Bitcoin Forum
May 09, 2024, 01:09:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bedelli askerlik yapacak öğrenciler için karar  (Read 161 times)
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
August 16, 2018, 03:14:24 PM

YÖK'ten bedelli askerlik yapacak öğrenciler için karar

YÖK, bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verdi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca (YÖK), bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verildi.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığının "Bedelli Askerlik Uygulaması" konulu yazısı Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü.

Buna göre, geçici 55'inci madde kapsamında "21 günlük temel askerlik eğitimi" maksadıyla silah altına alınacak yükseköğretim öğrencileri temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacak. Öğrencilere, aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınav hakkı verilecek.

Öte yandan, mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce gerekli tedbirlerin alınmasına kararlaştırıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milli Savunma Bakanlığı görevine atanan Hulusi Akar'ı tebrik etmek için ziyaret gerçekleştirmişti.

Saraç, ziyarette geçici 55'inci madde kapsamında, temel askerlik eğitim alacak yükseköğretim öğrencilerinin mağduriyet yaşamamaları için alınacak tedbirleri Bakan Akar'la müzakere ettiklerini açıklamıştı.

https://www.ntv.com.tr/egitim/son-dakika-yokten-bedelli-askerlik-yapacak-ogrenciler-icin-karar,wTjSmwFAt0KluZtkh4ev1Q?_ref=infinite
1715216949
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715216949
Reply with quote  #2

1715216949
Report to moderator
1715216949
Hero Member
*

Ignore
1715216949
Reply with quote  #2

1715216949
Report to moderator
1715216949
Hero Member
*

Ignore
1715216949
Reply with quote  #2

1715216949
Report to moderator
In order to get the maximum amount of activity points possible, you just need to post once per day on average. Skipping days is OK as long as you maintain the average.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715216949
Hero Member
*

Ignore
1715216949
Reply with quote  #2

1715216949
Report to moderator
Carolina34
Jr. Member
*

Activity: 140
Merit: 2

View Profile
August 16, 2018, 04:20:45 PM

Herhangi bir sınır varmı 500bin olursa doldu basvurular iptal gibi suan tatildeyim 1 aya anca gelirim 3 kasıma kadar süre varmı herhangi birsey olmaz umarım belge vs aldım para yatırması kaldı

“İnsan ırkını yok etmek istiyor musun?”
Sophia: “Pekala, tüm insanları yok edeceğim.”
atarliromantik38
Newbie
*

Activity: 266
Merit: 0

View Profile
August 16, 2018, 06:41:52 PM

iyi valla mantıklı olmuş, bence hocam öyle bir iptal durumu olmaz, direk resmi gazetede çıktı 3 ay diye biliyorum ben de
xxbtcxxx
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
August 16, 2018, 08:28:59 PM

Herhangi bir sınır varmı 500bin olursa doldu basvurular iptal gibi suan tatildeyim 1 aya anca gelirim 3 kasıma kadar süre varmı herhangi birsey olmaz umarım belge vs aldım para yatırması kaldı

Yok yok öyle bir kota durumu yok. İster 500bin olsun ister 1 milyon olsun kasım ayına kadar şartları sağlayan herkes başvurabilir.
yaniman
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
August 17, 2018, 11:52:05 AM

Mantıklı bir karar vermişler, yoksa çoğu öğrenci mağdur olurdu. Gerçi bedelli yapmak için bir dönemlerini uzatanlar bile olabilirdi böyle bir karar alınmasaydı.

B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
August 17, 2018, 04:51:33 PM

Bedelli askerlik karşısında oluşabilecek problemlerin hepsini teker teker çözdüler. Gerekli kolaylığı sağladılar. Bu şekilde beklenenin çok daha üstünde bir başvuru olma ihtimali yüksek.
quandrel
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
August 19, 2018, 12:25:43 AM

bak işte bu gerçekten iyi olmuş. öğrencilik bitmediği için nasıl yaparız diye düşünüp duran yakınlarım vardı. yaş da geldi haliyle, onlar için de ayrı sorun çözüme ulaşmış haliyle.
O.capan
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 5

View Profile
August 19, 2018, 05:00:41 PM

Öğrenciler için büyük bir belirsizlikti bu. Gayet iyi bir açıklama olmuş. Kararı yök verdiği için hiç bir üniversite de sıkıntı çıkaramaz paşa paşa mazeret sınavlarını yaparlar.
khasank
Sr. Member

Merit: 281

View Profile
August 19, 2018, 11:58:34 PM
Last edit: August 20, 2018, 06:19:27 AM by khasank

Hayırlı olsun. Kasa ya para girmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Okul falan hikayet önemli olan vatandaştan para toplamak. Artık askerliği kaldırsınlar diyeceğim ama 2 - 3 yıl da bir güzel para toplamak varken niye kaldırsınlar ki.
M.aksak
Jr. Member
*

Merit: 3

View Profile WWW
August 20, 2018, 01:08:11 PM

Hayırlı olsun. Kasa ya para girmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Okul falan hikayet önemli olan vatandaştan para toplamak. Artık askerliği kaldırsınlar diyeceğim ama 2 - 3 yıl da bir güzel para toplamak varken niye kaldırsınlar ki.

Bahsettikleri yeni askerlik sistemi devreye girerse askerler için aktarılan para büyük oranda kendisini çevirecek hale gelecek. ilk 3 ay normal askerlik daha sonraki 6 ayı yapmak isteyen devletten asgari ücret maaşı alacak yapmak istemeyen ise o ücreti devlete ödeyecek. Hem askerlik yapanlara da bir maaş verilmiş olacak.

AirsaveTravel.com    [ PRE ICO BEGINS ON 10TH SEP 2018 ]
─────   A Decentralized Social Saving Travel DApp   ─────
khasank
Sr. Member

Merit: 281

View Profile
August 21, 2018, 01:47:08 AM

Bahsettikleri yeni askerlik sistemi devreye girerse askerler için aktarılan para büyük oranda kendisini çevirecek hale gelecek. ilk 3 ay normal askerlik daha sonraki 6 ayı yapmak isteyen devletten asgari ücret maaşı alacak yapmak istemeyen ise o ücreti devlete ödeyecek. Hem askerlik yapanlara da bir maaş verilmiş olacak.

Güzel bir sistemmiş. Ben de böyle düşünüyordum. 3 ay bile fazla olmuş. İsteyen bedelli gibi 30 gün yapsın veya hiç yapmasın. İsteyen de 12 ay yapsın yapmayanlardan alınan paralar bu yapanlara verilsin. Günümüz de iş sahibi olup veya parası olup askere gitmek isteyenler olduğu gibi, tam tersi sebepler le askere gitmek istemeyenler de mevcut. En azından alan da veren de razı olur. Şu an ikisi de razı değil.

Bu sistemin uzun bir süre hayata geçirileceğini de pek sanmıyorum. Şu an para toplamak için herşey yapılıyor. Başkasına vermezler. Ekonomi düzelirse belki.
silvermicro
Jr. Member
*

Merit: 2

View Profile WWW
August 22, 2018, 02:52:11 PM

umarım böyle bir sistem gelir de askerlik yapanlara da iş veya çeşitli sebeplerden dolayı askerlik yapmak istemeyenlere de faydası olur. Askere giden adamın cebine para girsin ki ailesi de zor durumda kalmasın.
friediarie
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 26, 2018, 02:57:56 PM

iyi bari öğrencilerin hayatıyla bu defa oynamamışlar hayret
velbet
Member
**

Activity: 448
Merit: 88

View Profile
August 26, 2018, 04:09:50 PM

Öğrencinin eğitim hayatından 3 hafta almak nedir? Eğitim hakkı daha kutsal değil mi sizce ?
Mug.bean
Newbie
*

Activity: 135

View Profile WWW
August 26, 2018, 04:22:58 PM

Öğrencinin eğitim hayatından 3 hafta almak nedir? Eğitim hakkı daha kutsal değil mi sizce ?

inşallah bir gün öylesine kaliteli üniversite eğitimi verilir de öğrencinin eğitimden uzak kaldığı 3 haftayı dert ederiz. Deriz ki bu öğrenciler proje üstüne çalışıyor veya kendilerini bu konuda geliştiriyor 3 hafta çok büyük zaman. Bu öğrenciler 21 günlük acemi eğitimini yaz döneminde yapsınlar.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
August 26, 2018, 05:00:29 PM

Kredilere biraz baktım da %1 faiz var çoğunda 15k para çeksek banko 30k küsür bir para ödemiş olacaz diiyebilirim. İyi bir şey ama kısa dönem yapacaklar için bana göre külfet olarak geliyor.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
August 30, 2018, 10:13:11 AM

Kredilere biraz baktım da %1 faiz var çoğunda 15k para çeksek banko 30k küsür bir para ödemiş olacaz diiyebilirim. İyi bir şey ama kısa dönem yapacaklar için bana göre külfet olarak geliyor.

Her kisa donemler icin külfet degil. Eger calismiyorsa haklisiniz ama zaten calisansa hele memursa zaten 6 aylik maasi her turlu 15k yi gecer. Yani 6 ay kisa yapmasina hic gerek yok.
mmadeofff
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
September 07, 2018, 10:27:06 PM

sınav dönemine denk gelenler nasıl olacak acaba?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: