Bitcoin Forum
June 22, 2024, 08:55:55 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 4 GPU Sorunu  (Read 1463 times)
Sayurgun (OP)
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
March 03, 2014, 12:45:02 PM

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta en sonunda rig kurmaya başladım. Fakat riser ve ekran kartlarında bağlanma ile ilgili sorun yaşıyorum.

Sistemde;

ASRock B85 Fatality mb
4 adet r9 280x
1350w psu
4 adet molexli riser bulunuyor.

Sorunum riser ile bağlanan ekran kartlarının kesinlikle windows tarafından görünmemesi. Kartları mainboard üstüne takınca hepsi çalışıyor fakat riser ile hiçbirini çalıştırmayı başaramadım.

Bazı forumlarda riserı bağladığın pci'da A!-B17 pinleri arasında shortlama öneriliyor ama daha kolay ve risksiz bir yöntem var mıdır merak ediyorum.

Bu kartı kullanan veya bu sorunla karşılaşıp çözen varsa, yardımcı olursanız sevinirim.

Tşk.
paspi
Full Member

Activity: 185
Merit: 100

View Profile
March 03, 2014, 02:01:10 PM

Riser'larınız 16x -> 16x olmadığı sürece SENSE pin'ine shortlama yapmanız gerekli, shortlamak o slota kart takılı olduğunu anakarta bildiriyor (Ekran kartlarımız 16x 'in en sonundaki SENSE pinini shortluyor, fakat o pin'in riser'da karşılığı olmadığı için bir işe yaramıyor). Bazı anakartlarda gerekmediği söyleniyor ama bana öyle anakart denk gelmedi.

Şu çizime bakarsanız, PRESENT#1 pininin, en uzaktaki PRESENT#2 'ye bağlanması gerekiyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express#Pinout

Kısa bir zil teliyle yapabilirsiniz, riser slotu içinde ucunu kırmamaya dikkat edin sadece. Doğru pinleri birleştirdiğiniz konusunda şüpheniz varsa, pci-e 'nin erkek ucundaki metallere baktığınız zaman PRESENT#1 ve PRESENT#2 'ye ait metallerin diğerlerinden daha kısa olduğunu görebilirsiniz

Mesela şu adreste, sola yakın olan 1x için olan PRESENT#2, en sağdakiyse 4x için olan PRESENT#2. PRESENT#1 ise kartın öteki tarafında.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:PCIe_card_full_height.jpg

Ben zaman zaman yaşadığım temassızlıklardan bıktığım için riser'ın kablosunu sıyırıp teller üzerinden shortluyorum, uzun vade için sağlam oluyor, ama bi el titremesine riser'ı feda etmeyi göze almıyorsanız tavsiye etmem Smiley

MINT: MdPQhsGufjm5AXYkHebbnF2A155xDqVfK7
medoka
Full Member

Activity: 154

View Profile
March 03, 2014, 08:34:18 PM

Hadi ya böyle bişe olduğunu ilk defa gördüm, iyi bilgi oldu, ilk pin ile sondan 1 önceki pin yanlış anlamamışım değilmi?
Birde kartların DVI çıkışlarına direnç falan bağlıyorlar o nedir? Ne işe yarar?
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
March 03, 2014, 08:56:12 PM

hiç bi zararı yok ben kullandığım slotların hepsine yaptım yapmadan görmüyor

yakında bu kablonun pazarlaması yapılırsa şaşmam  Grin

dvi da linıx boot edilebilsin veyahut teamviewer yüksek çözünürlükte çalışsın diye eğer bağlı monitor yoksa
Ufkabakan
Full Member

Activity: 182

View Profile
March 03, 2014, 10:36:09 PM

`dummy plugs` diye geciyor o dediginiz, eski ATI suruculerinde o aparat olmadiginda, kart bana monitor bagli degil calismama gerek yok deyip sleep moduna aliyormus, sonradan driver guncelemesi ile duzeltilmis. Eski bir olay yani, suan gereksiz.

medoka
Full Member

Activity: 154

View Profile
March 03, 2014, 11:11:09 PM

`dummy plugs` diye geciyor o dediginiz, eski ATI suruculerinde o aparat olmadiginda, kart bana monitor bagli degil calismama gerek yok deyip sleep moduna aliyormus, sonradan driver guncelemesi ile duzeltilmis. Eski bir olay yani, suan gereksiz.

Teşekkür
emrcan
Full Member

Activity: 174

View Profile
March 03, 2014, 11:16:14 PM

Ama hala mönitör bağlı değilse teamviewer bağlantısında yüksek çözünürlük gelmiyor. 640x480 şeklinde açılıyor ekran.
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
March 04, 2014, 12:08:55 AM

hiç bi zararı yok ben kullandığım slotların hepsine yaptım yapmadan görmüyor

yakında bu kablonun pazarlaması yapılırsa şaşmam  Grin

dvi da linıx boot edilebilsin veyahut teamviewer yüksek çözünürlükte çalışsın diye eğer bağlı monitor yoksa

Cheesy harbiden he. kesin bi simsar çıkar bunu da 100 liraya satan.

ben bu shorting olayını yaptıktan sonra sökmeme rağmen görmeye devam etti. bu da ilginç bi anım.

selamlar olsun.
desperado596
Member
**

Activity: 95
Merit: 10

View Profile
March 04, 2014, 11:38:52 AM

Riser'larınız 16x -> 16x olmadığı sürece SENSE pin'ine shortlama yapmanız gerekli, shortlamak o slota kart takılı olduğunu anakarta bildiriyor (Ekran kartlarımız 16x 'in en sonundaki SENSE pinini shortluyor, fakat o pin'in riser'da karşılığı olmadığı için bir işe yaramıyor). Bazı anakartlarda gerekmediği söyleniyor ama bana öyle anakart denk gelmedi.

Şu çizime bakarsanız, PRESENT#1 pininin, en uzaktaki PRESENT#2 'ye bağlanması gerekiyor.

Kısa bir zil teliyle yapabilirsiniz, riser slotu içinde ucunu kırmamaya dikkat edin sadece. Doğru pinleri birleştirdiğiniz konusunda şüpheniz varsa, pci-e 'nin erkek ucundaki metallere baktığınız zaman PRESENT#1 ve PRESENT#2 'ye ait metallerin diğerlerinden daha kısa olduğunu görebilirsiniz

Mesela şu adreste, sola yakın olan 1x için olan PRESENT#2, en sağdakiyse 4x için olan PRESENT#2. PRESENT#1 ise kartın öteki tarafında.

Ben zaman zaman yaşadığım temassızlıklardan bıktığım için riser'ın kablosunu sıyırıp teller üzerinden shortluyorum, uzun vade için sağlam oluyor, ama bi el titremesine riser'ı feda etmeyi göze almıyorsanız tavsiye etmem Smiley

direk riserdan nasıl shortcut yapıyoruz _???
paspi
Full Member

View Profile
March 14, 2014, 02:55:30 PM

ben bir süredir foruma bakmıyordum, şimdi gördüm Smiley

Direkt'le kastınız anakart yerine riser'ın üstünden yapmaksa; yukarıdaki mesajlardaki gibi teli, anakarta takacağınıza riser'ın kablosunun ucundaki slota takabilirsiniz. Çünkü zaman zaman ters bi hareket yapıp ucu kırılabiliyor, anakart yerine riser'ın içinde kırılırsa içiniz yanmaz en azından, durumu bir şekilde kurtarırsınız. (Ben bu yöntemle temassızlık yaşıyorum ekran kartı sayımı arttırdığımdan beridir, uğraşmaktan bıktığım için tercih etmiyorum artık)

Daha kalıcı yöntem, riser'ın yassı kablosunda, shortlayacağınız iki tane teli önce diğer tellerden ayırıp (maket bıçağıyla dikkatlice ayrım yerlerinden kesebilirsiniz 5-6cm kadar, parmağınızla tek bir telin ortasını yukarıya çekebilecek kadar yani, hiç bir telin kılıfını yırtmadan sadece birleşim yerini kesiyor olmaya dikkat edin), ardından maket bıçağını yassı bir şekilde kullanarak ayırdığınız tek kablonun kılıfını sıyırıp (kabloyu kesmeden), ardından açıktaki tele ince bir kablo sarabilirsiniz. Üstüne de siyah elektrik bandı taktınız mı tamamdır.

Kesme işine girecekseniz ilk deneyimi pahalı riser'larla yapmak yerine fazla bir IDE kablosuyla yapabilirsiniz.

desperado596
Member
**

View Profile
March 14, 2014, 03:41:32 PM

ben bir süredir foruma bakmıyordum, şimdi gördüm Smiley

Direkt'le kastınız anakart yerine riser'ın üstünden yapmaksa; yukarıdaki mesajlardaki gibi teli, anakarta takacağınıza riser'ın kablosunun ucundaki slota takabilirsiniz. Çünkü zaman zaman ters bi hareket yapıp ucu kırılabiliyor, anakart yerine riser'ın içinde kırılırsa içiniz yanmaz en azından, durumu bir şekilde kurtarırsınız. (Ben bu yöntemle temassızlık yaşıyorum ekran kartı sayımı arttırdığımdan beridir, uğraşmaktan bıktığım için tercih etmiyorum artık)

Daha kalıcı yöntem, riser'ın yassı kablosunda, shortlayacağınız iki tane teli önce diğer tellerden ayırıp (maket bıçağıyla dikkatlice ayrım yerlerinden kesebilirsiniz 5-6cm kadar, parmağınızla tek bir telin ortasını yukarıya çekebilecek kadar yani, hiç bir telin kılıfını yırtmadan sadece birleşim yerini kesiyor olmaya dikkat edin), ardından maket bıçağını yassı bir şekilde kullanarak ayırdığınız tek kablonun kılıfını sıyırıp (kabloyu kesmeden), ardından açıktaki tele ince bir kablo sarabilirsiniz. Üstüne de siyah elektrik bandı taktınız mı tamamdır.

Kesme işine girecekseniz ilk deneyimi pahalı riser'larla yapmak yerine fazla bir IDE kablosuyla yapabilirsiniz.

çok karşık olmus hocam resim veya video ile anlatım olsa daha iyi olurdu
paspi
Full Member

View Profile
March 14, 2014, 03:44:55 PM

tarif etmesi zor biraz

bu aralar yapacağım bir iki tane, fotoğraf yüklerim

desperado596
Member
**

View Profile
March 14, 2014, 05:12:11 PM

tarif etmesi zor biraz

bu aralar yapacağım bir iki tane, fotoğraf yüklerim

çok iyi olur hocam ya bekliyoruzzz
paspi
Full Member

View Profile
March 14, 2014, 08:11:19 PM

Elimdekilerden birinin bandını söktüm, fotoğraflar fikir verecektir.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: