Bitcoin Forum
June 20, 2024, 11:27:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Albaraka Türk’te ilk robot işe başladı  (Read 260 times)
flygate (OP)
Jr. Member
*

Activity: 185
Merit: 1

View Profile
August 28, 2018, 10:21:06 AM

Albaraka Türk, dijitalleşmeye yaptığı yatırımların bir yansıması olarak Türkiye’de bir ilke imza atıp robotik süreç otomasyonu uygulamasını hayata geçirdi
Albaraka Türk, dijitalleşmeye yaptığı yatırımların bir yansıması olarak Türkiye’de bir ilke imza atıp robotik süreç otomasyonu uygulamasını başlattı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Albaraka Türk, yeni bir bilgisayar yazılımı olan Robotik Süreç Otomasyonu projesini hayata geçirdi.

Tıpkı bir insan gibi çalışan çok daha hızlı, hatasız işlem gerçekleştiren Robot yazılım ortalama bir çalışana göre 3 kat daha hızlı çalışıyor ve 7 gün 24 saat yüzde 100 verimlilikle çalışarak işlemleri hatasız olarak gerçekleştiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Albaraka Türk olarak verdiğimiz hizmetlere yeni bir boyut ekledik. Robotik Süreç Otomasyonu uygulamasıyla bankacılık işlemlerine hız kattık ve sektörde yeni bir devrin açılmasına imkan sağladık. Söz konusu uygulama ile artık tüm işlemlerimiz daha hızlı gerçekleşiyor ve müşterilerimize daha yüksek kalitede hizmet sunuyoruz. Bu uygulama sayesinde çalışanlarımız katma değeri yüksek işlere daha çok zaman ayırabilecek.”

Çetin, şu anda POC aşamasında yaptıkları analizlere göre tek bir robotun aylık olarak en az 15 bin liralık tasarruf sağladığını, yatırıma geri dönüş oranının yüzde 1200’den fazla olduğunun gözlendiğini kaydetti.

Şu anda ayda 600 saatten fazla çalışan saatinden tasarruf edildiğini belirten Çetin, “Bu sonuçlar 1 robotu yüzde 50-60 kapasite ile çalıştırma sonucunda elde edildi. Nihai olarak önümüzdeki 3 ayda 5 robotu tam kapasite ile çalıştırmayı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: http://coininceleme.com/albaraka-turkte-ilk-robot-ise-basladi/
assassin15
Jr. Member
*

Activity: 112

View Profile WWW
August 28, 2018, 10:23:09 AM

Bu robot, program, bot adı her neyse hangi görevlerde kullanılıyor acaba. Hangi işleri bunlara yaptırıyorlar?
tmlksck
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile WWW
August 28, 2018, 11:34:11 AM

tamam da yaptığı iş neymiş ki onu belirtmemişler. çaycılık mı yapıyor, evrak mı taşıyor nedir yani. güzel gelişme orası ayrı.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
elithamal
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

ARIZN - Tokenised Crowdfunding Platform

View Profile
August 28, 2018, 11:35:49 AM

arkadaşlar bankacılık işlemlerinde kullanılıyor diyor , onay veren işlemleri kontrol eder ve uygunluğuna bakıp onay verebilir.
burada asıl soru şu , kaç kişinin işlemlerini yapabiliyor ? teknoloji güzeldir ama insanlar bu yüzden işsiz kalabiliyor ne yazıkki..

______________▂▂ ▃ ▄ ▅ ▆ ▇ █►  arizn  ◄█ ▇ ▆ ▅ ▄ ▃ ▂▂______________            ┏━━━━━━━━━━━━━┓
                             A TOKENISED CROWD FUNDING PLATFORM                                         ◄   PRE-ICO: 40% BONUS   ►
FacebookTwitterYoutubeInstagramWebsiteWalletTelegramWhitepaper ●    ┗━━━━━━━━━━━━━┛
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
August 28, 2018, 04:34:58 PM

ben çok merak ediyorum her çalışan insanı robotla değiştirdikten sonra, ürettikleri ürün yada hizmeti kime satacaklar.
işsiz kalan insanların cebinde olacakmı para? artık robotları maaşa bağlarlar sanırım , müştreride ai olur robot olur Tongue
4141moonstar
Jr. Member
*

Activity: 85

View Profile WWW
August 29, 2018, 06:40:57 PM

Bu robotlar, ileride insanların yerini alacaksa, yani bu şekilde bir düşünce varsa teknoloji açısından güzel şeyler fakat diğer taraftan bakacak olursak işsizliğin artmasında da büyük rol oynayacak. Bu dengeyi iyi sağlamak gerekiyor.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
August 29, 2018, 07:32:20 PM

ben çok merak ediyorum her çalışan insanı robotla değiştirdikten sonra, ürettikleri ürün yada hizmeti kime satacaklar.
işsiz kalan insanların cebinde olacakmı para? artık robotları maaşa bağlarlar sanırım , müştreride ai olur robot olur Tongue

Mesajınızdan sonra geleceğin anlatıldığı filmler aklıma geldi (: muhtemelen yazılımcılar zengin olacak, halk fakirleşecek sokaklarda yaşayacak ya da robotlardan arta kalanlara sahip bir hayat yaşayacak Cheesy

bobita
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
August 29, 2018, 10:32:37 PM

Gelecekte robotlarla organikler (şu anda insan diyoruz) birbirlerinden çok da ayrı nesneler olmayacak, hibrit formlar çoğunluk hale gelecek. Hatta bir adım öteye taşıyayım, tartıştığım bir çok kişi düşüncemi saçma bulsa da benim öngörüm şu, gelecekte (uzak gelecek) fiziki bedenlere de ihtiyaç kalmayacak, AI ile geliştirilmiş bilinç varlıklardan oluşan bir toplumda yaşanacak ve her şey sanal olacak (elbette şimdinin 5 yaşındaki bebeyi bile tatmin etmeyen aptal gözlüklerinden bahsetmiyorum, gerçek kadar gerçek sanal), zaten gezegenimiz pek de ileri olmayan bir zaman diliminde fiziki anlamda yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacak.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
August 30, 2018, 02:29:11 AM

Gelecekte robotlarla organikler (şu anda insan diyoruz) birbirlerinden çok da ayrı nesneler olmayacak, hibrit formlar çoğunluk hale gelecek. Hatta bir adım öteye taşıyayım, tartıştığım bir çok kişi düşüncemi saçma bulsa da benim öngörüm şu, gelecekte (uzak gelecek) fiziki bedenlere de ihtiyaç kalmayacak, AI ile geliştirilmiş bilinç varlıklardan oluşan bir toplumda yaşanacak ve her şey sanal olacak (elbette şimdinin 5 yaşındaki bebeyi bile tatmin etmeyen aptal gözlüklerinden bahsetmiyorum, gerçek kadar gerçek sanal), zaten gezegenimiz pek de ileri olmayan bir zaman diliminde fiziki anlamda yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacak.

hocam direk matriks in zaten konusu bu, bedenlere ihtiyaç kalmamıştı filmde de, ayni vizyon yani sizinki de oradakiyle
zeynep.1
Jr. Member
*

Activity: 182

View Profile WWW
August 30, 2018, 02:56:24 AM

Hani diyorum şu robatlara blockhain eklense ne güzel olur hem piyasada az çok canlanır

[www.athero.io]  ❒  ATHERO  ❒  Internet 3.0 solution
▀▀█▄▄   A revolutionary decentralized digital economy   ▄▄█▀▀
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
August 30, 2018, 06:28:45 AM

Bankalar çağrı merkezlerine entegre ettikleri sesli komut sistemi ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edileceğini iddia etmişlerdi bugüne geldiğimizde ise sadece insanları kanser etmekten öteye gidemedi, bugün çağrı merkezlerini arayan mudilerin %99'u gerçek bir insan müşteri temsilcisine bağlanabilmek için kırk takla atıyor. Günümüz teknolojisi hala yapay zekaların hizmet sektöründe görev alabileceği konuma gelebilmiş değil ancak türkiye ısrarla teknolojiyi sonuna kadar kullanmaya kafasına takmış durumda. Turing testini kusursuz geçebilen bir yapay zeka örneği görmediğimiz sürece bu işlerde robotların kullanılmasına karşıyım ben.
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
August 30, 2018, 06:46:33 AM

Bende merak ettim tam olarak ne iş yapıyor bu robot? Bu arada insan gücüne göre tasarruf sağlaması iyi bir haber değil, nüfusun artması ile işsizliğin artması demek robotların kullanılması.

zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
August 30, 2018, 07:19:28 AM

İş sektörlerinde robotların Gelecekte kullanıması kaçınılmaz. Geçmişte imalat sektöründeki üretimler tamamen el emeği göz nuru idi. Şimdi ise robot olmasa da makineleştik. Makineleşmekte eleman ihtiyacını ortadan kaldırdı. 10/100 kişinin yapacağı işi bir makine yapıyor.
Robotlarda yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Konya'da bir cafede servisleri robotlar yapıyor. Üstelik bu robotlar Konya'da üretiliyor.
bobita
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
August 30, 2018, 08:20:04 AM

hocam direk matriks in zaten konusu bu, bedenlere ihtiyaç kalmamıştı filmde de, ayni vizyon yani sizinki de oradakiyle
Benim öngörüm derken zaten deha( Tongue) olduğumdan dolayı yazmamıştım, daha şimdiden görünen gidiş o. Ama gerçekten çok büyük çoğunluk bunu deli saçması veya masal olarak algılıyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
August 30, 2018, 11:30:37 AM

Aslında müşteriler açısından mükemmel bir yenilik . Çünkü işlemler çok çok kısa bir zamanda ve hatasız gerçekleşecek. Müşteride başka işlerine daha erken bir zamanda ve daha çok zaman ayırabilecek. Ancak işin başka bir boyutu da çalışanlar kısmı bankalar mecburen elemanların bir kısmını azaltacaklar. Zaten şimdiye kadar bu olay yaşandı bilgisayarlar çıktığından beri on kişinin yaptığı tüm günlük işleri bilgisayar iki dakikada yapıyor elemanlar da yatışta. Bu durumda artan eleman banka görevlisinin de dediği gibi katma değerli işlerde fikir üretmede buluş yapmada filan değerlendirilecek.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
CAH
Newbie
*

Activity: 103
Merit: 0

View Profile WWW
August 30, 2018, 11:34:44 AM

Bu robotlar, ileride insanların yerini alacaksa, yani bu şekilde bir düşünce varsa teknoloji açısından güzel şeyler fakat diğer taraftan bakacak olursak işsizliğin artmasında da büyük rol oynayacak. Bu dengeyi iyi sağlamak gerekiyor.

bu denge kendiliğinden sağlanır. Belki fakir biraz daha fakirleşerek zengin daha fazla zenginleşerek. Aynı sorunlar sanayi devrimi sırasında da yaşandı. Tarlalarda daha az işçi çalışıyordu fabrikalarda daha az işçi ile daha fazla ürün çıkmaya başladı. Maliyet düştüğü için ürün de ucuzladı insanlar daha çok ürüne daha ucuz bir şekilde ulaştı.
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182

View Profile WWW
August 30, 2018, 01:35:26 PM

yapay zekalı robot yazılım anladığım kadarı ile. haberde çalışan masası falan eklemişler. ama bir müşteri şu, şu işlemleri yapmak istiyorum dediğinde anlayacak ve yapabilecek mi? tam olarak konsepti ne, hangi görevler verilmiş orasını kaçırdım.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
tmlksck
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile WWW
August 31, 2018, 11:27:06 PM

Hani torpille işe giren olur hiçbir iş yapmaz süs gibi durur boş boş dolanır ya ortalıkta. Bu da öyle bir işleve sahiptir. Ama bu güzel bir gelişme olduğu gerçeğini değiştirmez. bu tip şeylere bir yerden işlevsiz de olsa başlamamız gerekiyordu.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Internet Explorer
Member
**

Activity: 208
Merit: 10

View Profile
September 01, 2018, 09:27:23 AM

Robotun ne iş yaptığı belirtilmemiş. Bana kalırsa ATM işlemleri yapıyordur. Gelişmiş bir yapay zeka ağının olacağını düşünmüyorum. ATM teknolojisi ile aynı klasmandadır şu an ki robot. Tutup da robota kurumsal, kobi bankacılığı sistemi yükleyecek halleri yok ya. Onun gerçeklemesi için robota duygu ve his yüklemek gerekir ki sonuçta kobi, kurumsal birimler dediğimiz yerlerde insanların karşılıklı anlaşması, pazarlık vb.. durumlar gerçekleşiyor.
titulng
Sr. Member

Activity: 484
Merit: 250

HubrisOne

View Profile
September 01, 2018, 02:02:29 PM

Robotların insanların yerini alacağı gelecek yüzyılda insanlar emek ile çalışmak yerine uzayı keşfetme ve evrene yerleşme için çalışır. Başlangıçta olan robot otomasyonu insanlığı kurtaracak.

.
  ◆

.
.
.

.

▄▄       ▄▄      ▄▄       ▄▄      ▄▄▄▄▄▄▄▄         ▄▄▄▄▄▄▄▄        ▄▄        ▄▄▄▄▄▄▄▄           ▄▄▄            ▄▄       ▄▄      ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
██       ██      ██       ██      ▀▀▀▀▀▀▀██▄       ▀▀▀▀▀▀▀██▄      ██      ▐██▀▀▀▀▀▀▀       ▄▄██▀▀▀██▄▄        ▀██▄     ██      ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀       ██      ██       ██              ██               ██      ██      ██              ██▀       ▀██         ██▄    ██      ▄▄
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██      ██       ██      ▄▄▄▄▄▄▄██▀       ▄▄▄▄▄▄▄██▀      ██      ▐██▄▄▄▄        ▐█           █▌      █▄ ▀██   ██      ██▄▄▄▄
██▀▀▀▀▀▀▀██      ██       ██      ██▀▀▀▀▀██        ██▀▀▀▀▀▀        ██        ▀▀▀▀██▄      ▐█           █▌      ██   ██▄ ██      ██▀▀▀▀
██       ██      ██       ██      ██      ██       ██   ▄▄         ██             ▐█▌     ▐█▄         ▄█▌      ██    ▀█▄██      ██
██       ██       ██▄   ▄██       ██     ▄█▀       ██    ▀█▄       ██            ▄██       ▀██▄▄   ▄▄██▀       ██     ▀███      ██
██       ██        ▀▀███▀▀        ████████▀        ██      ▀█      ██      ███████▀           ▀▀███▀▀          ██       ██      ██████████
.

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

██████████████████████████████████████████████
.

.
.

▄███████████▄     
██▀       ▐█▀█▄   
██        ▐█  ▀█▄ 
██        ▐█    ▀█▄
██        ▝▀▀▀▀▀▀██
██               ██
██  ███████████  ██
██               ██