Bitcoin Forum
June 25, 2024, 12:34:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Ekonomik Krizlerde Alınması Gereken Bireysel Tedbirler #1  (Read 546 times)
clementoniiiiii
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile WWW
August 15, 2018, 10:10:01 PM

yeni ürün almamak en başta gelenlerden birisi olabilir. tatile çıkmamak, parayı korumak için altında veya euroda kalmak da mantıklı.
derameyy
Newbie
*

View Profile WWW
August 17, 2018, 03:40:48 AM

her ekonomik kriz bir takım zenginleri fakirleştirirken bir takım fakirleri de zengin eder. etikle aranız yok ve bireyselci bir insansanız elinizde tutacağınız ufak nakitlerle bile şirketler, evler, arabalar alabilirsiniz.
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile WWW
August 17, 2018, 02:03:12 PM

Sadece kriz döneminde değil her zaman tedbiri elden bırakmamak her zaman daha kötüsünün olabileceği varsayılarak tasarruf mekanızması daima açık olmalı savurganlık yapılmamalı olasada olabilecek şeylerin alınmasından uzak durulmalı. Tabii tüm bunlar bireysel yapılabilecekler . Aynı özveriyi devlet te göstermeli savurgan gereksiz tüm harcamalar ve lüks yenileme çılgınlıkları durdurulmalı.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
M.aksak
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 3

View Profile WWW
August 17, 2018, 04:48:26 PM

En iyisi ayağını yorganına göre uzat. Aldığın para ile harcadığın para birbirini karşılasın. İhtiyacın olmayan lükslere yatırım yapma. Elalemin elinde iphone x olabilir veya 300bin liralık arabaya biniyor olabilir. Sırf onlar biniyor onlar kullanıyor diye devasal borçların altına girip almaya çalışmak aile ekonomisinin çökmesine sebep oluyor.

AirsaveTravel.com    [ PRE ICO BEGINS ON 10TH SEP 2018 ]
─────   A Decentralized Social Saving Travel DApp   ─────
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
August 17, 2018, 05:15:00 PM

Bir fragman gibi izledik krizi. Nelerle karşılaşabileceğimizi gördüm. Hesapladım gereksiz harcamaları. Onları sıfıra yaklaştırdıkça büyük kazanç elde edeceğimi farkettim. Bakalım başladım çalışmalara

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
pastaci
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 224

View Profile WWW
August 17, 2018, 08:15:03 PM

1. Aylık olarak Aile bütcesi yapın. Gelirinizi bir kenara harcama tutarlarınızı bir kenara yazın. Ve bütçe fazlası vermeye çalışın.
2. beyninize nasıl tasarruf ederim sorusu yerine gelirimi nasıl artırırım sorunu sorun. Unutmayın beyninize ne sorusu sorarsanız mutlaka onun cevabını alırsınız.
3. Acil durumlar dışında kesinlikle borçlanmayın.
4. Kredi kartı kullanmayın

KTM
Jr. Member
*

Activity: 158

View Profile
August 17, 2018, 09:11:42 PM

Gereksiz ürün almıyarak ve devlet amerikan ürünlerini boykot ettiğinde iphonunuzu kırmıyarak bu ekonomik krizi en az zararla geçirebilirsiniz en önemlisi iphone kırmamak ama  Angry
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
August 18, 2018, 10:36:04 AM

Hayatımızı gösteriş için değil de kendimiz için yaşarsak büyük oranda tasarruf sağlayabiliriz aslında. Harcamalarımızı gerçek ihtiyaçlarımız üstünden gerçekleştirirsek belki büyük bir tasarruf sağlayamayız ama oluşabilecek borçlardan kurtuluruz.
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
August 18, 2018, 10:45:35 AM

Benim bireysel tedbirlerim harcamaları kısmak gezmeyi tozmayı unutmak tatili ertelemek market masraflarında indirimli ürünleri takip etmek yazlıkları kıştan kışlıkları yazdan satın almak. 300 eşya ile yaşamak trendi vardı geçen yıl bu perspektife dönelim.
kschneezy
Full Member

Activity: 387
Merit: 186

View Profile
August 18, 2018, 06:18:54 PM

Millet alıştı kredi ile ev araba alışveriş telefon bilgisayar almaya değişecek olan insan yok ülkede tüketim alışkanlıkları kolay kolay değişmez kimse attan inip eşşeğe binmeye tenezzül etmez. Tedbir alan görmedim.
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
August 19, 2018, 05:52:02 AM

yiyecek stoğu yapılmalı kuru gıdalar bol bol alınıp yerleştirilmeli. yeni cihazlar almaktan kesinlikle kaçınılmalı tamir seçeneği önemli bir alternatif olmalı.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
sniper23
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
August 22, 2018, 10:13:36 AM

Maaş doviz olduğu için sıkıntı yok.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
August 23, 2018, 12:01:13 AM

tam krize girmeden türk lirası borçlanıp bol bol döviz almak gerekiyor. hazırlanmadan girdiyseniz yapacak bir şey yok maalesef.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
cercitolga4545
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 250

View Profile
August 23, 2018, 02:17:18 PM

Gıda ürünleri alınırken toplu alımlar yapılabilir. Böylelikle mevcut zam beklentilerinden kaçınılmış olur hemde indirimlerden yararlanılabilir. Ayrıca lüks harcamalardan bu aralar kaçınmak gerekiyor.
minerturk
Jr. Member
*

Activity: 196

View Profile WWW
August 23, 2018, 02:40:28 PM
Merited by taseron.isci (1)

basit yaşıyorum. Ulaşımdan tutunda yeme içmeye kadar tasarruflu olmaya çalışıyorum. Bayram dolayısıyla ailemin yanına mı gideceğim bakıyorum bla blaya. 80 lira otobüse vermek yerine kampanya denk getirirsem 50 liraya uçak bileti alırım olmazsa 40 50 lirayla bla bla karla giderim.
Araba almak istiyordum masraflarını hesapladım ihtiyaç olmadığına bana yük olacağına karar verdim ve o anda vazgeçtim.
Dışarda yemek yemiyorum artık. Aynı yemeği evde 3te bir fiyatına mal edebiliyorum kendimi kasmadan rahat rahat yiyorum. 2 kişi bir öğle yemeyi hiç yemesen bile 20 liradan 40 lira. üstüne çayıyla 50 lirayı buluyor. Gerek var mı? Evimde içerim o çayı veya termosuma koyar sahilde içerim 4 bardak içerim.
a101 şok bim migros carferursa falan indirimlerini devamlı takip ederim.
sinemaya gideceksem erken kalkar giderim saat 12buçuğa kadar seanslar işbankası kartına 8 lira mı ne veya kullandığım qumbara tarzı programlar var alışverişe sinema bileti veriyor.
üstüne bunları kız arkadaşıma da alıştırdım. cimrilik değil tutumluyum ve dönem içinde yaptığım aktiviteler değişmiyor sadece daha uygun fiyata yapıyorum.

MONARCH | THE COMPLETE CRYPTO SOLUTION | Private Sale is LIVE! ▬▬ "Be your own KING" | PRE-SALE: JUNE 15, 2018 ▬▬▬▬▬
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
August 23, 2018, 05:04:28 PM

Bu maddelerin hepsi ekonomik krizde değil her zaman uygulanması gereken iktisat uygulamalarıdır ,ülkemizin yarısı buna dikkat ese bu ülke 10 yıl içeirisinde kalkınır ,faydalı güzel bir konu olmuş.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
EinaiOraCoinDev
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

View Profile
August 23, 2018, 09:58:11 PM

Basit yaşamak düşüncesi güzel tüketerek değil üreterek düşünerek mutlu olacağımı biliyoruz. ekonomik krizde alınacak bireysel tedbirler kişiyi kurtarır belki ama toplumu rahatlatmaz.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
August 23, 2018, 10:02:25 PM

basit yaşıyorum. Ulaşımdan tutunda yeme içmeye kadar tasarruflu olmaya çalışıyorum. Bayram dolayısıyla ailemin yanına mı gideceğim bakıyorum bla blaya. 80 lira otobüse vermek yerine kampanya denk getirirsem 50 liraya uçak bileti alırım olmazsa 40 50 lirayla bla bla karla giderim.
Araba almak istiyordum masraflarını hesapladım ihtiyaç olmadığına bana yük olacağına karar verdim ve o anda vazgeçtim.
Dışarda yemek yemiyorum artık. Aynı yemeği evde 3te bir fiyatına mal edebiliyorum kendimi kasmadan rahat rahat yiyorum. 2 kişi bir öğle yemeyi hiç yemesen bile 20 liradan 40 lira. üstüne çayıyla 50 lirayı buluyor. Gerek var mı? Evimde içerim o çayı veya termosuma koyar sahilde içerim 4 bardak içerim.
a101 şok bim migros carferursa falan indirimlerini devamlı takip ederim.
sinemaya gideceksem erken kalkar giderim saat 12buçuğa kadar seanslar işbankası kartına 8 lira mı ne veya kullandığım qumbara tarzı programlar var alışverişe sinema bileti veriyor.
üstüne bunları kız arkadaşıma da alıştırdım. cimrilik değil tutumluyum ve dönem içinde yaptığım aktiviteler değişmiyor sadece daha uygun fiyata yapıyorum.

Sizde tam bir sıcakfırsatlarcı ruhu sezdim Cheesy

Aslında herkes kendi bütçesi doğrultusunda dediklerinizin bir kısmını yapsa kendi ekonomisine büyük katkıda bulunabilir. Fakat tutumlu olmaya çalışırken kendinizi sıkar bir hale gelirseniz hastalık boyutuna çıkan olaylar yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca küçük hesaplar yaparken büyük kayıplar da beraberinde gelebiliyor...

chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
August 24, 2018, 06:01:57 AM

Herkes mevcut zorunlu olmayan harcamalarını yarı yarıya kıssa bu % 25 tasarruf demektir. Çünkü harcamalarımızın % 50 si zorunlu harcamalar geri kalan % 25lik dilim kendimizce zorunlu olmayan fakat gerekli bahanesi ürettiğimiz harcamalar geri kalan % 25 lik dilimde har vurup harman savurduğumuz gereksiz ve lüks harcamalar. Sadece zorunlu harcama dışındaki harcamaları yarı yarıya azaltırsanız en az % 25 tasarruf edilmiş olur.   

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
semimall
Newbie
*

View Profile
August 24, 2018, 05:39:52 PM

bu listede yazılanların çoğu aslında normal zamanda da yapılması gereken şeyler ama böyle zamanlarda değeri daha fazla. benim diyeceğim zaruri ihtiyaçlarınız haricinde bir şey satın almamaya çalışın.
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: