Bitcoin Forum
June 25, 2024, 02:30:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Herşeyi dolara bağlamak ne kadar mantıklı ?  (Read 2002 times)
cayircimen
Newbie
*

Activity: 59
Merit: 0

View Profile
September 07, 2018, 11:21:02 AM

şu konuyu görünce ülkeden bütün hevesim kaçıyor.

Hocam düşün şimdi sen yurt dışından geçen yıl ürün aldın euro yada herhangi bir para biriminden bu yıl geldi diyelim aynı para biriminden aynı miktarda alacaksın ama cebindeki para buna yeterli gelmiyor ne oldu şimdi firma cebinden mi karşılayacak bu zararı?
seninyanda
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
September 07, 2018, 06:20:14 PM

Ülke olarak her şeyi dolara bağlamak tabi ki berbat bir durumdur , ancak piyasa biraz yukarıdayken bir şeyler kazanmıştık bitcoin piyasasından bahsediyorum , keşke o zaman dolara geçip bekleseymişiz diyoruz Cheesy
YusufOlmez
Newbie
*

Activity: 77

View Profile
September 07, 2018, 06:59:12 PM

İster bağla ister bağlama ama bunu bağlamak zorundasın. Devrik cümle oldu farkındayım ama dolarda aynı bunun gibi. Dönüp dolaşıp önüne çıkıyor, ne yazık ki üretim 0 olduğu için dolara bağlamak zorundayız üstad
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
September 07, 2018, 07:08:24 PM

güçlü ekonomi, güçlü TL demek. Euro'da güçlü para birimi dolar karşısında öyle bizimki gibi erime yapmıyor. İşin aslı bugün dolar ile tüm ithalatı sıfırlasak, üretmediğimiz sürece Euro kanadından almaya yok olmadı farklı bir ülkeden almaya devam ederiz.

hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
September 07, 2018, 07:26:09 PM

Dolara bağlı olmayan bir şey mi var ne saçma bi görüş. Aldığınız ürünün lojistiği nasıl sağlanıyor, ambalajı nasıl üretiliyor, içine doldurduğunuz şey nereden geliyor. Yerli bir şey mi var da dolara bağlı olmayacak. Bir top kağıt 20 lira olmuş hale bak

chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile WWW
September 07, 2018, 08:15:44 PM

Herkes mi haklı arkadaş fırsatçılar da  çok adam üç kuruşluk malına fırsattan istifade onüç kuruş istiyor. Hem de % 100 yerli olan malına . Adama soruyorsun kardeşim kendi ürünün neden bu kadar fazla istiyorsun? diye .  Dolar ne kadar oldu biliyormusun diye cevap veriyor.. peki bu senin ürünün ithal mi ettin dediğinde de bu sefer de bu ürün ihraç malı olduğundan diye pişkince cevap veriyor. Bu fırsatçılık değil de nedir?

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
tezcatcatl
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
September 07, 2018, 08:57:02 PM

Herkes mi haklı arkadaş fırsatçılar da  çok adam üç kuruşluk malına fırsattan istifade onüç kuruş istiyor. Hem de % 100 yerli olan malına . Adama soruyorsun kardeşim kendi ürünün neden bu kadar fazla istiyorsun? diye .  Dolar ne kadar oldu biliyormusun diye cevap veriyor.. peki bu senin ürünün ithal mi ettin dediğinde de bu sefer de bu ürün ihraç malı olduğundan diye pişkince cevap veriyor. Bu fırsatçılık değil de nedir?

Duruma bir de soyle bakin.
Mesela ben bir urun satmiyorum, sadece servis, yani emek satiyorum.
Ayda 30 emek satiyorum diyelim ve gecen yil 1 emegin geliri ile 10 tane kek alabiliyordum.
Simdi aradan 1 yil gecti. Benim verdigim emek gene ayni, fakat 1 emegin geliri gecen yilki rakam olursa bu yil 1 emekle sadece 5 kek alabiliyorum.

Aradan 1 yil gecmis, deneyimlenmisim, emegimin degeri artmasi lazim yani 11 tane kek alabilmem lazim ayni emek ile aslinda..

E simdi TRY degeri dustugu icin emegimin daha cok TRY etmesi lazim. Yani fiyatimi artirmam lazim. Fakat fiyatim artinca herkes zam yaptin diyor. Halbuki fiyati artirmazsam indirim yapmis oluyorum..

Gel de cik isin icinden.
Ya fiyat artirmayip eve daha az ekmek goturecegim. Yani bi durumda 10 kek degil 5 kek goturebilmeye baslayacagim. Ya da fiyati gercek degerine denk getirip, -insanlarin zam dedigi- bu fiyati da ayni sebeplerden karsilayamayacak musterileri kaybedip evime 10 yerine 6.5 kek goturecegim. Her halukarda gene zarardayim.

whatupos2
Newbie
*

Activity: 70

View Profile WWW
September 08, 2018, 11:46:23 PM

Gayet mantıklı yahu şöyle bakıyorum mantıklı, dur birazda şurdan bakayım yine mantıklı ya, olacak iş değil arkadaşlar. Şaka bir yana ama keşke daha bağımsız bir ülke olsaydıkta hiç etkilenmeseydik böyle şeylerden.
trevor13241324
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
September 09, 2018, 12:37:52 AM

yerli üretim dediğimiz ürünü a noktasından b noktasına götürmek için petrole ihtiyaç var. petrolü dolarla alıyoruzbu bile etki için yeter sebep zaten başlı başına.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
September 09, 2018, 04:01:05 AM

Şimdi şöyle düşünelim;
Euro 5 lira iken 1 TIR dolusu yumurtayı avrupa'ya 100 bin avro'ya gönderiyordum diyelim.
TL olarak 500 bin lira kazanıyor şirketim.
Euro 7,5 lira oldu 1 TIR dolusu yumurtam avrupa da 750 bin lira etti.
Ben yumurtamı 500 bin liradan Türkiye'de mi satarsam daha çok kâr ederim?
Yoksa avrupaya 750 bin liradan itelersem mi daha çok para kazanırım?
Avrupa ile Türkiye arasında 250 bin lira (%50) kâr marjı farkı var ise, o zaman şöyle bir yol uygularım;
Af edersin benim malım bu parayı ediyorsa Türkiye'de de o parayı kazanmalıyım o zaman?
Hadi koy bakalım baba %50 zamlı fiyatı, alan market alır, almazlar ise zaten o fiyata satıyorum ben...

Ülkedeki dolar/euro ile alakalı olmayan mallara neden zam geldi diye düşünenler için yazdım bunu.
Adamlar haklı, dağılın.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
September 09, 2018, 06:45:22 AM

Kardeşim zaten her şeyin sebebi dolar değil ülke ekonomisinin yönetiim şekli ve benimsenen ekonomi modeli. Ürettiğimiz çok az şey var onların hammaddesini de dövizle ithal ediyoruz. Biz üretiyoruz yerli ve milli dediğimiz şeyler bile türk lirası düşünce %50 zam yiyor. Ösym sınavlarındaki açacak ve silgilere bak made in neresi yazıyor. Silgi ve açacak jileti üretemiyoruz hazır alıcısı olmasına rağmen. Daha ne konuşuyoruz ki

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
OmarGsPools
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 250

View Profile
September 09, 2018, 08:06:17 AM

Üreten de tüketen de parasının değeri üzerinden hesaplama yapıyor. Maalesef dolara göbekten bağlıyız, zamlar yeni başladı arkasıda gelecek.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
September 09, 2018, 08:08:04 AM

Cheesy herşeyi dolara bağlamak o kadar çok mantıklı ki Smiley yani ne kadarı bile tutturamayız, herşeyi ifadesi bence karşılıyor, adam diyorki simite zam gelmiş, simitteki yurt dışında üretiliyor bizim fırından çıkıyor diyo hahahha Cheesy o misal yani
ccocacola02
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
September 09, 2018, 04:35:40 PM

yerli üretim dediğimiz şeyi ağaçtan alıp soframıza koymuyoruz ki. en basitini düşünsek hayvancılıkta bile yemi, samanı ithal ediyoruz. dolara bağlamasınlar da neye bağlasınlar.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
September 09, 2018, 05:49:57 PM

tamam hadi dolara bağlamadık diyelim. neye bağlayalım? stokçular mı var varsa neden engel olunmuyor, haksız kazanç sağlamaya çalışana neden yaptırım uygulanmıyor?

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
September 09, 2018, 05:58:07 PM

ne yapalım euroya mı bağlayalım? neden dönüp kendimize, yanlışımıza bakmak bu kadar zor geliyor bizim milletimize. yönetilemiyoruz! kavrayın artık şunu.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
BitcoinVSfiat
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 254

View Profile
September 09, 2018, 07:12:23 PM

tamam hadi dolara bağlamadık diyelim. neye bağlayalım? stokçular mı var varsa neden engel olunmuyor, haksız kazanç sağlamaya çalışana neden yaptırım uygulanmıyor?

Stokçulara mı bağlayacağız, her ürün stoklanamıyor ki. Gıda maddelerinin kısa süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Yumurtanın, etin ömrü belli. Dolardan başka bağlanabilecek bir şey yok çünkü her şeyi dolar ile alıyoruz.
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile WWW
September 09, 2018, 08:02:56 PM

Fiyatlar genel itibariyle yüzde 50 artmış durumda. Ekim ayında fiyatlar artmaya devam edecek diye söylentiler de var.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
September 09, 2018, 08:15:14 PM

suçlayacak adımı aslında herkes ama istisnasız herkes biliyor da kimsenin yazmaya cesareti yetmiyor haklı olarak. kraldan çok kralcı olmayın bu kadar. gerek yok buna.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252

View Profile WWW
September 10, 2018, 05:38:57 PM

üretim girdilerinde temel ithal ettiğimiz enerji kaynaklarına alternatif sırf türkiyede üretilecek enerjilere yönelik araştırmaya ağırlık verilmesi gibi bizim uzun vadeli vizyonumuz olmadığı sürece dolara bağımlı olmaya devam ederiz. batı ne yapıyorsa, neyi hedefliyorsa onlarla paralel teknolojiyi paralel ilerletmeniz lazım.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: