Bitcoin Forum
May 17, 2024, 11:30:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Matthias9515'in stalk'ları :)  (Read 179 times)
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
August 22, 2018, 06:39:55 PM

Rivayet odur ki Matthias için 10 stalker gücünde derler Cheesy
Bazı mesajlarını toplayayım dedim, enfes şeyler var, keyifli okumalar Smiley
Devamı geldikçe ya da yeni mesajlar bulundukça konu güncellenecek.

Bitcoin'i bundan beş/altı sene önce lisede arkadaşımla konuşurken tanımıştım, birkaç yıl sonra bir arkadaşım GTX 750 ile Bitcoin mining (!) yaptığını iddia ediyor üstelik kartları Amazon'dan getirttiğini söylüyordu(arkadaş dengesizdi) daha sonra ikinci el ekran kartları için ilanlara bakarken altında 'mining yapılmamıştır' ibaresi olduğunu gördükçe nedir bu mining diyip araştırmaya geçmiştim fakat kafam almadığı için bir süre sonra s.kerim bitcoin'i diyip işe bi son vermiştim. Şimdi düşünüyorum da o yıllarda mining ile ya da kriptopara ticaretiyle uğraşan birçok insan var. Bir yıldan fazladır bu forumdayım (ilk üyeliğim bu değil) ve forumda takıldığım sürenin yarısından fazlasını 2011'den itibaren Türk kullanıcılarının attıkları mesajları okumakla geçiriyorum. Kitap okur gibi eski mesajlarını okuyorum çünkü belgesel tadı veriyor ayrıca bence Bitcoin'in fiyatını belirleyen en önemli unsur topluluğun Bitcoin'e olan güveni, eski üyelikleri stalklayarak insanların Bitcoin'e olan güvenini ölçmeye çalışıyodum ve bence iyi bir rehber oldu. Bu kişilerin mesajları okunarak Türkiye'de kriptoparanın nasıl geliştiği hakkında bilgi sahibi olunabilir ve bir çok ders çıkartarak insanların Bitcoin hakkındaki görüşlerinin nasıl şekillendiğini görebilirsiniz.

Mesela VIP üyelik olmamasına rağmen 'Custom Title' koyabilen bir Türk üyemiz var; Professor James Moriarty
2011 üyesi 2618 activitysi olan gerçekten Bitcoin'e gönül vermiş yurt dışında yaşayan bir kullanıcı daha var; RodeoX
2011 yılında ilk Turkey-Turkiye başlığını açmış 2014'den beri mesaj atmamış ama 2018'de bile online olmuş biri; theeric
Yine eski olup 2014'de hesabını kaptıran sonra da ortalıktan yok olan; technomancer
0.5 BTC ödülü editleyerek şaka yaptım 0.05 BTC'ydi xd diyip moderatörlükten atılan eski moderatörümüz; Deathwing
İlk moderatörlük seçimlerinde moderatör olmak için Deathwing'le kapışmış; ghostshirt
İlk moderatörlük seçimlerinde moderatör olmak için Deathwing'le kapışmış bugün hala online olan; oli123123
Türk olupta Türkçe konuşmayan enteresan bir üyelik; OracionSeis
Bitcoin Gold developerlerine 58.3 BTG kaptıran koca yürekli ekrem abimiz
Profilin de don't touch my Bits yazan eski bir üyemiz; neo1947
İlk Türk borsasının kurucusu Btcturk.com'un resmi hesabı; Btcturk.com
İlk günden beri moderatör olmak için doğmuş şimdiki moderatörümüz; EFS
Herkes Ethereum'a scam derken cebine 2.000 Ether doldurup hold yapmış şimdiki Digilira'nın kurucusu; srknbyr
Foruma üye olduğum zaman en güvenilir adam sayılan ama sonrasında fon açıp milleti tokatlamış adam gibi adam; cakir
Fon açıp milleti tokatlayan üstüne utanmadan; 'MesutCan bir markadır (!) diyip eldeki Bitcoinlerle Ferrari alıp Ferrari resmi paylaşan adam gibi başka bir adam'; MesutCan
7/24 içki içip geçenlerde hesabını kaptıran Trakyalı ayyaş abimiz; gorkem
Yine fon açıp milleti tokatlamış üstüne gelip hesabım çalındı ayağına tekrar fon açıp milleti tokatlamaya kalkan ponzici; bobmarley650
Bancor bountyden sonra köşe olup foruma birdaha girmeyen; beyinsi xd
Mentalpanda, nyks, twn multiden ban yiyip forum üyelerince aynı kişi olmadığı iddia edilen garip üçlü; mentalpanda, nkys, twn
Adını beğendiğim ve çok güzel Steemit adı @Turk kapmış falsosu olmayan bir üyelik The Young Turk
Herkes tarafından escrow olarak gösterilen ama eskiden kendi kendine escrow olurken busted xd lenmiş mhanbostanci konu link
Mhanbostanci'yi yakalayan ama 12 Nisan'dan sonra online olmamış muhtemelen üyeliğini kaptıran kripto para
Bir ara Elastic'in takımında çalışan eski güvenilir bir üye; by rallier
Termo$ tarafından mhanbostanci'nin altı olmakla suçlanan; Zz
2015'den beri üşenmeden forumun yarısına negatif trust basan Scam Buster; termo$ dikkat (!) i'm not theymos!
Ara sıra stalklıyorum; xzone
Herkesin fetişine sahip olduğu Waves başlığını açmış sonra da foruma mesaj atmamış şüpheli üye; Najska
Roger Ver ve Bitcoin Cash düşmanı, real bitcoin is = bitcoin; mindrust
Ethereum Turkiye sayfasının sahibi şimdiler de bir Türk icosunun tanıtımını yapan miner;peteycamey
Zamanında güzel bloglar yazdığı için blog bounty kovalarken stalkladığım ayrıca lordofbitcoin.com alan adını kapmış; ingiltere
İlk elden Bitcoin alışverişini Türkiye'ye kazandırmış +trusted üye; varanvaran
Kendi kendine escrow olup milleti tokatlayan, adının aslı olduğu efsaneler arasında yer alan, tek bir kişi mi yoksa karı koca mı oldukları belli olmayan + kimisinin eskişehir'de kimisinin yurt dışında yaşıyor dediği ayrıca 25000 usdt tokatlayabilecekken 20sini gönderip 5bin usdt tokatlamış iyi yürekli forumun efsane ikilis;i gablay12, pisquare
2015'den beri hesap ticaretini meslek haline getirmiş, multinin kralını yazmış, saygı duyulası gizemli; Hesaplar
Çalıntı kredi kartlarıyla millete Tchibo kahve makinası satıp üstüne evinize uyuşturucu gönderirim diyip bitcoin isteyen medine dilencisi; OySg
Eskiden Stunna tarafından moderatörün yan çarı xd olduğu iddia edilen üyelikler; pandacoin, kevindurant, cogabonito, designerusa, dukeneptun, Karartma1, goraset
Lokalde fon açıp 2.8 bitcoin tokatlayıp kaçan; arancra
Cryptomerian adlı fon ile zarar ettiğini iddia edip ödeme yapmayan, bitcoin ile başlayan fonu usd bazlı kâr ettik diyerek kapatan ama şeffaf bir fon yönetmeyen; guwera
Coin-turk kurucusu; lewentkurt
Tokensuite'nin kurucuları; needmoney, olcaytu2005 (aşağıdaki 2015 yılına ait bir özel mesaj)
Blockchain teknolojisine inandığım için araştırmakta hoşuma gidiyor. Etrafımdakilere anlatabilmek içinde yeterince bilgi sahibi olmalıyım. Maksadım bu teknolojinin yayılmasını ve öğrenilmesini sağlamak.
Ben dahil bir çok insanın Bitcoin'e adım atmasını sağlamış Alp Işık; techman

Bu en sevdiğim konu tarzı, birazdan elde ettiğim bulguları paylaşacağım.

Bundan önce 1 yıllık Bitcointalk stalk günlüğüm olarak bir konu paylaşmıştım. İnsanlar benim konumun eğlence amaçlı açıldığını zannetti halbuki Theymos'u ve moderatörleri araştırıyordum.

Şu ana kadar birçok üyeliğin yazım tarzını inceledim, mail adreslerine girdim, özel mesajlarını okudum elde ettiğim bulgular doğrultusunda forum moderatörlerinin ve DT üyelerinin de multi hesapları olduğunu birçok defa kendi gözlerimle gördüm. Theymos insan sarrafı biri ve seçtiği moderatörler nokta atışı yapılmış mesela Türk forumunun moderatörü ilk günden beri moderatör olmak için doğmuş gibi gözüküyor. Deathwing'in olayını saçma buluyorum ve yerine EFS'nin gelmesini tesadüf olarak görmüyorum zaten herifin ilk günden beri moderatör olmak amacıymış gibi görünüyor ayrıca tarafsız bir moderatör olduğundan dolayı kendisine teşekkür ederim, memnunum.

Bu forumda çok enteresan üyelikler var, elçi gibi davranıyorlar mesela Türk olmasına rağmen Türkçe foruma mesaj atmayan ama globalde söz sahibi olan birçok Legendary üyelik var. Bu herifler imza kampanyalarına da katılmıyor, altcoinlerle de fazla ilgilenmiyor sadece Bitcoin ile ilgileniyorlar ve işin parasından çok felsefesiyle ilgileniyorlar.

Bitcoin ile çok eski zamanda ilgilenen üyeliklerin %90'ı bugün Bitcointalk forumuna tekrar üye olup ben üyeydim demiyor, hikayesini anlatmıyor.. Sanki herkes yeniymiş gibi geliyor halbuki eski mesajları incelediğinizde gerçekten Bitcoin ile ilgilenen birçok insan varmış. Bu insanlar bugün yerin dibine mi girdi? Kimse de gelip ben eskiden ilgileniyordum demiyor, üyeliğine girmiyor, hepsi bir anda ortadan kaybolmuş gibi bu herifleri uzaylılar mı kaçırdı?

Türkiye'de Hesaplar diye bir üyelik var, 2015'den beri Bitcointalk üyelikleri alıp satıyor ve ticaretini yapıyor. Ben tüm multi gruplarını biliyorum ama hala bu adamın kim olduğunu bilmiyorum. Yetkili biri olmamasına imkan yok, normal bir kullanıcı olduğunu düşünmüyorum kimseyi zan altında bırakmamak için bir şey ima etmiyor ya da isim vermiyorum.

Satoshi'nin bir kişi değil, grup olduğunu düşünüyorum. Buna şu şekilde vardım, başlığı açan kişinin de söylediği gibi ilk açılan üyeliklerin yazım tarzı birbirine benziyor, nedense soru cevap şeklinde ilerliyor ve aşırı teknik bilgiler içeriyor ayrıca Satoshi grubunun Bitcoin'den para kazanmadığını tam tersine Bitcoin'in bugünlere gelmesini sağlamak için çok para ödediklerini düşünüyorum.

Bitcoin sadece bir para birimi ya da Amerika'nın swift sistemine alternatif değil, 7'den 70'e kadar insanlara merkezsizlik ve özgürlük anlayışı aşılandı. Bitcoin bir gün geleceğin para birimi olamasa bile insanlarda 'dijital para' anlayışı gelişti ve gelecekte devletlerin kendi dijital para birimlerini üreteceğini düşünüyorum. Evet belki Bitcoin dünyadaki tek para birimi olmayacak ama şu anki paraların blokzincir teknolojisine geçiş yapacağından eminim. Bu da Amerika'nın ve diğer ülkelerin 'karşılıksız para basmalarını', 'bastıkları karşılıksız parayla halkı borçlandırmalarını' engelliyor. İnsanlar kendi parasını koruması için bankaya para koyuyor ama bankalar o parayla başka insanlara kredi veriyor ve paradan para kazanıyorlar. Bankalar sayesinde halkın elindeki para azalırken tüm para kapitalizmin elinde toplanıyor ama Bitcoin sayesinde 'HER İNSAN KENDİ BANKASI' oluyor.

Bitcoin ne olursa olsun Amerika'nın ve Batı Avrupa ülkelerinin dünya üzerindeki hakimiyetini sınırlıyor, her şeyden önce paranın takibini swift sistemindeki kadar rahat yapamıyor. Bu da tam olarak Amerika'nın gücünü sarsıyor dünya eksenini olması gerektiği gibi Asya'ya kaydırıyor çünkü dünyadaki üretimin çoğu Asya'da yapılıyor aslında Bitcoin sayesinde dengeler yerine oturuyor fakat bu demek değildir ki bitcoin 1 milyon dolar olmalı, hayır. Bitcoin'in bu işlevi yerine getirmesi için 1 milyon dolar olması gerekmiyor. Bitcoin 1 dolar olsa dahi her zaman swift sistemine ve şu anki finansal düzene bir alternatif görüyor.

Ben bu piyasaya Twitter'deki @Lomecha ile girdim. Türkiye'de kimse Ethereum'dan bahsetmezken bu adam sırasıyla Ethereum, Ripple ve Doge tavsiyeleri verdi üstelik bu adam Türkiye'de olup bitecekleri her zaman önceden tahmin eden, siyasetle ilgilenen aynı zamanda ülke gündemini bilen bir ekonomistti hatta bundan dolayı kimi kesimler bu kişiyi 'Bimer'e' şikayet etmişti, Fuat Avni olduğundan bile şüpheleniliyordu. Bu kişi kriptoparalardan bahsetmeyen bir adamken nasıl oldu da büyük yükseliş öncesi bize böyle bir yükselişin geldiğini haber verdi? ve bizim gibi birçok insanı blokzincir teknolojisinden haberdar etti. Biz Ethereum'u 17 dolardan aldık, bana kalsa 180 dolarda satacaktım ama Lomecha 'Çocuğunuz için saklayın' gibi bir cümle kurdu, herifin cümlesi kendinden çok emin ve güven vericiydi ki sayesinde hold yapan insanlar Ethereum'da 1400 doları gördü. Bugünki tüm Türk twitter altcoin traderleri (alayı boş) piyasaya Lomecha ile girdi.

Ne tesadüf ki bu adam şu ana kadar piyasada yaşadığımız bütün 'Big Crashları' önceden fısıldadı, hiçbir zaman direkt olarak yatırım tavsiyesi vermese de 'bu pazartesi diğer pazartesilerden de kötü olacak' dediğinde pazartesi günü geldiğinde piyasa takla attı. Öyle minik düşüşlerden bahsetmiyorum %80 düşüş olan 'Big crashlardan' bahsediyorum. Bu olayı bizzat yaşadığımız için 'kimse beni dünyadaki finansal sisteme yön veren gruplar olmadığına' inandıramaz, birileri geleceği önceden 'fısıldıyor'.

Bitcointalk moderatörlerine gelecek olur isek; onlar da hiçbir şey bilmiyor. Theymos, Badbear ve Cyrus üçlüsü ise bana fazla gizemli geliyor mesela kurucu olmasına rağmen her şeyde geri duran bir BadBear var. Bitcointalk'a 2016'dan beri mesaj atmamış bir kurucu düşünebiliyor musunuz? Bana göre Türkçe moderatörü dahil hiçbir moderatör tam olarak forum ya da satoshi hakkında hiçbir bok bilmiyor ama fikirleri var. Onlar globalde olup bitenlere bizden çok daha hakim, elbette tahminleri var. Kullanıcılar Bitcointalk'ı anonim bir forum olarak görüyor halbuki FBI direkt olarak Theymos ile iletişime geçebiliyor. Bir üyenin özel mesajlarında Theymos'un attığı mesajı gördüm mesajda 'FBI tarafından verilen mahkeme kağıdı sonucunda istemeyerek özel mesajlarını FBI ile paylaşmak zorundayım.' yazıyordu.

Satoshi'nin aktivitesine göre Bitcoin'i geliştirirken Amerika'da olduğu düşünülüyor fakat nedense Amerika'da geliştirilen Bitcoin en büyük desteği Çin ve Uzak Doğu'dan görüyor. Jimbobway adlı üyelik 2011 senesinde  Çinli üyelere İngilizce'den Çince'ye tercüme ettiği Satoshi'nin Bitcoin Makalesi'ni paylaşıyor. İyi de Jimbobway Çince bile bilmiyor ayrıca batı topraklarında gelişen Bitcoin nasıl oluyor da Uzak Doğu'da bu kadar güçlenebiliyor?

Hatta Çin'in etkisi o kadar büyükki insanlar 2012'de Çinli kullanıcılara mesaj atarak BTCChina'dan Bitcoin almaları için aracı insan arıyorlar. USD to CNY yapacak aracılar aranıyor, Çin nasıl oldu da Amerika ve Avrupa'dan daha etkin bir rol aldı? Çoğu Çinli kullanıcı 2015'den sonra foruma pek girmemiş, yeni üyelikler de açılmamış hatta düne kadar Bitcointalk'ta Japonca, Korece ve Çince tercüman bulunamıyordu ama Çin'in, Kore'nin ve Japonya'nın bu piyasaya etkisi nasıl bu kadar büyük oldu? O halde işin içine devletlerin girdiği düşüncesi yerleşiyor tabi piyasaya yön veren Bitmain gibi büyük firmalar da var. O zaman şu sonucu çıkartıyoruz Çin'in etkisi denilen şey aslında Bitmain şirketinin etkisi böylece Bitcoin'in Bitmain tekeli altında geliştiğini anlıyoruz yani Bitmain isterse batırır, isterse çıkarır. Bitcoin düşerken de sorulması gereken soru şu, bir şirket kendi bindiği dalı keser mi?

**Devam ediyo yazım**

Deepcoin i eklememişsin, o büyük bir eksiklik. Türkiye'nin ilk hackerlarından, inanılmaz zeki bir insandı. Sonra ortalarda gözükmedi. Baktım üyeliği onun zeka seviyesinin yüzde 10u biri etmeyen tarafından kullanılıyor. Çaldırdı mı sattı mı bilmiyorum, fakat o olmadığı kesin.

Aliser'i göremedim. İyi bir insandı, beraber ircde takılırdık. Satoshinin btc adreslerinin priv keylerini bulmaya çalışırdık. Sonra dolandırıcı vs dediler, bilmiyorum.

Benim forumla tanışmam 2013 pumpı, ilk üyeliğim 2013 sonu. Bahsettiğin başlığı o zamanlarda bile ilgiyle okur, acaba voleyi vurdular mı diye düşünürdük.

Fakat şu an düşünüyorum ki voleyi vurmak lambo almak vs çok mühim meseleler değil. O dönemlerde burada olan insanlar daha idealist, daha mantıklıi daha akıllı insanlardı. Bugünkü gibi imza kampanyaları için spam yapılmıyordu. Yapılsa bile kalite bu kadar yerlerde değildi.

2013-2017 arası durgunluk dönemi, btc yarılanması gerçekleşene kadar, bize kafayı yedirtecek bir dönemdi. Şimdi yeni gelenler çoğu kişinin zengin olacağını düşünecektir ama taş çatlasın en çok kazanan %5 bile 1 milyonu anca görmüştür ki hayat değiştirecek paralar değil. Gerçekten zengin varsa 1 ya da 2 kişidir. Bunu anlamanız için o günlerin psikolojisini anlamanız lazım. Btc yıllarca düştü, düştü. Çıkacağına kimse inanmıyordu. Ki dediğim gibi çoğu kişinin fiyatla da çok ilgisi yoktu, temel motivasyonumuz ekonomi ve devrimci amaçlardı. O sebepten diyorum 2017 pumpında satan 600 700 bilemedin 1000 doları gördüğünde satmıştır. Satmayıp hodl eden de hala hodl ediyordur o da zengin değildir pratikte.

Eskiden daha çok teknik konular konuşulurdu, birbirimizi ve teknolojiyi anlamaya çalışırdık. Ne zamanki donanımhaberden,facebooktan "beleş para" "lambo" "hocam yap bi güzellik" "hocam bokunu yiyeyim" tayfası geldi, o zaman işler boka sardı. Aynı zamanda son pump da geldi. Bountyler vs ağzına sıçtı forumun.

Ha çok dert ediyor muyum, etmiyorum. Su akar yolunu bulur. Bu hocamcı tayfa da gider, yine 5-10 kişi kalırız bu forumda. Bir sonraki pumpa kadar.

Bu aralar hiç vaktim yok ama sanirim Aliser bir oyun kurmuş arkaplanda mining yaptiriyor hemde adsense reklamlarından para kazanıyormuş.. İnsanlar oyunu oynarken BTC kazaniyormuş sonra Bitcointalk'ta bir grup DDoS attirip adsenseden banlatmışta bilmem ne sonra Aliser'e ponzi diyip şutlamişlar vs bana biraz çekememe gibi geldi.

Deepcoin'i hiç duymadim, hacker falan demişsin ama forumu biraktiğini sanmiyorum çünkü forumda dr1980m adli Türk hesabi çalindi. Deepcoin onun multisi olmaktan negatif trust aldı yani adam ödüllerden parasına bakmış gerçi multi kullanmayan yok o yüzden kimseye laf söylemek düşmez.

Bende eskilerden köşe olan var mı acaba diye bir umutlandım ama kimse ses çıkartmıyor sanırım en çok parayı benim gibi 2017'nin başında girenler kazanmış.. O aralar Ethereum 17'den 40 dolar'a gidince eth patliycak, scam vs deniyordu bizde piyasayi bilmediğimiz için 'hasiktir la 300 dolar olacakmiş' diyorduk.. 2017 tayfası şansa köşe oldu, zengin değilim ama ist'de 1 ev 1 araba çekerun allah'a sukur.

Piyasaya @lomecha adlı twitter kullanıcı sayesinde atlamıştım bizimkisi 'ya herro ya merro' oldu biraz ilk paramı eth, xrp ve doge'ye basmıştım cok kâr ettim ama şimdiki aklimla altcoinlere 5 kurus para basasim gelmiyor zaten nakite geceli cok oldu son parami btc ve hdac'ta tutuyorum

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
August 22, 2018, 07:07:43 PM

selam, vay amk ne boş adammışım :d
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
August 22, 2018, 07:47:15 PM

Boşluk falan değil dostum dolu dopdolu mesajlar. Okurken çok eğlenmiştim ben Smiley

"**Devam ediyo yazım**" dediğin devam etmemiş mesela, bekliyorum Cheesy

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
August 22, 2018, 07:56:26 PM

Boşluk falan değil dostum dolu dopdolu mesajlar. Okurken çok eğlenmiştim ben Smiley

"**Devam ediyo yazım**" dediğin devam etmemiş mesela, bekliyorum Cheesy

Eyvallah kardeşim mahçup ediyosun. Vaktim olduğu zaman yazının devamı gelir  Roll Eyes
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
August 22, 2018, 08:58:14 PM

Boş adam demeyelim biz ona çünkü bu yazıları okurken o kadar bir keyif alarak okudum ki vaktin nasıl geçtiğini fark edemedim bile. Gerek forum içerisinde yaşanılmış olaylar olsun gerekse genel anlamda içerikler olsun yazılan her satır ayrı bir güzellik içeriyor. Arşiv niteliğinde resmen yazdıkların ve ilerleyen zamanlarda çok saha değerli konuma ulaşacaklarını düşünüyorum. Hatta birkaç sene sonra güzel bir kaynak haline gelebilir. Eğer ki bu mümkün ise çeviri de yapılmalı diye düşünüyorum. Hatta eğer ki senin de iznin olursa profilini kaynak göstererek ben çeviri konusunu hazırlayabilirim boş vaktim oldukça. Son olarak sormak istediğim soru ise şu Lomecha’nın güncel Twitter adresini paylaşabilir misin? Birkaç profil gördüm, hangisi olduğunu tam kestiremedim. Cheesy
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
August 23, 2018, 08:06:57 AM

Boş adam demeyelim biz ona çünkü bu yazıları okurken o kadar bir keyif alarak okudum ki vaktin nasıl geçtiğini fark edemedim bile. Gerek forum içerisinde yaşanılmış olaylar olsun gerekse genel anlamda içerikler olsun yazılan her satır ayrı bir güzellik içeriyor. Arşiv niteliğinde resmen yazdıkların ve ilerleyen zamanlarda çok saha değerli konuma ulaşacaklarını düşünüyorum. Hatta birkaç sene sonra güzel bir kaynak haline gelebilir. Eğer ki bu mümkün ise çeviri de yapılmalı diye düşünüyorum. Hatta eğer ki senin de iznin olursa profilini kaynak göstererek ben çeviri konusunu hazırlayabilirim boş vaktim oldukça. Son olarak sormak istediğim soru ise şu Lomecha’nın güncel Twitter adresini paylaşabilir misin? Birkaç profil gördüm, hangisi olduğunu tam kestiremedim. Cheesy

Yanlış değilse bu olması lazım
https://twitter.com/LOmecha
Uzun süredir takipteyim ben de, çok ilginç bir üyelik gerçekten lomecha Smiley

Pages: [1]
  Print  

Jump to: