Bitcoin Forum
June 22, 2024, 08:22:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin'i Ayıran Fark  (Read 720 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
August 11, 2018, 04:59:23 AM

Şayet bitcoin sonradan çıkmış olsaydı, muhtemelen değeri çok düşük olurdu. Shitcoin deyip çoğumuz almazdık bile. Çünkü diğer alternatiflere göre nerdeyse hiç bir işlevi yok ve hantal.

Peki bitcoini değerli kılan asıl şey nedir?
İki basit cevabı var.

1. İlk Coin Olması

2. Arkasında bir kişi veya ekip olmaması.

Eth, Eos, Xrp, Trx vs...
Ne kadar muazzam olurlarsa olsunlar merkezsiz değiller. Kurucularının ağızların çıkan iki kelimeye bakıyor değerleri.
Nefis sahibi, çıkarcıdır insanlar. Ama topluluklar öyle değildir.

Şuana kadar hiç bir alternatif coin Bitcoin'in yaptığı bu iradeyi başaramadı. Sathoshi de bilirdi ekranlarda meşhur olup şirketlere danışman olmayı. Ama o bunları eli ile tersledi ve bitcoini topluluğa emanet etti.

Vitalik merkezi borsalara laf etmişti. Kendi tabiri ile sesleniyorum; Tüm Ceo'lar cehennemde yansın!

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
August 11, 2018, 07:27:05 AM

" Bitcoin'i Ayıran Fork" diye okudum baştan. Aha dedim yine fork muhabbetleri başlıyorsa du bakalım hadi hayırlısı. Meğersem fark'mış Cheesy

BTC en ilkel coin buna kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Yaptığını kat kat iyi yapan projeler var. Ama malum saydığınız sebeplerle ilk sırayı kimseye kaptıracağını düşünmüyorum ben de.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
August 11, 2018, 08:06:34 AM

PHI1618 tek değilsin fork diye okumuşum ama dikkatli bakmamıştım beynimize yerleşmiş forklar bizim suçumuz yoktur.  Cheesy

Bitcoin marka olarak akıllarda yer edindi bir de alışkanlıklar ve düzen var iyi kötü oturmuş işleyen sistem var bunları değiştirmek değiştirmeye çalışmak işleyen sistemi baltayalayacağı için zaten kimse cesaret edemez.

Edit: Başlık bilerek mi böyle açıldı acaba  Huh
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
August 11, 2018, 09:38:17 AM

Bende fork olarak okudum. Herhalde bilinçaltına işleyen bir kelime. Neyse konumuza geri dönelim. Bitcoin'in ilk coin olması sanki diğer coinlerin Bitcoin'den türediği izlenimini oluşturuyor. Bu da Bitcoin'i daha önemli kılıyor bence. Hem öteden beri gelme bir reklam ve pazarlama alışkanlığı var Bitcoin'de. En çok reklamı ve haberi yapılan coin Bitcoin olduğu için kripto para piyasasına ilk defa girenler Bitcoin ile giriyorlar. Ayrıca Bitcoin'in arkasında bir kişinin olmaması ve yaratıcısının bilinmemesi Bitcoin'i daha cazip ve gizemli kılıyor.

turcalata
Member
**

Activity: 574
Merit: 13

View Profile
August 11, 2018, 10:59:24 AM

Şayet bitcoin sonradan çıkmış olsaydı, muhtemelen değeri çok düşük olurdu. Shitcoin deyip çoğumuz almazdık bile. Çünkü diğer alternatiflere göre nerdeyse hiç bir işlevi yok ve hantal.

Peki bitcoini değerli kılan asıl şey nedir?
İki basit cevabı var.

1. İlk Coin Olması

2. Arkasında bir kişi veya ekip olmaması.

Eth, Eos, Xrp, Trx vs...
Ne kadar muazzam olurlarsa olsunlar merkezsiz değiller. Kurucularının ağızların çıkan iki kelimeye bakıyor değerleri.
Nefis sahibi, çıkarcıdır insanlar. Ama topluluklar öyle değildir.

Şuana kadar hiç bir alternatif coin Bitcoin'in yaptığı bu iradeyi başaramadı. Sathoshi de bilirdi ekranlarda meşhur olup şirketlere danışman olmayı. Ama o bunları eli ile tersledi ve bitcoini topluluğa emanet etti.

Vitalik merkezi borsalara laf etmişti. Kendi tabiri ile sesleniyorum; Tüm Ceo'lar cehennemde yansın!

Bitcoin ilk ve piyasayı tamamen temsil eden bir öğe. Bugün sokağa çıkıp kripto para deseniz bilmiyorum diyecek ya da sallayacak bir çok insan olur. Ama Bitcoin ne derseniz herkes duyduğunu ifade eder. Bitcoin ilkel mi ya da daha iyisi var mı başka da başka hikaye. Ama dominance rakamından da anlayacağımız üzere bu piyasada kral Bitcoin. Bitcoin fiyatı her sallandığında diğerlerinin hali ortada...

Ancak CEO olayında benim katılmadığım nokta var. Teknik olarak LTC'nin kurucusu da bütün coinlerinin çok büyük kısmını satarak nispeten bir merkeziyetsiz yapı oluşturdu. Ama bunun LTC açısından bir avantaj yarattığını görmedim. Ve Satoshi konusu. O evet çok büyük şeyler başardı ancak elindeki BTC sayısını da bilmiyoruz. Bu nedenle eliyle bir şey itip itmediğini söylemek için elindeki BTC sayısını bilmek gerekir. Milyondan fazla olabileceğine dair bişeyler okumuştum. Öyle bir BTC miktarı varsa elinin tersiyle bizi itebilir Smiley
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
August 11, 2018, 12:10:39 PM

Topluluğun kripto parası olarak yoluna başlamış erken yatırımcılar ve büyük şirketler sebebiyle birilerinin parası olmaya başlamış bir para birimi
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
August 11, 2018, 01:10:08 PM

Fark ı fork okuyan arkadaşlar için yakın gözlüğü tavsiye ediyorum. Neden çünkü yakın gözlüğümü takmadan önce bende öyle okudum.

Bitcoin'in merkezisiz ve sahipsiz olduğu bana göre külliyen yalan. İşin arkasında ASIC üreticileri, büyük madenciler var ve onlar ne isterse o olur. Smiley
Eğer gerçekten merkezi olmayan bir topluluk tarafından desteklenen sahiplenen bir coin arıyorsak buna en güzel örnek Digibyte.
warbit
Jr. Member
*

Activity: 133
Merit: 1

View Profile
August 11, 2018, 03:19:32 PM

Bakıyorum da burda sr memberlar, legendary ler falan bi gizli toplantı gibi bişey mi yapıyonuz?. Tamam biz fork olarak okumadık da ne olmuş sanki Smiley

Edit: Piyasada pastayı dağıtan kişi olduğu için kim ne derse desin kral son sözü söyler(Nokta)
Edit2: Pastayı para diye de okumayın ha Smiley
ds35
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
August 11, 2018, 03:38:04 PM

bana kalırsa tek farklı kahveyi cryptocoinle aldıran olacak.gerisi elbet gelir Cool
bmgs
Member
**

Activity: 519
Merit: 16

View Profile
August 11, 2018, 04:27:40 PM

Bitcoin'i ayıran en önemli fark ilk olması ve kriptopara kavramının bitcoin ile birlikte çıkmış olması. Merkezsizlik konusunda bildiğim kadarıyla ethereum bitcoinden daha iyi durumda.
seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
August 11, 2018, 08:52:58 PM

Bitcoin en büyük fark kuşkusuz merkeyetsizclik sistemi olmasıdır başka büyük fark olduğunu idda edden varsa açıklasın...
anatolykarpov
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
August 11, 2018, 09:02:26 PM

İlk ve öncü olması.
Gerçek anlamda decentralized olması. EOS, ETH vb. coinler mesela BTC kadar decentralized değil. Tabi bunun dışında birçok faktör daha var. Ancak bu ikisi bence çok onemli.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■        SKYNET        ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
Whitepaper   Bounty   Bitcointalk  ■  Facebook   Twitter   Telegram
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
August 11, 2018, 10:24:35 PM

Bitcoin'i diğerlerinden ayıran 3. bir fark iste blockchain teknolojisini ortaya çıkarması oldu. Senin o diğer cinlere göre hantal ve işlevsiz dediğin coin sayesinde altcoinler var. Bunu unutmamak lazım. Ama genel olarak söylediklerine katılıyorum. İlkler her zaman kazanır.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
August 12, 2018, 07:05:33 AM

Ancak CEO olayında benim katılmadığım nokta var. Teknik olarak LTC'nin kurucusu da bütün coinlerinin çok büyük kısmını satarak nispeten bir merkeziyetsiz yapı oluşturdu. Ama bunun LTC açısından bir avantaj yarattığını görmedim. Ve Satoshi konusu. O evet çok büyük şeyler başardı ancak elindeki BTC sayısını da bilmiyoruz. Bu nedenle eliyle bir şey itip itmediğini söylemek için elindeki BTC sayısını bilmek gerekir. Milyondan fazla olabileceğine dair bişeyler okumuştum. Öyle bir BTC miktarı varsa elinin tersiyle bizi itebilir Smiley

Dostum, öncelikle LTC kurucusu daha fazla zenginliğe dayanamayıp kendi coinini dumpladı. Açıklama olarak yok öyle yok böyle diye açıklama yapması bunu değiştirmiyor. Onlar sadece tepki almamak için bahane. O adamın samimiyetine kimse inanmıyor. Geçenlerde Ripple hakkında olumlu açıklamaları oldu. Neden? Çünkü Ripple para yedirmiştir kendisine. Neyse geçelim BTC'nin kopyası olan LTC'yi... Smiley

Sathoshi, herkes gibi, sen ben gibi istediği kadar btc'yi saklama hakkına sahip. Mesela sende geleceği görsen ve bu teknolojiye inansan 2009*2010'da iki milyon btc alabilirdin. Sonra btc 500 tl olunca bozar mıydın, onu kendine sor... Ve şunu düşün. BTC bin lira olduğunda elindeki tüm coini bozmaz mıydın? Bozardın! Hatta çoğumuz bozduk. Bin tl muazzam bir süreç idi hepimiz için.

Merkezi olmak, elinde çok btc bulundurmakla alaklı değil, nefsani ve öngörülü olmakla alaklı.

Ama Vitalik bugün ETH ile ilgili saçma sapan bir çıkış yapsa, ETH'nin fiyatı çakılır. EOS, TRX, XRP vs... Hepsi böyle. Başlarında CEO diye geçinen heriflerin iradesine bağlı çoğu şuanda. Bu gerçek anlamda merkezsiz olmadığını gösteriyor.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
August 12, 2018, 10:22:06 AM

Ben bitcoinin merkeziyetsizlik özelliğinin kaybolduğuna inanıyorum. Bitcoin madenciliği yapan grupların bitcoini nasıl baltaladığını hep birlikte gördük. Ceosu olmayabilir. Ama yinede birileri yine istediği gibi at koşturuyor
sagul
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
August 12, 2018, 11:30:07 AM

Bence en büyük etken ismi ve ilk olması yoksa insanlar Bitcoin'i nasıl bilebilirdi. Zaten diğer kripto paralar insanlar tarafından pek bilinmiyor.

BankDex.io  / Decentralized Exchange
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
August 12, 2018, 02:23:13 PM

bence bitcoini ayıran fark, bu işleri başlatan yegane koin olması, yani bu teknolojik devrim bitcoin ile başladı
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
August 12, 2018, 06:36:00 PM

Bitcoin artık bir referanstır, hiçbir coin tahtından indiremez bu bir gerçek. Tüm fiyatlar bitcoine göre belirleniyor ve bundan sonrada böyle olacak. Bunda ki en önemli neden de kesinlikle ilk olması.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
August 12, 2018, 07:07:22 PM

Bitcoin bir projeydi ilk zamanlarında fiyat şimdiki gibi asıl mesele değildi. Çok özel bir coin satoshi'den tut arkasında kimse olmaması vs. birçok neden var.
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
August 12, 2018, 07:34:34 PM

Jenerik marka diye bir olgu vardır. Örneğin Selpak bunun en bilinen örneklerindendir. Çoğu insan peçete yerine selpak sorar. Bu da bilinirlik ve değer açısından önemlidir. Bitcoin de kripto para dünyasının jenerik markasıdır ve üstelik bununla kalmayıp bu piyasaya öncülük etmiş bir kripto paradır. Bu nedenle kripto para dünyası var oldukça, bitcoin her zaman olacaktır.
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: