Bitcoin Forum
May 03, 2024, 03:35:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitmain, su soğutmalı madencilik ekipmanı Antminer S9 Hydro’yu tanıttı  (Read 268 times)
uzumsirkesi (OP)
Member
**

Activity: 240
Merit: 10

View Profile
August 28, 2018, 09:46:35 AM

Kripto para madenciliği alanında zirveyi kimseye kaptırmayan Bitmain, son teknoloji ekipmanlarını duyurmaya devam ediyor. Şirket son olarak, Antminer S9 Hydro isimli ilk su soğutmalı ünitesini duyurdu. Su soğutması, hem gürültü hem de güç tüketimi bakımından sisteme yardımcı olan bir teknoloji.

Antminer S9 Hydro ile ısınma problemi tarih oluyor
Madencilik ekipmanları, ısınma problemleri ile ünlüdür. Birçok kripto paranın çıkarılması için gerekli olan hesaplamaların miktarından dolayı, madencilerin en yüksek verimde çalışması gerekir ve bu da onları serin tutma gerekliliğini beraberinde getirir.

Genellikle fanlar kullanılır, ancak bunlar gürültülü ve güç tüketimi konusunda problemlidir. Bitmain’in yeni madencilik ekipmanı, bir dış su kaynağının ünite içerisinden suyu dolaştırmasını izin sağlayarak fazla ısıyı taşır ve bu sorunu çözer.

Ekipman 18 TH/s’lik bir hashrate’e sahip ve SHA-256 güvenli hash algoritmasını destekliyor. Bu sistemi kullanan madencilik çiftlikleri, güç tüketiminde %12’ye varan bir azalma görebileceğine inanıyor ve bu da yüzlerce rig üzerinde ölçeklendiğinde çok daha büyük tasarruf anlamına geliyor.

kaynak : https://kriptoparahaber.com/bitmain-antminer-s9-hydro-tanitti.html
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714707352
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714707352
Reply with quote  #2

1714707352
Report to moderator
1714707352
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714707352
Reply with quote  #2

1714707352
Report to moderator
jackspow
Member
**

Activity: 178
Merit: 10

Be Free

View Profile
August 30, 2018, 08:48:01 PM

İyi hoş da suyla soğutma bana mantıklı gelmedi. Nem yapmaz mı? Bu da orta vadede makineye zararverir diye düşünüyorum. Tam olarak sistemi nasıl tasarlanmış bilgim yok ama pek ilgi göreceğini sanmıyorum. Madencilik yapanların geneli soğutma için klima gibi bir şey kurmuşlardır zaten. Madencilik yapan bir arkadaşım rigi genişlemesine bir derin dondurucuya koymuş. rig ile derin dondurucu arasına su geçirmez bir şeyler de koymuş tabii. Derin dondurucuyu da en düşük ayarda çalıştırıyor buz yapmaması için. Gayet de sağlam bir verim aldığını söylemişti. Şimdi Bitmain soğutmali ASICdiyerek pahalıdan iteleyecek hissi yarattığı için alternatif çözümler bence daha iyidir gibi geliyor.
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
August 31, 2018, 09:19:06 AM

Bitmain su soğutmalı madencilik cihazlarında fiyat farkı uygulamazsa , ses ve enerji verimliliği yönünden tercih edilebilir. Özellikle evde asic cihazlarla madencilik yapmak için uygun hale gelmiş olabilir.

dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
August 31, 2018, 09:42:09 AM
Merited by EFS (3)

ben mi yanlış hesapladım yoksa enerji verimliliği açısından pek bir fark yok...
eski s9 chipleri almışlar yani fanlar o kadar çok mu enerji harcıyordu bilemedim.
tek artısı gürültü miktarı olabilir.
ama her şeyden öenmlisi kazanç yok o yüzden bitmain 3-5 bin dolara sattığı cihazları 750dolara satıyor.
aryayagmur2017
Newbie
*

Activity: 62
Merit: 0

View Profile
September 01, 2018, 03:08:41 PM

ben mi yanlış hesapladım yoksa enerji verimliliği açısından pek bir fark yok...
eski s9 chipleri almışlar yani fanlar o kadar çok mu enerji harcıyordu bilemedim.
tek artısı gürültü miktarı olabilir.
ama her şeyden öenmlisi kazanç yok o yüzden bitmain 3-5 bin dolara sattığı cihazları 750dolara satıyor.

Enerji açısından bana da çok bir fark yokmuş gibi geldi. ama genede görmeden denemeden bilemeyiz. ama asic madenciği şu anda pek mantıklı görünmüyor diyor arkadaşlar. kazanç açsından uğraşmaya deymezmiş. bende cihaz yok ben gpu madenciğili yapıyorum ama asic de düşnüyorum nicehash profitability-calculator Baikal Giant X10 günlük 2.52 $ diyor bence gayet iyi değil mi  tabi bu cihaz günlük na kadar ek harcar onu hesalamadım.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
September 01, 2018, 11:25:56 PM

Su soğutma elbette hava soğutmadan bir tık üstte bir yöntem, fakat bu suyun devir daimi için yine bir motor ve elektrik tüketimi olacak, fandan farkı yok ama ses olarak daha tatminkâr olacağı kesin.
exDeep
Jr. Member
*

Activity: 61
Merit: 7

View Profile
September 03, 2018, 08:23:58 PM
Merited by EFS (3)

Ayni bilgisayarlarda oldugu gibi su sogutma ile chiplere daha fazla ve guvenli overclock (hiz asirtma) yapabilirsiniz. 10% hicte azimsanmayacak bir rakam, hele ki adetli sayida cihaz ile madencilik yapiyorsaniz. Su sogutma ile cihazlarinizi daha kucuk mekanlara yerlestirebilir yada var olan mekani daha verimli kullanabilirsiniz, cihazlarin kendi fani disinda disaridan ekstra sogutma gerekmez.
ingilizce bilenleeriniz icin bir belgesel, boylece su sogutma nin ne kadar avantajli oldugunu gorebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=S00MWI3YeP4
sutanesi
Newbie
*

Activity: 50
Merit: 0

View Profile
September 04, 2018, 10:00:25 AM

tanıtsa ne olacak madencilik öldü btcde heleki elektrik faturalarına gelen zamlar çok yıprattı. birde s9ların cidden fiyatı düştü neydi ilk zamanlar deli fiyatlardan sattılar millete bunu da iteleyeceklerdir sıkıntı yok.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
September 06, 2018, 08:57:39 PM

Ben s9u aldığımda kendim su soğutması yapmıştım Smiley benim yaptığım ne kadar güvenliyse onlarınkide aynı işte Smiley tek başına kesinlikle yetersiz. Kısa sürede su ısınıyor ve makineyi daha çok ısıtıyor. Farkı daysanız fiyatıda yok zaten. Koydularsa bilemem.

Endüstriyel buz makineleri seri buz üretirken su sürekli soğuk küplerden geçerek daha hızlı soğur(buz üstünde akan su daha çabuk soğur) bu cihazdada benzer prensip ters işliyor maalesef. Ancak ben sorunu şöyle aşmıştım; bir sebilden sürekli soğuk su devirdaimi yaparak.

Aksi durumda hortumların erimesi ve suyun cihaza zarar vermesi olası. Bunun dışındada tek başına aynı suyu çevirmek hadi makinem daha çabuk ısınıp bozul demekten öteye gitmez.

Ayni bilgisayarlarda oldugu gibi su sogutma ile chiplere daha fazla ve guvenli overclock (hiz asirtma) yapabilirsiniz. 10% hicte azimsanmayacak bir rakam, hele ki adetli sayida cihaz ile madencilik yapiyorsaniz. Su sogutma ile cihazlarinizi daha kucuk mekanlara yerlestirebilir yada var olan mekani daha verimli kullanabilirsiniz, cihazlarin kendi fani disinda disaridan ekstra sogutma gerekmez.
ingilizce bilenleeriniz icin bir belgesel, boylece su sogutma nin ne kadar avantajli oldugunu gorebilirsiniz.

Gözden kaçan noktalar;
Barajın dibine kurulmuş bir çiftlik. Su akıntısından elektrik üretilerek hem fanları(belkide asicleri) çalıştırıyor hemde burada su soğutması yapıyorsa cihazlara o suyu devir daim yapıyor. Videoyu aralıklı izledim çünkü bildiğin adamların barda bira içişi var ortaya kadar. Playstation oynamaları falan. İlgili kısım videonun nerdeyse yarısında Smiley

Hava soğutmasında nasıl sıcak havayı tahliye etmek zorundaysak su soğutmadada maalesef suyu değiştirmek zorundayız sürekli.

...
exDeep
Jr. Member
*

Activity: 61
Merit: 7

View Profile
September 07, 2018, 04:44:04 AM

Ben s9u aldığımda kendim su soğutması yapmıştım Smiley benim yaptığım ne kadar güvenliyse onlarınkide aynı işte Smiley tek başına kesinlikle yetersiz. Kısa sürede su ısınıyor ve makineyi daha çok ısıtıyor. Farkı daysanız fiyatıda yok zaten. Koydularsa bilemem.

Endüstriyel buz makineleri seri buz üretirken su sürekli soğuk küplerden geçerek daha hızlı soğur(buz üstünde akan su daha çabuk soğur) bu cihazdada benzer prensip ters işliyor maalesef. Ancak ben sorunu şöyle aşmıştım; bir sebilden sürekli soğuk su devirdaimi yaparak.

Aksi durumda hortumların erimesi ve suyun cihaza zarar vermesi olası. Bunun dışındada tek başına aynı suyu çevirmek hadi makinem daha çabuk ısınıp bozul demekten öteye gitmez.

Gözden kaçan noktalar;
Barajın dibine kurulmuş bir çiftlik. Su akıntısından elektrik üretilerek hem fanları(belkide asicleri) çalıştırıyor hemde burada su soğutması yapıyorsa cihazlara o suyu devir daim yapıyor. Videoyu aralıklı izledim çünkü bildiğin adamların barda bira içişi var ortaya kadar. Playstation oynamaları falan. İlgili kısım videonun nerdeyse yarısında Smiley

Hava soğutmasında nasıl sıcak havayı tahliye etmek zorundaysak su soğutmadada maalesef suyu değiştirmek zorundayız sürekli.

Bunlarin endustriyel cozumleri mevcut, belgeseli sadece hava sogutmasi icin ne kadar ekstra guc ve hava sirkulasyonu icin genis alan gerekli onu gostermek icin paylasmistim.

https://www.google.com/search?q=water+cooled+industrial+chiller&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwif5eiyiqjdAhWom-AKHZqTDpUQ_AUICygC&biw=1920&bih=966
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
September 08, 2018, 05:52:18 PM

ısı ve su ortaya nem çıkmıyormu su yerine sogutma gazı kullanasak oda buzlanma yani nem yapacak denemek lazım aslında
Pages: [1]
  Print  

Jump to: