Bitcoin Forum
April 28, 2024, 10:25:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Oare piata este manipulata ? spre a fi nesupravegheata ?  (Read 452 times)
SLVM (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 1


View Profile
September 06, 2018, 10:36:36 PM
 #1

Am gasit un articol interesant cu (eventuale) explicatii despre crashul 4-6 sept 2018:
https://cryptopotato.com/are-crypto-whales-ramping-up-manipulation-to-shut-down-the-possibility-for-an-etf-approval/
Nu vreau sa arunc anatema , dar bursele mari impreuna cu balenele pot da peste cap toata piata de crypto !
Personal cred ca urmeaza pump cit de curind....
1714299923
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714299923

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714299923
Reply with quote  #2

1714299923
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 07, 2018, 05:36:06 PM
 #2

Am gasit un articol interesant cu (eventuale) explicatii despre crashul 4-6 sept 2018:
https://cryptopotato.com/are-crypto-whales-ramping-up-manipulation-to-shut-down-the-possibility-for-an-etf-approval/
Nu vreau sa arunc anatema , dar bursele mari impreuna cu balenele pot da peste cap toata piata de crypto !
Personal cred ca urmeaza pump cit de curind....
Este greu de anticipat sau imaginat care sunt intentiile celor care detin volume semnificative de monezi, dar un lucru este sigur, orice masuri iau acestia, cu siguranta sunt luate pentru a-si marii veniturile iar astfel evolutia pietei este una artificiala, cat timp nu vinzi cand este ieftin nu ai cum sa pierzi.
ro.exchange
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile WWW
December 29, 2018, 02:39:13 AM
 #3

Piata BTC este foarte divizata. Orderbook-ul exchange-urilor mai jos de top 20 este foarte "subtire". Oricine pune la vanzare sau cumpara cantitati insemnate "misca" piata pentru ca nu exista vanzator sau cumparator in momentul respectiv.
SLVM (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 30
Merit: 1


View Profile
December 30, 2018, 07:54:33 AM
 #4

Piata BTC este foarte divizata. Orderbook-ul exchange-urilor mai jos de top 20 este foarte "subtire". Oricine pune la vanzare sau cumpara cantitati insemnate "misca" piata pentru ca nu exista vanzator sau cumparator in momentul respectiv.
oFF -TOPIC
Am deschis un cont la voi, dupa ce coinflux au cazut in scandalul din USA; sper ca voi veti fi mai atenti cu cei care deschid conturi de crypto, si nu permiteti hackerilor sa isi scoata banii pe platforma voastra...
ro.exchange
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile WWW
January 02, 2019, 10:15:12 AM
 #5

Piata BTC este foarte divizata. Orderbook-ul exchange-urilor mai jos de top 20 este foarte "subtire". Oricine pune la vanzare sau cumpara cantitati insemnate "misca" piata pentru ca nu exista vanzator sau cumparator in momentul respectiv.
oFF -TOPIC
Am deschis un cont la voi, dupa ce coinflux au cazut in scandalul din USA; sper ca voi veti fi mai atenti cu cei care deschid conturi de crypto, si nu permiteti hackerilor sa isi scoata banii pe platforma voastra...
Multumim de incredere.
Revenind la topic: "social sentiment data" care este ceva masurabil(A.I.) si pretul pietei ar trebui sa fie corelate. Un "spike" brusc/nenatural al sentimentului(fara stiri importante) care misca piata desigur ii favorizeaza pe cei care stiu in avans.Vezi "pump and dump"...
xTz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 74
Merit: 0


View Profile WWW
March 18, 2019, 06:52:17 PM
 #6

Fii atent!

In 31.12.2011 , au fost exact 8 milioane de bitcoin deja mineriti de la inceptia bitcoinului in 2008.

Nimeni, repet, nimeni nu este cunoscut din perioada aceea care a strans bitcoinii aceia 8 milioane. Cel putin nimeni din figurile publice pe care le vezi in lumea cryptomonedelor. Majoritatea persoanelor publice au venit dupa 2011.

Exista totusi Nick Szabo, care este in tema inainte de 2011.

Printre aceia care detin bitcoin exista si grupul care l-a inventat. O parte din 8 milioane au fost preluati si de foarte putine persoane care au citit White Paper-ul.

Primele persoane care au inceput sa il foloseasca au fost pe Darknet "da pe google search pentru mai multe informatii despre "silkroad".


O buna parte din acei 8 milioane de bitcoini este detinuta de grupuri foarte restranse " tu ii numesti balene"

La fel de adevarat este si faptul ca multe din acele wallet'uri nu sunt active, dar o parte au fost active, nu poti stii cu siguranta cat si cand o sa vanda.

Dar, aceia pot manipula preturile dupa pofta lor.

Daca esti speculant, atunci trebuie sa iei in considerare ca poti in orice zi sa pierzi din valoare macar cel putin 40% , si vice-versa e posibil.

In orice caz, fie ca esti broker si faci trading, fie ca e vorba de cryptomonede, peste tot este o doza de manipulare de jucatori grei.

In mod cert, in cryptoworld e net superior si riscant comparativ cu pietele financiare "vechi".

Ca sa iti faci idee ce inseamna 8 miliioane de bitcoini?!

La momentul actual estimativ, doar 10% din totalul prezent al bitcoinilor circula pe la exchange-uri, mas or menos cca. 1.7 mil se rotesc prin exchange-uri din totalul de 17 mil existenti.


Am rotunjit putin numerele sa iti faci idee ce inseamna 8 mil de bitcoini detinuti de "balene" cum le zici tu Smiley. Practic la nivel global sunt rotiti 2 mil de bitcoini pentru toti cei implicati in crypto, de 4 ori mai putini bitcoini decat cei mineriti intre 2008-2011.
ltcrstrbrt
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1568
Merit: 1057



View Profile
April 11, 2019, 01:07:52 PM
Merited by bluedeep (10)
 #7

Fii atent!

In 31.12.2011 , au fost exact 8 milioane de bitcoin deja mineriti de la inceptia bitcoinului in 2008.

Nimeni, repet, nimeni nu este cunoscut din perioada aceea care a strans bitcoinii aceia 8 milioane. Cel putin nimeni din figurile publice pe care le vezi in lumea cryptomonedelor. Majoritatea persoanelor publice au venit dupa 2011.

Exista totusi Nick Szabo, care este in tema inainte de 2011.

Printre aceia care detin bitcoin exista si grupul care l-a inventat. O parte din 8 milioane au fost preluati si de foarte putine persoane care au citit White Paper-ul.

Primele persoane care au inceput sa il foloseasca au fost pe Darknet "da pe google search pentru mai multe informatii despre "silkroad".


O buna parte din acei 8 milioane de bitcoini este detinuta de grupuri foarte restranse " tu ii numesti balene"

La fel de adevarat este si faptul ca multe din acele wallet'uri nu sunt active, dar o parte au fost active, nu poti stii cu siguranta cat si cand o sa vanda.

Dar, aceia pot manipula preturile dupa pofta lor.

Daca esti speculant, atunci trebuie sa iei in considerare ca poti in orice zi sa pierzi din valoare macar cel putin 40% , si vice-versa e posibil.

In orice caz, fie ca esti broker si faci trading, fie ca e vorba de cryptomonede, peste tot este o doza de manipulare de jucatori grei.

In mod cert, in cryptoworld e net superior si riscant comparativ cu pietele financiare "vechi".

Ca sa iti faci idee ce inseamna 8 miliioane de bitcoini?!

La momentul actual estimativ, doar 10% din totalul prezent al bitcoinilor circula pe la exchange-uri, mas or menos cca. 1.7 mil se rotesc prin exchange-uri din totalul de 17 mil existenti.


Am rotunjit putin numerele sa iti faci idee ce inseamna 8 mil de bitcoini detinuti de "balene" cum le zici tu Smiley. Practic la nivel global sunt rotiti 2 mil de bitcoini pentru toti cei implicati in crypto, de 4 ori mai putini bitcoini decat cei mineriti intre 2008-2011.
"E cam trasa de par"... "balenele" n-au minat 8 mil BTC! "Balenele" nu detin 8 mil BTC! Piata este manipulata de speculanti.. daca la inceput acestia actionau dezorganizat, in momentul de fata ei actioneaza in grupuri, sunt bine organizati si lanseaza "atacuri" in momente foarte bine stabilite..( ex: sf. de saptamana)..
Una peste alta, piata este puternic manipulata, si nu putem discuta de cresteri organice/naturale ( valabil si in cazul scaderilor pretului)..Exchange-urile au partea lor de vina, defapt , sunt direct implicate! astfel de actiuni genereaza volum si implicit comisioane de tranzactionare/profit pentru exchange-uri. Solutia (dealtfel propusa si de SEC-ul american) ar fi asa numita "auto-reglementare" insa nu stiu cate exchange-uri mari, ar promova astfel de conduite, care le-ar micsora considerabil profiturile..
Jucatorii mari, cei care au achizitionat cantitati insemnate de BTC, nu stau sa tranzactioneze (si ma refer la tranzactionarea zilnica).. pentru ei asta reprezinta o piedere de timp! O alta mare problema o reprezinta "botii" de tranzactionare..chiar daca unii dintre voi, cochetati cu ideea, botii de tranzactionare distrug/anuleaza, tranzactionarea "fairplay"! (la fel se intampla si pe piata muncii, roboti vs. oameni, robotii nu au sentimente, nu obosesc, nu se "imbolnavesc" nu nasc, nu mananca, etc etc..).. Ati spune gen: si unde e problema?... Problema consta in anularea competitivitatii muncii si implicit dezechilibrul dintre costuri/cheltuieli si profit... Doar nu v-ati gandit ca robotii/botii  actioneaza dupa "capul" lor..Cineva culege roadele...

Intr-o economie solida, domeniile de activitate/industriile, sunt foarte putine ( cateva industrii de baza, precum industria alimentara/agricultura, de constructii, textila, educatie, si eventual domeniul medical..) conteaza  cat de cat pentru o economie solida, in rest toate celelalte sunt industrii de nisa..care nu produc nimic palpabil...sau produc lucruri ne-esentiale pentru supravieturirea fiintei umane.. Actuala economie mondiala este artificiala! Cat despre industria financiara, bancile in special, sunt cei mai mari jucatori din domeniu si in special cei mai mari "tepari"..
Raportandu-ne la asta, observam ca intreaga economie este manipulata, in general cand vorbim despre crestere economica, vorbim despre profit realizat artificial si de acea taxa ascunsa numita "inflatie".. Economia nu actioneaza in interesul nostru ci impotriva noastra.. Probabil era benefica atunci cand exista troc-ul...acel liber schimb de produse... Prin urmare, avem perioade de crestere economica si crize economice ( ambele la fel de nocive pentru umanitate), generate de o economie artificiala ...
Bitcoinul ar putea rezolva discrepanta dintre munca ca valoare economica si banii ca mijloc de schimb... Dealtfel, ar elimina inflatia ..Ar atenua crizele economice ( ca mijloc de stocare a valorii) si ar crea o lume financiara mai buna, mai sigura si mai corecta..
21 mil BTC sunt o nimica toata daca ne raportam la populatia actuala a planetei ( in special la numarul oamenilor care lucreaza) si de aceea BTC-ul poate fi o reala alternativa la "banii" pe care ii stim si prin care ne giram libertatea, securitatea financiara si anii din viata noastra.. Normal, 21 mil BTC prin 2141...Momentan avem vreo 17,6 mil  din care o parte s-au pierdut....

Stim din istorie ca cine detine insemnate resurse financiare, detine puterea.. si ca, puterea corupe... Bitcoinul a fost creat pentru oameni insa cumva, oamenii "il scapa din mana" lasandu-l in mainile unora care ne jecmanesc de atata timp..
Bitcoin-ul poate fi comparat pe buna dreptate cu aurul cu mentiunea ca pretul aurului poate fi manipulat mult mai usor, in schimb Bitcoinul, daca ar fi pastrat de proprietari in portofele private, ar fi extrem de greu de manipulat..si in plus nimeni nu ar putea atenta la el..  O acceptare la scara larga a BTC-ului ar elimina aproape complet manipularea  pe care o vedem de ceva timp incoace...

Si apropos, "intre 2008-2011..." nu s-a minat niciun BTC in 2008.. Primul block a fost minat pe 3 Ianuarie 2009 si prima tranzactie a fost efectuata in 9 Ianuarie 2009..

"Primele persoane care au inceput sa il foloseasca au fost pe Darknet "da pe google search pentru mai multe informatii despre "silkroad"." - Complet FALS !
Ca o mica paranteza, in 2010 aveam o cunostina dintr-un catun care mina BTC...( un "catun"  din Romania... da..)
Defapt "poporul"  o parte insemnata, isi pierdea timpul cu alte mizerii gen FB, YT etc.. in timp ce altii acumulau BTC.. ( nu suntem departe de acele vremuri nici acum..).
Tot in 2010 am zis "pas" dupa ce studiasem cateva saptamani conceptul.. si abia in 2013  am "sarit in barca"...
Foarte multi dintre cei care au acumulat BTC la inceput, au vandut pana in iarna lui 2013 si foarte multi care au acumulat BTC dupa 2013 ( pana prin 2015)  n-au prins ATH-ul din 2017.. ( s-au l-au prins  cu balante mici..)..
O mica zicala  (validata de-a lungul istoriei umanitatii) zice cam asa: "Pastrarea este a doua avere a omului" ..
 
Skorillo
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 76
Merit: 4


View Profile
April 11, 2019, 08:52:44 PM
 #8

ltcrstrbrt -misto lectie de economie politica (si o spun serios)
IonCreanga
Member
**
Offline Offline

Activity: 233
Merit: 32


View Profile WWW
April 12, 2019, 05:58:54 AM
Last edit: April 12, 2019, 06:11:19 AM by IonCreanga
 #9

Cam da, din păcate tehnologia bitcoin-ului nu e suficient de avansată ca să reziste complet la centralizare și manipulare.
Din punctul meu de vedere, lipsa de transparență e motivul pentru care apar problemele astea.
Dacă ar ști toată lumea la cine sunt monedele, ți-ar fi practic imposibil să manipulezi piața fără să-ți dai cu tesla în coaie.
Totuși noi oamenii, mai avem ceva de evoluat până când să fim capabili de a ne arăta valoarea reală tuturor.
Și e foarte probabil ca până ne dezmetecim noi, inteligența artificială să preia controlul economiei.
Dar atâta timp cât există oameni ca Dominik Schiener, putem să dormim liniștiti în continuare.




usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
April 12, 2019, 05:56:34 PM
 #10

Orice puata este manipulata mai mult sau mai putin iar piata crypto nu face exceptie.
ltcrstrbrt
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1568
Merit: 1057



View Profile
April 18, 2019, 01:15:56 PM
Merited by Averim (2)
 #11

Cam da, din păcate tehnologia bitcoin-ului nu e suficient de avansată ca să reziste complet la centralizare și manipulare.
Din punctul meu de vedere, lipsa de transparență e motivul pentru care apar problemele astea.
Dacă ar ști toată lumea la cine sunt monedele, ți-ar fi practic imposibil să manipulezi piața fără să-ți dai cu tesla în coaie.
Totuși noi oamenii, mai avem ceva de evoluat până când să fim capabili de a ne arăta valoarea reală tuturor.
Și e foarte probabil ca până ne dezmetecim noi, inteligența artificială să preia controlul economiei.
Dar atâta timp cât există oameni ca Dominik Schiener, putem să dormim liniștiti în continuare.




Tocmai..printre multele calitati pe care le are BTC-u, este si anonimitatea ...sa nu-mi zici ca tu vrei sa apari pe un registru public cu nume si prenume...( sau asta e  precum treaba cu vrem drepturi dar mai putin pentru caini..)..Cand  discutam de BTC.. transparenta e  o chestiune abstracta..Conceptul din spatele BTC-ului n-are nicio treaba cu transparenta.. Daca vrei transparenta  mergi la banci.. Manipularea exista pe toate pietele financiare...De evoluat.. idei leftiste ( utopice).. Al doilea principiu al Termodinamicii ne arata foarte clar ca nu exista evolutie..n-ai unde sa evoluezi.. in cel mai bun caz schimbi ceva cu altceva insa valoarea Entropiei va creste.. producand haos si regres..
Cu inteligenta "artificiala"...e pentru cei carora li s-a urat cu binele..( nu-i bai, si asa suntem multi.. mai scapam de ei..).. Cat despre  Schiener.. sau IOTA.. sa ne rezumam la Blockchain si BTC...IOTA nu poate fi numita nici macar criptomoneda.. La IOTA nu putem vorbi nici macar de descentralizare.. S-ar putea lua de mana cu Cardano sau Ripple.. Colectivismul lui  Schiener imi aduce aminte de treburi mai intunecate ale istoriei umanitatii.. un fel de comunism "pozitiv"..in care factorul decizional sa nu fie uman.. poi ce rost mai avem noi oamenii pe acest Pamant.. Utopii tembele ale unor personaje care pun mai presus de umanitate,  tehnologia si alte abstractii.. Colectivismul functioneaza "perfect" la animale ( desi am mici dubii si in privinta asta..pentru ca si animalele pot avea o "personalitate" proprie de sine statatoare, un aspect ce tine mai mult de identitate ..) cand exista o entitate superioara cu putere decizionala.. omul..
IonCreanga
Member
**
Offline Offline

Activity: 233
Merit: 32


View Profile WWW
April 21, 2019, 11:38:57 PM
Last edit: April 23, 2019, 03:59:50 AM by IonCreanga
 #12

Cam da, din păcate tehnologia bitcoin-ului nu e suficient de avansată ca să reziste complet la centralizare și manipulare.
Din punctul meu de vedere, lipsa de transparență e motivul pentru care apar problemele astea.
Dacă ar ști toată lumea la cine sunt monedele, ți-ar fi practic imposibil să manipulezi piața fără să-ți dai cu tesla în coaie.
Totuși noi oamenii, mai avem ceva de evoluat până când să fim capabili de a ne arăta valoarea reală tuturor.
Și e foarte probabil ca până ne dezmetecim noi, inteligența artificială să preia controlul economiei.
Dar atâta timp cât există oameni ca Dominik Schiener, putem să dormim liniștiti în continuare.




Tocmai..printre multele calitati pe care le are BTC-u, este si anonimitatea ...sa nu-mi zici ca tu vrei sa apari pe un registru public cu nume si prenume...( sau asta e  precum treaba cu vrem drepturi dar mai putin pentru caini..)..Cand  discutam de BTC.. transparenta e  o chestiune abstracta..Conceptul din spatele BTC-ului n-are nicio treaba cu transparenta.. Daca vrei transparenta  mergi la banci.. Manipularea exista pe toate pietele financiare...De evoluat.. idei leftiste ( utopice).. Al doilea principiu al Termodinamicii ne arata foarte clar ca nu exista evolutie..n-ai unde sa evoluezi.. in cel mai bun caz schimbi ceva cu altceva insa valoarea Entropiei va creste.. producand haos si regres..
Cu inteligenta "artificiala"...e pentru cei carora li s-a urat cu binele..( nu-i bai, si asa suntem multi.. mai scapam de ei..).. Cat despre  Schiener.. sau IOTA.. sa ne rezumam la Blockchain si BTC...IOTA nu poate fi numita nici macar criptomoneda.. La IOTA nu putem vorbi nici macar de descentralizare.. S-ar putea lua de mana cu Cardano sau Ripple.. Colectivismul lui  Schiener imi aduce aminte de treburi mai intunecate ale istoriei umanitatii.. un fel de comunism "pozitiv"..in care factorul decizional sa nu fie uman.. poi ce rost mai avem noi oamenii pe acest Pamant.. Utopii tembele ale unor personaje care pun mai presus de umanitate,  tehnologia si alte abstractii.. Colectivismul functioneaza "perfect" la animale ( desi am mici dubii si in privinta asta..pentru ca si animalele pot avea o "personalitate" proprie de sine statatoare, un aspect ce tine mai mult de identitate ..) cand exista o entitate superioara cu putere decizionala.. omul..


Oamenii au o calitate pe care Inteligența Artificială nu cred că o va avea prea curând. Și nici nu cred că ne va întrece vreodată la asta: CREATIVITATEA.
În rest, nu pot să zic altceva, decât că nu sunt de acord cu tine.

usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
April 27, 2019, 11:59:37 AM
 #13

I n orice piata aunt interese si interese si nu as ramane mirat sa aflu peate ani ca cineva sa bucurat de niste avantaje semnificative datorota acestei pieti nereglementata.
Averim
Member
**
Offline Offline

Activity: 515
Merit: 12


View Profile
July 14, 2019, 06:40:57 PM
 #14

Tot ce-i posibil, nu de putine ori am avut supriza ca tocmai cei care criticau acest sistem si aceasta tehnologie sa fie investitori.
xderek
Member
**
Offline Offline

Activity: 76
Merit: 101


View Profile
July 19, 2019, 06:57:18 AM
 #15

Miscarile acelea ale pretului de 1000 + in doar 15 minute? Sunt impresionante, iar unii experti ar spune ca este vorba de o influenta din partea programelor avansate. Trebuie sa fie vorba de o putere impresionanta de procesare, cat si putere din punct de vedere al capitalului. In aceasta ecuatie intra si vorba ca sunt asa de multe nume importante, atat din politica cat si investitori care joaca pe acelasi teren. Nu sunteti curiosi cum de sunt astfel de miscari de pret enorme, ce se afla la mijloc? Cand am vorbit cu cineva despre bitcoin, la intamplare mi-a spus ca piata este controlata de investitorii care au cumparat acum cativa ani...
Eu cred ca este si vorba de psihologia maselor. Pretul a crescut asa repede, in doar cateva luni, iar apoi in doar 2-3 zile, scade cat a crescut in 2 saptamani? Toti vor acum un pret avantajos, dar acela nu mai este la indemana oricui, fiindca este vorba de cei care au putere in astfel de decizii incat sa miste piata. Ceea ce ma sperie pe mine, este ca cei care pot manipula pretul intr-o directire, trebuie sa scoata profit... iar profitul trebuie sa fie astronomic... iar piata nu este foarte reglementata inca si certa pt. investitor (atatea stiri incerte)
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3654
Merit: 6366


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
July 19, 2019, 07:18:58 AM
 #16

Pretul a crescut asa repede, in doar cateva luni, iar apoi in doar 2-3 zile, scade cat a crescut in 2 saptamani?

Corectii de acest tip sunt normale dupa cresteri atat de spectaculoase. Pur si simplu unii decid sa isi incaseze profitul, iar cand e vorba de unii foarte mari, cei mici intra in panica si vand si ei.


Miscarile acelea ale pretului de 1000 + in doar 15 minute? Sunt impresionante, iar unii experti ar spune ca este vorba de o influenta din partea programelor avansate.

Poate sa fie, sau poate sa nu fie. Jocurile de pump and dump sunt pe piata nereglementata .. de cand exista ea. Atat ca acum e nevoie de sume mult mai mari pentru a face miscari care sa se simta.
Manipularile in social media (in special FUD) si softuri avansate (boti de trading) sunt si ele foarte necesare.
Doar ca asemenea manipulari pot sa dea sau nu roade. Uneori se obtine un efect de domino, alteori nu. Si cand nu se obtine, se pot pierde foarte multi bani. (Cand se obtine, se castiga.)
O alta chestie demonstrata (mai mult sau mai putin) matematic este ca "shorting" aduce mult mai putini bani pe termen lung decat "holding".
Asa ca nu stiu, povestea cu manipularea pietei nu e foarte "solida".

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀











█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█











▄▄▄▄█
3dOOm
Copper Member
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 155
Merit: 173


Member of Cryptios - https://cryptios.com/


View Profile WWW
July 19, 2019, 10:26:27 AM
 #17

Miscarile acelea ale pretului de 1000 + in doar 15 minute?

Cred ca vrei sa spui maxim 45 de secunde :|.Cam asa s-a intamplat......

Trebuie sa fie vorba de o putere impresionanta de procesare, cat si putere din punct de vedere al capitalului. In aceasta ecuatie intra si vorba ca sunt asa de multe nume importante, atat din politica cat si investitori care joaca pe acelasi teren. Nu sunteti curiosi cum de sunt astfel de miscari de pret enorme, ce se afla la mijloc? Cand am vorbit cu cineva despre bitcoin, la intamplare mi-a spus ca piata este controlata de investitorii care au cumparat acum cativa ani...

Sunt balene prezente in orice piata, fie ea reglementata sau nu, doar ca aici au mai multe grade de libertate.
Ai aici top 100 balance, multe sunt ale unor exchange-uri mari dar printre ei sunt si "baietii din umbra".

Pretul a crescut asa repede, in doar cateva luni, iar apoi in doar 2-3 zile, scade cat a crescut in 2 saptamani? Toti vor acum un pret avantajos, dar acela nu mai este la indemana oricui, fiindca este vorba de cei care au putere in astfel de decizii incat sa miste piata. Ceea ce ma sperie pe mine, este ca cei care pot manipula pretul intr-o directire, trebuie sa scoata profit... iar profitul trebuie sa fie astronomic... iar piata nu este foarte reglementata inca si certa pt. investitor (atatea stiri incerte)

Incerca sa provoace un nou efect FOMO ca cel din 2017 dpmdv. Vedem cum raspunde si piata la asta.

xderek
Member
**
Offline Offline

Activity: 76
Merit: 101


View Profile
July 20, 2019, 06:18:57 AM
Merited by Cyrus (1)
 #18

Doar ca asemenea manipulari pot sa dea sau nu roade. Uneori se obtine un efect de domino, alteori nu. Si cand nu se obtine, se pot pierde foarte multi bani. (Cand se obtine, se castiga.)
O alta chestie demonstrata (mai mult sau mai putin) matematic este ca "shorting" aduce mult mai putini bani pe termen lung decat "holding".
Asa ca nu stiu, povestea cu manipularea pietei nu e foarte "solida".

Omul de rand se asteapta din partea pietei, ca atunci cand pretul are anumite tendinte, sa fie o justificare. Da, povestea nu-i foarte "solida", dar sunt repere invizibile pt. noi dupa care se axeaza profesionistii, fiindca ei au o miza mai mare in joc. Este o piata bazata pe fear and greed... cred ca aici suntem cu totii de acord Cheesy


Cred ca vrei sa spui maxim 45 de secunde :|.Cam asa s-a intamplat......


Sunt balene prezente in orice piata, fie ea reglementata sau nu, doar ca aici au mai multe grade de libertate.
Ai aici top 100 balance, multe sunt ale unor exchange-uri mari dar printre ei sunt si "baietii din umbra".


Incerca sa provoace un nou efect FOMO ca cel din 2017 dpmdv. Vedem cum raspunde si piata la asta.

Cum arata si in acel tabel, sunt cateva portofele care detin sume enorme, iar acestea asteapta in umbra urmatoarea miscare, sa zicem asa, adica inca nu au vandut...
Poate trebuie sa studiem piata de acum cativa anii? Cine a cumparat atunci, pe ce ideologie se baza si ce fel de politica exista.

Eu ziceam parerea mea Cheesy. Sunt multi oameni de rand care au auzit de bitcoin, dar se feresc de el fiindca, dupa spusele lor, sunt foarte multi investitori care au cumparat in anii precedenti, si poate inca nu au vandut... Cineva a vrut sa parieze ca n-ar mai ajunge vreodata pretul la 20k... Eu cred ca se poate, macar odata, iar povestea de dupa ar trebui sa fie una interesanta.
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3654
Merit: 6366


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
July 22, 2019, 10:03:31 AM
 #19

Sunt multi oameni de rand care au auzit de bitcoin, dar se feresc de el fiindca, dupa spusele lor, sunt foarte multi investitori care au cumparat in anii precedenti, si poate inca nu au vandut...

Mare parte din cei care au cumparat demult si nu au vandut la 20k isi permit sa astepte mult si bine. Nu cred ca problema chiar e la HODLerii vechi. Mai ales ca ei, daca vor sa vanda, nu vor arunca totul imediat in piata, ca ar pierde enorm la pret. Clar, unii nu inteleg asta si exista suficienta dezinformare pentru ei.

Iar cu partea de fear & greed sunt intr-adevar super de acord.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀











█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█











▄▄▄▄█
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!