Bitcoin Forum
May 28, 2024, 03:06:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Temmuz ayı ihracat ve ithalat verileri  (Read 383 times)
xxbtcxxx (OP)
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
August 27, 2018, 02:57:07 PM

Temmuz ayı ihracatımız yüzde 11,8 artarak 14,1 milyar dolar seviyesine ulaştı.
Temmuzda ithalat yüzde 6,4 düşerek 20,1 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58,7’den yüzde 70,1’e çıktı.”

Temmuz ayı açığımız 6 milyar dolar. Hadi geçmiş olsun.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/temmuz-ayi-ihracat-rakamlari-aciklandi-2552158/
pandacik
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 1

View Profile WWW
August 27, 2018, 03:03:05 PM

Her ay olmayan parayı harcıyoruz bundan dolayı günden güne daha da eksiye doğru düşüyoruz. Bu kadar açığın üstüne finans kurumları notumuzu düşürüyor, maliyeden doğru dürüst elle tutulur bir adım yok. Pek fazla gitmez bu şekilde.
kaya.parca
Newbie
*

Activity: 210
Merit: 0

View Profile WWW
August 27, 2018, 03:25:35 PM

Ekonominin içini boşalttılar tamamen ağzına sıçtılar şimdi de düzeltmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Söylediklerinin peşine düştükleri de meçhul.
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile WWW
August 28, 2018, 05:06:56 AM

Tamamen kendimiz üretr de ihracat yapabilirsek ne ala aksi taktirde ham maddeyi alıp işleyip sattığımız müddetçe ancak kağnı hızıyla ilerleyebiliriz. Sanayimizi hammaddelelerimizi yerlileştirebilir ve satabilirsek o zaman kazanacağız mutlaka. Ha gayret bakalım..

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
August 28, 2018, 07:34:56 AM

olumlu gelişme. aradaki oransal fark azalmış. bunun yaşanmasındaki etkin faktörlerden birinin doların yüksek olması ve ilerde yine kurda yukarı yönlü hareketlilik olursa bunun altından kalkamama düşüncesi bence. tüketen değil, üreten ekonomiye mutlaka geçmemiz gerek.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728

Trphy.io

View Profile
August 28, 2018, 09:13:39 AM

Bu önceki dönemlere göre iyi sayılacak grafiği dilerim diğer aylar da takip eder.
Şu an en çok ihtiyacımız olan şey dışarıya bağımlılığı her alanda azaltmak.

kaya.parca
Newbie
*

View Profile WWW
August 28, 2018, 10:02:43 AM

Yabancı arabaların, kamyonların, otobüslerin falan Türkiye'de üretim tesisleri var. Parçalar gelip türkiye'de birleştiriliyor. Bu yapılan ve satılan arabalar bizim ihracat rakamlarına mı yansıtılıyor? bu konuda bilgisi olan var mı?
elithamal
Member
**

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
August 28, 2018, 11:32:43 AM

sürekli böyle ihracat yapabilirsek bir kaç yıl borçlarımızı  kapatabiliriz diye düşünüyorum sonuçta ihracat yapabilmek için üretebilmek gerek. ne kadar üretip satıyorsak o kadar yetebiliyoruzdur. güzel veriler.

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   PRE-ICO: 40% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
heronesle
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
August 28, 2018, 12:04:58 PM

ithalat miktarının düşmüş olması sevindirici ama bu durum olana kadar beklemek şart mıydı diye sormadan edemiyor insan.
cerezcikansiz
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
August 28, 2018, 12:29:32 PM

arkadaş bir şeyi de beğenelim ya. ülke için güzel gelişme gayet de. fakat bu gidişle amerika tayyipi atatürkçü yapacak  Grin
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
August 28, 2018, 01:08:44 PM

azalıyor olması gayet olumlu bir gelişme. dengelememiz kısa vadede mümkün değil zaten üretim yapmadığımız için.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
marrtineden
Newbie
*

Activity: 69

View Profile WWW
August 28, 2018, 02:25:14 PM

tam ekşiciler gibi olmuşuz hiçbir şeyi beğenmiyoruz. geç kalınmış olsa da ülke için iyi bir gelişme bu azalış bence.
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
August 28, 2018, 02:47:22 PM

ihracatımızın %11 oranında artıp ithalatında %6 olarak düşmesi çok güzel bir veri. Önemli olan bunun sürdürülebilir olması. Sürdürülebilir olmadıktan sonra hiç bir anlamı olmaz.
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
August 28, 2018, 03:03:45 PM

ithalat ve ihracat arasındaki farkın kapanması çok güzel bir durum fakat bizim daha büyük sorunlarımız var. kısa vadede kapatmamız gereken borçlarımız nakit dolar ihtiyaçlarımız var.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
Angolem
Member
**

Activity: 308

View Profile
August 28, 2018, 03:12:48 PM

ithalat ve ihracat arasındaki farkın kapanması çok güzel bir durum fakat bizim daha büyük sorunlarımız var. kısa vadede kapatmamız gereken borçlarımız nakit dolar ihtiyaçlarımız var.

herşeye muhalefet gibi olmak istemiyorum ama yalan değil her açıdan bir problemimiz var zaten. Yine de geçtiğimiz ay için bu farkın az da olsa kapanmış olması iyi bir şey.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
August 28, 2018, 03:39:23 PM

Detayları nasıl öğrenebiliriz hangi kalemlerde ithalat artmış hangilerinde azalmış neyi daha az almış neyi daha çok satmışız. kalıcı mı bu aylık bir durum mu öğrenmek gerek.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
canpare
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 3

View Profile WWW
August 28, 2018, 03:44:38 PM

Detayları nasıl öğrenebiliriz hangi kalemlerde ithalat artmış hangilerinde azalmış neyi daha az almış neyi daha çok satmışız. kalıcı mı bu aylık bir durum mu öğrenmek gerek.

bende onu merak ettim hazinenin sitesine baktım da ya daha düzenlenip eklenmemiş veya ben ulaşamadım. Muhtemelen eylülün ortasına doğru bütün detaylı veriler sitede yayınlanmış olur.
Allonee
Member
**

Activity: 392

View Profile
August 28, 2018, 06:55:34 PM

gayet olumlu bir gelişmedir umarım bütçeyi denkleştirecek kadar tasarruf da yapılır ama bu tasarruf milli eğitim bakanlığından olmaz.
teramit
Legendary
*

Activity: 1873
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
August 28, 2018, 07:06:17 PM

kimse de dememiş ki dolar artınca ihracat coşar ithalat düşer bu doğal bir durum diye. Paran pul olmuş sattığın şeyler dolarla olunca maliyeti düşük geldiğinden birçok şey daha rahat satılıyor, bu yaşanan arbitrajdır, Tr borsasında fiyatlar düşünce burdan alıp yurtdışına satarsınız çünkü maliyeti düşük olur, bu her düşüşte yaşanabilecek bir durum. Ülkenin elindekilerin değeri düştüğü için yurt dışında kolay satılıyor. Ekonominin iyi olması iyi gitmsiyle alakası yok bizzat ekonomi kötüye gittiği için bu rakamlar bu hale geliyor. Bakın artık afrika ülkelerindeki asgari ücerete sahibiz, yani avrupa arabayı burda üreterek daha da ucuza mal edebilir, temel olarak fabrika sahibi bu sermaye ucuzlamasından nasip alıyor ama işcilere bunu vermiyor yani sermaye de eşit dağılmıyor, yurtdışına işci ihraç edemediğimiz için işçi üreten alt sınıf ezilmeye devam ederse sermayedar kar ediyor , lak lak dışında biraz finansın gerçekte nasıl dolandığına odaklanırsanız böylesi rakamları daha gerçekçi okuyabilirsiniz.
ikinokta
Newbie
*

Activity: 171

View Profile
August 28, 2018, 10:37:59 PM

valla benim bildiğim şu anda yabancılar  patır patır toprak alıyor, büyük stratejik şirketlerin hisselerini yağmalıyorlar çünkü çok ama çok ucuz, buradan da satılıyoruz
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: