Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:02:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Boğa piyasında yapılması ve yapılmaması gerekenler  (Read 435 times)
bigbooss (OP)
Sr. Member

Activity: 1302
Merit: 264

View Profile
August 16, 2018, 11:39:56 AM
Last edit: August 17, 2018, 07:16:43 AM by bigbooss

Uzun zamandır ayı piyasasında olmamızdan dolayı ayı piyasasının kısa tamı ile başlayalım.

Ayı piyasası yani Bear Market" denilen ayı eğilimi,  gelecek için karamsar düşünme fiyatlarda düşüş beklemek anlamına gelir. Söz konusu be beklenti nedeniyle yarıtımcılar sahip oldukları hisseleri satacak ve daha düşük fiyattan geri almak isteyecektir. Ayı piyasasının hakim olduğu zamanlarda, alım taleplerinde zayıflama meydana gelir buna doğru orantılı olarak da  bir süre sonra fiyatların düşmesine neden olur ve bu bir domino etkisi yaparak diğer yatırımcıların da satma eğilimine girmesine neden olup  fiyatların daha da düşmesi ile sonuçlanır.

Ayı piyasası 3 aşamada gerçekleşir,
Birinci aşama, boğa eğiliminin son dönemi  ve elden çıkarma aşaması
İkinci aşama panik aşaması  yani alıcılar son derece azalır ve satıcılar aceleci davranarak satışı gerçekleştirirler. Bu aşamada işlem hacmi artar,  bu aşamadan sonra ikinci canlanma dönemi ya da yatay piyasa eğilimi hakim olur.
Üçüncü aşama, küçük alımlar başlar ve kötü haberler ortadan kalkar.

Ayı piyasası denmesinin sebebi ise ; ayılar saldırırken pençelerini aşağı yönlü bir hareket ile sallamalarından dolayıdır, yani bir nevi fiyatların aşağı çekilmesi buna benzetilmektedir.

Boğa Eğilimi
"Bull Market" olarak da duyabileceğiniz boğa eğilimi, iyimserliğin ve fiyatların yükseleceği düşüncesinin hakim  olduğu ve bununla doğru orantılı alımların yapıldığı piyasadır. Bu düşünceye sahip olan yatırımcılar, piyasa henüz yükselmeden alım yaparlar ve düşük fiyattan alıp, yükseliş geldiğinde satış yaparak alım – satım fiyat farkından kar etmek isterler.

Boğa eğilimi de 3 aşamada gerçekleşmektedir.
Birinci aşama (toplama aşaması) , durgun olan piyasada değişmenin başladığı düşüncesi hakim olur. yatırımcılar, fiyatların hareketlenmeye başladığı düşüncesiyle alım yapmaya başlarlar.

İkinci aşama (alım dalgası)  ekonomik trendler de iyileşmeye başlar ve işlemler artar. En fazla bu dönemde para kazanılır.

Üçüncü aşama (doygunluk aşaması) yatırımcılar hücum edercesine alım yaparlar ve işlem hacmi son derece yükselir.Bu noktada piyasa belli bir işlem hacmine ve doygunluğa ulaşır. Fiyatlar şişer. Hatta ederinden fazla şiştiği yani balon olduğu zamanlar ortaya çıkabilir ki böyle durumlarda balon patlayarak sert bir ayı piyasasına giriş yapılabilir.

Boğa piyasasının belirtileri; piyasanın yükselmesi öncesinde alıcılar çoğalır ve satmak isteyen yatırımcılar isteksizdir. Satıcılar azalır ve alıcıların artmasıyla birlikte, piyasa iyimser bir havaya bürünür. Kararlı ve aceleci alıcılar, fiyatları yükseltir. Ellerine bulunan nakit ile sürekli alım yapmak isterler. Alımların artmasıyla birlikte boğa eğilimi de hakim olur.

Boğa denmesinin nedeni ise; boğalar saldırırken kafalarını yukarı doğru sallamasındandır,

Kendi deneyimlerimden kripto borsasında ayı ve boğa piyasasında yapılması gerekenler şunlardır.

Ayı piyasında  yapılması/yapılmaması gerekenler.
1-Boğa döneminde zaten şişmiş bir coinin  internet fenomenlerinin sözlerine kanarak ucuz zannedip uzun süre elde tutmak niyetiyle yüklü alım yapılmasıdır. Bunu kesinlikle yapmayın büyük zarar edersiniz. Çünkü ayı piyasası her zaman ucuz alım fırsatı anlamına gelmez.

2-Yeterince düştü deyip gözü kapalı alım yapmayın, bu sizi bir felakete sürükleyebilir, örneğin A coini 100/80 düştü, bu demek değil ki bir daha düşmeyecek! unutmayın aldığınız coinin fiyatı bir yüzde 80 daha düşebilir.

3-Bu dönemde piyasada yüzlerce coin düşüyor olacak bu nedenle her düşen coin'i almaya çalışmayın, iyi analiz yapıp gerçekten projesi ile, vaadettikleri ile olması gereken değerden daha aşağıda olduğuna inandığınız bir kaç projeden parça parça alım yapın, kesinlikle yüklü alım yapmayın. Buna örnek olarak örneğin xvg 2000 satları gördüğünde 1500 sat oldu çok düştü abi diyerek alım yapan insanlar 1000 sat daha sonra da 250 satları gördüler ,  yani diyeceğim o ki bir coin çok düştü diye ucuz değildir. Gerçekten ucuz olduğu için ucuzdur. Buna örnek olarak KMD.

4-Paranızın bir kısmını usdt, bir kısmını btc ve diğer kalanları da alt coinler için saklayın, aç gözlülük yaparsanız bir iki alımdan sonra aldıklarınız düşmeye devam edince onlara ek alım yapamazsınız ve aylarca ekrana boş boş bakar kalırsınız. ve yeni boğa sezonunu beklersiniz. Boğa sezonu geldiinde ise millet zengin okurken siz zararı kurtarayım diye uğraşırsınız.

5- stop seviyenizi belirleyin ve buna sadık kalın! tekrar toparlar diyerek girdiiniz bir coinın gözünüzün önünde eriyip gitmesine seyirci kalmayın, unutmayın düşen bıçak tutulmaz! Gerçekçi olun boş hayaller kurmayın zararı sinenize çekıp köşenize çekilin zararı kabullenmeyi bilin.

Unutmayın bu piyasada en önemli şey KAYBETMEMEKTİR.

Boğa piyasında  yapılması/yapılmaması gerekenler.
1-Her pumpa girmeyin:) yüzde 30-40 yükselmiş bir şeye girmeyin bir iki kez kazanırsınız ama başka bir pumta kazandıklarınızı geri verirsiniz.

2-Bir coini aldıktan sonra sabırla bekleyin ve kendinize bir hedef koyun, hedefe geldiğinizde kesinlikle belirlediğiniz miktar kadar satın. Bu aşamadan sonra stop koyarak ilerleyin. Siz  coinden tamamen çıkış yaptıktan sonra yükselmeye devam ederse sakın üzülmeyin, kimse tepeyi göremez bunu unutmayın .

3- Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan biri de bir coin aldıktan sonra başka bir coin'in yükseldiği görüldüğünde hemen önceki alınan coinden çıkıp, yeni coine girmektir. Bu çok büyük bir yanlış! Böyle daldan dala atlarsanız bu piyasada bir şey kazanamazsınız, siz satış yapıp yeni bir coine girdiğinizde sattığınız coin yükselir ve yeni girdiğiniz coin yükselmez, ya da küçük miktar yükselir, siz bu sırada strese girersiniz ve hemen çıkıp eski coini tekrar alırsınız, ancak bu sefer de diğeri yükselmeye başlar ve millet  2-3x yaparken siz ya hiç kazanmazsınız ya da yüzde 5-10 ya da bazen zararla yerinize oturursunuz.

4-Eğer gerçekten ucuz olduğunu düşündüğünüz bir projeye yatırım yapmışsanız ve hedefiniz büyükse ufak yükselişlerde çıkış yapmayın sabırla bekleyin, en önemlisi EKRANDAN UZAK DURUN (olağanüstü ani pump durumları hariç) coinin yükseliş zamanlarında devamlı ekrana bakmak sizi hataya zorlatır,  bir miktar karı görünce düşer korkusuyla örneğin; yüzde 20-30 karı görünce heyecan yapıp erken çıkış yapabilirsiniz,

Diyelimki; 40 SAT dan A coini aldınız ve yüzde 25 kardasınız ve heyecan yapıp düşer korkusuyla 50 sat dan çıkış yaptınız , ancak birde baktınız ki coin bir anda 55 sat oldu! Heyecan tekrar doruğa çıktı ve içinizden bu 100 sata kadar gidecek diye düşünmeye başladınız ve 55 sattan geri aldınız, ancak o da ne coin tekrar 50 sata düştü! bu sefer ulan ne yaptım ben dediniz ve daha fazla zarar etmemek için 50 sattan tekrar çıkış yaptınız!  coin 45 e kadar düştü iyiki çıkmışım dediniz ancak siz karınızı azalttınız, hemde coin daha sonra 100 sat yaptı ve daha büyük kardan oldunuz ve moraliniz alt üst oldu . Psikolojiniz bozuldu bir sigara yakıp kaçan karı hesap etmeye başladınız ve bu psikoloji ile  kaçırdığınız karı tekrar elde etmek için pusuya yaptınız ani hacim artışı olan bir coine (senin ananı avradını lan) deyip yüzde 25 den all in girdiniz coin yüzde yüzde 40 yaptı ama siz hala yüzde ondasınız!  Biraz beklediniz ama balina ya da pump gurubu coinden elini ayağını çekti fiyat başladığı yere geri döndü siz bir kez daha zarar ettiniz,  ve bundan sonra bozuk psikolojı ile hatalar sinsilesı devam etmeye başladı....

Bu tarz hatalar genelde yapılan herkesin düştüğü hatalardır. Buna ek olarak çıkış yaptığınız bir coine kesinlikle tekrar giriş yapmayın, yukarı gitse de giriş yapmayın, bunu kimse bilemez, eğer daha da yukarı giderse üzülmeyin tam tersi bir durumu olabileceğini ve zarar edebileceğinizi de düşünün,  çıkılan bir coine kısa zamanda tekrar giriş yapmak gereksiz risk almaktır.

5-All in girmeyin- hem olası başka fırsatları kaçırırsınız  hemde coin dump yerse dımdızlak ortada kalırsınız. Smiley

6-Hırs yapmayın - bu piyasada olduğu gibi hiçbir piyasada devamlı kazanç diye bir şey yoktur bu nedenle bütün paranızı piyasaya sokmayın kazandıklarınızın bir kısmını btc-usd olarak kenarda bırakın, onları oyuna sokmayın, bu çok yanlış bir hareket olur. Kalan la devam edin kazandıklarınızdan kesinlikle devamlı olarak köşeye bir miktar ayırın.

7- bu döneme stop patlatma çok olur bu gibi tuzaklara hazırlıklı olun çok uygun fiyattan giriş yapmışsınız stop koyma seviyenizi daha esnek yapabilirsiniz

8-En önemlisi diyebileceğimiz başka bir şey de bir çıkış planınız olsun, boğa piyasası sonsuza kadar sürmeyecğine göre bir yerde kendinize dur demesini bilin ve aç gözlülüğü bir kenara bırakıp , piyasanın doygunluğa erişeceğini düşündüğünüz noktada bütün porjelerden çıkışınız yapın ve duruma göre btc ya da usd de bekleyin, ta ki yeni boğanın emarelerini görene kadar....  

9- yükselmiş bir coine girmeyin!!!
10-yükselmiş bir coine düzeltmede girin!!!

Son olarak Bu piyasada kazanmanın en önemli şartı duygulara hakim olmak ve aç gözlü olmamaktır.

Ve tekrar unutmayın bu piyasada en önemli şey KAYBETMEMEKTİR.
natureltiqqy
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile WWW
August 16, 2018, 04:51:11 PM

Çok başarılı analizler olmuş şüphesiz ki, ama asıl sorun bunları anlayıp sabırla uygulayabilmek, herkes uygulayabilse herkes kazanmış olacak ama kim kaybedecek bu durumda Wink

mecazherif
Newbie
*

Activity: 280
Merit: 0

View Profile
August 16, 2018, 09:52:15 PM

evet sabırla uygulamak çok önemli bir durum, genelde hep duygularımıza yenik düşüyoruz alım satım yaparken
return0
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
August 16, 2018, 10:14:07 PM

evet sabırla uygulamak çok önemli bir durum, genelde hep duygularımıza yenik düşüyoruz alım satım yaparken
En önemli şey duygu kontrolüdür teknik analiz öğrensek bile yinede paramızı eritebiliyoruz hele ki stop konusunda hiç kendime söz geçiremiyorum  Smiley Smiley
bigbooss (OP)
Sr. Member

View Profile
August 17, 2018, 07:13:20 AM

Çok başarılı analizler olmuş şüphesiz ki, ama asıl sorun bunları anlayıp sabırla uygulayabilmek, herkes uygulayabilse herkes kazanmış olacak ama kim kaybedecek bu durumda Wink
Teşekkür edrim arkadaşlar bunlar genelde bende dahil herkesin yaptığı hatalar,  boğa sezonu elbet gelecek o zaman geldiğinde bu havaların tekrar yapılmaması için dikkat çekmek istedim
klavyemaus52
Full Member

Activity: 571
Merit: 113

View Profile
August 17, 2018, 07:21:45 AM

Ben hiçbir piyasaya katılamıyorum arkadaş çünkü yüksekte olduğu zamanlar aldığım için bir türlü al sat yapamıyorum eski hale gelmesini bekliyorum
seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
August 17, 2018, 06:00:55 PM

arkadaşım müthiş bir açıklamalı bir yazı olmuş onuniçin seni tebrik eder ve emeğine sağlık sonra boğa piyasasında yapılması ve yapılmaması gereken maddeleri keşke herkes uygulayabilse ama insanlar duygularına yenik düştüğü için bu maddeleri sonra insanlarımız unutuyor..
dutturu
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile
August 18, 2018, 12:03:49 PM

Hazırlığımizida yaptık yaoacaklarimizi da biliyoruz . Tek eksiğimiz boğanın gelip kar etmeye baslamamiz. Kripto piyasasina hayırlı olsun Smiley
fbmania
Jr. Member
*

Activity: 98
Merit: 1

View Profile
August 18, 2018, 09:48:50 PM

Güzel tespitler kademeli alım ve satima devam dibin dibi her zaman vardır....
europesss
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
August 18, 2018, 11:15:25 PM

Geçen boğa da doğru olan hiç bir seyi yapamadım ama bu boğa da doğru atışı yapacağım.
samiyun
Jr. Member
*

Activity: 67
Merit: 1

View Profile
August 19, 2018, 07:09:35 AM

Geçen boğa da doğru olan hiç bir seyi yapamadım ama bu boğa da doğru atışı yapacağım.

Kesinlikle o boğayı fırsata çeviremedik maalesef. Ama bu boğayı sabırsızlıkla bekliyorum gelirse hamlelerimi bile belirledim. yatırım yapacaklarımı vs vs. İnşallah tez zamanda gelirde bu boğa hepimiz güzel kazançlar yapabiliriz.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
August 19, 2018, 07:18:14 AM

Boğa gelsin de düşünürüz bunları, bence bu tarz tavsiyeler çok saçma. Bu tar tavsiyeleri veren insanlar piyasada en fazla 3-4 yıllık trade geçmişi vardır. Zaten piyasa kaç yıllık ki?
trhomeagent
Member
**

Activity: 504
Merit: 11

View Profile
August 19, 2018, 07:39:08 PM

Hocam, tavsiyelerinin hepsi çok kıymetli.

Ben dahil hepimizin geçmişte ağzı yandı. Evet planlarımızı yaptık ve kendimize bir yön belirledik. İnşallah boğanın ihtişamına kapılıp da aynı hataları bir daha yapmayız.
bigbooss (OP)
Sr. Member

View Profile
August 19, 2018, 08:01:05 PM

Hocam, tavsiyelerinin hepsi çok kıymetli.

Ben dahil hepimizin geçmişte ağzı yandı. Evet planlarımızı yaptık ve kendimize bir yön belirledik. İnşallah boğanın ihtişamına kapılıp da aynı hataları bir daha yapmayız.

Eyvallah hocam
Bu hataları yapmasak zaten çok kazanmış oluruz inanın. İlla ki bir yerde duygularla hareket ediyoruz malesef , Ama ne kadar az yaparsak o kadar az zararımız olur .
ottomans_enigma
Member
**

Merit: 10

View Profile
August 20, 2018, 12:01:53 AM

elinize sağlık hocam, güzel tavsiyeler vermişsiniz, yeni başlayanların çok dikkatli olması gereken bir piyasa bu
bigbooss (OP)
Sr. Member

View Profile
August 24, 2018, 07:10:10 PM

elinize sağlık hocam, güzel tavsiyeler vermişsiniz, yeni başlayanların çok dikkatli olması gereken bir piyasa bu
Eyvallah kardeşim faydalı oldu ise ne mutlu
ihtiyacpara
Newbie
*

Activity: 63

View Profile
August 25, 2018, 08:03:34 AM

Ya ne yaparsan yap şu boğa öküz artık ne zıkkımsa para parayı çekiyor arkadaşım paran olmadan burdan para kazanman şans meselesi sadece
flnecterh
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 26, 2018, 10:56:28 PM

şu boğa piyasası bi gelsinde ben yapacağımı zaten biliyorum
beynimtok
Member
**

Merit: 10

View Profile
August 27, 2018, 12:03:14 AM

boğa piyasasında yapılması gereken şey sakin kalmaktır,  yapılmaması gereken şey ise panik yapmaktır hocam
bigbooss (OP)
Sr. Member

View Profile
August 27, 2018, 03:28:37 PM

boğa piyasasında yapılması gereken şey sakin kalmaktır,  yapılmaması gereken şey ise panik yapmaktır hocam
Eyvallah. 😃
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: