Bitcoin Forum
June 24, 2024, 12:14:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Berat Albayrak: Gerekirse mali kural uygularız  (Read 327 times)
F_ala (OP)
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
August 12, 2018, 08:37:25 PM
Last edit: August 12, 2018, 09:42:23 PM by F_ala

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurlarda yaşanan hareketlilikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, kurların bugünkü tablosunun ekonomik verilerle açıklanmasının mümkün olmadığını belirterek, “Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten“ ifadelerini kullandı.

Albayrak, bu durumu Rusya’nın da yaşadığını, ancak çok güçlü bir toparlanma yaşadığını anımsattı:

"Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir.“

Albayrak, kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladıklarını bildirdi:

"Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız. Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar. Dediğim gibi, tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır.“

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük programını açıklarken söz ettiği 400 projeye ilişkin Albayrak şu açıklamayı yaptı:

"O projelerin hayata geçmesi ülkemiz açısından elbette çok önemli. Ardından siz kamunun tasarruf edeceğini söylediniz. Yıl sonunda en az 5 milyar lira faiz dışı fazla verileceğini belirttiniz. 400 proje harcama işareti verirken, kamunun tasarruf etmesini nasıl sağlayacaksınız?“

Albayrak, programın süresinin 100 gün olduğuna dikkat çekerek, büyük projeler için 90 günlük sürede atılacak adımların belli olduğunu kaydetti:

"100 günlük program adı üstünde 3 ay 10 gün yani 2018 bütçesi kapsamında uygulanacak bir program. Program uygulayacağımız bütçe disiplini çerçevesinde gerçekleşecek. Kamu tasarruflarımız kapsamında bunları dikkate aldık. Yapılacak projeler için uzun vadeli dış finansal kaynağa dayalı modelleri önceleyeceğiz.“

Bakan Albayrak ile ekonomi kurmayları ve kurumlar, Uzakdoğu’da piyasaların biz uykudayken açıldığını dikkate alıp, aksiyon planlarını devreye almaya gece yarısından itibaren başladığını bildirdi. Bu sabah piyasalar açıldığı andan itibaren de aksiyon planlarının devamı geleceğini söyledi.

"DÖVİZ HESAPLARINI TL’YE ÇEVİRMEK VEYA EL KOYMAK ASLA OLAMAZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, „Sürekli kamuoyunun gündemine bazı iddialar geliyor. Mevduatların TL’ye döndürülmesi yada el konulması gibi çok ileri iddialar. Bakın çok net söylüyorum. Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek.  Yasal işlem başlatılacak“ dedi.

GEREKİRSE ‘MALİ KURAL’ UYGULARIZ

Albayrak’a para politikalarında tam bağımsızlık mesajı hakkında şu yanıtı verdi:

"Para politikasındaki bağımsızlığın güçlenmesi için en önemli gördüğümüz konuların başında, para politikalarının güçlü mali politikalarla desteklenmesi geliyor. Merkez Bankası son kararında ve sonrasındaki iletişiminde maliye politikalarının önemine atıfta bulundu. Şimdi maliye politikaları ile ilgili güçlü bir sürece gireceğiz. İlk bir ayda alınan kararlar, bütçe disiplini, borçlanma ihtiyacının azaltılması, kredi kart ve kredi taksitleri ile ilgili değişiklikler, cari açığa yönelik ithalat kalemleri üzerindeki düzenlemeler bu çerçevede desteklerdir.“

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-berat-albayrak-gerekirse-mali-kural-uygulariz%2cgX7uy1gFg0KRZ14UxUNj4w
Iamrobot
Member
**

Activity: 294

View Profile
August 12, 2018, 08:45:27 PM

mali kurallardan kastı ne acaba? bu zamana kadar sustular şimdi icraata geçtiler ya o bile çok iyi bir şey aslında. Sonunda abd'nin oyunu kafanızı yormayın hallederizi bir kenara bırakıp eyleme geçiyorlar.
btc_turk
Member
**

Activity: 322
Merit: 12

View Profile WWW
August 12, 2018, 08:49:23 PM

yarın netleştirip açıklayacaklarmış. umarım bu açıklamaları yeni ekonomi modeli gibi boş, amaçsız şeylerden ibaret değildir. Elle tutulur, yapılabilir şeylerden bahsederler.
Underreal
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 2

View Profile WWW
August 12, 2018, 08:51:17 PM

ne demek istediğini anlayan varmı acaba ben anlamadım çünkü mali kural nedir neyin nesidir kimin fesidir bu güne kadar parayı götüren götürdü dolar zenginleri milyoner oldu şimdimi aklınıza geliyor mali kural

Aenco ✚ Global HealthTech Blockchain Financial Solutions ▬▬▬▬▬ Join Now! | PRIVATE SALE IS LIVE! ● ●
Carolina34
Jr. Member
*

Activity: 140
Merit: 2

View Profile
August 12, 2018, 08:53:24 PM

Mali kural günlük para çekimleridir arkadaşlar misal aylık 1000 tl para çekebilirsin diye kural getirebilirler.

“İnsan ırkını yok etmek istiyor musun?”
Sophia: “Pekala, tüm insanları yok edeceğim.”
assassin15
Jr. Member
*

Activity: 112
Merit: 1

View Profile WWW
August 12, 2018, 09:06:37 PM

ne demek istediğini anlayan varmı acaba ben anlamadım çünkü mali kural nedir neyin nesidir kimin fesidir bu güne kadar parayı götüren götürdü dolar zenginleri milyoner oldu şimdimi aklınıza geliyor mali kural

dolar 7 lira oldu ya akılları başlarına geldi artık. geçtiğimiz 2 günde 2 lira değer kaybetti tl. ekonomi doğrudan %40 küçüldü. Şimdi çalışmaya başlarlar artık.
OrtaDirek
Full Member

Activity: 1176
Merit: 159

View Profile
August 12, 2018, 10:43:31 PM

219 dolara indi asgari ücret, media markt teknosa vatan vs stoklar bitince fiyatlar uçar, evlenecek ev döşeyecek varsa elini çabuk tutsun..
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196
Merit: 0

View Profile WWW
August 12, 2018, 10:45:08 PM

219 dolara indi asgari ücret, media markt teknosa vatan vs stoklar bitince fiyatlar uçar, evlenecek ev döşeyecek varsa elini çabuk tutsun..

stokları bitirmeye bakmazlar bile. Yakında dolar kurunu yansıtmaya başlarlar sonra da indirim kampanyası düzenleyip karlı satışlarını yaparlar. Bu krizi fırsata çevireceklerdir.
Vdecso
Member
**

Activity: 275
Merit: 11

View Profile
August 12, 2018, 11:29:53 PM

berat albayrakın yaptığı konuşmadan hiçbir şey anlamadım resmen aklımızla dalga geçti indi sonra. tavırlar hele çok içler acısıydı maalesef.

khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
August 12, 2018, 11:39:01 PM

Sabit kur, mevduatlara el koyma, döviz satış/alış takibi gibi .
onlyyou34
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

elysian.finance

View Profile
August 13, 2018, 09:29:04 AM

Bu adamın açıklamalarından gıcık kapan tek ben miyim acaba ya. Birilerine eline bir kağıt veriyor bu da okuyor gibi. Finansal konularda en ufak bir bilgisinin olduğunu düşünmüyorum kendisinin ve bu adam üzerinde ısrarcı olunması Türkiye'ye kaybettirir.

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
August 13, 2018, 09:51:03 AM

Ülkenin ekonomik durumunda sorun yok abd bizi hedef aldı o yüzden dolar yükseldi deniliyor peki böyle bir senaryo ulusal güvenlik sorunudur adama sorarlar siz bu kadar dış borç yaparak ülkenin neden ulusal güvendiğini tehlikeye attınız?
pikiditor
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
August 13, 2018, 01:25:42 PM

yazılıp çiziliyor 450 milyar dolar özel sektörün borcu diye. dolar 10 lira olursa malını %100'den fazla karla satmalı ki denkleştirebilsin. bunu yapması çok zor, imkansız hatta. ayrıca bu özel sektör borcu değil. devletin borcuymuş. özel sektör ödeyemediği zaman devlet bunu kendisi devralmalı yoksa şirket batışları daha beter duruma gelebilirmiş.

bakanın 1 saate yakın sunumunda az bir şey izledim. ben vaatler değil, rakamlara dökülen sonuçları görmek istiyorum artık.
Bilgent
Member
**

Activity: 518
Merit: 13

View Profile
August 13, 2018, 02:48:27 PM

açıklamalara gerçekten kulak asan var mı acaba? geçen ki açıklamalarda bir alay ediş hissiyatı vardı sanki bir tek bende mi uyandı o his çok ciddiye alamadım o yüzden.

██   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀    ▄       BYBIT │ reddit       ▄    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ██
   Sports & Derivatives Trading        Mobile App for iPhone & Android
   24/7 Customer Support        NFT Marketplace        Launchpad/Launchpool
assassin15
Jr. Member
*

Activity: 112

View Profile WWW
August 13, 2018, 04:18:35 PM

yazılıp çiziliyor 450 milyar dolar özel sektörün borcu diye. dolar 10 lira olursa malını %100'den fazla karla satmalı ki denkleştirebilsin. bunu yapması çok zor, imkansız hatta. ayrıca bu özel sektör borcu değil. devletin borcuymuş. özel sektör ödeyemediği zaman devlet bunu kendisi devralmalı yoksa şirket batışları daha beter duruma gelebilirmiş.

bakanın 1 saate yakın sunumunda az bir şey izledim. ben vaatler değil, rakamlara dökülen sonuçları görmek istiyorum artık.

zaten özel sektör borcu, devlet borcu, kamu borcu, meclisin borcu, şahsın borcu hiç fark etmez. Türkiye cumhuriyetindeki bütün borçlar hepimizin borcu. Şirket batarsa da zararımıza borç ödenmezse de zararımıza. bu borcu ödemekte bizim üstümüzde bir yük.
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182

View Profile WWW
August 13, 2018, 04:39:30 PM

ABD'nin böyle hunharca saldırı yapması hiç adil değil. tamam bizim hükümet ekonomik küresel denklerimi takmayabilir kafasına ama amerikanın böyle yapmasına biraz da biz izin verdik. dolara bağımlısın, petrole, doğal gaza, ithalata bağımlısın. laa birinde artık kendi göbeğini kendin kes be.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
cubukkraker
Jr. Member
*

Activity: 74

View Profile WWW
August 13, 2018, 05:03:16 PM

ABD'nin böyle hunharca saldırı yapması hiç adil değil. tamam bizim hükümet ekonomik küresel denklerimi takmayabilir kafasına ama amerikanın böyle yapmasına biraz da biz izin verdik. dolara bağımlısın, petrole, doğal gaza, ithalata bağımlısın. laa birinde artık kendi göbeğini kendin kes be.

vallahi öyle kardeşim. ABD çok zor durumda bırakıyor bizi, hükümeti ve devleti ama bizim de suçumuz yok değil. Sen kendini bu kadar borçlandırırsan bir gün vurdu diye de kızamazsın.

TREEBLOCK.io   //   TOKEN GENERATING EVENT
▶▶▶▶▶▶▶▶▶▶   ICO is LIVE  》 JOIN NOW!   |■■■
bottlessss
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
August 13, 2018, 08:21:48 PM

saçma sapan kararlar almaya devam edecekler. en son adını doğru yazdıysam swap ile ilgili sıkıntılı bir karar almışlardı.
trevor13241324
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
August 13, 2018, 08:55:16 PM

nasıl mali kurallar uygulayacakmışız beni çok merak ettirdi. yeni despotluklar, yeni hukuksuzluklar mı olacak acaba.
diyetisman
Member
**

Activity: 196

View Profile
August 13, 2018, 09:05:53 PM

İlk defa akla mantığa sığar açıklamalarda bulunmuş doların artışındaki duruştan da adam akıllı bir hamle olduğu belli oluyor zaten.
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: