Bitcoin Forum
May 05, 2024, 12:33:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin'in Son Durumu  (Read 27012 times)
hostmaster
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

View Profile WWW
March 04, 2014, 03:56:34 PM

Grafikler çok yardımcı oluyor.
1714912381
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912381
Reply with quote  #2

1714912381
Report to moderator
1714912381
Hero Member
*

Ignore
1714912381
Reply with quote  #2

1714912381
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714912381
Hero Member
*

Ignore
1714912381
Reply with quote  #2

1714912381
Report to moderator
1714912381
Hero Member
*

Ignore
1714912381
Reply with quote  #2

1714912381
Report to moderator
cianz
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
March 04, 2014, 04:19:05 PM

Normal piyasalarda teknik analiz her zaman işe yarar en basiti şuna bakarsınız 100 günlük fiyat ortalaması hisse veya aldığınız emtia vs. bu ortalamanın neresinde bu bir göstergedir.

aynı göstergeyi BTC'de uygulayamazsınız çünkü en az 1000 tane farklı exchange sitesi var birinde fiyat 100 dolarken diğerinde aynı anda fiyat 700 dolar olabiliyor kimin ortalamasını neye göre alacaksınız.

ikinci olarak normal piyasalarda insanlar satılan fiyatlardan hisse alır burada

1- üreticiler var bunların maliyetleri farklı (beklenen zorluk seviyesi, şu andaki zorluk seviyesi vs. gibi faktörler var işin içinde)
2- devler var premine olabiliyor vs. yada piyasaya bedava dağıtılan coinler var, kaybolan coinler var, çalınan coinler var vs. bu coinler maliyetsiz olduğu için hiç bir maliyet ortalamasına bakılmadan piyasaya sürülebilir fiyatların ani olarak 100 USD leri görmesinin en büyük nedenlerinden biride bu coinler olabilir
3- satın alınan coinler var a sitesinde 1200 dolar olan coin b sitesinde 700 dolarsa B'den A'ya gidip fiyatı aşağı çekebiliyor ortalamalar değişiyor vs.

Yukarıda saydığım faktörler gibi bir çok faktör var bu faktörler teknik analizi imkansız kılıyor.

Biraz karışık oldu ama sonuç itibarıyla BTC için teknik analiz yapmayın grafikler, MACD, para girişi vs. gibi basit teknik analiz yöntemleri konu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyabilir ama bunun ötesi gerçekten zaman kaybı ve maddi olarak büyük kayıplara neden olabilir.

calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
March 04, 2014, 09:37:31 PM

hayırlı olsun japonya bitcoin'i regülasyona tabi tutacağını açıklamış.

come on baby lets go party.

http://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1zjlk6/japan_to_regulate_bitcoin_trades/

selamlar olsun.
runomata
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
March 04, 2014, 09:59:46 PM

hayırlı olsun japonya bitcoin'i regülasyona tabi tutacağını açıklamış.

come on baby lets go party.

http://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1zjlk6/japan_to_regulate_bitcoin_trades/

Yani şunu söylüyorlar değil mi?
Bitcoin bir para birimi değildir.. bankalar bunu edinemez. Ama trade yapanlar, bitcoinden kazandıkları gerçek para (her ne ise, USD,YEN,EUR..) devlete %8 vergi ödeyecek..
Tamam, çok güzel.. bu da demek oluyor ki, bitcoin kazançları artık devletlerin de dikkatini çekmeye başladı.. Temel mantığında ne var bitcoinin? Paranın yerini alması..
Bu durumda ben edindiğim bitcoinleri gerçek paraya çevirmezsem vergi ödemem.. bitcoin ile ödeme yaptığım sürece devlet benden vergi almayacak.. Eeee bunlar istemeden de olsa bitcoinin mega ideası olan "bitcoinin paranın yerine geçmesi" düşüncesine yardımcı olacaklar.. Yanlış mı yorumluyorum? 
calligrapher
Sr. Member

View Profile
March 04, 2014, 10:24:49 PM
Last edit: March 04, 2014, 10:42:20 PM by calligrapher

benim bakış açıma göre bitcoin asla paranın yerine geçemez. ben bir hizmet unsuru olarak bakıyorum başından beri. dolayısıyla pek umrumda değil para olup olmaması. aslında para olabilmesi sadece avantajlarından biri diye yorumlayabiliriz. bi nevi olursa olur, olmasa da olur.

temel sorun şurada; bitcoin bir çok şeyi barındırıyor içinde. ama işte bu da onun vergilendirilmesini çok zorlaştırıyor. altın desen değil vergi almayasın, ama bir yandan bir alışveriş öğesi olduğu için ve uluslararası sınırları aştığı için zorluklar çıkıyor ortaya. (VAT olayı)

yani devletlerin bitcoini tanıması fiziksel-dijital aksında bitcoin'i biraz daha fizikselleştiriyor. tamamen sanal olmaktan çıkarıyor bir nevi.

regülasyona üzülenler de var ama bence üzülenler tam anlamıyla gerizekalı. regüle olan, güven kazanan bir değer yerine hala "kara para, uyuşturucu ticareti" goygoyu yapmanın alemi nedir yani? yok anonimmiş de yok efendim süpermiş. anonimliğin adres boyutunda kalması tam ayarı zaten. yoksa kimse sadece uyuşturucu kaçakçılarına mal edilmiş bir projeyi benimseyemez. orta yol bulmak lazım bi şekilde.

şimdi atıyorum kara para aklayacağız, bunu nerden bozduracağız? regülasyonlu-lisanslı bir exchange sitesinden, adam bizden pasaport isteyecek, vatandaşlık bilgisi isteyecek, vergilendirmek isteyecek. tüm alışveriş geçmişimiz cüzdanımızda saklı, dolayısıyla bir bit yeniği varsa çözme şansları olacak sonucunda da bitcoin'e devlet az buçuk da olsa destek vermiş olacak. bunun karşılığında da standart bir vergi alacak.

kaldı ki bu vergi için konuşulan şu anki şey standart kredi kartı ödemelerinden de bildiğimiz şekilde bir vergilendirme. yani bitcoin ile yaptığınız alışverişlerde de vergi ödemelisiniz demek istiyorlar.

ama bu konularda pek bilgim yok. örneğin bir kişi gidip forexte 100.000tl lik altın alıp ertesi gün bunu 120.000 tl olarak sattığında aradaki 20.000 tl için vergi ödüyor mu mesela? bunları bilmediğim için yorumlayamıyorum olayı.

benim düşündüğüm en mantıklı senaryo şu şekilde; bitcoin tüm dünyada regüle edilir, değeri çok büyük meblalara ulaşır.

kara para aklamak isteyenler çok değişik yollar bulurlar ve coin mixing sistemiyle parasını aklarlar.

fakat coin mixing sistemi için bir adresin transaction'u yüzlerce farklı adrese bölüp geri toplaması sırasında ortaya yine miner komisyonları çıkar, dolayısıyla sistem hem kendi içinde miner komisyonu ile bitcoin kazanmaya devam etmiş olur, hem de kara para aklamaya bir şekilde elvermiş olur.

selamlar olsun.
emrcan
Full Member

Activity: 174

View Profile
March 04, 2014, 10:31:44 PM

Bitcoin'in normal para olarak kabul edilmesi aslında çok güzel. Düşünün. Dükkana gidiyorsunuz barkod taratıp ödeme yapıyorsunuz telefonunuzdan. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu şekilde ödeme yapacaksınız. Çok güzel bir olay aslında ama oturması zaman alır.
ssantur
Sr. Member

Activity: 387
Merit: 252

View Profile
March 04, 2014, 10:42:17 PM
Last edit: March 05, 2014, 12:37:03 PM by ssantur

Şahsen bu ülkede otaboka dünya standardının 300-500katı vergi verdiğimizi ve karşılığında "65yaş üstüne bedava otobüs bileti" kazandığımızı düşünürsek, ben seve seve o gerizekalılardan olurum müdür. Ne kadar anonim, ne kadar goygoy okadar iyi. Bu şartlarda bitcoinin geleceğinden çok kendimi düşünüyorum açıkcası.
calligrapher
Sr. Member

View Profile
March 04, 2014, 10:47:36 PM

yani herkes kendini düşünüyor.

aslında ben kendimi, senin kendini düşündüğünden daha fazla düşündüğüm için uzun vadeli sağlamlıktan yanayım. yoksa burada 3 günde 1000 lirayı 10000 lira yapmakla kimse zengin olmaz. önemli olan sürdürülebilir bir para kazanma ortamı yaratmak.

bir nevi 1 günde 50 kilo balık tutmak yerine 50 gün boyunca her gün 1er kilo balık tutabilecek bir sistem yaratmak.

selamlar olsun.
bitrate
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
March 05, 2014, 08:35:16 AM

Para birimleri arasındaki değişimlerde ya da bir paranın piyasada değer kazanması üzerinden vergi nasıl alınabilir ki. Şimdi benim cebimde 10000 usd var diyelim. Kur, 2.00 dan 2.20 ye çıktı. Param %10 değer kazandı, bir anlamda yerel kur devalüe oldu. Bu durumda ben %20 üzerinden vergi mi vereceğim. Bana saçma geldi.

Ben bu haberden bitcoinin para değil de altın gibi bir bir varlık olarak yorumlandığını ve bu kıymetin alım satımından elde edilecek kazancın vergilendirileceğini anlıyorum.

Sonuç olarak bitcoinin illa ki para olmasına gerek yok. Kullanımı kolay ve değeri olan bir varlık olması da gelecek vaat ettiğine işarettir.

Sisteme ne kadar uyumlu ve entegre olursa o kadar iyi.
patara66
Full Member

Activity: 211

internet kazançlarının adresi

View Profile WWW
March 05, 2014, 09:05:21 AM

Para birimleri arasındaki değişimlerde ya da bir paranın piyasada değer kazanması üzerinden vergi nasıl alınabilir ki. Şimdi benim cebimde 10000 usd var diyelim. Kur, 2.00 dan 2.20 ye çıktı. Param %10 değer kazandı, bir anlamda yerel kur devalüe oldu. Bu durumda ben %20 üzerinden vergi mi vereceğim. Bana saçma geldi.

Ben bu haberden bitcoinin para değil de altın gibi bir bir varlık olarak yorumlandığını ve bu kıymetin alım satımından elde edilecek kazancın vergilendirileceğini anlıyorum.

Sonuç olarak bitcoinin illa ki para olmasına gerek yok. Kullanımı kolay ve değeri olan bir varlık olması da gelecek vaat ettiğine işarettir.

Sisteme ne kadar uyumlu ve entegre olursa o kadar iyi.

Sorunuzun cevabını bulmak için linki takip edin.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=346470.0

hakans
Member
**

Activity: 100
Merit: 11

View Profile
March 05, 2014, 10:27:31 PM

altcoinlerde beklenen hareketin oluşmaması bitcoinin yükselişinin murat131 in dediği gibi suni olduğunu gösteriyor.

dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.
murat131
Newbie
*

Activity: 73

View Profile
March 06, 2014, 09:27:35 PM
Last edit: March 06, 2014, 09:42:10 PM by murat131

Arkadaşlar isterseniz "savunma" diyin. İster altta kalmama diyin. İster haklılığını kanıtlama diyin. Umurumda değil. Lütfen yazdıklarımı ciddiyetle sonuna kadar okuyun ve değerlendirin. Öncelikle ben teknik analiz açısından yaklaşırım olaya. Ekol olarak tekniz analizcilik kişiliğime uygun. Teknik analiz açısından spekülasyonun hiçbir önemi yoktur. ( O an için - Tam ekranın başında alım satıma karar verdiğiniz an hiçbir indikatör " o an "dan sonrasının ne olacağını size söyleyemez.)  Ekol olarak spekülasyonlar önemlidir diyenler vardır. Saygım sonsuzdur. "ben bitcoin alırken bitstampı, huobi yi, incelerim. Etrafta çıkan haber varmı yokmu diye bakarım" diyenede bu açıdan saygım sonsuzdur. Ben btc-e de oynuyorum bu oyunu. Başka ülkelerin futbol sahalarında oynanan oyun beni ilgilendirmez. Birinde düşüş olur, birinde yükseliş. Bazıları arbitraj karı için benim sahama girer veya benim sahamdan kaçar, haber çıkar bazıları alır, bazıları satar, botlar en ufak macd sinyaline göre sürekli alım-satar yapar. Sonra büsbüyük oyuncular işin için dahil olup, wok tavasını sallar gibi piyasayı ters düz eder ellerindeki büyük güçle. Bunların hepsi spekülasyon ekolundekiler için büyük avantajlar yaratır veya dezavantaj yaratır. Ha bide yarı klasik yarı teknik analizciler vardır. onların işleri tam teknik analizcilere veya tam spekülasyonculara göre daha zordur. İki taraf arasında mekik dokumak en tehlikelisidir. Aldığınız alım satım kararlarındaki yenilgiler psikolojik açıdan daha ağır olur.

Niçin teknik analiz? o anda mantıksal açıdan alınabilecek en iyi kararı aldığınızı bilirsiniz. Yani riskleri en minimuma indirmeye çalıştığınızı bilirsiniz. Başınıza gelenlerde kaderi, şansı bu işe karıştırmamış olursunuz. Yenilginiz canınızı acıtmaz."borsayı spekülasyonlar yönetir" diyenler vardır. Haklıdırlarda. Çok akıllılar yada çok güçlüler az akıllıları, az güçlüleri, olası riskin yüksekliği ihtimaliyle psikolojik açıdan korkutur devirirler. Teknik analiz açısından "o an" yukarıda saydığım etkenlerin hiçbirinin önemi kalmaz. O etkenlerin sayısal ifadeleri, indikatörlerde/ osilatörlerde çizdikleri resimler önünüzdedir. Girenler çıkanlar, haber varmı yokmunun önemi kalmaz. Herşey gözünüzün önündedir. Ben tam bu yazıyı yazarken Günün öğlesinde bitcoinin ceo su intihar etti haberini okudum. Sanki çok umurumdaydı. 28 yaşında bir ceo neden intihar eder. Birileri onu öldürdü, intihar süsü verdi. bitcoinde düşüş yaşanacak gibi kaygılarım olmaz. Ekrana bakarım. yol ne tarafa gidiyor. Tüm gün alım satım kararımda zerre etkili olmadı. Çünkü ben daha bir önceki gün pozisyonumu belirledim. Kararımı aldım. Haberi okumamla okumamam arasında hiçbir fark oluşmadı. arkadan gelen hersey spekülasyon olacak. suni yükselme/suni düşme. Çok tın.

Hani sen en geç yarın öğlene kalmaz düşer diyordun. Ne oldu diyenlere lafım şu olur ancak. YANILDIM. Öğlen 12 olmadı. 10 saat sonra oldu. Gece 12 ye yakın saat 10 da oldu. Aman çok üzüldüm. Çok tınladım.  btc alış satımında herkes farklı istatistikler kullanır. İstatistiklere farklı sürelerden, farklı saatlerden yaklaşırlar. Tabii istatistiklerin ele alınışı manzaraya bakış açısını değiştirir. Manzaraya bakış açısından bazıları serçeler gibi ağaçlara binalara yakın uçarlar. Bazıları güvercinler gibi binaların biraz daha yukarısından uçarlar, bazıları kartallar gibi gökyüzünün en tepesinden uçarlar. Herkes uçtuğu seviyeye göre manzarayı görür. Gördüklerine/ görebildiklerine görede manzarayı değerlendirir.

Ben sürekli manzaraya bitcoincharts.com dan aşağıdaki ayarlarla bakarım.( bitcoinwisdom danda mum çubuklarını seyrederim )  O ayarlarla karar alırım. ( indikatör seçimlerim değişir ama.) 1 aylık-1 saatlik manzara benim pozisyonumu belirler. Nedenmi?  bir sürü ayar denedim. ( 1 gün 15 dakika, 1 gün 1 saat, 2 gün 15 dakika, 30 dakika, 1 saat. 5 gün, 10 gün, ve bunların bütün olasılıkları. ) bollinger band'a ( ben buna bagırsak diyorum : ) özellikle nerdeyse kusursuza yakın uyum sağlıyor. Bazıları alçaktan uçmayı sever. Günlük 5-10-20 dolar kar edecem gözüyle hareket eder. Bazıları yüksekten uçmayı sever. bazıları 4-5 gün beklerim btc başına 50-70-100 dolar kar edecem gözüyle hareket eder. Alçaktan uçanın alacağı risk, yüksekten uçanın alacağı riske göre çok fazladır ama. ( kısıtlı manzara görüşü açısından )

http://i58.tinypic.com/5dornm.jpg

Yukardaki ayarlarla manzaraya baktığımda. Ben aşağıdaki manzarayı görürüm. Kırmızı okların gösterdiği mum çubukları bölgelerine iyi bakın. Bollinger bant ( artık bağırsak diyecem kimse kusura bakmasın. ) ile ne kadar uyumlu. Bağırsağın kıvrımlarındaki, en uç, en keskin dip-zirve anlarında diğer indikatörlerle birleştirince çok güzel oluyor. Smiley

Buda benim manzaraya bakış açım. Tabii altında o anki indikatörlerimde olur.
http://i62.tinypic.com/259h9at.jpg

Özellikle bağırsakda düzlüklerin sonunda malum, 2 olasılık var. Hatta bağırsak daralmaya başladığında o an çok yaklaşıyor demektir.  Düzlüğün sonu ya bayır yukarı çıkar. Ya bayır aşağı iner. Yani %50 50. Teknikci için olasılık %75-85 ihtimalle aşağıdır. Hatta daha fazladır.( bilgileri işleyiş açısına göre ) Yukarıdaki resme bakan bazıları btc nin düşüşü son buldu derken , ben o resimde tuzak olma ihtimali çok yüksek bir manzara görüyorum. Başka bir şey değil. "kırılma ihtimali var. ama çok düşük ihtimalle"  Bu yazıyı 6 mart da yazıyorum. 1 hafta sonraki manzara bu manzarayı teyit etmeli. O zaman yüzde 50 derim. 1 sonraki haftada öncekini teyit eder. gitgide olasılık artar. O zaman son btc alımımı yaparım. Yaslanırım koltuğa. Olacakları seyrederim. Derdim tasam azalır. Sürekli yukarı çıkan bir ivmeyi bende herkes gibi isterim. Benim faydama. Daha az takip yapacam sonuçta. diken üstünde oturmayacam.

Benim önceki söylemlerim için. Aşağıdaki resme bakın. ( Sürekli değişik indikatörlerle teyitler, olasılıklar hesaplarken sürekli bitcoinchart.com da analiz resimlerinin üstünde resmi farklı kaydet der. O anın resmini çekerim. O an nelere karar verdiğimi, nerelerde yanlış yaptığımı, nerelerde doğru yaptığımı bunları inceleyerek bulmaya çalışırım. ) O resim 4 mart tarihli, 10 günlük, 1 saatlik istatistik var. parabolic sar değerlerini pek kullanmıyorum. Bolinger bandım ( bağırsak ) macide, resul, aroon up down, momentumla o ana bakıyormuşum. 10 gün 1 saatten resme bakmamım sebebide aroon up down bazı teyit noktaları bulmak için. Herneyse. Bayağı yukarıdada belirttiğim gibi. Şimdi resimde yeşil oklu bölgeler.bağırsağın daraldığı noktalar, mavi çizgiler ise bağırsak daralmaların sonucudan fiyatların en keskin düşüş yaptığı bölgeleri, sonra bandımızda yukarı çıkışlar var. Ben ayın 1-2 sinde o balığı kaçırdım. Başka işlerden dolayı. Ama piyasayı takip ediyorum. Resimde siyah noktayla gösterdiğim bölümden oyuna katılma şansım vardı. Gecikmelide olsa katılabilirdim. Ama katılmadım. Ama o an nasıl içim içimi yedi size anlatamam. Kendimi zor zapt eyledim. Benim bakış açıma göre düşmesi gereken piyasa düzlüğün sonunda yukarı döndü. Dönmemesi gerekirdi. Viraj dönüşü manyak çıkış yapmaya başladı. ( parantez içinde daralma bölgesinden bağırsağın el alt sınırlarından hemde direk yaptı.) artık Allah ne verdiyse,10-20-30 dolar kar yapma fırsatı. 10 btc düzeyinden hesaplasan belkide 200 dolar kazanma fırsatı. Geç başlayacağım gireceğim bir oyuna giriyim mi girmeyimmi? o anki aroon up downa bakıyorum. Mum çubuklarının saatlik okumasına bakıyorum. Mum çubuklarında " kayan yıldız doji" var. Öncesi yeşil spinning top dojiler. Kayan yıldız yükseliş devam edecek diyor. Ama karar anındayım. aroon up downda ufukta macide beklentisi yok diyor. Aroon down çizgisi minik testereler halinde altta geziniyor. bitcoinwisdomda 15 dakikalık, 30 dakikalık yeşil spinning top arayışı içine girme beklentisindeyim. Oda ne 1 saat sonrası manzara. büyükçe kırmızı bir spinning top, 1 saat önceki kayan yıldızı yuttu. ondan 1 saat önceki büyük yeşil spinning top dojisininde gövdesinin ortasına kadar seviye olarak indi. Bunda sonrası düşüş başlar artık diyorum. Tabii arkadan gelen hiçbir doji uymuyor. Allahtan girmemişim. İyiki girmemişim. Çünkü hersey taa en başından beri olasılıklara uymayan bir harekette gidiyor. Yani spekülasyon. Ben o esnada nerede ne haber var bakmıyorum. İlgilenmem. Önümdekiler bana spekülasyonu gösteriyor zati. alttaki resimde 1. nolu kırmızı oka bakarsanız. Yeşil marubozo dojiyi seyrettim ben 1 saat boyunca. en sonunda devasa yeşil bir spin top oldu. arkasındanda son 1 ay içindeki en devasa yeşil marubozo doji geldi. Yemede yanında yat. 1 büyük yeşil mum çubuğu zamanı zaten resul açısından tansiyon 70 i geçmişti. 1 aylık tepelerin hepsini geçti. Resul artık devredışı. ( uyumsuzluk başlangıcı ) Macide artık yalnız. az bişey resul grafiği düştü. Yukarıdan macide sat emrini verdiği için. Yeni gelen macide al emrini verecek haliyle. Millet piyasa kırıldı Artık yukarıya gider diye alacak. İşte silkelenenler silkelenirler diyorum ben içimden. 2. böyük mum çubuğu resulümüzü kalbinden resmen deldi geçti. Resulun tansiyon oldu 90. Ne devasa, sipsivri bir tepe oluşturdu. Bu kadar hızlı yükseliş, o kadar hızlı düşüş getirir sadece. arkası yine düştü, yine yükseldi. Olan benim en geç yarın öğlen lafıma oldu. Amaaaaan çok üzüldüm. çok üzüldüm. Millet ayı tuzağını yanlış kullanıyorsun diyor. AYI TUZAĞI= Yükselen trend içinde hafif bir düşüş gösterilerek panikcilerin ellerindekini daha fazla zarar ederim/bu kadar kar yeterli düşüncesiyle ucuzdan elinden çıkarması. Düzlükden sonrası 1-2 mart. Trend yükselişe geçti arkadaşım. Ayı tuzağı lafım  bana göre doğru. Bakış açına göre tanım değişir. Diyecek lafım yok.

http://i61.tinypic.com/23u236f.jpg

Son söz. Ben bir iki gün piyasaya girmeyecem. Zaten düşüş düzlükde. Ayın 5 i itabariyle beni fazlasıyla gıcık etti istatistikler. Aşağı doğru kırılma çok hızlı olur. Benim pozisyonum 5 martta şekillendi. Buğün bütün gün , anime izledim, dizi izledim, film izledim. keyif çattım. canım sıkıldı. cevap yazdım. 6 mart benim için bayağı dingin bir gün oldu.
labtek38
Full Member

Activity: 224

View Profile
March 06, 2014, 10:17:30 PM

Masal gibi okudum. Terimler çok yabancı geldi ama iyi kafa patlattığınız belli. Yazılarınızı takip ediyorum.

calligrapher
Sr. Member

View Profile
March 06, 2014, 11:39:54 PM

bi bilsem çizmeyi, size önümüzdeki bi yılı akıtıcam da işte ah:)

bence uzunca bi süre kuluçka süresi gibi gider yeni yaratılan 350-450 tabanından. sonra bi 600e çıkış yaşanır bi kaç şirket işin içine girer, yatırımını yapıp pusuya yatar. ayılar bi satışını yapar, 500e gelir, 1-2 ay öyle gittikten sonra 2500-2700 dolara kadar çıkarız. sonra 1000 dolar gibi bir seviyede yeni taban oluşur. ondan sonraki sene hedef 5000.

sonrası zaten malum. ver elini bahama, ver elini hawaii, kızlar, kumsal, güneş, sörf...

şaka bi yana bence sağlıklı bir gelişim açısından düşmesi gerek, ne bilim abi şu grafiğe kartal gibi değil de google earth gibi mi bakıyorum bilemedim, bakınca içim ürperiyor 3d grafiğine. ufak ufak ilerleyelim işte acelemiz yok. 2014 sonlarına-2015 başlarına doğru bi 900-1000 falan desteği oluşturulsa muhteşem olur. balonla birlikte 2000e kadar yolu var.

selamlar olsun.
murat131
Newbie
*

View Profile
March 07, 2014, 11:05:20 AM

Calligrapher gerçektende manzaraya google earth gibi bakıyon valla. Smiley

On balance volume 'a bakıyorum. 2 gündür düzlükde gidiyor. 3. gün kadarini belirler artık inşallah. 5 mart günü fitil oldum. düzlük 3-4 gün gidişde kalırsa büyük ihtimalle hala düşüş trendeyiz. Kırılma mırılma yok gibi diyecez bu sefer.
calligrapher
Sr. Member

View Profile
March 07, 2014, 11:40:36 AM
Last edit: March 07, 2014, 11:59:00 AM by calligrapher

murat131 merak etme sen, 2 gün sonra bi haber çıkar kesin. ciğerim gibi oldu artık bitcoin, ne zaman hah bişiyler yoluna giriyor galiba desek, saçma sapan bir haber çıkar. o yüzden hep 2 haftadan 2 haftaya alım satım yapıyorum. şöyle 1 yıl kadar ezberledikten sonra büyük parayla başlıcam oynamaya. tabi benim için büyük insanlık için küçük paralar:) bu piyasada benim aklımın almayacağı paraları kumar gibi yönlendirenleri gördükçe bi yandan iştahım kabarıyor bi yandan onlara acıyorum. çok bilinçsizler.

180.000 bitcoin transferi yapıldı az önce tek bir kalemde. bakalım bu giden 180.000 amerikalı bir zengin tarafından satın mı alındı yoksa piyasaya sürülmek üzere harekete mi geçti bunu zaman gösterecek ama önceden de dediğim gibi ben şu aralar yükselmesine ihtimal vermiyorum.

bu umutlu bir düşünce veya umutsuz bir düşünceden ziyade o 1w veya 3d grafiğine baktığımda karşıma direk çıkan sonuç aslında. 20 dolardan 1200 dolara çıkmış bir şeyin o seviyelerde sağlıklı olması mümkün değil. imkan ihtimal yok yani.

ha 1200den 400e kadar gelen piyasada buna "dev ayı tuzağı" diyenler de olabilir fakat buna da ihtimal vermiyorum, elinde 200-300k bitcoin olan adamlar varken, henüz yeterli bir dağılım, sağlıklı bir yatırımcı profili yokken böyle şeylerin olması pek mümkün değil.

tek umutlu ve istekli düşüncem, 250ye kadar ineceğini düşündüğüm o taban kısmın 400-500 kadar yüksekte konumlanması.

çünkü bence şu an piyasada gördüğümüz şey "ben bitcoin'i 500 dolardan çocuğumu keser de alırım" gibi bir kitleden öte, "1000 dolardan aldığım bitcoini, çocuğumu kesseler bile 500e satmam" kitlesi var bu piyasada.

yani yeni gelen insanlar yeni alım yapmıyor, sadece elindekini satmamaya gayret ediyor. haliyle nereye kadar dayanacaklar sorusu oluşuyor kafamda.

tabi bunlar tamamen benim gözlemlerim, hiçbir teknik bilgiye dayanmıyor. içgüdü diyelim.

eğer 20 dolar zamanından beri bu piyasada olsam çok yeterli tahlil yapabilirdim gibi geliyor ama tüm yukarıda yazdıklarıma tezat oluşturan şey şu: zamanında 20 dolardan 200 dolara kadar yükselmiş ve ayıların satışından sonra şoku atlatınca yükselmeye devam etmiş. o yüzden 1200 dolardan 400e yaşanan düşüşün de dev bir ayı tuzağı olması mümkün olabilir. tek fark, 20den 200e çıkmakla 400den 2500e çıkmak arasında uçurum gibi bir parasal fark var. o yüzden zor görünüyor kısa vadede (5-6 ay).

selamlar olsun.
patara66
Full Member

View Profile WWW
March 07, 2014, 12:09:55 PM

murat131 merak etme sen, 2 gün sonra bi haber çıkar kesin. ciğerim gibi oldu artık bitcoin, ne zaman hah bişiyler yoluna giriyor galiba desek, saçma sapan bir haber çıkar. o yüzden hep 2 haftadan 2 haftaya alım satım yapıyorum. şöyle 1 yıl kadar ezberledikten sonra büyük parayla başlıcam oynamaya. tabi benim için büyük insanlık için küçük paralar:) bu piyasada benim aklımın almayacağı paraları kumar gibi yönlendirenleri gördükçe bi yandan iştahım kabarıyor bi yandan onlara acıyorum. çok bilinçsizler.

180.000 bitcoin transferi yapıldı az önce tek bir kalemde. bakalım bu giden 180.000 amerikalı bir zengin tarafından satın mı alındı yoksa piyasaya sürülmek üzere harekete mi geçti bunu zaman gösterecek ama önceden de dediğim gibi ben şu aralar yükselmesine ihtimal vermiyorum.

bu umutlu bir düşünce veya umutsuz bir düşünceden ziyade o 1w veya 3d grafiğine baktığımda karşıma direk çıkan sonuç aslında. 20 dolardan 1200 dolara çıkmış bir şeyin o seviyelerde sağlıklı olması mümkün değil. imkan ihtimal yok yani.

ha 1200den 400e kadar gelen piyasada buna "dev ayı tuzağı" diyenler de olabilir fakat buna da ihtimal vermiyorum, elinde 200-300k bitcoin olan adamlar varken, henüz yeterli bir dağılım, sağlıklı bir yatırımcı profili yokken böyle şeylerin olması pek mümkün değil.

tek umutlu ve istekli düşüncem, 250ye kadar ineceğini düşündüğüm o taban kısmın 400-500 kadar yüksekte konumlanması.

çünkü bence şu an piyasada gördüğümüz şey "ben bitcoin'i 500 dolardan çocuğumu keser de alırım" gibi bir kitleden öte, "1000 dolardan aldığım bitcoini, çocuğumu kesseler bile 500e satmam" kitlesi var bu piyasada.

yani yeni gelen insanlar yeni alım yapmıyor, sadece elindekini satmamaya gayret ediyor. haliyle nereye kadar dayanacaklar sorusu oluşuyor kafamda.

tabi bunlar tamamen benim gözlemlerim, hiçbir teknik bilgiye dayanmıyor. içgüdü diyelim.

eğer 20 dolar zamanından beri bu piyasada olsam çok yeterli tahlil yapabilirdim gibi geliyor ama tüm yukarıda yazdıklarıma tezat oluşturan şey şu: zamanında 20 dolardan 200 dolara kadar yükselmiş ve ayıların satışından sonra şoku atlatınca yükselmeye devam etmiş. o yüzden 1200 dolardan 400e yaşanan düşüşün de dev bir ayı tuzağı olması mümkün olabilir. tek fark, 20den 200e çıkmakla 400den 2500e çıkmak arasında uçurum gibi bir parasal fark var. o yüzden zor görünüyor kısa vadede (5-6 ay).

Benim kanaatimde şudur:

Gerek zaman olarak,gerekse fiyat seviyesi olarak;aralık 2013 zirvesinden beri  devam eden düşüşün sonlarına yakınız.Formasyonlar biraz daha netleşsin.Nacizane  ayrıntılı bir teknik analiz sunuşu yapmak istiyorum.Tarihe not düşmek istiyorum.Önümdeki bir kaç gün içinde burada paylaşacağım yada,kendi konum olan grafik analiz başlığı altında.

Bizi izlemeye devam edin.

600  USD.altını görür mü?  emin değilim ama, şimdiden söyleyebildiğim;  500-600  usd. arası düşüşün sonları olacak gibime geliyor.Bu seviyelerden maliyet yapanların iyi kazanacağını düşünüyorum.

Yüksek maliyetli btc. sahibi olanlar ise, fiyat 870 usd. seviyelerine geldiğinde hem zararlarını telafi edecek hem de kara geçirecek miktarda düşük fiyat seviyelerinden btc. alıp maliyetlerini düşürmelerini öneriyorum.

calligrapher
Sr. Member

View Profile
March 07, 2014, 12:23:58 PM
Last edit: March 07, 2014, 12:39:54 PM by calligrapher

aslında ikinize de nacizane tavsiyem, blockchain grafiklerini de takip edip teknik analiz ile harmanlayın. günlük toplam işlem hacmi nedir, 5 ay önce neydi gibi karşılaştırmalara fırsat veriyor.

yani ben şöyle bakıyorum genel analiz-öngörü olayına. tutturduğumu veya yanıldığımı söyleyemem zira hiçbir zaman iddialı olmadım bu konuda fakat olaya geniş perspektiften yaklaşmak en mantıklısı.

bunun 3 ayağı var:

1- reddit/twitter/medya/halk tepkileri-haberler. (siz haberleri önemsemeseniz de, birilerinin önemseyeceğini bilmek para kazandırır)
2- blockchain/hashrate/difficulty verileri. detaylı veriler.
3- teknik analiz.

bu yüzden diyorum teknik analiz bilsem bu 3ünü de birleştirmiş olucam ve cidden ben bu tip şeylerde şansa inanmam. yeterli analizi yapacak bir beyin/bilgisayar her zaman tüm olasılıkları hesaplayabilir ve buna göre hamleler yapabilir. satranç gibi düşünün. piyasa aslında satrançtan çok farklı değil gözlemlediğim kadarıyla. yani fake hamleler, asılsız haberler, olasılıklar vs. o yüzden bağımlı oldum resmen.

laplace's devil denen bir kavram var. eğer elimizde rüzgar'ın estiği yönü, zeminin nano düzeydeki çıkıntılarını, parmağımızın uyguladığı kuvveti, hava sürtünmesini ve buna benzer yüzlerce detayın teknik verisini hesaplayacak bir sistemimiz olsaydı, attığımız bozuk paranın hangi yüzüne geleceğini net olarak hesaplardık gibi bir altyapısı var. yani %50 olarak herkes hesaplar ama tüm bunları anlayabilen bir beyin, %100 doğru tahmin yapar.

benim bahsettiğim işte bu düzeyde bir şans olayı. insanlar burada şans diye bakıyor her şeye. aslında çok derin düşünen, çok iyi analiz yapabilen bir beyin için şans diye bir şey yoktur. tabi bu "mükemmel koşullar altında".

ha kim böyle düşünebilir? sanırım kimse. ama biraz zorlarsak %80 olmasa da %55-60 doğru tahmin yapabiliriz bence. o yüzden çok arada kaldım, ya dibine kadar girip teknik analize vericem kendimi ya da böyle devam edip %51 öngörü oranı yakalayıp kendimi şanslı sayıcam.

çünkü anlattığınız o binlerce detay acayip çekici geliyor olaya bu yönden bakınca.

selamlar olsun.
patara66
Full Member

View Profile WWW
March 07, 2014, 12:37:56 PM

aslında ikinize de nacizane tavsiyem, blockchain grafiklerini de takip edip teknik analiz ile harmanlayın. günlük toplam işlem hacmi nedir, 5 ay önce neydi gibi karşılaştırmalara fırsat veriyor.

yani ben şöyle bakıyorum genel analiz-öngörü olayına. tutturduğumu veya yanıldığımı söyleyemem zira hiçbir zaman iddialı olmadım bu konuda fakat olaya geniş perspektiften yaklaşmak en mantıklısı.

bunun 3 ayağı var:

1- reddit/twitter/medya/halk tepkileri-haberler.
2- blockchain/hashrate/difficulty verileri. detaylı veriler.
3- teknik analiz.

bu yüzden diyorum teknik analiz bilsem bu 3ünü de birleştirmiş olucam ve cidden ben bu tip şeylerde şansa inanmam. yeterli analizi yapacak bir beyin/bilgisayar her zaman tüm olasılıkları hesaplayabilir ve buna göre hamleler yapabilir. satranç gibi düşünün. piyasa aslında satrançtan çok farklı değil gözlemlediğim kadarıyla. yani fake hamleler, asılsız haberler, olasılıklar vs. o yüzden bağımlı oldum resmen.

laplace's devil denen bir kavram var. eğer elimizde rüzgar'ın estiği yönü, zeminin nano düzeydeki çıkıntılarını, parmağımızın uyguladığı kuvveti, hava sürtünmesini ve buna benzer yüzlerce detayın teknik verisini hesaplayacak bir sistemimiz olsaydı, attığımız bozuk paranın hangi yüzüne geleceğini net olarak hesaplardık gibi bir altyapısı var. yani %50 olarak herkes hesaplar ama tüm bunları anlayabilen bir beyin, %100 doğru tahmin yapar.

benim bahsettiğim işte bu düzeyde bir şans olayı. insanlar burada şans diye bakıyor her şeye. aslında çok derin düşünen, çok iyi analiz yapabilen bir beyin için şans diye bir şey yoktur. tabi bu "mükemmel koşullar altında".

ha kim böyle düşünebilir? sanırım kimse. ama biraz zorlarsak %80 olmasa da %55-60 doğru tahmin yapabiliriz bence. o yüzden çok arada kaldım, ya dibine kadar girip teknik analize vericem kendimi ya da böyle devam edip %51 öngörü oranı yakalayıp kendimi şanslı sayıcam.

Sevgili  calligrapher;

Yukardaki  3 unsura dikkat çekmenize hiç itirazım yok.Son kertede(aşamada)   teknik analiz denilen şey,ilk 2 unsuru da içinde barındırır.İlk 2 unsurun sunduğu  bilgileri  teknik analiz grafikleri  sunuyor.Şöyleki;  şu zamanda ne kadar volume olmuş fiyat ne imiş  gibi bilgileri,grafiğin zaman dalga boyutunu değiştirip  karşılaştırabiliyoruz.Saatlik  haereketlerden, haftalık hatta aylık  veriler üzerinden  grafikler oluşturduğumuzda  bahsettiğiniz bilgilere ulaşabiliyor ve  fiyatların   ana yönünü  anlaya biliyoruz.

Diğer taraftan teknik analiz  çok zor ve anlaşılmaz bir şey değildir.Çok karmaşık ve derinlemesine  formüller kullanmaya  gerekte yoktur.İhtiyaçta.Herkes  kolaylıkla öğrenebilir ve uygulayabilir.

Asıl  zor  olan yeri  muhakeme etmektir.İşte o konuda  computerler bile  insan unsurunun yerini alabilmiş değil henüz.Bazı sinyaller belli belirsizdir.Kesin hesap yapmaktan ziyade muhakeme etmeyi gerektirir.O vakitte  ne kadar iyi muhakeme edebilirseniz başarınız da  o derece yüksek olur.

murat131
Newbie
*

View Profile
March 07, 2014, 04:21:52 PM

7 mart 2013 saat 17.44 için yazıyorum. ( btc-e piyasası için )  Arkadaşlar bildiğiniz üzere 5 mart çarşambadan beri bollinger bandda ayılar ve boğalar feci savaş veriyordu. özellikle kırılma trendi için. Ben 5 martta en son alım satımımı yaptım. o gün zaten 2 kere btc-e kopukluk yaşandı. Birçok indikatörle teyitler aradım. Kafam feci karıştı. en son "on balance volume" indikatörü ile son teyit kararımı alıp, 2 gün boyunca düz devam ederse. Trend hala düşüşdedir demektir diyip, yarım saat önce aldığım btc leri sattım. btc başına 8 dolardan 96 dolar zarar ettim. TUYAS arkadaşıma selamlar buradan. İlk BTC kaybımı yaşamış oldum.

Gelelim konumuza. Düşüş tam gaz devam edecek arkadaşlar.

Alttaki  resime bakarak hikaye yi anlatalım.

Sabah saat 9 da kusursuz bir mezar taşı doji oluştu. Piyasanın aşağı döneceğini belitti. Bollinger banddaki düzlüğün ve daralmanın son noktasının aşağı olacağı şeklinde bariz bir sinyal gönderdi. Aşağıdaki resimde 1 numaralı bölgeye bakın.

saat 10 da 2 numaralı spinning top / yoyo doji kusursuz oluştu. Mezar taşının tam ucuna geldi. arkasından gelen bütün dojiler kusursuz ve kusursuza yakın oluştular.

2-3-4 nolu dojiler bolinger bandın bağırsağını alttan feci deldi geçti. Saat 1 de oluşan Tokaç doji ise son noktayı koydu. Bağırsak darma duman oldu. Beklenen şeydi. Teknik analiz açısından. Ama alım bölgesi kesinlikle değildi. Bağırsağa alttan deydiğini görenler ve kısa vadeli macideler alım yapar direk bu aşamada ve piyasa yukarı doğru yönelir. Bilinçsiz alım-satım yapanların neden olduğu suni şişkinlikte geldi. Resimde 6 ve 7 numaralı alanlar. saat 2-3.  şimdi 7 numaralı bölgeye bir kayan yıldız doji geldi. Şans getirmesi gerekiyordu. Piyasanın yükselişe geçeceğini sinyal etmesi gerekiyordu. Ama kusurlu geldiği için Düşüş devam etti. 8 ve 9 numarada kırmızı marubozo dojiler oluştuki. Artık piyasa yine düşüşe geçecek dedi. İstikamet şaşmaz dedi.

http://i58.tinypic.com/j7ex47.jpg

Şimdi ben bugün için tavsiyemi yapıyorum. İsteyen tavsiyeyi alır demiyorum. İsteyen dinler diyorum. Gerçekten süper bir tehlike var şu an. Bir önceki en büyük dip zirve farkının olduğu tarihlerdeki bollinger banda art arda 2 keskin düşüş yaşanmıştı. Bu sıralarda aynısı olabilir. ( bkz. alttaki resimde 1 aylık, 1 saatlik tabloda bolinger banda. 2 tane çok pis düşüş yaşandığı bölge. )

Düşüş devam edecek arkadaşlar. Money flow indeks maalesef teyit olmuyor. Rsı şüphede bırakıyor. Money flowun teyitleyicisi ADX indikatörüne bakın.
Yeşil, kırmızı, mavi dalgaların olduğu bölge. Mavi trendin gücünü gösteriyor. ama arkasında kırmızı dalga var. Kırmızı dalga yeşil dalgadan maalesef büyük. Yükseliş gibi duran sahte bir trend var.

Stock rsı indikatörüde sabahtan beri alış bölgesinden çıkamadı. 50 seviyesine gelmeden düşüş geri çekiliyor sürekli.

Aroon up downda en son sat sinyali geldi. ( yuvarlak bölge ) Up ve down  tam iki zıt uçda , birbirleriyle ters haraket ediyor. Yakın bir değerde bir macide oluşturmazlar büyük ihtimalle. Bu da düşüşün devam edeceğini gösteriyor.

http://i61.tinypic.com/2a79bfs.jpg

son olarak negative volume indekste şunu gösteriyorki. Şu an bilinçsiz/bilgisiz yatırımcılar alış yapıyor. Kendinizi garantiye alın. Bu hafta gerçekten tehlikeli. Tüm süreç boyunca yaşanan düşüşü suni olarak, füze gibi çıkarttı. Ama şu an ki bütünhersey olayın hala düşüşde olduğunu gösteriyor. Kayıplarınız büyük olmasın.
Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  

Jump to: