Bitcoin Forum
September 04, 2024, 07:12:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Paraların Adil Değeri  (Read 199 times)
toa53 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 195
Merit: 2

View Profile
August 10, 2018, 10:33:16 AM

Coinmarketcap.com birçok coinin ve bitcoinin anlık değerini, pick yaptığı en yüksek noktayı ve piyasada o coinden kaç adet olduğunu gösteriyor. Coinfairvalue.com da yine başka bir alternatif olarak herhangi bir spekülasyon olmadan tüm kripto paraların değerini ve analizini veren başka bir web sitesi olarak hizmete geçti.

Coinmarketcap.com ve diğer sitelerde kullanıcıların favori kripto paralarını bulmak için ziyaret ettiği veya yatırım yaptığı coinin değerini öğrendiği faydalı siteler. Bunun gibi birçok web sitesi dünya üzerinde ki tüm borsalarda ki fiyatları bir araya getirip anlık olarak değer göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı, CMC’nin fiyatları ile Exchange fiyatlar arasında bazen farklılıklar bulunmaktadır.

CFV gibi siteler toplu bir spot fiyat vermek yerine anlık adil değerleri ölçen güvenilir ve adil web siteleridir. 2017 yılında yayınlanan “Para Biriminin Adil Değeri” modeline dayanan bu web sitesinin geliştirici ekibi de kripto paralar ile ilgili uzman kişilerden oluşmaktadır.

Sektörde bu tarz alternatiflerin oluşması kripto para toplulukları tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak: https://coinografi.com/kripto-paralarin-adil-degeri/
alpddere
Newbie
*

Activity: 75
Merit: 0

View Profile
August 10, 2018, 01:38:06 PM

eğer konuyu yanlış anlamadıysam bu durumda arbitraj bu hamleden kötü etkilenecek demektir. zaten evrensel bir teknolojiden bahsediyoruz. arbitraj olayı benim anlam veremediğim bir şeydi.
Puyol
Full Member

Activity: 616
Merit: 101

View Profile
August 10, 2018, 06:02:17 PM

Ethereumun fair vaulesi 520 dolar bitcoinin ki 4600 dolar ben sevdim bu siteyi Cheesy bazı ufak tefek yanlışlar var sitede total supply falan gibi ama bence genel olarak güzel coinmarketcapa alternatif olabilir diye düşünüyorum tasarımı falan da çok güzel
bitcoinbcn
Full Member

Activity: 714
Merit: 125

View Profile WWW
August 10, 2018, 08:19:06 PM

Kripto para piyasası genişledikçe bu gibi daha birçok uygulama hayata geçecektir, gayet yararlı bir site, daha da iyileşecektir, analizler ve çalışmalar fikir verme açısından başarılı

FlashPeakUp
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
August 11, 2018, 06:58:22 AM

Ethereumun fair vaulesi 520 dolar bitcoinin ki 4600 dolar ben sevdim bu siteyi Cheesy bazı ufak tefek yanlışlar var sitede total supply falan gibi ama bence genel olarak güzel coinmarketcapa alternatif olabilir diye düşünüyorum tasarımı falan da çok güzel

Bitcoini 4.000 dolar seviyelerine çekmeden piyasa rahatlamayacak herhalde.
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
August 17, 2018, 07:53:14 AM

Her piyasada olduğu gibi kripto piyasasında da arz talep ilişkisi fiyatı belirliyor.
Adil değer saptaması yapmak zor.

clions57
Member
**

Activity: 100
Merit: 10

View Profile WWW
August 17, 2018, 08:03:59 AM

Bitcoin ve diğer kriptolar bazen fiyatı sürekli dalgalanıyor. Bu ortamda anlık veri takibi yapabilmek çok önemli. Kripto paralar için borsalar, veri siteleri ve katılımcı sayıları artmalı ki volatilite azalsın.
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
August 17, 2018, 08:07:19 AM

Bu site neye göre bu hesaplamayı yapmış bilmiyorum ama, bitcoin in adil değerini hesaplamak için ortalama üretim maliyetinden başlamak gerekir. üretim için gerekli hammadde olan elektrik fiyatı üzerine üretim için gerekli ekipmanların da maliyetleri ile birlikte diğer işletme giderleri eklenmeli, ülkeler bazında bir ortalama çıkarılarak temel değer bulunmalıdır. bu fiyatın altı yada üstü spekülasyondur. spekülasyonun seviyesini de arz/talep dengesi belirler. arzı sınırlı olan emtialar için talep yüksek olursa spekülasyon da fazla olur. eğer talep yoksa arzın sınırlı olmasının da bir anlamı yoktur.

günün sonunda adil fiyatı arz ve talep dengesi belirler.
bitcoinbcn
Full Member

Activity: 714
Merit: 125

View Profile WWW
August 17, 2018, 10:30:54 AM

Arbitrajın kripto paraların evrensel olmasıyla alakası yok, bir para biriminden diğer bir para birimine çevrimde her daim arbitraj olur. Misal, Türkiye'de dolar alış-satış kuru tüm bankalarda farklı, bankalar kendi aralarında pozisyonlarına göre alış-satış yapıyorlar. Kripto paralardaki excangeler de aynı mantıkta dusunebilirsiniz kabaca, her daim arbitraj olacaktır.

Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
August 17, 2018, 11:10:14 AM

Site dünya üzerindeki tüm dolar ve euro sayısınıda gösteriyor sanırım. Bu arada fair değerlerini neye göre hesaplamışlar, sanki sinyal veriyor gibi bazı değerler Cheesy Bazı değerler yüzümü güldürdü.
redboxneo
Member
**

Activity: 546

View Profile
August 17, 2018, 11:50:41 AM

piyasa bu rakamları şu an itibari ile dikkate alacak olsaydı fiyatlarda baya oynama olurdu. türkçeye çevirisi "makul-adil değer" olarak geçiyor. neye göre adil değer bu. bunlara göre bitcoin 4700 dolar şu an itibari ile ether 520 dolar falan.
Crypto Toys
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile
August 17, 2018, 08:44:30 PM

Geçmiş fiyatlara belli bir formül uygulayarak bir değer tespit ediyor muhtemelen. Ne kadar adil olduğu tartışılır.
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
August 17, 2018, 08:52:26 PM

Ben pek adil değer terimine katılamıyorum, bu paraların değerini belirleyen bizleriz. Arz ve talebimize göre fiyatlanıyor sonuçta piyasa. Bunun dışında coinmarketcap'e güzel bir alternatif olmuş, ara yüzü falan güzel bir site.
sunistator
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
August 18, 2018, 02:19:15 PM

adil değer fiyatları gerçeğe göre fazla farklı değil. bazı kriptolar arasında %30 gibi oranlar gördüm. Dikkat çekmek için oluşturulan bir site. adil değeri tutup balinalar değerlendirmiyor. piyasa fiyatını oluşturan zaten balinalar.
jasernity
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 4

View Profile WWW
August 19, 2018, 03:28:03 PM

kripto paranın değeri şu anda yalan, bak işte adil değer şu. pek ciddiye almadım bu siteyi. ayrıca bu adil değerdeki değişimleri başlatan hareket ne? bildiğin teknik analiz gibi grafik çiziliyor hayali. hani tutturduğu da yok herhalde.

traveler  |  Travel more. Pay less! Get more out of your travel.
An innovative crypto-friendly discount travel aggregation platform
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
August 19, 2018, 03:39:43 PM

Kripto paralarda adil değerlere ulaşmak bu piyasa yapısında çok zor. Piyasalar oturaklı bir hale gelmeden ve istikrar sağlanmadan bu yönde yapılan çalışmalar boşa kürek çekmekten farksız olacaktır.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
diderdrogba
Member
**

Activity: 406
Merit: 47

View Profile
August 19, 2018, 03:47:42 PM

Bu piyasada spekülasyonun olmadığı an çok az bir diğer konuda bir malın fiyatı arz-talep oranıyla belirlenir. Sitenin hangi parametreleri kullandığını çok merak ettim açıkçası

emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
August 21, 2018, 04:33:37 PM

piyasaya en ufak etki bile yapmayacak değerler. hani kurguya inanıyorsanız takibini yapın. piyasayı kısa-orta-uzun vadeli hareket ettiren ağırlıklı şu okuduğumuz haberler, alınan kararlar. sec bugün reddetse dese ki "etf borsasında bitcoin asla yer almayacak" haberi oluşsa bu adil değer şak diye aşağı iner.
Internet Explorer
Member
**

Activity: 208

View Profile
August 21, 2018, 06:11:33 PM

Cmc verileri ile hemen hemen aynı olan borsa değerlerini adil değer diyerek farklı alana çekmek bence çok çok küçük rakamların bile büyük etki ettiği değiş tokuşlara etkisi olur.
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
August 21, 2018, 06:14:30 PM

Coinmarketcap değerlerinin balon olduğunu söylemiyorum ancak öyle olduğunu söylüyorlar inanıp inanmamak size kalmış.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: