Bitcoin Forum
June 21, 2024, 07:24:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 40.000 TL Param var, terste kaldım ne yapayım?  (Read 298 times)
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
August 10, 2018, 05:31:59 PM

Arkadaşlar tüm birikimimiz 40.000 lira civarında bir paraydı. Oda bankada tl hesabı olarak duruyordu.
Dolar sürekli yükseldi bu fiyattan dolar alınmaz diye diye tl olarak tutmaya devam ettik ve paramız yok olmanın eşiğine geldi.

Şimdi  sizce ne yapmalıyım? Paranın alım gücünü korumasını istiyorum.
Dolar yükselişi piyasalara tam yansımadan hızlıca ikinci el araba yada küçük bir depo yada tarla gibi bir şey almam sizce mantıklı mı?
Bu parayı acilen herhangi bir mala çevirmem gerektiğini düşünüyorum.
Sizlerden tavsiye almak istiyorum, teşekkürler.
a.sena
Newbie
*

Activity: 238
Merit: 0

View Profile
August 10, 2018, 05:42:38 PM

dolar yükseldikçe her seferinde daha da çıkmaz diyoruz ama bizi bu zamana kadar yanılttı dolar. kısa vadede dolar belki düşer ama uzun vadede yine çıkacağı kesin gibi bir şey. Dolar o kadar hızlı arttı ki daha bu piyasaya etki bile etmedi. Şirketlere etki bile etmedi. Turizm gelirleri çok azalacak gelecek ay, üstüne vadeli borçların ödemeleri gelecek, cari açığımız daha fazla artacak vb unsurlarla tl daha fazla değer kaybedecek. Tamamen şahsi düşüncemdir dolar tırmanışına devam edecektir.

Tarla alabiliyorsan al seni üzmez zaten ama doların da üzeceğini düşünmüyorum. ABD bizi rahat bıraksa bile ekonomik yükümüz rahat bırakmayacak. Hele bu şekildeki bir yönetimle toplamamız mümkün değil.

Yine de tamamen kendi düşüncemdir. Benim kenarda o şekilde bir param olmuş olsa 3e 5e bakmam dolara veya eth-btc ikilisinden birisine geçerim.
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 1

View Profile WWW
August 10, 2018, 06:50:17 PM

yapılması en mantıklı şey yine dolar almak olacaktır. rahip krizi artış sebebi olarak görülse de biz dışa bağlıyız dolar hep artacak.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
gamzeeekeskinn
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
August 10, 2018, 07:29:16 PM

hocam miktar belki biraz az olabilir ama arsa alabilirsin o paraya veya dovize geçmelisin. araba almak veya türk lirasından kalmak hiç doğru bir şey olmaz.
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
August 10, 2018, 10:01:32 PM

ikinci el araba piyasası hareketlenir diye düşündüm. hazır bu ani yükseliş yansımamışken ikinci el araba almayı düşündüm.
dolara göre fiyatı değişen malları inceleyip, bir maldan depolama yaparakta zarardan kurtulabilirim diye düşünüyorum.

jackspow
Member
**

Activity: 178
Merit: 10

Be Free

View Profile
August 10, 2018, 10:06:11 PM

Dolardaki düşecek korkusu seni tedirgin ediyorsa paranı kesinlikle altın olarak tutmanı tavsiye ederim. Dolar çıktığında altın da çıkar. Dolar düştüğünde altın daha az düşer. İnsanlar için hala en güvenilir yatırım altındır. Bugün ekonomik savaşlar fiat paralarla yapılır. Bu savaşa hiç bulaşmadan parasının değerini korumak isteyenler genelde altın alıyor. Ancak ne yaparsan yap yatırımın genel olarak dolara endeksli olur. Altın da doların hareketlerinden bazen büyük bazen küçük şekilde etkilenecektir.
cyhngnbz
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 1

View Profile WWW
August 11, 2018, 12:43:33 AM

Maalesef daha baştan yanlış yapmışsınız. Döviz altın ve türk lirası şeklinde bir sepet yapmalıydınız. Yakında mecburen bir faiz arttırımı gelecek o geldiğinde dolar biraz düşecek. Düştüğünde paranızın %30'u ile döviz almanızı tavsiye ederim.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
nrttngnbz
Jr. Member
*

Merit: 2

View Profile WWW
August 11, 2018, 01:53:30 AM

Terste kaldınız sayılmaz pek aslında. Yine de türk lirasında kalmak büyük cesaret. Merak etmeyin dolar gördüğü yeri unutmaz hala geç kalmış sayılmazsınız.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
August 11, 2018, 02:02:12 AM

Sadece tek bir varlıkta kalmayın her şekilde sepet yapın. Türü önemsiz muhakkak döviz ve altın da bulunsun sepetinizde. Bir miktar da vadelide türk lirası olarak tutun doların düzeltmelerinde alttan toplar maliyet düşürürsünüz.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196

View Profile WWW
August 11, 2018, 11:09:45 AM

hocam o parayla tarla alabilecek durumunuz varsa tarlaya yapabilirsiniz veya daha hızlı yoldan doğrudan dolara geçebilrisiniz. anlık olarak dolar düşebilir ama uzun vadede yine bu seviyelerin çok çok üstüne çıkacaktır.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
August 11, 2018, 12:43:54 PM

Ben tam 40000 lira ile 1 ay önce 2. el araba aldım. O parayı dolara koysam kaba hesap şu an 60.000 lira olacaktı.
Ne zaman ne olacağını hiçbir zaman kestiremiyorsun. Bana kalırsa paran elinde kalsın ve biriktirip ev almaya bak  Undecided
B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
August 11, 2018, 12:53:46 PM

parayı kullanmayı düşünmüyorsan tamamen yatırım amaçlıysa dolar al kenara at kardeşim. Bari daha fazla değer kaybetmesin. Kripto paraya umut edersen ve biraz canlanmaya başlarsan kriptoya girersin.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
August 11, 2018, 12:58:13 PM

1- Kuru gıda, erzak vb.
2- Kalan parayı ilk düzeltmede dolara geç tabi olursa
freim
Member
**

Merit: 42

View Profile
August 11, 2018, 12:58:18 PM

zor bir durum terste iken yapılacak tek şey benim öğrendiklerime göre bildiklerime göre sadece beklemek başka yapacak birşey yok belki tersin tersinden faydalanıp paçal yapılabilir ama buda büyük risk.
BitcoinVSfiat
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 254

View Profile
August 11, 2018, 06:45:23 PM

zor bir durum terste iken yapılacak tek şey benim öğrendiklerime göre bildiklerime göre sadece beklemek başka yapacak birşey yok belki tersin tersinden faydalanıp paçal yapılabilir ama buda büyük risk.

Beklemek böyle bir noktada çözüm değil. Kimse doların düşeceğini garanti edemez. Beklediği zaman ve dolar 10 Türk lirası olduğu zaman elindeki ilk para tamamen erimiş olacak. Doğru pozisyon almak sadece beklemek değildir.
ksteve96
Full Member

Activity: 624
Merit: 125

alcedoplatform.com

View Profile WWW
August 19, 2018, 12:50:18 PM

Emlak kredilerinin faiz oranının bayramdan sonra %1 e çekilmesini bekle. Ev satın al uzun vadeye yayarak kredi borçlanması yap. Döviz düşmeyecek ev fiyatları maliyetler nedeni ile artacak sen kar edeceksin.

𝗔𝗟𝗖𝗘𝗗𝗢  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Making Cryptocurrencies Accessible For Everyone!         Made in
██████████████████████████████████████████       GERMANY
     𝗔𝗡𝗡     𝗪𝗵𝗶𝘁𝗲𝗽𝗮𝗽𝗲𝗿     𝗙𝗮𝗰𝗲𝗯𝗼𝗼𝗸     𝗧𝘄𝗶𝘁𝘁𝗲𝗿     𝗠𝗲𝗱𝗶𝘂𝗺     𝗕𝗼𝘂𝗻𝘁𝘆     𝗧𝗲𝗹𝗲𝗴𝗿𝗮𝗺              🇩🇪 🇩🇪 🇩🇪
cleverboy_engineer
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
August 19, 2018, 01:26:51 PM

Yurtdışından apple getirip türkiyede ek vergi zammı gelmeden satmak, belki  Grin
paca08
Member
**

Activity: 406
Merit: 14

View Profile
August 19, 2018, 01:30:10 PM

Yani zamanında keşke sepet yapsaydınız iyi olurdu. Euro, dolar ve altın şeklinde herhangi birine tamamen yatırım yapsanız bile x2-x3 ler havada uçuşurdu.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
August 19, 2018, 02:41:18 PM

dolar yeterince düzeltmeye girdi gibi. Yatırım tavsiyesi değildir ama bayramdan sonra reisin konuşmalarına bağlı doların gidişatı. Her harikulade bu yıl sonuna kadar yükselişin tekrar başlayıp devam edeceğini de düşünüyorum
mamiko
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
August 19, 2018, 03:43:11 PM

uzun vadede dolara yatırım yapıp 3-5 kar elde etmeniz çok muhtemel bir durum gibi görünüyor şu sıralar. dolardaki düşüş malum ama uzun vadede yükseliş esas.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: