Bitcoin Forum
May 02, 2024, 04:08:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Telegram'daki Dolandırıcılara Dikkat  (Read 342 times)
TyfrTR (OP)
Sr. Member

Activity: 312
Merit: 272

View Profile
September 04, 2018, 02:28:33 PM
Merited by teramit (3)

Merhabalar. 2015'den beri bitcoin ve kripto-paraları takip ediyorum. Az buçuk da olsa tecrübeli bir bitcoin kullanıcısı olduğumu düşünmüştüm ama 2 gün önce neredeyse, 2 ether'i dolandırıcılara kaptıracaktım. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarımızı uyarmak amacıyla, başıma gelen hadiseyi anlatmak istiyorum.

Malumunuz forumda yer alan bounty ve imza kampanyalarının hemen hemen hepsinde, kampanyaya ait telegram kanallarına katılmanız isteniyor. Ben de zamanında pek çok bounty'nin kanallarına katılmıştım. Hatta bu kanallar aracılığı ile pek çok arkadaş da edindim. Son dönemde pek kullanmasam da, üyesi olduğum ve uzunca bir süredir kullanmadığım coss.io borsasındaki hesabımın deaktif edilmesi nedeniyle, telegrama yolum düştü. Çünkü bu borsanın telegram'da kanalı bulunuyor ve bu kanal üzerinden borsanın yöneticilerine ulaşıyorsunuz. Coss borsasında bir miktar tokenim vardı, pek bir değerleri kalmadığı halde bozdurup almak istemiştim.

Telegram üzerinden borsanın kanalına girdim ve sorunu anlatarak yöneticilerden yardım istedim. Bu arada bir kişi, benimle özel bir mesaj görüşmesi başlattı. Kişinin telegram kullanıcı adı, borsanın yöneticilerinden birinin kullanıcı adına çok benziyordu. Gayet profesyonel bir şekilde, sorunumu çözeceğini ve hesabımı tekrar aktif edeceğini söyledi. İlk başta temkinli yaklaşsam da sorduğu sorular gayet mantıklıydı. Mesela hangi tarihte borsaya üye olduğumu, içerde tahmini olarak ne kadar coinimin olduğunu falan sordu. Bende ortalama değerleriyle cevap verdim. Hatta verdiğim cevapları kontrol etmek için 15 dk süre istedi ve daha sonra tekrar dönerek verdiğim bilgilerin doğru olduğunu ifade etti. Hesabımın askıya alınmasının sebebini, 2FA doğrulama özelliğini açmamam olduğunu falan söyledi. Zaten coss'dan gelen eski bir mailde'de bu yönde uyarı yapılmış ve 2FA'yı açmayanların hesaplarının geçici olarak dondurulacağı ifade edilmişti. Ama ben epeydir borsayı kullanmadığım için bu maili fark etmemiştim.

Daha sonra bu kişi, ayrı bir görüşme sayfası açarak orada bulunan adrese 2 ethereum göndermemi istedi. Bu sayede benim gerçekten hesap sahibi olduğumu teyit edeceğini ve hesabım açıldıktan sonra da bu ether'leri istediğim gibi tasarruf edebileceğimi ifade etti. Enteresan bir şekilde, bunca yıldır bu piyasadaki dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili bilgi sahibi olduğum halde, myetherwallet sitesine gittim ve gönderim için işlemlere başladım. Sonra bir anda dolandırılma ihitimalimi düşünerek, ilgili kişiye tekrar mesaj yazdım. O ana kadar profesyonel bir şekilde cevaplar yazan dolandırıcı, saçma sapan şeyler söylemeye başladı ve görüşmeyi sonlandırdı. Sonrasında da coss'un kendi web sayfasında yer alan talimatları incelediğimde, mail ile destek talep edilmesi gerektiğini gördüm. Ardından mail ile iletişim kurarak sorunumu çözdüm ve gayet güzel yardımcı oldular.

Hikayeyi biraz uzattığımın farkındayım ama onca zamandır ponzi, hyip vb. dolandırıcılık faaliyetlerinin ne olduğu bilidiğim ve sonuç olarak kripto dünyasında en az 3 yıl geçirdiğim halde, neredeyse 2 etheri dolandırıcıya kaptıracaktım. Yeni başlayan arkadaşlarımız bounty vb. kampanyalar nedeniyle, telegram'da epey vakit geçirmekteler. Bu vesileyle, telegramdaki dolandırıcılık teşebbüslerine karşı dikkatli olmalarını hatırlatmak isterim. Saygılarımla...
1714622888
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714622888
Reply with quote  #2

1714622888
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714622888
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714622888
Reply with quote  #2

1714622888
Report to moderator
valheru
Full Member

Activity: 487
Merit: 115

View Profile
September 05, 2018, 05:05:06 PM

Aslında bu dolandırıcılık açığının sebebinin büyük bir payı telegram grup adminlerinindir. Pinlenmiş mesaj olarak her zaman ; "Hiç bir admin/moderator sizden coin istemez". Tarzında bir dikkat çeken yazı koymalıdırılar. Var mı yok bilemiyorum biraz yargısız infaz yapmış olabilirim, eğer varsa öyle bir yazı bu sizin sorununuz olmuş oluyor. Kısacası dikkat edelim arkadaşlar şuana kadar hiç bir bounty managerinin/adminin vs para istediğini görmedim ve istemeleri de mantıksız olurdu. Kolay gelsin.

R.R.L.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
September 05, 2018, 05:35:23 PM

bu olayı yakın zamanda forumda söylemiştim bu olay yapan çok var aman dikkatli olun hocam.
TyfrTR (OP)
Sr. Member

Activity: 312
Merit: 272

View Profile
September 05, 2018, 05:53:46 PM

Aslında bu dolandırıcılık açığının sebebinin büyük bir payı telegram grup adminlerinindir. Pinlenmiş mesaj olarak her zaman ; "Hiç bir admin/moderator sizden coin istemez". Tarzında bir dikkat çeken yazı koymalıdırılar. Var mı yok bilemiyorum biraz yargısız infaz yapmış olabilirim, eğer varsa öyle bir yazı bu sizin sorununuz olmuş oluyor. Kısacası dikkat edelim arkadaşlar şuana kadar hiç bir bounty managerinin/adminin vs para istediğini görmedim ve istemeleri de mantıksız olurdu. Kolay gelsin.

Coss'un telegram kanalında böyle bir uyarı mevcutmuş aslında. Yani coss platformunun hiçbir suçu yok burada. Ben de zaten son anda fark ettim, neyseki dolandırıcıya ether'leri kaptırmadım. Ama son ana kadar ilerlemiştim yani myetherwallet'ı açıp gönderim hazırlıklarına başlamıştım. Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduğum halde o ana kadar fark edememem, beni gerçekten şaşırttı. İnsan olarak anlık zaaflarımız olabiliyor, her an dikkatli olmak lazım.
pinkmeow
Jr. Member
*

Activity: 50
Merit: 1

View Profile
September 15, 2018, 10:10:03 AM

Oldum olası ısınamadım ben telegram gruplarına. Gereksiz bir insan kalabalığı ve keşmekeş var. Discord bu konuda daha iyi bence.

Stipend ● the Freelancer's Currency
▬▬ ● ● PoS / Masternodes ● ● ▬▬ (https://stipend.me/)
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
September 15, 2018, 11:39:39 AM

Geçmiş olsun, sanki olayı ben yaşıyormuşumcasına okudum Cheesy telegram ile yapılacak hiçbir görüşmeye, işleme güvenmiyorum. Borsaların telegramdan yardım hesapları, bounty yöneticilerinin resmi sayfa yerine özelden yazmaları vb. durumlar her zaman iki kere düşündürüyor Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
September 17, 2018, 08:23:31 AM

Aslında telegram gruplarının çoğunda adminler hakkında açıklama bulunur. Bunlara mutlaka dikkat etmek gerekir. Bazı dolandırıcılar çok profosyonelce hareket edip ikna edebiliyor.

salih.12
Jr. Member
*

Activity: 109

View Profile
September 27, 2018, 02:55:18 PM

Bir zamanlar Bulgaristandan kadınlar ulaşıyordu bizim türk beylerine. Çok zor durumdayım buradan kurtulmam gerekiyor bana yardımcı ol beraber yaşayalım diye düdüklüyorlardı insanımızı.
Aynısı benim başıma da geldi. Bir tane bountynin telegram hesabından eklemiş beni. Naber nasılsın diye muhabbeti açtı. Dedim çok güzel ingilizce öğreniyorum bende konuşalım bu şekilde diye. İşte icoları soruyor yatırım yapayım mı falan işte beklediğim bir yerden BTC gelecek onunla yatırım yapacağım Smiley

Yok amcam bana fiziksel şiddet uyguluyor çok kötü durumdayım geçen gün telefonumu kırdı hatta =)

yok doğum günün ne zaman benimde şu gün bana hediye alacak mısın işte gift card alır gönderirsin  Grin

Türkiye'ye aşığım gelmek istiyorum oraya Türkiye çok güzel bir memleket.

Sağolsun her gün konuşuyoruz ben de az da olsa pratik yapmış oluyorum. Seviyorum bu ileri zekalıları  Grin

Dikkat edin size de ulaşabilir böyleleri bir anlık dalgınlığınıza falan gelir uçkurunuzu düşünürsünüz yapmayın.

▄ █ █ ▀ ▀ ▄ ▀ █ ▄ ▀ █ ▄    ERNToken.com    ▄ █ ▀ ▄ █ ▀ ▄ ▀ ▀ █ █ ▄
THE FIRST AUDIO PLATFORM THAT LETS YOU EARN WHILE YOU LISTEN
yaniman
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
September 29, 2018, 11:27:38 AM

Bir zamanlar Bulgaristandan kadınlar ulaşıyordu bizim türk beylerine. Çok zor durumdayım buradan kurtulmam gerekiyor bana yardımcı ol beraber yaşayalım diye düdüklüyorlardı insanımızı.
Aynısı benim başıma da geldi. Bir tane bountynin telegram hesabından eklemiş beni. Naber nasılsın diye muhabbeti açtı. Dedim çok güzel ingilizce öğreniyorum bende konuşalım bu şekilde diye. İşte icoları soruyor yatırım yapayım mı falan işte beklediğim bir yerden BTC gelecek onunla yatırım yapacağım Smiley

Yok amcam bana fiziksel şiddet uyguluyor çok kötü durumdayım geçen gün telefonumu kırdı hatta =)

yok doğum günün ne zaman benimde şu gün bana hediye alacak mısın işte gift card alır gönderirsin  Grin

Türkiye'ye aşığım gelmek istiyorum oraya Türkiye çok güzel bir memleket.

Sağolsun her gün konuşuyoruz ben de az da olsa pratik yapmış oluyorum. Seviyorum bu ileri zekalıları  Grin

Dikkat edin size de ulaşabilir böyleleri bir anlık dalgınlığınıza falan gelir uçkurunuzu düşünürsünüz yapmayın.

En güzelide böyle kendini akıllı zannedenleri aptal yerine koymak Cheesy Ama yinede ne olur ne olmaz dikkat edin, bazılarının ağzı iyi laf yapar, bir zamanlar afrikalı modası vardı, bir tanesi bana yazmıştı, yok babası vefat etmişte, madenler kalmış ama madenleri üzerine alması için avukatlık masrafları varmış, bunları karşılarsam mirasın yarısı benim olacakmış Cheesy

bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 03, 2018, 03:23:37 PM

Dolandırılmamak için bilgi sahibi olmak gerekmiyor yoksa bilmediğimiz her konuda dolandırılmaya açık hale geliriz ve zaten de maalesef çoğu zaman kucaklarına düşüyoruz. Her şeyin başında araştırmayı ön planda tutmamız lazım kimseye de inanmadan resmi yazıları açıklamaları gözden geçirmeliyiz. Bana da mesaj geliyor telegram dan direkt banlıyorum sonra da bildiriyorum grup adminlerine gereken önlemi bazen alıyorlar bazen de çok mesaj geliyor kimse ilgilenmiyor. Ama bu tür şeylerde sizden bilgi istemezler hele ki neden coin istesinler, aynen bankalardaki gibi durum sizi arayanlar şifrenizi falan sormazlar. Polisim diye biri ararsa karakola giderim polis beni neden arasın.  Cheesy Dolandırıcılar aslında çok salaklar ama demek ki bizim insanımıza öğretecekleri şeyler var.  Wink
C3Sector
Jr. Member
*

Activity: 58

View Profile
October 17, 2018, 06:10:17 PM

Son anda kurtulmuşsunuz ama bence hiç myetherwallet'a girmenize gerek yokmuş zaten sizden para istiyorsa sıkıntı orda direk başlar adam dolandırıcıdır.
brocoli
Jr. Member
*

Activity: 124
Merit: 4

View Profile
October 29, 2018, 03:39:56 PM

Bu gibi olaylarda hepimiz bi anda boşluğa düşebiliriz. Yeni arkadaşlar için tavsiyem, resmi Telegram Grubu olup olmadığını konu linklerinden veya website üzerinden check etmeleri, ardından admin damgalı kişiler haricinde kimseye güvenmemeleri.
mistersehmuz
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
October 29, 2018, 03:53:11 PM

Özellikle son 1 ay telegramda gelen dolandırıcı mesajı sayısı hiç olmadığı kadar arttı gerçekten. Direk bloklayıp geçiyorum. Aralarında masum köylüler de olabilir tabi ama hiç uğraşmamak en iyisi.
icohaberleri
Jr. Member
*

Activity: 158
Merit: 2

View Profile WWW
October 30, 2018, 12:15:50 AM

Direkten dönmüşsünüz geçmiş olsun. Bizi de uyardığınız için teşekkürler.
FatihDesigner
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 5

View Profile
October 31, 2018, 05:22:57 AM

Öncelikle , bilgilendirme için teşekkürler hocam.
Beni de SaveDroid projesinde telegram adminiyim diye kandırmak istediler,ama son anda username kontrolu yaptım.Yoksa parayı kaptırıyordum.Kripto piyasasında dikkatlı olmak gerek.

<I'm Designer from Turkey>
daggez
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
November 03, 2018, 10:27:17 PM

Bazen en ufak bi dikkatsizlik üzüntüye sonuçlana biliyor fark etmenize sevindim bizlerden bu konuyu bizlerde anlatarak bilgi verdiğiniz için Saolun meritim olsa atmak isterdim ama maalesef işerleyen zamanlarda inşallah 😄
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
November 10, 2018, 08:37:09 AM

Evet kesinlikle telegramsa banada bir kac ke z yazdilar yok para verelim sen bitcoin al yarisi senin olsun falan hic girmeyin boyle seylere
KryptoKedi
Copper Member
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

Mad About Crypto !

View Profile
December 13, 2018, 03:37:21 PM

Dunde biri bana legend hesap satmaya calisti Whatsapp istedim kullanmiyorum dio hadi hoscakal dedim satmak istedigi legend hesaba pm attim oaylamak  adam hayir dedi satmiyorum . Bana hesabi satmaya calisan nin btctalk adi Uyelikler  .aman dikkat edin
addtelegrams
Copper Member
Member
**

Activity: 162
Merit: 15

View Profile WWW
December 19, 2018, 03:00:57 PM

Çok dikkatli olunması gereken  bir durum. Çünkü insanlar dolandırıcılığı bir meslek haline getirdi. zaten 2 ver 4 al sistemlerinden tüm herkesin  uzak durması gerekmektedir. kimse kimseye boşuna iyilik yapmıyor artık bu dünyada. Elimizdeki 2 kuruşada göz diktiler.

0xb8c326ee4c790ff73768c43306a16e874b3cbf64

TARTeFH5TMKDRuCT4FWCaogDgHsdsCVcWm
tokenexpert
Jr. Member
*

Activity: 128

View Profile
January 03, 2019, 01:07:06 PM

Dolandırıcılarda taktik strateji bitmiyor. Ancak paylaştıkça, birbirimizi bilinçlendirdikçe sakınabiliyoruz. Paylaşım için teşekkürler, ucuz kurtulmuşsunuz, geçmiş olsun.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: