Bitcoin Forum
June 28, 2024, 06:29:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Zengin daha zengin, fakir daha fakir !  (Read 154 times)
karadeli (OP)
Member
**

Activity: 114
Merit: 10

View Profile
August 04, 2018, 02:17:21 PM

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır içimde tuttuğum bu durumu, şartlar da el verdiği için burayla da paylaşmak istiyorum. Günümüzde maalesef, kendi kendime "okyanus piyasası" olarak adlandırdığım, büyük balığın küçük balığı kılçıklarına kadar kemirdiği, hatta bırakın büyük balığı, böceklerden tutun balıkçılara kadar hepsinin küçük balığa hücum ettiği bir zamanda, görüyorum ki , ne yazık ki 'bitcointalk' platformu da merit sistemi sayesinde böyle bir duruma düşmüş.

Baktığımız zaman bugün ülkemizde de  durum tamamen bu şekilde. Bu konu aslında hiç tanımadığım insanlara bir iç dökme mesajıdır, biriktirdiklerimin dışa yansımasıdır, önyargılardan, şartlanmalardan ve taraf tutmaktan artık bırakın konuşmayı günlük muhabbet bile edilemeyen çevreden dolayı bunalıp, yükünü taşıyamayan buluttan kurtulup ivmeyle yere kavuşmak isteyen yağmur gibi, bardaktan boşalırcasına yağma mesajıdır. Bu yağmur doğrudan şehrin kanalizasyonlarında kaybolup denizlere ve oradan da büyük okyanuslara da karışabilir, yeni filizlere kan da olabilir. Bu cümleden sonra eminim mırıldananlar olacaktır, cevap vereyim; Kendimi birşey sanmayı bırakın, çok cahilimdir. Fakat en azından cahilliğimin farkındayım. Ekonomist değilim, piyasaları yorumlayıp analiz yapamam, siyasetçi değilim, partilerin tüzüklerini inceleyip yorumlayamam, hükümetin iç işleri ve dışişleri politikalarını eleştiremem, aktivist değilim, sürekli eleştirisel eylemlere/topluluklara katılamam, sağlıkçı değilim, sporcu değilim, ... değilim, değilim değilim. Evet! Gördüğünüz gibi hiçbir şey değilim, fakat insanım insan! Vatandaşım ben! Evet kahve köşelerinde vatan kurtaranlardan değilim belki, sürekli eleştiren biri değilim belki, ekonomist değilim evet fakat ben de paramla al sat yapıyorum, siyasetçi değilim evet fakat ben de devletimin, vatanımın ve milletimin bekasını en az televizyonda şov yapanlar kadar düşünüyorum, evet aktivist değilim ama haksızın karşısında bağırıp haklının yanında durmayı bende biliyorum. Ben belki hiçbirşeyim fakat olduğumu bildiğim birşey var, o da ben bir gözlemciyim.

Öyle bir durumdayız ki, sözüm meclisten dışarı, bukalemun gibi elimize ne tutuşturuluyorsa onla alakalı bir sıfata bürünüyoruz. Elimize mikrofon verseniz muhabir, yorumcu, top verseniz futbolcu, kalem verseniz yetkili, klavye verseniz uzman, tahta kalemi verseniz eğitmen, bayrak verseniz aktivist, hesap makinesi ekonomist, cetvel mühendis diye uzar gider bu. Neden mi ? Çünkü büyük balık küçük balığı yer! Evet, ne alaka gibi duruyor fakat maalesef şuan işini iyi yapan değil, işini yaptırabilen büyük balık... Maalesef şuan hiyerarşik bir yaşam stili mevcut tüm çalışma alanlarımızda. Çok iyi çalışan müdür olmuyor fakat müdür nedense hep çok iyi çalışmış(!) oluyor. Peki çok iyi çalışanlar müdür olmuyorsa, bu müdürler nerede çalışıyor ?! Çok kısa ve basit bir şekilde özetlemek istedim durumu. Anlatmak istediklerimi anlatamıyor ve kopuk kopuk bir metin yazmış gibi hissediyorum fakat hafiflemem gerekiyor.

Zengin daha zengin fakir daha fakir... Her alanda görebiliriz bunu, şöyle bir dönüp çevremize bakalım, en son Sakıp Sabancı örneğini nerede duydunuz veya gördünüz ? Limon satarak zengin olan son işadamımız kim acaba ? Mandalinacı şarkıcı hariç pazardan çıkan ve kitlelere hitap edebilen son vatandaşımız kim acaba ? Ben örnek veremiyorum, siz verebilir misiniz ? Belki verirsiniz, belki şansıyla birlikte Allah'ın da yürü ya kulum dediği nadir bir kaç isim vardır fakat büyük balığın elini öpmeden büyük balık olabilen var mı? Okyanusun kurallarına göre değil de kendi kurallarını okyanusa uyarlayan bir habitatın dışında yaşayan var mı? Bir işi yapmak için devletin kurumlarından prosedürlere uygun gerekli izinleri almak için koşturmak yerine kalemi kuvvetli bir büyük balık aramaya gitmeyen var mı ?! Neden ? Çünkü o balığa yem olmamak için, onun reflekslerine kurban olmamak için ya etrafında dolaşmayacaksın, ya da karnını sürekli tok tutacaksın. Aksi durumda, elveda... Şu söylediklerimi herkes kendi iş hayatı ve çevresi için düşünsün lütfen, neden biz işimizi yapmak yerine yaptırmak için çabalıyoruz ? Neden zengin daha zengin, fakir daha da fakir oluyor ? Enflasyon, develüasyon, zam, vergi gibi şeyler söylemeyeceğim, benim anladığım dil onlar değil, benim anladığım dil neden çiftçimiz mahsülünü depoda tutar da işine geldiği zaman satar ki? Neden hayvan sahibi köylülerimiz mallarını ahırda tutup fırsat bekler ki ? Ticaret mi ki bu ? Sigara zammı açıklaması konuşulduğu dönemler eski fiyata aldığı karton karton sigaraları raflardan kaldırıp, zam geldikten sonra yeni fiyatıyla raflara koymak acaba ticaret midir ? Peki bunu yapan nedir ? Kimdir ? Küçük balığın büyük balık olma yolunda ki en büyük engel vicdan mıdır ? Az önce nedir, kimdir diye sorduğumuz şey aslında ölü olan vicdan mıdır ? Vicdanı öldürmeden büyük balık olabilir misin ? Peki vicdan nedir ? İnsanın içinde ki bir sesten ibaret bir sanı mı, yoksa inanan veya inanmayan, düşünen veya düşünmeyen her insanda olması gereken -ki aslında doğuştan her insanda olduğuna inandığım- bir duygu mudur ? Bence ise vicdan devletin en üst kurumu olmalıdır ! Adalette bundan sağlanır, doğrulukta, eşitlikte...

Velhasıl toparlamam gerekirse, ben ne büyük balığım ne küçük balığım, ne de balıkçıyım. Ben hani o tehlike anında şişen kirpiye benzeyen dikenli balık varya işte oyum. Ne balık yerim ne de balığa yemek olurum. Batarım. Emin olun ki vicdansız büyük balık olacağıma, vicdanlı batarım, daha iyi.

Okuyanlara saçmalamamı dinledikleri için teşekkürler,
Sağlıcakla.
xzone
Legendary
*

Activity: 2632
Merit: 1495

View Profile
August 04, 2018, 02:38:53 PM

Saçmalama demeyelim, bahsettiğiniz şeyler genel olarak doğru. Fakat bu yazıyı Merit sistemi ile bağlama çabanızı anlamadım. Ne ifade etmeye çalıştığınız bu yüzden havada kalmış. Legendlar Juniorları mı yiyormuş? Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
karadeli (OP)
Member
**

View Profile
August 04, 2018, 04:02:25 PM

Saçmalama demeyelim, bahsettiğiniz şeyler genel olarak doğru. Fakat bu yazıyı Merit sistemi ile bağlama çabanızı anlamadım. Ne ifade etmeye çalıştığınız bu yüzden havada kalmış. Legendlar Juniorları mı yiyormuş? Cheesy

evet hocam aynen öyle, merit satış konularını görünce burası da mı dedim ve yazdım Cheesy
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
August 04, 2018, 04:16:37 PM

sona kalan dona kalır. çok doğru sözdür. forumu çok geç keşfedenlerden biriyim ben. ama olağanüstü çaba sarf edilirse merit alınabileceğini de düşünüyorum. 20-30 tane kaliteli içerik olsa belki full member bile olabilirsin. forumda merit dağıtan üyelere saygım var. ama türkçe forumdaki aylara göre merit dağılımı en düşük seviyeye geldiğini de gördüm. ne olacak bunun sonu diye düşündürüyor.

sawyer1453
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
August 04, 2018, 04:25:03 PM

Her yer ticarethaneye döndü malesef
sagul
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
August 04, 2018, 04:26:45 PM

Güzel bir yazı olmuş. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Okyanus sistemi bizi neredeyse bitirme aşamasına getirdi Smiley

BankDex.io  / Decentralized Exchange
gurcelik31
Newbie
*

Activity: 68

View Profile WWW
August 04, 2018, 08:50:24 PM

Maalsef türkiye şartlarınd son 15 yıl gittikçe hızlı ivme kazanan durum bu. Orta sınıf denilen ve eskiden türkiye de çokca bulunan bu sınıf neredeyse kalmadı , şunu da belirtmeliyim ki memurlar da alt sınıftır normalde kazançlarına kıyasen alım güçlerine baktığımızda.
buietaw
Member
**

Activity: 140

View Profile
August 04, 2018, 09:10:19 PM

Dünyanın tek kuralı bu aslında. Bahtı talihi insana gülmeyince gülmüyor. kimisininde şansı hep daim oluyor. yapacak birşey yok denemeye devam...

█ █                 TheFeniks     │    New Fair App                 █ █
|   LightPaper   |      TWITTER     |     BSCSCAN    |
 We are building a completely decentralized, user-oriented, new social platform. We will use the power we get from the community for the community again.  
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
August 04, 2018, 09:43:51 PM

merit sistemi konusunda envayi çeşik eleştri var ve olucak. şuanda da legal yönden düzenleme olmayacağından dolayı illegal yöntemlerle delinmeye çalışıyor.
çokkez söledim merit kaynağı olmak için mod atayacağı bir sistem olması gerek çünkü düzgün bir merit kaynı olmanın kriterlerini ingilizce açıklamak gerek ve bunu anlatacak kadar iyi ingilizce bilmeniz gerekiyor.
ama ingizlice bilmeyen biri yada yeterli bilmeyen biri kaliteli bir merit kaynağı olabilecek ken olması direk kesiliyor.
ve EFS bile merit verirken 2 -3 zar zor veriyor kaynak olmasına rağmen başkalarından 10 20 merit beklemek zor
felixesteban
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
August 05, 2018, 02:12:42 AM

Bu işler biraz kader meselesi, doğduğun ülke, seni dünyaya getiren ana baba. Hep bunlar bazılarını hayata üç sıfır beş sıfır önde başlatıyor. Sabancı da Koç ta doğmuş bir birey olsan her şey daha farklı olacaktı. Bu yüzden şanslı olmayanlar için kendilerini geliştirmekten,fırsatları kovalamaktan başka seçenek kalmıyor. Bu arada akıl sağlığı açısından hayatta her yerde adalet aramamak da önemli. Çünkü doğanın kendisi de adil değil.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
karadeli (OP)
Member
**

View Profile
August 05, 2018, 02:43:56 AM

Bu işler biraz kader meselesi, doğduğun ülke, seni dünyaya getiren ana baba. Hep bunlar bazılarını hayata üç sıfır beş sıfır önde başlatıyor. Sabancı da Koç ta doğmuş bir birey olsan her şey daha farklı olacaktı. Bu yüzden şanslı olmayanlar için kendilerini geliştirmekten,fırsatları kovalamaktan başka seçenek kalmıyor. Bu arada akıl sağlığı açısından hayatta her yerde adalet aramamak da önemli. Çünkü doğanın kendisi de adil değil.
hocam şans illa ki lazım da bence şans işinin rast gitmesi için lazım, işin için değil. Çünkü ne sabancı ne koç zamanında sabancı ve koç değillerdi. Biri bakkalcı biri süpürgeci..
pikiditor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
August 05, 2018, 07:26:06 AM

Dünyanın tek kuralı bu aslında. Bahtı talihi insana gülmeyince gülmüyor. kimisininde şansı hep daim oluyor. yapacak birşey yok denemeye devam...

evet öyle. zengin ile fakir arasındaki uçurum kapanmadığı gibi açıldıkça açılıyor. aslında buradaki ana faktör zenginin parayı yönetmesi. parasını katlamak için gelen yatırımcı ise nereye gideceğini bilmediği bir piyasanın içerisinde parasını kaptırıyor.

merit konusunda keşke şu forum ile daha önce haberim olsaydı dediğim çok oldu.
hrsyrk
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
August 05, 2018, 05:03:30 PM

merit konusunu sadece juniorlar değil legendayler herolar da sorun ediyor ama bir değişiklik olmadı.1 sene olacak neredeyse..
darkedelf
Newbie
*

Activity: 161

View Profile
August 05, 2018, 06:15:48 PM

başlığa girince ülkenin ekonomik durumundan bahsediyor zannetmiştim, forumun ekonomik durumuymuş.katılıyorum ama yapacak bir şey yok.
karadeli (OP)
Member
**

View Profile
August 05, 2018, 08:38:07 PM

başlığa girince ülkenin ekonomik durumundan bahsediyor zannetmiştim, forumun ekonomik durumuymuş.katılıyorum ama yapacak bir şey yok.
pek fark yok hocam aslında, burası göl, ülke de okyanus Smiley
KTM
Jr. Member
*

Activity: 158

View Profile
August 05, 2018, 09:03:24 PM

Ülkede herkes kimi siksem derdinde öğrenciyim fiyatlar öğrenciye daha pahalı arkadaş nasıl olsa alıcaklar diye tabi onlarda haklı onlarıda siken devlet vergiler ile en iyisi suriye vatandaşlığına geçmek o zaman bütün sorunlarımız çözülür emin olun  Cry
sufleli
Jr. Member
*

Activity: 38

View Profile
August 06, 2018, 01:04:37 AM

başlığı görür görmez aklıma ''mevcut iktidar yönetimi boyunca zenginin daha zengin fakirin daha fakir'' olduğu günümüz türkiyesi gelmişti...
birfincankahve
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 4

View Profile
August 06, 2018, 04:45:27 AM

valla hocam, ülkeyi resmen bitirdiler ama, ekonomi kötüye gittikçe, ortalık rezillikle doldukça, millet daha da gaza geliyor oy veriyorlar
Pages: [1]
  Print  

Jump to: