Bitcoin Forum
June 17, 2024, 10:27:32 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Herşeyi dolara bağlamak ne kadar mantıklı ?  (Read 1999 times)
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
September 10, 2018, 05:49:12 PM

Herşeyi doların yükselişine değil bence herşeyi hükümetin yanlış yönetimine bağlamak en mantıklısı olur çünkü ülkenin ekonomik dengesinin ve prestijinin yerle bir olmasından sorumlu hükümettir ve bunun sonucunda dolar tl karşısında yükselir ve eğer ülkede bir yönetim açığıda varsa ülkede böyle durumlarda fırsatçılarda iş başı yapar .
hastaetme
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
September 10, 2018, 09:20:38 PM

bu %50 hatta %100 yapılan zamlar fırsatçılıktan başka bir şey değil
campeck
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 251

View Profile
September 12, 2018, 06:09:29 AM

Dolar olmadan adım atamıyoruz arkadaş. Aslında bütün ülkeler kendi içinde her şeyini kendimi üretiyor yok böyle bir dünya, herkes ticaret halinde. Ama ne var geliri gideri dengelemenin yolunu bulmuş, markalaşmış ürünleri var dünyaya satıyorlar, turizmden çok kazanan var, en azından bir kaç alanda uzmanlaşmışlar.
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 1

View Profile WWW
September 12, 2018, 09:08:50 AM

adam zam yapmak fırsatçılıktır diyor. bunu amerikan malı bilgisayardan, hadi işletim sisteminden yazıyor. ona olan enerji rusyada, irandan dolarlarla alınan doğalgazdan üretiliyor ama zam yapmak fırsatçılık.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
September 12, 2018, 10:11:35 AM

Millet krizi fırsata çevirmenin peşinde ,zaaten kimse elindeki nakiti kullanmak istiyor ,,ekonomik  durum kaygısı var ,birde üstüne doların artışını fırsat bilip zam üstüne zam yapanlar borcunu ödemeyenler ,işimiz hayli zor.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
September 12, 2018, 10:40:32 AM

dışa bağımlı bir ülkeyiz biz bunun farkına varın öncelikle ondan sonra kendinizce sorgulama yapmaya başlayın. ekmek bile dolarla alakalı ekmek.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
1453eko
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
September 12, 2018, 11:28:04 AM

Ülkede ithalat rakmalrımız ihracat rakamlarından yüksek olunca ve birde dış cari açığımız 500 milyar dolar olunca olan biteni dolara bağlamaktan başka zaten bir sebep kalmıyor maalesef.

clementoniiiiii
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
September 12, 2018, 12:12:54 PM

lütfen survivor izlemeyi bırakıp biraz ekonomi programlarını izleyin. emin olun gerçek hayatta çok işimize yarayacak şeyler onların hepsi. montajcı bir ülkede her şey tabii ki dolara bağlanır.
nefsim (OP)
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
September 12, 2018, 12:21:22 PM

adam zam yapmak fırsatçılıktır diyor. bunu amerikan malı bilgisayardan, hadi işletim sisteminden yazıyor. ona olan enerji rusyada, irandan dolarlarla alınan doğalgazdan üretiliyor ama zam yapmak fırsatçılık.

Ya bu ne kadar saçma bir örnek! Abd malı pc diyo sanki başka üretim pc varda biz kullanmıyoruz, ha diyecen işletim sistemi pardus kullanıyorum  ama gel görki çekirdek yapısı linux ve taban debian yani oda abd. E bu durumda ölek o zaman bir adım bile atmayak !
BitTeo
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 251

View Profile
September 12, 2018, 10:03:02 PM

İsyanında haklısın arkadaşım ama bu yeni bir şey değil ki. Bu ülkede senelerdir her şey, en basit şey bile, dolara endeksliydi. Şimdi dolar bu derece arttı diye herkes bir tık daha uyandı o kadar.
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
September 12, 2018, 11:58:02 PM

Zaten herşey dolar a bağlı değil mi ? $ %40 armış millet niye %100 zam yapıyormuş. Ne yapacak peki ? Adam aynı kazancı yapmak için girdi maliyetlerinin üzerine kendi kâr ı nı da koyacak ki geliri aynı kalsın. $ dan önce 100 TL kazanıyor sa $ dan sonra 100 TL kazansa aynı refahı, kazancı sağlayamaz ki. Kendi refahı için 100 TL lik kazancı 150TL yapmak zorunda.
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462

View Profile WWW
September 13, 2018, 07:36:32 AM

Şark kurnazı biziz işte. Bu coğrafyanın kültürü bu. Tamam haklı noktaları var o adamlara da mal alacağı yerler aynısını yapıyor da sorun zihniyetimiz.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
dontlookitback
Newbie
*

Activity: 35

View Profile WWW
September 14, 2018, 11:45:59 AM

Yahu herşey dolarla ilerliyor tabii ki, yerli ürettiğimiz ürünler belki kendi topraklarımızda yetişiyor olabilir ama taşımada kullanılan benzin ve diğer tüm giderler dolar ile alınıyor.
B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
September 14, 2018, 11:54:28 AM

%100 yerli bir üretim yok. Türkiye şartlarında değil dünyada böyle bir şeyin olması bile çok zor. Hangi ürün yerli üretim?
Tarım; tohumundan, ilacına gübresine, üretim için gereken mazotuna, o suyu oradan çıkarmasını sağlayan motorun enerjisine kadar hepsi dolar endeksli.
Bir ürünün içine teknoloji, bilgisayar girdimi yabancı.
Belkide en yerlisi kumaştır o bile dolardan etkileniyor.
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
September 14, 2018, 04:16:53 PM

Ülkemizde dolar bağlı olmayan ucundan kıyısıdan hiçbir ürün maalesef yok ,adamlar zam yapmak için muhakkak bir bahaneleri var ,hiç bir şey bulamazlarsa benzine zam geldi deyip işin içinden sıyrılıyorlar.

a.sena
Newbie
*

Activity: 238

View Profile
September 14, 2018, 04:24:04 PM

Aldığımızda sattığımız da ürettiğimizde hepsi dolar endeksli. Dolar endeksli olmasına gerek yok abd, çin, japonya, kore ve avrupa ülkelerine bağımlıyız.

Hadi dolar dolar demek yerine yerli para kullanalım diyor ya. Hiç bir değişiklik olmaz yine dolar yine dolar.
Almanyali
Newbie
*

Activity: 12

View Profile
September 16, 2018, 07:03:31 PM

herşeyi dışarıdan ithal ettiğimiz için, her şeyin dolara bağlanması mantıklı değil mi ?
aya54
Jr. Member
*

Activity: 378

View Profile WWW
September 17, 2018, 06:55:17 AM

İthalat rakmalrımız ihracat rakamlarından yüksek olunca ve dış borcumuzda 500 milyar dolar olunca malum doların etkisi yüksek oluyor ,neyse ki en azından hükümet artık bu gereksiz zamları denetlemeye başladı.

Rippou
Jr. Member
*

Activity: 110

View Profile
September 17, 2018, 10:09:36 PM

Bu ülkede %50'lik bir kısım Türk lirasındaki değer kaybının ciddi ciddi rahipten falan olduğunu düşünüyor. Hayır abi zaten batıyorduk, erken seçim falan boşuna yapılmadı.

Neyse başkanlık sistemi ile uçuşa geçiyoruz işte, herkes sıkı tutunsun.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
September 21, 2018, 01:25:59 PM

Bu ülkede %50'lik bir kısım Türk lirasındaki değer kaybının ciddi ciddi rahipten falan olduğunu düşünüyor. Hayır abi zaten batıyorduk, erken seçim falan boşuna yapılmadı.

Neyse başkanlık sistemi ile uçuşa geçiyoruz işte, herkes sıkı tutunsun.

Başkanlık geldi ya pardon başkanlık sistemi daha oturmadı şimdi ofisler falan açılıyor sistem yerleştiriliyor. Onlar da bir olsun gör bak nasıl uçuyoruz. Avrupa bunu bildiği için sorun çıkartıyor bize  Grin
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: