Bitcoin Forum
May 21, 2024, 05:29:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: İran’ın devlet destekli kripto para birimi  (Read 302 times)
flygate (OP)
Jr. Member
*

Activity: 185
Merit: 1

View Profile
August 28, 2018, 09:01:32 AM
Last edit: August 28, 2018, 09:57:02 AM by flygate

Geçenlerde, İran’ın Üst Düzey Siber Meclisi üyesi Saeed Mahdiyoun, devlet destekli bir kripto para biriminin oluşturulmasına ilişkin taslağın hazır olduğunu belirtti . Mahdiyoun, merkez bankasının, eylül ayında kripto parası yasağı konusundaki tutumunu ortaya çıkarmayı beklediğini ima etmeye devam etti.

Bu nedenle, Hakimi’nin yaptığı açıklamada, İran Merkez Bankası’nın kripto paralar üzerindeki mevcut yasağın kaldırılmasının  muhtemel olduğunu belirtti . Finansal düzenleyicinin devam eden yasağı kaldırmaya yönelik hareketinin ülkenin ulusal bir kripto para birimini uygulamaya koyma planını desteklediği göze çarpıyor.

Hakimi, önerilen ulusal kripto para biriminin başarısının bazı sonuçlara dayanacağını belirterek konuşmasına son verdi. Bu nedenle, Bilişim Hizmetleri Şirketi tarafından yapılan test planlarından biridir. Her şey yolunda giderse, İran, ulusal kripto para birimine sahip Venezuela gibi özel bir ülke kulübüne katılacak.

kaynak: http://coininceleme.com/iran-eylul-ayinda-cryptocurrency-uzerindeki-yasagi-kaldiriyor/
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
August 28, 2018, 09:30:27 AM

Venezüeladan sonra sanırım kripto paraya resmi olarak geçen ikinci ülke iran olacak ,arkasında Rusya ,Çin,Türkiye gelecek.Amerikanın yaptırımları sonrasında İran çözümü kripto parada bulmuş.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
August 28, 2018, 09:35:12 AM

Rusya-İran-Türkiye üçgeninde kripto paralar konusunda iyi gelişmeler bekliyorum ben.
Buna Çin-Hindistan da eklenirse yeni dünya bu ülkelerin etrafında dönmeye başlar.

Internet Explorer
Member
**

Activity: 208

View Profile
August 28, 2018, 12:58:17 PM

Dünyada 2. Sınıf ülkelerin kripto para çıkarmaları piyasada kısa vadede kripto paralara faydadan çok zarar vereceğini düşünüyorum. Özelikle politika yapıcı devletler bu tarz oluşumlar karşısında geçmişte olduğu gibi kendisine yönelik tehdit göreceği için kripto piyasaları olumsuz yönde etkileyebilecek manipülatif işlemler sergileyebileceklerdir.
Reosta_
Member
**

Activity: 994
Merit: 20

View Profile
August 28, 2018, 05:53:08 PM

Ben devletlerin kripto para birimlerine bu kadar çabuk geçmeye başlayacaklarını hiç düşünmemiştim. Bu haberler arttıkça piyasa adına da güzel şeyler gerçekleşiyor.

by24
Member
**

Activity: 238

View Profile
August 28, 2018, 07:36:49 PM

Devlet destekli olunca daha fazla katkı sağlayabileceğini düşünüyorum ben kripto paraların. İnşallah yanılmam bu konuda da piyasa için daha iyi olur.
semihbalkanli
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile WWW
August 28, 2018, 11:22:25 PM

İran gibi büyük bir devletin de kripto paralara ilişkin böyle bir adım atmasını piyasanın geneli açısından da çok olumlu buluyorum. Dolar'ın hakimiyetini sonlandırabilecek hamleler olmasına karşı, Türkiye dahil diğer bölge ülkeleri öncelikli olarak milli paralar üzerinden ticaret yapmaya başlamalı. Belki ülkeler arası ticarette kullanılmak üzere merkezi olmayan bir kripto para üretilebilir. Bakalım artık gelecek neyi gösterecek.

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
huzurkan
Hero Member

Activity: 1064
Merit: 522

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile
August 28, 2018, 11:24:16 PM

ülkelerin kriptopara işine girmesine pek sıcak bakmıyorum. kriptoparalar merkeziyetsiz olduğu için tercih ediliyordu. bu şekilde fiat paradan pek bi farkı kalmaz.

,gaaaaaaaagaaaaaaaaaaaaagaaaaaaaag,
           ,aP8b    _,dYba,       ,adPb,_    d8Ya,
         ,aP"  Yb_,dP"   "Yba, ,adP"   "Yb,_dP  "Ya,
       ,aP"    _88"         )888(         "88_    "Ya,
     ,aP"   _,dP"Yb      ,adP"8"Yba,      dP"Yb,_   "Ya,
   ,aPYb _,dP8    Yb  ,adP"   8   "Yba,  dP    8Yb,_ dPYa,
 ,aP"  YdP" dP     YbdP"      8      "YbdP     Yb "YbP  "Ya,
I8aaaaaa8aaa8baaaaaa88aaaaaaaa8aaaaaaaa88aaaaaad8aaa8aaaaaa8I
`Yb,   d8a, Ya      d8b,      8      ,d8b      aP ,a8b   ,dP'
  "Yb,dP "Ya "8,   dI "Yb,    8    ,dP" Ib   ,8" aP" Yb,dP"
    "Y8,   "YaI8, ,8'   "Yb,  8  ,dP"   `8, ,8IaP"   ,8P"
      "Yb,   `"Y8ad'      "Yb,8,dP"      `ba8P"'   ,dP"
        "Yb,    `"8,        "Y8P"        ,8"'    ,dP"
          "Yb,    `8,         8         ,8'    ,dP"
            "Yb,   `Ya        8        aP'   ,dP"
              "Yb,   "8,      8      ,8"   ,dP"
                "Yb,  `8,     8     ,8'  ,dP"  
                  "Yb, `Ya    8    aP' ,dP"    
                    "Yb, "8,  8  ,8" ,dP"
                      "Yb,`8, 8 ,8',dP"
                        "Yb,Ya8aP,dP"
                          "Y88888P"
                            "Y8P"
                              "

Free TON

PEER-TO-PEER MULTY-BLOCKCHAIN SYSTEM
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬TON SURF - OFFICIAL WALLET ▬▬▬▬

▄███████████████████▄
        █████████████████████
▄█████  █████████████████████
██████  ████             ████
███     █████████████████████
██████  ████             ████
██████  █████████████████████
███     █████████████████████
███████ ▀███████████████████▀
▀███████▄▄▄▄▄▄▄       ▀████
  ████▌                 ██ 
  ▐██▌                     
   █▌

TELEGRAM
FORUM
WIKI
arapgeceleri
Member
**

Activity: 378

View Profile
August 28, 2018, 11:36:58 PM

iran bile bu işe girdiyse biz hala ne bekliyoruz onu anlamıyorum ya futbol yorumcularına mı inanıyor bu yöneticiler çıkıp saçmalayan adamlardan başka icraat yok.

aniden
Member
**

Activity: 231

View Profile
August 28, 2018, 11:42:55 PM

iranın ben bu konudaki çalışmalarını yakından takip eden biri olarak, iranın kripto paralar için takındığı tavırı doğru buluyorum.
vuslatgelir
Member
**

Activity: 195

-

View Profile
August 29, 2018, 04:15:29 PM

valla irandan korkulur, sağlam bir ülke, senelerce ambargo yedi genede ayakta kaldı, heralde ilerleyen yıllarda bu devam eder
1071eko
Newbie
*

Activity: 168
Merit: 0

View Profile WWW
August 30, 2018, 10:52:24 AM

İranda Amerikan ekonomik ambargosundan kurtulmak için digital ekonomi ve kripto para sitemine geçmenin şart olduğunu benimsemiş gibi gözüküyor ,bakalım Venezüela ile birlikte rol model ülke olarak neler değişecek.
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
August 30, 2018, 01:45:17 PM

İran bu konuda bizden önce adım atarsa yuh artık diyeceğim. gerçi ambargoları var sanırım bunu kırmaya çalışmanın bir yolu olabilir.
silvermicro
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
August 30, 2018, 03:22:41 PM

İran bu konuda bizden önce adım atarsa yuh artık diyeceğim. gerçi ambargoları var sanırım bunu kırmaya çalışmanın bir yolu olabilir.

zamanında o ambargoyu kırabilmek için biz de ortak olmuştuk irana halk bankası davası onun yüzünden olmuştu zaten. İranın derdi kriptopara değil ekonomik sıkıntılarını çözebilmek.
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
August 30, 2018, 06:53:56 PM

İran ve Kuzey Kore bu konu ile ilgili ufak demeçler verdiğinde bile piyasalar tepki verdi. İnşallah düşünceler uygulamaya geçer ve kripto paralar daha iyi yerlere gelir.

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
quandrel
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
August 31, 2018, 12:27:22 PM

bir yanda iranlılar ve diğer yanda suudi arabistanlılar var. biri kripto geleceğine inanırken diğeri petrol santraline yaslanarak yasaklamayı tercih ediyor. hangi yasak zamandan daha kuvvetlidir ki?
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
August 31, 2018, 02:05:20 PM

Devletler bu piyasaya girdi ise işimiz yaş gibi görüyor kripto paraların yaratılış amaçlarına karşı bir görüş bu merkeziyetsizliğe önem veriyorken merkezi olmaya çalışılıyor, amaç ne ?
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
August 31, 2018, 03:16:05 PM

Bir de İran devlet destekli kripto parayı neden çıkartacağını, ne amaçla kullanılacağını açıklasaymış iyi olurmuş. Adamların kripto parasını kim kâle alıyor ki ? Ne iş yapacak bu yeni kripto para ? Çalışıyor gibi görünmek için yaptıkları bir eylem işte. Ya da fon toplamak için kriptaya yöneliyorlar. Diğer taraftan bu kripto para için sektörü serbest bırakacaklar sa ayaklarına sıkarlar bana göre. Ülkeden para çıkartmak daha kolay olur.
kevindeangelis
Full Member

Activity: 448
Merit: 130

3D-Printing goes Blockchain!

View Profile
August 31, 2018, 04:30:57 PM

İran ekonomik ambargo yüzünden iç karışıklığa giden aşamaya merhaleler kalmışken kripto para birimi yaratarak çözüm bulmaya çalışmak için geç kaldı daha erken davranmalı ve başarılı olmalıydı.

criptoturk
Member
**

Activity: 350

View Profile WWW
September 01, 2018, 08:44:02 PM

İran gerçekten çok ilginç bir ülke. önce yasak, kısıtlama şimdi de kendi kripto para birimini çıkartma girişimi. aslında bunu biraz da ambargo delme çabası olarak da görmek lazım. Venezuella sonrasında Rusya dan da benzer sinyaller gelmişti. Burada doların ve ABD nin etkisini de kırma çabasını unutmamak lazım..

H A R A                [  WHITEPAPER   │   LITEPAPER  ]                H A R A  
Empowering billions through data one byte at a time
TWITTER     GITHUB          REDDIT     FACEBOOK     BITCOINTALKLINKEDIN
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: