Bitcoin Forum
April 23, 2024, 07:39:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Što je shorting  (Read 345 times)
Branko (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 2450
Merit: 318


View Profile
August 22, 2018, 07:47:55 AM
Merited by tuvok007 (1), RegulusHr (1)
 #1

Igrom slučaja nedavno sam bio u CHT kampanji, dobio nešto njihovih coina, i pošto sam kolegi na poslu
objašnjavao kako se većina njihove zarade zasniva na botu koji (bar tako tvrde) dobro predviđa
trenutke pogodne za shortanje, nakon toga sam mu morao objasniti i što je shortanje, pa rekoh
možda nije zgorega podijeliti to i širem auditoriju  Grin

Ukratko, većina nas pokušava zaraditi na nečemu što je upravo obrnuto od shortanja: kupimo neki coin
za koji mislimo da će porasti, i prodamo kad naraste, a mi nismo previše pohlepni da čekamo da i dalje raste,
ili smo sretni sa dotadašnjom zaradom.

Shortanje je upravo obrnuto, zaradimo kad coin koji smo kupili padne. Kako je to moguće?


Postoji nekoliko načina kako se to može napraviti u praksi.


Najjednostavniji: pozajmite od prijatelja 1 BTC koji u tom trenutku košta $10000 i odmah ga prodate. za tjedan
dana (kako ste mudro predvidjeli) cijena padne na $8000, vi kupite 1BTC, vratite ga prijatelju, a vama ostane $2000

Klađenje:
okladite se s nekim osobno, kroz escrow ili na nekoj od online kladionica da će cijena pasti


Prediction markets - predvidite da će cijena biti unutar nekih granica, i ako ste pogodili, dobijete
novce za to, a ako ne...bad luck. Ima čak i blockchain (možda i više njih, ja znam za ovaj) koji to pokriva:

https://www.augur.net/


Trgovanje marginama (margin trading):
Prva mjenjačnica gdje sam napravio account ima ovo pokriveno, osobno nisam nikad koristio jer se ne smatram
dovoljno dobrim u tome, a nisam ni kockar u duši  Grin

https://poloniex.com/marginTrading#btc_eth

a ovdje imate objašnjeno kako to radi na Poloniexu (malo je poduže pa nema smisla da opisujem, uglavnom umjesto
da posudite od prijatelja iz prvog primjera, posuđujete od drugih korisnika, naravno uz kompenzaciju)

https://poloniex.com/support/aboutMarginTrading/


Futures:

to je onaj novitet s početka godine za koji se očekivalo da će katapultirati BTC u nebesa, a kako sad stvari stoje izgleda
da je napravio upravo obrnuto. To funkcionira tako da se dvojica (kupac i prodavač) dogovore o kupoprodaji po zadanoj
cijeni negdje u budućnosti. Ako dogovore cijenu $10000, a BTC krahira i cijena dođe na $1000, prodavač je zaradio
jer će dobiti $10000 iako je trenutna cijena $1000, a ako cijena poraste, onda zarađuje kupac jer će dobiti BTC ispod cijene


To su varijante shortanja za koje ja znam, ako ima još slobodno nadopišite.
Ja sam amater pa sam prepustio Countinghouseu da radi shortanje za mene

https://www.countinghousefund.com/

a ima naravno i drugih fondova, najpoznatiji je bio Bitconnect  Grin
1713901142
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713901142

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713901142
Reply with quote  #2

1713901142
Report to moderator
1713901142
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713901142

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713901142
Reply with quote  #2

1713901142
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713901142
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713901142

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713901142
Reply with quote  #2

1713901142
Report to moderator
anchy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 0


View Profile
August 22, 2018, 09:56:10 PM
 #2

Hvala Branko, koristan post za sve nas noobove. Od mene bi sada dobio i koji merit, da imam Smiley
tuvok007
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1358
Merit: 1001


View Profile
August 23, 2018, 09:53:12 AM
Last edit: August 24, 2018, 08:08:06 AM by tuvok007
 #3

Evo jedan merit mada nije bas tolko preextra sadrzaj koji si nam prezentirao. Ludnica je to shortanje, kada citas sve izgleda tako jednostavno ali kladim se da kad bi nas nekoliko islo to radit vecina bi se opekla   Cool
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
August 23, 2018, 10:01:30 AM
 #4

Evo jedan merit mada nije bas tolko preextra sadrzaj koji si na prezentirao. Ludnica je to shortanje, kada citas sve izgl ttako jdnostavno ali kladim se da kad bi nas nekoliko islo to radit vecina bi se opekla   Cool

Upravo tako. Koliko sam shvatio, Branko je u prvom postu napisao da je shorting suprotno od trejdanja i čekanja da coinu/tokenu naraste cijena. Ne bi baš rekao. Suprotno od shortanja je longanje. Kod shortanja i longanja se određuje točno trenutak u kojem se gleda cijena pa je zato i puno riskantnije od trejdanja. Kod trejdanja ako cijena padne, uvijek se može čekati da opet naraste. OK, možda nikad ne naraste, ali ipak je manje rizično od short/long trgovanja.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
BTCHadzija
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 113



View Profile
August 23, 2018, 10:19:13 AM
 #5

Evo jedan merit mada nije bas tolko preextra sadrzaj koji si na prezentirao. Ludnica je to shortanje, kada citas sve izgl ttako jdnostavno ali kladim se da kad bi nas nekoliko islo to radit vecina bi se opekla   Cool

Upravo tako. Koliko sam shvatio, Branko je u prvom postu napisao da je shorting suprotno od trejdanja i čekanja da coinu/tokenu naraste cijena. Ne bi baš rekao. Suprotno od shortanja je longanje. Kod shortanja i longanja se određuje točno trenutak u kojem se gleda cijena pa je zato i puno riskantnije od trejdanja. Kod trejdanja ako cijena padne, uvijek se može čekati da opet naraste. OK, možda nikad ne naraste, ali ipak je manje rizično od short/long trgovanja.

mislim da je u teoriji shortanje rizicnije jer nema limit na to koliko para mozes izgubiti (u praksi u kripto svijetu nije)

doduse na svim kripto berzama koje znam mozes izgubiti samo onoliko koliko na pocetku stavis u taj trejd (sa stock-ovima nije bas tako, ljudi su znali zavrsiti u dugovima zbog jednog takvog trejda)
Branko (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 2450
Merit: 318


View Profile
August 23, 2018, 10:26:07 AM
Last edit: August 24, 2018, 07:00:54 PM by Branko
 #6

Evo jedan merit mada nije bas tolko preextra sadrzaj koji si na prezentirao. Ludnica je to shortanje, kada citas sve izgl ttako jdnostavno ali kladim se da kad bi nas nekoliko islo to radit vecina bi se opekla   Cool

Upravo tako. Koliko sam shvatio, Branko je u prvom postu napisao da je shorting suprotno od trejdanja i čekanja da coinu/tokenu naraste cijena. Ne bi baš rekao. Suprotno od shortanja je longanje. Kod shortanja i longanja se određuje točno trenutak u kojem se gleda cijena pa je zato i puno riskantnije od trejdanja. Kod trejdanja ako cijena padne, uvijek se može čekati da opet naraste. OK, možda nikad ne naraste, ali ipak je manje rizično od short/long trgovanja.


Dobro, ja sam pod "suprotno" više mislio na filozofiju dugoročno vs kratkoročno, pa bi holdanje stavio pod dugoročno, a longanje i shortanje pod
kratkoročno, tj "day trading"
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
August 23, 2018, 10:28:28 AM
 #7

Evo jedan merit mada nije bas tolko preextra sadrzaj koji si na prezentirao. Ludnica je to shortanje, kada citas sve izgl ttako jdnostavno ali kladim se da kad bi nas nekoliko islo to radit vecina bi se opekla   Cool

Upravo tako. Koliko sam shvatio, Branko je u prvom postu napisao da je shorting suprotno od trejdanja i čekanja da coinu/tokenu naraste cijena. Ne bi baš rekao. Suprotno od shortanja je longanje. Kod shortanja i longanja se određuje točno trenutak u kojem se gleda cijena pa je zato i puno riskantnije od trejdanja. Kod trejdanja ako cijena padne, uvijek se može čekati da opet naraste. OK, možda nikad ne naraste, ali ipak je manje rizično od short/long trgovanja.


Dobro, ja sam pod "suprotno" više mislio na filozofiju dugoročno vs kratkoročno, pa bi holdanje stavio pod dugoročno, a londanje i shortanje pod
kratkoročno, tj "day trading"

Ma jasno. Samo sam htio napomenuti (makar mislim da to većina zna) da uz short postoji i long kad se kladiš da će cijena rasti. Ali opet, u točno određenom trenutku pa je rizik puno veći od klasičnog trejdanja.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Dzeronimo
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 103


View Profile WWW
August 24, 2018, 06:56:36 PM
 #8

Hvala na pojasnjenju. Cesto se pominje ovaj termin ali me uvek mrzelo da guglam o cemu se tacno radi. Sad bar znam da definitivno nije za mene Smiley
johncro_
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 0


View Profile
September 05, 2018, 02:32:35 PM
 #9

Evo ja cu ukratko objasniti margin trading.Margin trading je tip trejdanja sa tuđim sredstvima(u ovom slucaju coinsima) u kojem su zarade,kao i gubitci uvecani. Prvo za margin trading account moramo uplatiti INITIAL MARGIN ciji iznos ovisi o nasim apetitima(ako zelim trejdati sa 100btca margin ce biti puno veci nego ako zelimo trejdati sa 5btca) te je odreden u %.Svakim danom  stanje naseg margin accounta se mijenja i ovisno jesmo li u + ili -  sredstva iz initial margina se prazne ili podebljavaju.Ako smo napravili par losih trejdova i nas initial margin sada je na 50% od prvog iznosa,exchange (ili tko vec u ovom slucaju?)
ce nas obavjestiti da moramo vratiti initial margin na pocetno stanje(ako smo uplatili 2 btc i trenutno stanje je 1btc,dobit cemo zahtjev za uplatom od 1btc na nas racun).Ako to ne ispunimo u zadanom roku,sve nase pozicije ce se obustaviti odnosno zatvoriti da se sprijece dodatni gubitci te eventualni - na racunu.


Beli99
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 108
Merit: 1


View Profile
September 10, 2018, 10:17:44 PM
 #10

Odličan post baš sam to tražio,pošto sam se tek nedavno ubacio u tradanje,prije je bilo samo holdanje a sad shortam više manje sve osim par manjh projekta ...pukno bi ti ja merit al nažalost nemam Huh

★ PRiVCY ➢ Own Your Privacy! ➢ Best privacy crypto-market! ★
✈✈✈[PoW/PoS]✅[Tor]✅[Airdrop]✈✈✈ (https://privcy.io/)
EustaceBagge
Member
**
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 54


View Profile WWW
September 11, 2018, 03:18:34 PM
 #11

Jako koristan post, samo što se jako opasno igrati s takvim stvarima. Staviš si malo preveliki leverage i najebo si.

ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1483
Merit: 321


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
September 11, 2018, 06:56:51 PM
 #12

Jako koristan post, samo što se jako opasno igrati s takvim stvarima. Staviš si malo preveliki leverage i najebo si.

Ja sam odustao od kemijanja sa tradingom. Sve što sam pokušao u vezi tradinga me je skupo koštalo, jedino mi je žao što nisam prije čuo za stop loss ordere pa onda vjerojatno ne bi bio u ovolikom gubitku kao što sam trenutno...

johncro_
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 0


View Profile
September 12, 2018, 04:35:39 PM
 #13

Jako koristan post, samo što se jako opasno igrati s takvim stvarima. Staviš si malo preveliki leverage i najebo si.

Ja sam odustao od kemijanja sa tradingom. Sve što sam pokušao u vezi tradinga me je skupo koštalo, jedino mi je žao što nisam prije čuo za stop loss ordere pa onda vjerojatno ne bi bio u ovolikom gubitku kao što sam trenutno...

ako trejdas a neznas sto radis vecinu slucajeva zavrsit ces na 0.ulaziti u trejdanje bez osnova je isto kao da prepustis djetetu auto da vozi,vecina slucajeva nece dobro proci.
po meni jedna od vaznijih stvari kod trejdanja je otklanjanje emocija.U teoriji se cini jednostavno,ali u praksi je vrlo tesko to postici.
casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
September 21, 2018, 12:39:45 PM
 #14

short i long nije vezano za određeni trenutak

trgovina vezana za određeni trenutak i određenu cenu se zove opcija

kupovinom opcije za BTC, za određenu cenu u određenom vremenskom periodu, vi kupujete mogućnost da kupite BTC po toj ceni u tom periodu, što ima svoje prednosti i mane:
- prednost - kupovina opcije za određenu cenu BTC je daleko jeftinija od shortanja i longanja, pa je moguće iskoristiti polugu, kupite mogućnost za veću količinu, a onda prodati opciju, ukoliko cena krene u pravom smeru, uz daleko veću zaradu
                - gubitak je ograničen na cenu opcije
- mana - što cena opcija zavisi od razlike između predviđene cene i trenutne, pa je za smanjenje cene potrebno predvideti veliku promenu

zato se opcije i koriste kada se očekuje velika promena u ceni derivate
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!