Bitcoin Forum
June 17, 2024, 10:11:17 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Polonya'da Kripto Para Vergileri İçin Yeni Bir Yasa Tasarısı Hazırlandı.  (Read 176 times)
geliyorumbensana (OP)
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
August 30, 2018, 02:05:13 AM

Polonya‘da kripto para işlemlerinden alınan vergilerle ilgili yeni bir yasa tasarısı yayınlandı. Hazırlanan bu yeni tasarı, merkezsiz kripto paralar ile merkezi dijital paralar arasında çeşitli ayrımlar yapıyor ve kripto para alım-satımı, madenciliği gibi faaliyetlere uygulanabilecek vergiler hakkında bilgiler veriyor.

Kripto Para İşlemlerine Yeni Vergiler

Polonya’daki yetkililer ülkedeki kripto para vergileriyle ilgili yeni bir tasarı hazırladılar. Hazırlanan tasarı Hükümet Yasama Merkezi’nin sitesinde yayınlandı. Tasarının bu yılın üçüncü çeyreğinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması bekleniyor.

Hazırlanan tasarıda hem şahıslardan hem şirketlerden kesilecek vergiler üstünde duruluyor. Tasarının ana hedefi yasada kripto para işlemlerinden gelir vergisi alınabilecek düzenlemeler yapmak. Kripto para borsalarından veya diğer alım-satım platformlarından kripto para satan kişiler vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Ürün, hizmet, mülk satışı karşılığında kripto para alan kişiler de sermaye kazancı olarak vergi ödemek zorunda kalacaklar. Kripto para-kripto para tarzındaki dönüşümlerden ise herhangi bir vergi kesilmeyecek.

Kripto para madencilerine de vergi kesilmesi planlanıyor ancak bu verginin yapısı, madencilerin ekonomik faaliyetlerine göre değişiklik gösterebilecek. Eğer madenciler kendileri için çalışıyorlarsa kazdıkları kripto parayı sattıktan sonra gelir vergisi ödeyecekler. Eğer bir şirket veya başka kişiler için çalışıyorlarsa aldıkları ‘maaş’ için vergi ödeyecekler.

Yayınlanan yasa tasarısına göre kripto para işlem yapan kişiler, yaptıkları işlemlere dair yıllık vergi beyanında bulunmak zorunda kalacaklar. Kripto para işlem yapan vergi mükelleflerinin önceden vergi ödemek gibi bir yükümlülükleri olmayacak.

Polonya şu anda kripto para işlemleri için standart vergiler uyguluyor. Kripto paralardan yılda 20 bin € veya daha az kazanan kişiler yüzde 18; daha fazla kazanan kişiler ise yüzde 32 oranında vergi ödüyorlar.

Haber linki : https://koinbulteni.com/polonyadaki-yetkililer-kripto-para-vergileri-icin-yeni-bir-yasa-tasarisi-hazirladilar-24857.html
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
August 30, 2018, 09:09:20 AM

Polonya resmen kripto paraların varlığını kabul edip vergilendirme sistemine dahil etmiş ,yanlı vergi oranlarını oldukça yüksek buldum ,bu oranlarda bir çok kişinin vergi kaçıracağını düşünüyorum.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
semimall
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
August 30, 2018, 03:14:11 PM

yani resmi olarak tanımaları güzel olmuş ama vergi oranları bana çok yüksek gibi geldi. yani %18 vergi kazanç için yüksek bir oran.
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
August 30, 2018, 05:40:12 PM

%18 vergi normal gelebilir ama %32 bir hayli fazla mevcut düzende. Yapacakları yeni düzenlemelerle dilerim daha doğru finansal kararlara imza atarlar.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
August 30, 2018, 05:50:30 PM

Polonyanın kripto paraları vergilendirmeye karar vermesi artık nihayet bir ülke kripto paraları resmi olarak tanımış demektir. Her ne kadar şu anki verilen kararda vergi oranları yüksek tutulmuş olsa da bunun zamanla düzene girerek düşürüleceğini düşünüyorum.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
cesuralp32
Newbie
*

Activity: 81

View Profile
August 30, 2018, 07:18:25 PM

vergiler biraz yüksek gibi ama çok da önemi yok. tanıdığım bazı insanlar var bu işe yıllar önce girmiş, gerçekten büyük servet yapmışlar, ama hukuksal yetersizlik sebebiyle harcayamıyorlar adama akıllı. cüzdanlarda öylece duruyor tokenler.
Mavis
Full Member

Activity: 297
Merit: 101

View Profile
August 30, 2018, 07:29:18 PM

Polonya kripto money için vergi getirme düzenlemesi ile hata yaptığını iş işten geçtikten sonra anlar. Ülke ekonomisine faydalı olacak ticaret imkanı olan piyasayı boğarak politikacılar yanlış yaptı.
deli.mehmet1
Newbie
*

Activity: 76

View Profile
August 31, 2018, 03:34:43 AM

vergiler baya bir fazla olmuş bu kadar abartılması biraz caydırıcı bir durum muhtelemen ülkeye sokmak istediklerinde bunu vergiden kaçırarak sokmak isteyenler olacaktır dövizini.
Spack17
Sr. Member

Activity: 1666
Merit: 274

View Profile
August 31, 2018, 01:09:04 PM

Yasa tasarısı hazırlanmış ve hükümet bunu sitede yayınlamışsa artık her şey resmidir demektir. Polonya devleti resmi olarak kripto paraları tanıyor yani haber doğru ise. Hayırlı olsun
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
August 31, 2018, 02:00:31 PM

Yüzde 32 mi bence çok fazla türkiye olsa normal bakardım da bu ne abi ya herkese eşit yüzde 18 olması gerektiğini düşünüyorum.
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
August 31, 2018, 03:39:23 PM

E nasıl tespit edecekler ne kadar kazanıldığı nı ? Kripto paralar dk lar içerisinde dünyanın diğer tarafında ki borsa ya gidebiliyor, Elden ele satışı da yapılıyor. Vergi oranı çok yüksek geldi bana.
criptoturk
Member
**

Activity: 350

View Profile WWW
August 31, 2018, 08:45:55 PM

Aslında oranlar yüksek olsa da Polonya da kripto paralar tamamıyla yasal ve kullanabilir demektir. Birde Polonya ya çok sağlam ICO lar ve projelerde çıkıyor. Anlaşılan tam destek var ülkede politik olarak..

H A R A                [  WHITEPAPER   │   LITEPAPER  ]                H A R A  
Empowering billions through data one byte at a time
TWITTER     GITHUB          REDDIT     FACEBOOK     BITCOINTALKLINKEDIN
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
August 31, 2018, 09:13:01 PM

Bu işte en önemli olay kazancı nasıl tespit ettikleri. Ben 1 BTC aldım diyelim ve bir şekilde onu 10BTC yaptım. Parça parça çekiyorum. Hangisinin anapara ve hangisinin kâr olduğunu bilmek imkansıza yakın.
felixesteban
Member
**

Activity: 294

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
August 31, 2018, 09:37:59 PM

Vergi oranları inanılmaz yüksek olmuş ki bunlar da düşmüş hali sanırım çünkü yanlış hatırlamıyorsam aylar öncesinde ilk tasarıda yüzde 40 gibi bir rakam vardı. Vergilendirme olması olumlu bir durum esasında, ülkenin kriptoları resmi olarak tanıması anlamına geliyor ama biraz daha insaflı oranlarda olması lazım. Bu haliyle soygun izlenimi veriyor.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
BitcoinVSfiat
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 254

View Profile
September 01, 2018, 08:54:05 AM

Kazançları nasıl tespit edecekler, kayıplar karşısında nasıl bir yol izleyecekler, uygulamaya geçirilebilecek mi gibi sorular insanları düşündürüyor. Burada yazan vergi oranı kesinlikle çok yüksek ve kabıl edilebilir değil.
aamirsuh
Full Member

Activity: 686
Merit: 101

View Profile
September 01, 2018, 08:13:19 PM

Bitcoin ve turevlerinden vergi almak demek onları kabulu ilan etme manasına gelir. Orta ve uzun vadede bu gibi haberler çoğalacaktır diye düşünüyorum. Sonrasında fiyatlarada yansır zaten.
adept
Full Member

Activity: 223
Merit: 100

View Profile WWW
September 02, 2018, 12:41:04 PM

hayırlı olsun bize vergi düzenlemesi gelecek mi diye yazdık çizdik Polanyalılar erken davranmış yasa tasarısı varsa herkes tıkır tıkır vergisini öder kar yoksa kripto para ticareti yapmaz devlet böylece vergi alamaz.
barbarsakba
Newbie
*

Activity: 79

View Profile
September 02, 2018, 11:45:34 PM

Çok iyi güzel her şey resmiyet açısından bir tanırlılık gelmiş ancak bütün arkadaşlarımın dedikleri gibi inanılmaz bir vergi oranı , eğer Türkiye'de de böyle bir durum olursa kimse bu işi yaptığından bahsetmez sanırım.
btcash
Hero Member

Activity: 968
Merit: 515

View Profile
September 03, 2018, 12:13:58 AM

Düzenleme olması iyide %32 nesir ya. Adamlar risk alarak kazanıyor bu paraları. Merkezsiz olması her zaman iyidir
fedoralite
Sr. Member

Activity: 548
Merit: 251

View Profile
September 03, 2018, 12:19:02 AM

Vergi oranını çok yüksek buldum, vergilerin düzenlenmesi yatırımcı açısından bir belirsizliğin ortadan kalkması demek fakat vur deyince öldürmüşler.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: