Bitcoin Forum
May 28, 2024, 01:46:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin tekrar 20.000 USD'yi görmeyecek, Neden mi?  (Read 287 times)
bitcamilo (OP)
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
August 18, 2018, 03:37:02 PM

Şimdi silahlarınızı kuşandınız, zırhınızı giydiniz saldırmaya başlayacaksınız muhtemelen ama öncesinde bir okuyun bakalım neden bitcoin tekrar 20.000 USD'ı görmeyecek?

Bundan yaklaşık 9 ay önce, Bitcoin tarihinin en yüksek değeri olan 20.000 USD'de dokundu ve geri döndü, Bundan öncesinde de Bitcoin 1000 dolara kadar çıkıp yeniden 300 dolara kadar düşme deneyimine sahip yani 1/3 değer kaybedip tekrardan çıktığı noktaya gelme potansiyeline sahip. Bu noktada hemen herkes "benzer senaryoları çok yaşadık, bu nokta da aşılacak" inancında ama işte kazın ayağı hiç de öyle değil. Gelin Bu 20.000 USD tarihi zirvesinde neler yaşandı bir geçmişe gidelim.

Bitcoinin en büyük çıkışı olan Aralık ayında tüm medya kanalları bitcoin haberleri pompaladı, neredeyse bakkalından manavına herkes bu bitcoin denen meretten haberdar oldu, zamanında mining işiyle uğraşanlarla dalga geçen mahalle sakinleri yaw sen bir ara uğraşıyordun bu bitkoyinle moyinle nedir bu diye sormaya başladı artık bitcoin durdurulamaz bir talep saldırısına maruz kalmıştı, borsalar insanlara bitcoin satamıyor fiyat sürekli olarak şişiyordu, bunun arkasından peşi sıra büyük şirket haberleri gelmeye başladı tek tek şirketler bitcoin ile ödeme kabul edeceklerini duyurdular bu piyasayı iyiden iyiye şevklendirmişti artık hedef değil 10 - 20, yüzbin dolarlar olmuştu. Bu arada fiyatın artmasıyla bitcoin ve altcoin madencilik işi popülerliğini yeniden kazandı ekran kartları kara borsalarda ederinin 10 katına satılmaya başlandı, hashrate yükseldikçe zorluk arttı zorluk arttıkça blok bulmak daha da zorlaştı bu arada silkülasyondaki bitcoin miktarı arttıkça transfer sayıları da arttı ve sonra bir şey oldu hiç beklenmedik bir şey;

O muhteşem, kusursuz, yegane teknolojik buluş tıkandı, aşırı talebe karşı blockchain bir dar boğaza girmişti, Ahmet'den Mehmet'e gönderilen bitcoinler saatler hatta günlerce ulaşamıyor bazı durumlarda da gönderim gerçekleşemeden gönderene geri dönüyordu, tam bunlar olurken Mempool'da onay bekleyen transaction sayısı (Unconfirmed Transaction) 200K'lara ulaşmıştı (karşılaştırmak adına bu yazı yazılırken 2100)  Artık bir yerden bir yere bitcoin gönderirken acaba kaç saatte ulaşır ya da ulaşır mı soruları sormaya başlamıştı insanlar ama durun bitmedi asıl sorun bundan sonra başladı.

Bitcoin networkundeki bu yapısal tıkanma poolların transactionları blocklara dahil etmek için ödenen fee'lere göre ayrıcalık yapmaya başlamasıyla işler daha da sarpa sarmaya başladı, fiyatı yükselen bitcoin zaten son derece pahalıydı ama artık bir yerden bir yere ufak miktarlı transferler yapmak mantıksız hale gelmişti, 100 dolarlık bitcoin göndermek için 20 dolar fee ödemek gerekiyordu, öyle ki öyle 20 dolar altı transferler artık pek mümkün değildi ve bu duruma şahit olan ve daha önce bitcoin ile ödeme alacaklarını duyuran şirketler bitcoin ile ödeme yöntemlerini bir bir sistemlerinden kaldırdılar, çünkü mevcut blockchain alt yapısı bir ödeme yöntemi olamayacak kadar ciddi bir kusuru bünyesinde barındırıyordu. Saniyede bilmem kaç bin transactiona cevap verebilen Visa ve MasterCard bunu yıllar önce çözmüştü zaten.

Hemen arkasından bir kaç çakal çıkıp Bitcoin tü kaka zaten biz bunun farkındaydık diyerek ihanet edip Bitcoinin çakmasını çıkartarak işin içine kibrit suyu dökmeye karar verdi bunun hemen arkasından yaltakçı bir iki havuz da bu çakalları destekleyip kazım güçlerini bu çakma bitcoin'e yönlendirdiler ve sonrasında işler iyice çıkmaza girince de Lightining Network diye bir nane çıkarttılar ortaya ama bu zaten doğuştan spastik bir çocuktu, Bitcoinin altında yatan mimariye tamamen zıt, decentralized sisteme kelimenin tam anlamıyla tecavüz eden bir mekanizmaydı bu, bir sabun köpüğü gibi herkesin ağzında Lightining Network vardı artık, kimse ne olduğunj bilmiyordu ama herkes LN gelecek bu dert bitecek diyordu, Ancak bitcoini ama daha önemlisi blockchain teknolojisini bilenler yapmayın kardeşim, güldürmeyin bizi dedi bugün Lightining Network neredeyse ciddi hiç bir bitcoin yatırımcısı tarafından kullanılmıyor kullanılacağını da düşünmüyorum.

Aralık 2017 tam anlamıyla bitcoinin istemsiz stres testiydi ve bitcoin sınıfta kaldı bu testi geçemedi arkadaşlar, Bitcoin şu anki haliyle zamanında bu işe yatırım yapmış olanların elindeki toplu bitcoinleri elden çıkarıp nakite dönüştürme çabası içerisinde piyasaya damardan azar azar vermesi ve tekrar yükseleceği umuduyla satılanları alanların inancı dışında bir gelecek vaadetmiyor. Bitcoin Aralık 2017'de ayağa kalkmaya çalışıp tökezleyerek düştü, Bu ona inanıp yatırım yapabilecek dev şirketlerin gözleri önünde oldu, IBM, Microsoft, Amazon, Google gibi şirketler görelim bakalım neler olacak dediği bitcoin'in gözlerinin önünde sürünmesiyle kafalarını bir daha dönmemek kaydıyla başka yöne çevirdi.

Gelelim madalyonun diğer tarafında duran küçük yatırımcılara, sırf zengin olmak hayaliyle yanıp tutuşarak bankadan kredi çekip 20 bin dolardan bitcoin alan ahmet, mehmet, hans kardeşlerime, Onlar mı, onlar daha kredinin bir taksiti gelmeden yandım anam diyerek 20k usd'ye aldıkları bitcoini 15K'dan çoktan satmışlardı bile.

Blockchain muhteşem bir buluş ancak bitcoin o muhteşem teknoloji üzerinde yanlış yapılandırılmış bir cryptocoin ve asla o şaşalı günlerine geri dönemeyecek, çünkü güven bir ürün için her şeydir, 10 liraya satın aldığınız bir değeri başka bir yere zararına 5 liraya satabilmek için 2 lira transfer ücreti ödemek zorunda kalırsanız o şeyi bir daha hayatınıza sokmak istemezsiniz, artık tamir ettik bir daha olmayacak deseniz bile.
derameyy
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile WWW
August 19, 2018, 03:18:42 AM

üşenmedim okudum şu yazdıklarının hepsini. yazık yemin ediyorum harcadığın zamana yazık.
bakkal mehmet neci bu bitcoin dediği için yükselmişmiş.
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
August 19, 2018, 03:43:15 AM

Kahve falıda bakıyormusun. sen kimsinde 20 bin olmayacak diye kesin konuşuyorsun. Boşa kafa yormuşsun ama fiyata en çok etki eden tarafa bakmamışsın şimdi doğruca madencilik tarafını incele bakayım yarılanma ne zaman olur ne olur fiyata etkisi nedir vs. bi öğren ondan sonra koşarak bitcoin alırsın.
Not: elimde hiç bitcoin yok duygusal olarak yazmıyorum ama bitcoin 20 de olur 50 de olur herşeyin zamanı var.
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
August 19, 2018, 04:34:24 AM

adam gitmiş esnafın ağzını alıp gelip burada tespit diye paylaşmış ve bunu yaparken de zerre utanmamış. ne desem goygoy olacak.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
August 19, 2018, 05:25:13 AM

tabii göremeyecek, teknolojiyi falan boş verin halkın nabzı önemli olan etken burada. ironi yaparken bile utandım  Grin

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
August 19, 2018, 02:53:29 PM

kriptolardaki şaşalı yükselişleri yerle bir eden abd. vadeli işlemler ile 14 bin dolar düşmesine sebep oldu. baktılar 6000'de iyice tutunuyor bitcoin. Artık amerikalı ikizler danışıklı dövüş mü yapıyor bilemem. sec etf si red olduğunda piyasada kırmızılar iyice artar ama onay verildiğinde 20 bini aşacak coşku yakalanır mı bilemem. belirsizlik hakim şu anda.
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
August 19, 2018, 03:22:46 PM

Yazıyı okuma ihtiyacı bile hissetmedim çünkü hiçbir güç beni Bitcoin fiyatının potansiyelinin bu kadar olduğuna inandıramaz. 20.000 doları geçtim nice 20.000'ler de göreceğimize dair benim inancım tam.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
mypat3op
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
August 19, 2018, 04:40:43 PM

Herkesin fikri kendine hoştur, üşenmemiş fikirlerini yazmış arkadaşımız dikkate almak isteyen alır. Bana göre bitcoin değerlenecek, buna görede yatırımımı yaparım, son noktada kazancımızı kimseyle paylaşmıyoruz ya da zararımızı.
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
August 19, 2018, 05:09:05 PM

Hocam iyi yazmışsın güzel de yazmışsın. Özellikle Lightining Network'e değinmişsin. Ben 20 binde 100 bin de göreceğine inanıyorum orası ayrı.
ama harbiden bu Lightining Network ne oldu? Bu kadar büyük fee ödemeden işlemler yapılacaktı falan gerisi gelmedi herhalde onun?

ricciolone
Full Member

Activity: 158
Merit: 100

View Profile WWW
August 19, 2018, 05:49:54 PM

Şu an Bitcoin SegWit'in aktifleşmesiyle beraber sadece 3 cente transfer edilebiliyor ve herhangi bir kâr amacı gütmüyor. Mastercard ya da Visa ile bir tutulması çok komik ayrıca sen Swift yaptığında paran karşı tarafa 4 günde ulaşıyorken Bitcoin ile bu süre sadece 10 dakikayı buluyor. Bitcoin haftasonları da çalışıyor, swift haftasonu çalışmıyor. Bitcoin merkezi değil, swift merkezi ve Amerika'ya ihtiyacı var.
bitcamilo (OP)
Full Member

View Profile
August 20, 2018, 07:12:18 AM

Umarım 20 bin dolar olur olması benim için de hayırlı olanı ancak ben ne yazık ki ihtimal vermiyorum.
loveistanbul
Member
**

Activity: 392

View Profile
August 20, 2018, 08:55:13 AM

Resmen bitcoin nezdinde kripto paraları gömmüşsün ,ocak ayından beri büyük düşüş sergileyen kripto piyasası ve bitcoin sanırım herkes gibi seninde ümitlerini umutlarını bitirmiş zaman herşeyin ilacı bekleyip göreceğiz neler olacak.
bitcamilo (OP)
Full Member

View Profile
August 20, 2018, 09:11:13 AM

Resmen bitcoin nezdinde kripto paraları gömmüşsün ,ocak ayından beri büyük düşüş sergileyen kripto piyasası ve bitcoin sanırım herkes gibi seninde ümitlerini umutlarını bitirmiş zaman herşeyin ilacı bekleyip göreceğiz neler olacak.

Aslında sorun tam olarak umudun yitirilmesi değil, Unconfirmed transactionların 200K'lara ulaştığı dönemlerde borsalara yoğun transfer yapanlardan biriydim ben transferi 20 dolarlık fee ile sabah gönderip akşam acaba geçti mi hesaba diye kontrol ettiğim günleri hatırlıyorum. Crypto paralar konusunda umudurumu yitirmedim bitcoinin bu sorunla tekrar değerlenmesinin zor olacağını düşünüyorum sadece umarım yanılırım.
Allonee
Member
**

View Profile
August 22, 2018, 03:12:54 PM

e demezler mi sen ne arıyorsun o zaman bu piyasada? altındaki imza ne? madenm bu kadar eminsin bas shortu bitcoin her kafasını kaldırdığında.
pastaci
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 1

View Profile WWW
August 22, 2018, 09:31:08 PM

Her yatırım aracı ulaştığı zirve fiyatından aşağıya düşşe bile er yada geç (belki 1 ay belki 3 yıl) mutlaka yeniden o rakamları görür. Yeterki yatırım aracınız çöp olmasın. Burada tek dikkat etmeniz gereken 1. çöp olmayacak 2. Sabırlı davranmanız. Gerisi zamana bırakmak.

Rdu
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 1

View Profile WWW
August 22, 2018, 09:38:50 PM

Kimi uzmanların görüşlerine göre yaklaşık 50.000 i bile geçeceği söyleniyor. Bu seviyeleri görür mü bilinmez ama ben şu zamana kadar gördüğü tavan fiyata yine yaklaşacağına inanıyorum. Tabi bu yakın zaman içinde olmayabilir, hatta yatırım yapmak için en uygun zaman bu sıralar. Daha da aşağılara düşmez.

SOVREN  ─────  Trade. Pay. Borrow. Play.
Blockchain Innovation for Securities Markets
          [  https://sovren.app/  ]
Allonee
Member
**

View Profile
August 22, 2018, 10:01:33 PM

ya arkadaş dalga geçince de troll oluyoruz. sen inanıyorsun bu söylediklerine işte asıl ona içim yanıyor benim biliyor musun? Biraz mantıklı olun lütfen.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
August 22, 2018, 10:54:31 PM

Yazınızı baştan sona okudum, odaklandığınız nokta transfer altyapısındaki yetersizlik nedeni ile bitcoin'in gözden düştüğü, oysa ki bitcoin ve ethereum zamanında çok daha kötü durumlar ile karşılaştı, hack'ler. Ayrıca şöyle bir kıyaslama yapmak istiyorum.
Bitcoin bir para birimi, altında teknoloji var, sanal manal sonuçta bir menkul değer. Yazdıklarınıza kısmen katılsam da bu teknolojinin temelinde ihtiyaca göre FORK olayı yapılabilecek kadar AKILLI tasarlandığını ve başıboş yaptık bitti bir sistem olmadığını öncelikle hatırlatmak isterim, sonrasında ise menkul değer demiştim o noktaya geleyim;
Eskiden para birimi temeli altındı tarihten bilirsiniz, reel olarak altın sikkeler kullanılırdı, günümüzde artık birinin birine alışveriş için altın verdiğini görmüyorsunuz değil mi? Fakat altın'ın menkul olarak bir değeri var, hattâ neredeyse iletkenlik vs saçmalıklarında ya da uzaya gönderilen mekiklerin bazı kısımlarında kullanımları hariç sadece varlığı para ediyor desek yeridir.
Bitcoin'i de bu şekilde düşünebilirsiniz, haklısınız ileride her alışveriş btc ile yapılmayabilir, btc, Visa veya Mastercard gibi yoğun da kullanılmayabilir, herhangi bir altcoin ya da altcoinler piyasada dolaşabilir alışverişler bunlarla yapılabilir ama bitcoin'in domine etkisi çok çok yüksek meblağlar ile devam edebilir.
Örneğin Türkiye ETL, Almanya DEUC, ABD, USAC vb coinler türetilip fiziksel paranın yerine dijital olarak dünyada kullanabilir ama hükümdar BTC olabilir.
Hiç biri olmasa bile 20k dolardan satın alıp zarar edenler aldıkları seviyeyi geçtiğinde "Bak bekleseydim zarar etmiyor muşum millet doğru söylüyormuş" deyip yeni girenler ile birlikte tekrar dahil olup eskisinden daha fazla hacim de olabilir...
Benim bildiğim Kripto Piyasası diye bir mecra artık var, ICO'lardan tutun piyasadaki coinlere ve geliştirilmekte/araştırılmakta olan çok proje var, bunların içinde büyük şirketler de var. Bu piyasa sizin düşündüğünüz gibi kolay bitmez, paranın tadını çok alan var, mantıklı düşününce de insanlığa yararlı ve geleceği olan içi boş olmayan teknolojiler bunlar, rahat olun.     
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
August 22, 2018, 11:26:34 PM

Bu piyasanın şu anki büyüklüğünün farkında mısınız? Herkes zarar etmek için gelmiş olamaz değil mi? Evet elbette kimse kazanamaz fakat savunduğunuz argümanlarla aynı sebeplere sahip olup varlığını devam ettiren onlarca değer var.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
sgi02
Sr. Member

Activity: 542
Merit: 250

View Profile
August 22, 2018, 11:30:16 PM

Yatırım yapıp yapmamak konusunda herkes kendi kararını verir burası net, ancak bitcoin ve kriptoların geleceği konusunda her şeyi zaman gösterecek, devrim niteliğinde bir teknoloji bence.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: