Bitcoin Forum
June 16, 2024, 10:43:05 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Dotcom’dan çağrı: Dolar değersizleşecek, altın ve kripto para alın  (Read 177 times)
forumevi (OP)
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 6

View Profile
August 13, 2018, 06:33:22 PM

Dünyanın en büyük veri indirme sitelerinden biri olan Megaupload’ın yaratıcılarından Kim Dotcom, Twitter’da kendisini takip eden 734 bin takipçisine seslendi: “Dolar değersizleşecek. Altın ve kripto para alın.”

Kim Dotcom‘un bu tavsiyesi, yaklaşmakta olan bir ekonomik krize karşı koruma stratejisi olarak yorumlandı. Attığı mesajda yer alan kritik bir ifade de takipçilerini korkutmaya yetti. Tweet mesajıının sonunda, “Yüzde 100 büyük bir çöküş geliyor.” ifadelerine yer verdi.
Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Dotcom, önceki mesajlarında da konuyla ilgili analizler de bulunmuş ve Rusya Maliye Bakanı’nın ABD (Amerika) dolarının ödemeler için riskli bir araç olduğunu söylediğini hatırlatmıştı. Bunun da Rusya’nın Amerika’nın mal varlıklarına yaptığı yatırımı azalttığı anlamına geldiğini belirtmişti.

Dotcom’a göre, “Amerika’nın borcu yönetilemez hale geldi” ve dolar çökmeye başladı. Ünlü girişimci, Amerika’da aile başına ortalama borcun şu anda 845 bin dolar olduğunu sözlerine ekledi ve şunu yazdı:

“Amerika’da ortalama vergi mükellefi olarak kişi başına düşen rakam 938 bin dolardır. Amerika’nın büyüyen borcunu, yeni borç ve daha fazla dolar ile çözülebileceğini düşünen herkes aptladır. Amerika yükümlülüğünü yerine getiremeyecek.”

Türkiye ve Venezuela örneği

Kripto paranın ekonomik belirsizliğin hakim olduğu zamanlarda geliştiği bilinmekte. CryptoGlobe’un bu çerçevedeki araştırmasında Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar, Türk Lirası’nın düşen değerine karşı insanların kripto paraya yöneldiği görülüyor.

Aynı şekilde enflasyonun rekor seviyelere ulaştığını gören Venezuela’da yaşanan mali krizde, ülkede yaşayan bireylere yardım etmek için çeşitli kripto paralı topluluklarının devreye girdi.

Kim Dotcom’un bu mesajlarının, son zamanlarda Bitcoin‘in geri çekilen ancak yeniden rakamlarında iyileşme gözüken zamana denk gelmesi okuyucularında aklında soru işareti olmasına neden oldu.

Kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin son dönemde yüzde 3.5 artışla 6 bin 433 dolara yükseldi. Bu durumu Bitcoin, düşüş göstereceğini söyleyen analistlere meydan okudu.

Dotcom’un, ayrıca kendisine ait bir kripto para birimi için de girişimlere başladığı da gelen bilgiler arasında.
frankiemalton
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
August 13, 2018, 06:53:18 PM

Bence biraz degil asiri derece de sacmalamis Kim Dotcom !!! Kimden yada neye gore bu aciklamayi yapmis anlam veremiyorum. "Amerika’da aile başına ortalama borcun şu anda 845.000$ oldugundan bahsediyor bence gereksiz bi aciklama olmus Amerika da yasayan biri olarak bunu soyluyorum. Yarin birgun kendi crypto parasini cikaracagi icin boyle bir aciklama yapmak zorunda kalmis.
suukool
Full Member

Activity: 413
Merit: 100

View Profile
August 13, 2018, 08:30:37 PM

Çağrı normalde pek kaale almayacağım bir şey olurdru ama bu günlerde dolara karşı yapılan her çağrıya sıcak bakıyorum dolar üzerinden ülkemize yapılanlar nedeniyle.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
August 13, 2018, 08:37:24 PM

Doların dünyada biraz değer kaybettiği doğru ama kripto paraların doların yerini almasını görmeye ömrümüz yetmez.
diderdrogba
Member
**

Activity: 406
Merit: 47

View Profile
August 13, 2018, 08:54:47 PM

Şuan için tam tersi bir durum söz konusuyken bu tarz bir açıklamayı dinleyip kripto para ve altına yatırım yapmak çok riskli. Güven ortamı sağlanmadığı sürece doların artışı devam edecektir.

dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
August 13, 2018, 09:01:30 PM

Dolar değersizleşecek çağrısını ne kadar ciddiye alabiliriz bilmiyorum. Bunu söylerken savım Dolar'ın Türkiye'deki yükselişi değil elbette. Dünya üzerinde bir çok para Dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. Umarım kripto değerlenir sonuçta hepimiz buradayız.
Koseli Jeton
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile
August 16, 2018, 08:20:14 PM

Dolarında değer kaybettiği yok, aksine dolar bazında altın ve bitcoin değer kaybediyor.
Cryptorianx
Full Member

Activity: 411
Merit: 134

View Profile WWW
August 17, 2018, 06:15:41 AM
Last edit: August 17, 2018, 06:28:59 AM by Cryptorianx

Bu tarz çağrılara ben de pek kulak asmam.Fakat olağan konjönktüre bakınca hak vermemek elde değil.

Özellikle Trump'ın attığı twitlerden yola çıkarsak..Adam dünyayı, diğer önemli değişkenleri/realiteleri göz ardı ederek, sosyal medya mecrasından idare edebileceğini zannediyor, .Bu noktada Trump'ın attığı ve aşağıda örneğini verdiğim tarzdaki twitler dolar'a her zaman olumsuz yansımıştır, yansıyacaktır.Özellikle bu durum ABD'deki ekonomi,siyaset,sosyoloji vb. alanlarda uzman olan şahıslar tarafından ağır bir şekilde eleştirilmektedir.

Örnek:Bu gün mesela bizle ilgili bir twit atmış;
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1030235363258851328

Mesajda özetle, "cutting back on Turkey" diyor.Diğer bir tabirle g.tümüzü kesecekmiş Trump reyizz lol

Sonuç 1: Beyaz Saray bu kafayla devam ederse dolar diğer para birimlerin de olduğu gibi tl bazında bile değer kaybederek (ki usd/try grafiğine baktığınız da shitcoin den farkımız yok!) 5.4-5.2 tl seviyelerini görebilir.

Sonuç 2:Biz de bu kafayla gidersek (asarım,keserim,sen kim ya vb. kabadayı mentalitesiyle) dolar tekrardan 7-7.5 tl seviyelerini görebilir.

Sonuç 3:Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü üzere..Kabadayılıkla,restleşmeyle,popülist söylemlerle meseleler çözülmez.Uzlaşmayla,akılla,bilimle,mantıkla çözülür.

icimicimesigmiyor
Newbie
*

Activity: 65
Merit: 0

View Profile
August 17, 2018, 08:13:55 AM

Bu doların yükselmesi en çok bu piyasaya yaradı he  ulan düşüyor düşüyor para aynı düşüyor düşüyor para aynı ulan ne güzel diyordum ki sonunda düşmeye başladı paracıklar Cheesy
bitcoinbcn
Full Member

Activity: 714
Merit: 125

View Profile WWW
August 17, 2018, 11:30:26 AM

Abartılı buluyorum açıklamalarını ancak Amerika'nın yükselecek faizler nedeniyle enflasyon artışı ve beraberinde doların değer kaybedeceği üzerinde bazı fikir birliklerim olmakla birlikte söz konusu değer kaybının globale hakim olduğu diğer para birimlerinde de dolayısıyla yasanacagı ve sonuc olarak bunun instabilite ortamında kripto paralara olumlu yansıyacağını dusunuyorum ancak sınırlı bir miktardan soz ediyoruz çok abartılı bir yorum yapmış.

redboxneo
Member
**

Activity: 546

View Profile
August 17, 2018, 11:39:23 AM

dolar tutup bu seneye veya 3-5 sene sonra şu andaki değerinin %50 altına mı sarkacak ki böyle açıklamalar yapılıyor. yersiz açıklama olmuş. dolar değersizleşecekse eğer bu çok uzun sürede olur. halbuki böyle olmaması için kurumlar gerekli önlemleri alır.
nurseyman
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
August 17, 2018, 05:46:11 PM

değersizleşecek, btc 2020'de 1 milyon tl olacak demek kadar aşırı bir beklenti olmuş. doları anlarım ama altının değersizleşmesi gibi bir durum söz konusu değil. elle tutulur, gözle görülür, hissedilir, bir yerden bir yere aktarıldı dendiyse gerçekten aktarılmıştır.
ILuckyGuyI
Sr. Member

Activity: 2128
Merit: 478

View Profile
August 17, 2018, 06:13:00 PM

Doların şu anda da bir miktar değer kaybettiği doğru fakat bu açıklama biraz abartılı olmuş gibi duruyor. Doların o kadar hızlı bir şekilde çakılacağını sanmıyorum. Kripto paralara yatırım yapılmasını ben de sonuna kadar destekliyorum orası ayrı tabi.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
FlashPeakUp
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
August 17, 2018, 06:41:47 PM

Dolar endeksi tabiri caizse tavan yapmış, buradan geri çekilme olsada düştüğü falan yok.
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
August 18, 2018, 02:23:45 PM

Dünya ülkeleri kripto paralara geçiş sağlasa bile yine bu paralar bir takım kurumlar tarafından sürekli saldırı altında olacak. Dolara karşı ciddi oranlarda değer kazanan bitcoin var. 1 dolar 1 bitcoin değil. hala bitcoin oldukça değerli. geleceğe yatırım için bu kişi önermiş. ama 6000 dolar altına gelirse eğer kimsenin zararını da karşılamaz.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
complexity7
Member
**

Activity: 252

View Profile
August 18, 2018, 07:19:21 PM

dotcom twitter hesabına baktım bu şekilde hiçbir açıklama yok ve diyelim ki dedi bu adam dedi diye mi alacağız onu kalırsa bitcoin 500 000 dolar olacak diyende var hiçbir habr değeri taşımıyor

funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
August 18, 2018, 08:01:42 PM

Dolar kolay kolay değer kaybetmez. Burada bahsedilen Bitcoin karşısında ise zaten 20K'ya kadar çıktığını görmüştük. O zamana kadar bir çok para birimini alt üst etmiş olur.
fragilesun
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
August 18, 2018, 08:03:05 PM

dünya ticaretinin en büyük kısmını yapan ülke abd dolaşımdaki paranın en büyük hacmini oluşturan abd ve abd dolarının değersizleşeceğini düşünüyoruz. ne güzel bir ütopya.

✦ ETHA ✦
First Decentralized Remittance Solution Platform
DatKing
Member
**

Activity: 1022

View Profile
August 19, 2018, 08:24:58 AM

Dolar çok büyük bir hacme sahip bir para birimi. Kolay kolay değersizleşeceğini hiç sanmam. Altın almak da bana pek mantıklı gelmiyor. Kripto paraların devri gerçekten başladığı zaman şu anki para birimleri de altın da değerini yitirir.

alpddere
Newbie
*

Activity: 75

View Profile
August 19, 2018, 05:34:55 PM

altın konusunda söylediği büyük bir kehanet sayılmaz. altın tüm zamanların en önemli değer birimi olagelmiştir ve hiçbir yazılımın onun altın kadar değerli olacağını sanmıyorum. kripto paraya olan inancım ise aynı kendisiyle, doları bilemem.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: