Bitcoin Forum
May 13, 2024, 10:41:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Vefat eden ekonomi yazarı Güngör Uras, Bitcoin’i 134 dolarken yazmıştı  (Read 162 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
August 20, 2018, 01:34:51 PM

Ünlü ekonomi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşındayken hayatını kaybetti.

Uras, Türkiye’de Bitcoin’i gazete köşelerine taşıyan ilk ekonomi yazarlarından biriydi. Bitcoin’le ilgili ilk yazısını, Milliyet’te Bitcoin henüz 2013’ün Nisan ayında 134 dolardan satılırken yazmıştı.

Uras, lider kripto parayla ilgili ilk yazısında Bitcoin’i “Nasıl ki kurucusu ‘gölge’ kurucu ise, sistem de bütünü ile ‘gölge’ sistem. Sistemin sorumlusu kim, merkezi nerede, hesaplarını kim denetliyor, paralar nereye gidiyor belli değil.” sözleriyle tanımlamıştı.

Deneyimli ekonomist, ayrıca Bitcoin için ‘riskli bir sistem’ demişti.

22 Temmuz 1933 tarihinde doğan Uras, ilk ve ortaöğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlamış, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mali şubesinden mezun olmuş, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazanmış ve 1994’te ise Marmara Üniversitesi’nde profesör olmuştu.

Uras, çalışma hayatında ise Halk Bankası, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, TÜSİAD ve Aksigorta gibi kurum ve derneklerde çalışmıştı.

Ekonomist, gazetecilik hayatında sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet’te köşe yazarlığı yaptı.

Haber linki : https://uzmancoin.com/gungor-uras-kimdir-bitcoin/

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
1715640116
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715640116
Reply with quote  #2

1715640116
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715640116
Hero Member
*

Ignore
1715640116
Reply with quote  #2

1715640116
Report to moderator
1715640116
Hero Member
*

Ignore
1715640116
Reply with quote  #2

1715640116
Report to moderator
1715640116
Hero Member
*

Ignore
1715640116
Reply with quote  #2

1715640116
Report to moderator
TheUnknownMan
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

View Profile
August 20, 2018, 03:02:09 PM

Öncelikle mekanı cennet olsun diyelim. Ekonomi yazarı Güngör Uras, Bitcoin'in daha piyasada çok yeniyken onun hakkında çok olumlu şeyler yazmamış. Riskli bir sistem konusunda hak verebilirim çünkü inanılmaz seviyelerde dalgalanmalar gördük. Fakat sistem iyice oturana kadar bunlar gayet normal. Gelecek vadeden bir kripto paradan bahsediyoruz.
Kruncha
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

View Profile
August 20, 2018, 05:58:16 PM

Allah rahmen eylesin . Ne kadar olumsuz görse de riskli bir sistem olduğu doğru . Balinaların nereye çekerse oraya gidiyor . Ozamanlar bu tarz yazılar daha fazla olmuş olsaydı daha erken tanışma fırsatımız olurdu .
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
August 20, 2018, 08:09:28 PM

Allah rahmet eylesin. Ama erken keşfetmiş bitcoini.Tabi ki riskli aslında, herşey ilk çıktığında riskli ama sistem oturduğunda tüm riskler ve olumsuzluklar unutuluyor. Bunun için zaman gerekiyor.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
August 20, 2018, 08:28:26 PM

Allah rahmet etsin ,günün o zamanki şartlarına göre olanı yazmış ,zaten bitcoin ile ilgili o zaman çok fazla bir şey bilinmiyordu ,market hacimleri yok denecek kadar düşüktü,bugünkü duruma göre yeni bir değerlendirme yapsaydı kesinlike fikri değişirdi.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
tutunkolonyasi
Newbie
*

Activity: 131
Merit: 0

View Profile
August 21, 2018, 11:55:11 PM

Allah rahmet etsin ülkemizin bu abimiz gibi bilgili insanlara ihtiyacı var malesef bilgililer devre dışı kaldığı için ekonomimiz leş oldu çıktı.
fedoralite
Sr. Member

Activity: 548
Merit: 251

View Profile
August 22, 2018, 01:26:15 AM

Allah rahmet eylesin öncelikle, Güngör Uras ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde sade bir dille anlatan nadir kişilerdendir. Bugün dahi Bitcoin için öyle yazılan çizilen olumsuz haberler var ki 2013 yılında yazılan hafif kalır.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
August 22, 2018, 05:21:50 AM

Allah rahmet etsin.

Milliyet yazısının linki hemen buldum buradan görebilirsiniz. Açıkçası şaşırdım çok daha dinamik olan yazarlar varken 2013 tarihinde kendisi yazmış. O günler okuyan olduysa bugün gördüklerinde yazıyı pek beğeneceklerini sanmıyorum ama başka ne yazacaktı ki, ben görmüş olsaydım ilgilenirdim keşke görseydim, seneler sonra bile bitcoin'i mining yönünden duyarak öğrenmiştim ilgimi yine çekmemişti.

http://www.milliyet.com.tr/sanal-para-bitcoin-bit-para-/ekonomi/ekonomiyazardetay/28.04.2013/1699638/default.htm
tarangogu
Full Member

Activity: 462
Merit: 100

View Profile
August 22, 2018, 05:26:49 AM

Mekanı cennet olsun. ileri görüşlü birekonomi yazaı imiş. Bugün bile hala tartışılan ve çözüm getirilemeyen bitcoinin genel sorunlarını o gün bile dile getirmiş. O zamanlar okuyup ilgilenseymişiz keşke
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
August 22, 2018, 07:45:14 AM

Yazıyı arkadaşın verdiği link sayesinde okudum. O yıllarda Bitcoin alıp satan birini bulamamış ülkemizde maalesef sayın Uras. Bugünlerde aramasına gerek olmazdı. Allah rahmet eylesin.
FlashPeakUp
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
August 23, 2018, 01:49:02 PM

Allah rahmet eylesin bende ilk kez 2011 yılında tanıdım ama bilgisayarda üretilen bir şeye talep olabileceğini düşünemedim.
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
August 23, 2018, 09:33:53 PM

Bir hayli saygı duyulan bir ekonomistti. Böylesine önemli bir kişiliğin Bitcoin analizlerine daha fazla yer vermesini isterdik ama belki de ömrü yetmedi. Allah rahmet eylesin diyelim mekanı cennet olsun..

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
barbarsakba
Newbie
*

Activity: 79

View Profile
August 23, 2018, 10:33:21 PM

Öncelikle mekanı cennet olsun diyelim. Ekonomi yazarı Güngör Uras, Bitcoin'in daha piyasada çok yeniyken onun hakkında çok olumlu şeyler yazmamış. Riskli bir sistem konusunda hak verebilirim çünkü inanılmaz seviyelerde dalgalanmalar gördük. Fakat sistem iyice oturana kadar bunlar gayet normal. Gelecek vadeden bir kripto paradan bahsediyoruz.
Riskli bir sistem tabi ki dostum ama sistemin iyice oturağını sanmıyorum bu sistem son bitcoin kazılana kadar böyle dalgalı olacaktır bunun olayı bu ki böyle olması bana göre daha iyidir.
barslanhan
Member
**

Activity: 658
Merit: 42

Graphic Designer

View Profile WWW
August 24, 2018, 12:16:52 AM

Öncelikle mekanı cennet olsun. Sayın Uras, klasik ekonomistlerden farklı davranmayarak Bitcoin ya da genel tabirle kripto para kavramına sert bir yaklaşım sergilemiş ve riskli olarak değerlendirmiş. ancak şu da bir gerçek ki, o dönemde kripto para kavramı diye bir şey yoktu ve doğal olarak karanlık tarafın yoğun olarak kullandığı değişim aracı olan Bitcoin, insanlar tarafından güvenilemez olarak nitelenmekteydi. Hatırlıyorum, deepweb de kara para aklama işlevi gören, karanlık toplulukların değişim aracı olarak Bitcoini kullanıyor olmaları da onu güvenilmez kılmakta haklıydı. Ancak yıllar geçtikçe piyasa hakkında bilgi sahibi olan ekonomistler ve yatırımcılar, kripto paralara karşı duruşlarını revize etmek zorunda kaldılar. Günümüzde ise artık devrim niteliğini taşıyan blokzincir ve bitcoinin başı çektiği kripto para piyasasını neredeyse duymayan kalmadı. Sayın Güngör Uras 134 dolarken bitcoini övse insanlar koşa koşa bitcoin mi alacaktı? hayır.. her şeyin bir zamanı vardır, o zaman dolduktan sonra ne onu engelleyebilirsin ne de yalanlayabilirsin. Şimdi olan da bu, artık kripto para piyasa dönemi ve önünde kimse duramayacak.. Ha bugün ha yarın ama er geç olacağı budur.
gemisudayuzer
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
August 24, 2018, 11:20:26 AM

Allah rahmet eylesin Mekanını cennet eylesin keşke ozaman görseydim yazılarınıda neymiş lan bu bitcoin deyip araştırmaya başlasaydım gerçi 150 oldumu satardımda neyse en azından bilgim olurdu
cesuralp32
Newbie
*

Activity: 81

View Profile
August 24, 2018, 07:01:44 PM

sevenlerine sabırlar diliyorum. kendisinin bu ülkedeki yatırımcılar için önemi tartışılamaz. ayrıca haklı, malesef satoshi'nin yokluğu btc yi bir nebze gölge yapıyor.
01yumurta01
Newbie
*

Activity: 55

View Profile
August 24, 2018, 07:05:36 PM

Mekanı cennet olsun riskli bir sistem olduğuna değinmiş evet bu sistem riskli ama şuan kullandığımız bu sistem yerine bu riskli sistemi tercih ederim daha iyi bana göre
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
August 24, 2018, 07:08:09 PM

Allah rahmet etsin de rahmetli riskli miskli diyene kadar torunlarıma biras miras bırakayım nasıl olsa fazla bir ömrüm kalmadı deseydi hem biz vay be adam bu günleri görmüş der saygı duyardık hem de torunlarını iyi bir mirasla memnun ederdi.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
August 24, 2018, 09:42:48 PM

Yaşı fazla olmasına rağmen teknolojiyi yakından takip edebilmiş ve bitcoin hakkında bilgi sahibi olabilmiş, bence bu büyük bir şey. Böyle insanlara çok saygı duyuyorum, kendini her daim geliştirebilen ve araştıran bir profesörmüş demek ki...

tinnycraziid
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
August 26, 2018, 08:25:13 PM

ALLAH rahmet eylesin gerçekten ileri görüşlü bir ağabeyimizmiş.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: