesilmez ama buncak tutmayacak gibi.
frekans07
Member
**

Activity: 280

View Profile
September 13, 2018, 02:26:36 PM

Ethereum gerçekten iyi yol katetti 1.2k civarını gördü ve bence büyük başarı tabi şu sıralar pek iyi durumda değil kendisi, diğer koinler gibi diplere demir atmış vaziyette ilerliyor. 2018 son çeyreği için hala umudum var diyebilirim umarım ethereum daha yüksek değerlere ulaşacaktır.
mestulum
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 1

View Profile
September 13, 2018, 02:46:29 PM

10 dolar üzerindeyken kendisi hakkında biraz bilgi sahibi oldum. bitcoin, ethereum. yatırım yapmak için o tarihler ne kadar da uygunmuş gerçekten. bu haftada fena prim yapmadı ama aylardır devam eden dumpuna son vermesi hepimizin yararına.

ethereum ico geliştiricileri için halen değerli mi onu zaman gsöterecek. eos a geçenler oldu sonuçta.
huseyin15
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
September 13, 2018, 05:00:10 PM

Tam yatırım yapılacak zaman ethereuma çünkü bayağı bir düştü. Bir sürü ico ethereum zincirini kullanıyor. Ethereum da çok iyi bir altcoin daha iyi yerlere gelmeyi hakediyor. Ara sıra Zincir akşama yaşasa da bu fiyatlar çok düşük
Xday123
Member
**

Activity: 490
Merit: 16

View Profile
September 13, 2018, 05:59:51 PM

üç yılda inanılmaz bir başarı gerçekleştirdi geçenlerde ethereumun duyurular kısmındaki türkçe konusuna baktım da daha ico çıkmadan scam diyenler mi dersin atıp tutanlar mı dersin sistemi anlayamadım diyenler mi dersin ama geldiğimiz noktada bir sürü token erc20 olarak çıkıyor ve ethereum daha uzun süre bitcoinden sonra hacimsel olarak kalacak coin olacak bence
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
September 13, 2018, 08:20:48 PM

Ethereum'un bu güne kadar yaptıkları bence bundan sonrada yapacaklarının teminatıdır. Milletten toplamak için şimdi birçok yerde fud yaptıklarını görebilirsiniz ama 2.0 ve 3.0 geldiğinde işin rengi çoktan değişmiş olacak.
blogmanya
Member
**

Activity: 364

GR

View Profile WWW
September 13, 2018, 08:28:03 PM

Ether sadece bitcoin gibi itibari kripto olarak yoluna devam edebilir.  Sebebi ise etherden kat kat daha iyi teknolojiye sahip rakip kriptolar var.  Ether sadece ismi ile hep var olacaktir diye dusunuyorum.

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile WWW
September 13, 2018, 08:29:15 PM

Kim ne derse desin Ethereum kripto para birimleri arasında en güvenilir prolerden biridir. Hem sürekli gelişim göstermesi hemde altyapısı ile birlikte Ethereum yatırımcılarına güven ve umut veriyor.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
truncus
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 259

View Profile
September 13, 2018, 08:43:28 PM

Ethereum gelecekte çok daha popüler olacağını düşünüyorum. Eos'a geçenler olsa bile yinede Ethereum ekibi sürekli çalışıyor ve kendilerini geliştiriyorlar.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: