Bitcoin Forum
May 22, 2024, 02:28:48 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi  (Read 290 times)
salih.12 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 109
Merit: 1

View Profile
September 13, 2018, 12:10:55 PM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Döviz kurundaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri serbest piyasa çerçevesinin dışına asla çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz" dedi. Erdoğan, "Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun (TESK) 20. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları; Bizim geleneğimizde esnaf ahidir. Ahi demek kardeşliği, dayanışmayı cömertliği esas alan kişi demektir. Bugün de TESK'i ahilik bayraktarı olarak değerlendiriyorum.

Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla yan yana anılmaya çalışılıyor. Türkiye geçmişte yaşadığı darbelere rağmen her seferinde tercihini demokrasiden yana kullanmış bir ülkedir.

Demokrasimizi serbest seçimlerde tereddüte yer vermeyecek şekilde gösterdik. Son olarak 24 Haziran'da milletimiz tercihini göstermiştir. Kim seçimler üzerinde gölge olduğunu söyleerde Türkiye'ye bühtan ediyor demektir. Türkiye'nin demokrasi konusunda herhangi bir eksiği yoktur.

Ülkemizi üç buçuk kat büyütürken, satınalma paritesine göre dünyanın 13. milli gelire göre 17. büyük ekonomisi haline getirdik. Döviz kurundaki hareketlenme başta olmak üzere tüm hadiseleri serbest piyasa ekonomisine uygun yöntemlerle çalışıyoruz. Ülkemize yönelik gizli, açık saldırıların ne demokrasimizle ne de ekonomimizle alakası olmadığını görüyoruz.

Küresel ekonomide dolaşan paralar bir süredir belirli merkezlerde toplanmaya başlamıştır. Vurgulamak istediğim husus yaşadıklarımızın, eksiklerimizin ötesinde bir anlama sahip olduğudur. AK Parti misyonunun gerekliliklerini yerine getirmeye devam edecektir.

Karşı karşıya bulunduğumuz sorunları sebebi ne olursa olsun çözmek durumundayız. Gereken adımları da birer birer atıyoruz. Zor dönemler zor uygulamalar gerektirir. Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak. Örneğin esnaflarımızı yakınan ilgilendiren dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. Bizim anlayışımıza göre ihracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiç kimsenin dövizle yolu kesişmemelidir.

Kamuda her alanda tasarruf yapacağız. Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak azaltıyoruz. Birçok bakanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz kiracı. Bakanlık sayımızın 16'ya düşmesiyle birlikte kazanılan binaları değerlendirdik, planlaması yapıldı. Bundan böyle kiracı olan yerlerin tamamından çıkmak suretiyle onları buralara taşıyarak buradan da çok ciddi bir tasarrufta bulunduk.

Kamuya alımlarda dikkat ediyoruz. İsraf ekonomisine değil, üretim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, başlamamış yatırımları gözden geçiriyoruz.

Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi. Merkez Bankası bağımsızdır o kendi kararını kendisi alır. Özel sektöre ait bankalar var bu bankalar Merkez Bankası'nın kararına göre hareket ediyor. Bakıyorsunuz ellilere varan faiz uygulaması var. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya aracı olamayız, vesile olamayız.

Bankalarımız tüm göstergeleriyle ayakta. Paranın ürkek olması finans kesimlerini ihtiyatlı davranmaya itiyor.

Faiz ve enflasyon bir sebep netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman faiz sebeptir enflasyon neticedir. Aksini söyleyen bunu bilmiyordur. Bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim. Bankalar kredi faizlerini aşırı yükselterek, kredileri kısarak yangının üzerine körükle giderse bundan herkes zararlı çıkar.

Döviz bahanesiyle sattıkları ürünlere zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Nice fırtınaları atlatıp hedeflerine yürüyen Türkiye bu dönemi de geride bırakacaktır. Bu kriz değil manipülasyondur. Bu kriz üzerimize atılmak istenen sahte bir dalgalanmanın ürünüdür. Şayet hep birlikte sağlam durursak bu dalganın üzerinden aşar yolumuza devam ederiz.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/cumhurbaskani-erdoganfaiz-konusundaki-hassasiyetim-degismedi,cd0yRWVJ1kqNXrr-qY6Waw

▄ █ █ ▀ ▀ ▄ ▀ █ ▄ ▀ █ ▄    ERNToken.com    ▄ █ ▀ ▄ █ ▀ ▄ ▀ ▀ █ █ ▄
THE FIRST AUDIO PLATFORM THAT LETS YOU EARN WHILE YOU LISTEN
whatupos2
Newbie
*

Activity: 70
Merit: 0

View Profile WWW
September 13, 2018, 12:46:06 PM

bu adama kimse danışman önermiyor mu. bu tarz çıkışlar yaparak halkın gazını alma çabaları lüzumsuz artık. zarardan başka bir şey değil bu.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
September 13, 2018, 01:28:03 PM

Kamuya alımlarda dikkat ediyoruz. İsraf ekonomisine değil, üretim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, başlamamış yatırımları gözden geçiriyoruz.

ulan birisi de sorsun şu adama artık. 16. yılında daha yeni mi aklına geldi bunları incelemek?

zannedersin daha dün hükümet kurdu.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
September 13, 2018, 01:39:00 PM

Cumhurbaşkanı ve damadı bugün resmen piyasayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynadılar Erdoğan faizin arttırılmayacağı sinyalini verdi ve bir anda dolar tırmanışa geçti tabi bu ara  damat dolarları sattı sonra faizi beklenenin çok üzerinde arttırdılar ve bir anda doları çakıp tabandan dolarları toparladılar bunlara toplumca ALİCENGİZ oyunu deriz bir gerçek var ülke döviz konusunda çok sıkıntılı ve ülke yöneticileri ne yapacaklarını bilmiyorlar.Ekonomiyi yönetmenin bir hesabı var siz mecbur faizi arttıracaksınız arttırmazsanız dolar 10 tl olur buda piyasaya gereğinden çok zarar verir .
mestulum
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile
September 13, 2018, 02:44:24 PM

faiz hakkında ne kadar merkez bankasının bağımsızlığını sorgulatacak açıklama yapıyorlar ise kuruma, türk lirasına zarar verdiklerinin farkında bile değiller. yahu bırak topu mb ye at işte. mb nin arkasındayız, falan filan. yüksek faiz, enflasyonun sonucudur işte bu tezi halen savunuyorum açıklaması bu. yanlış.
cubukkraker
Jr. Member
*

Activity: 74

View Profile WWW
September 13, 2018, 02:55:04 PM

faiz hakkında ne kadar merkez bankasının bağımsızlığını sorgulatacak açıklama yapıyorlar ise kuruma, türk lirasına zarar verdiklerinin farkında bile değiller. yahu bırak topu mb ye at işte. mb nin arkasındayız, falan filan. yüksek faiz, enflasyonun sonucudur işte bu tezi halen savunuyorum açıklaması bu. yanlış.

farkındalar ama öylesine büyük egoları var ki. Doğrudan diyor ki ben bu ülkenin başındayım ve alınacak kararların hepsi benim düşüncelerime göre gerçekleşir.

TREEBLOCK.io   //   TOKEN GENERATING EVENT
▶▶▶▶▶▶▶▶▶▶   ICO is LIVE  》 JOIN NOW!   |■■■
musdafakfl
Member
**

Activity: 223
Merit: 11

View Profile
September 13, 2018, 04:49:28 PM

Benim fikrimi aktarmak gerekirse Erdoğan bu sözleri kasıtlı olarak söylemiştir diye düşünüyorum. Merkez bankasının ona bağlı olmadığını ve bu ülkede tamamen onun sözünün geçmediği algısını yaratmak istiyor ki yabancı yatırımcı biraz daha güvenebilsin ülkemize. Tabii ki ilk aşamada bunun başarılı olduğunu ve siyasi olarak bu etkinin de kurlara yansıdığını düşünüyorum. Bir sonraki toplantıda ne karar çıkar veya ne kadarlık bir artış daha yapılır kestirmek çok zor fakat bir sonraki toplantıda TCMB'nin bağımsız bir karar alacağını düşünmüyorum.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
September 13, 2018, 05:42:27 PM

tabana dindar kesime yaranmak için böyle konuşuyor. mb nin faiz kararı alacağı gün gibi ortadayken erdoğan bundan daha iyi kıvıramazdı.
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
September 13, 2018, 07:28:48 PM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasındaki şu satırlara da dikkat edin:
''Kamuda her alanda tasarruf yapacağız. Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak azaltıyoruz.
..
Kamuya alımlarda dikkat ediyoruz. İsraf ekonomisine değil, üretim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, başlamamış yatırımları gözden geçiriyoruz. ''

Ayrıca Varlık fonu yönetim kurulu maaş almama konusunda karar aldı..

Bana göre bu açıklamaları da oldukça önemli. İnşallah bundan sonra akıllı işler yapılır.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
September 13, 2018, 08:42:34 PM

Atarlanmadan yaptığımız hataları kabul ediyoruz, bu hataları minimize edeceğiz şeklinde itiraf gibi açıklama yaptı, iyi bir gelişme.. Lafta kalmaz bunlar umarım.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
September 14, 2018, 06:40:57 AM

faiz artırımını nasıl kabul ettiyse, şimdi sanki ondan habersiz yada onaysız faiz artırımı olmuş gibi, fikrim değişmedi, kararı merkez bankası bağımsız aldı demeye getiriyor, tabii ki yersen
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
September 14, 2018, 08:18:15 AM

Söylemek istediğim çok şey var aslında ama neye fayda. Yabancı ekonomistlerin görüşleri bence haksız değil. siyasetin kulvarı farklı merkez bankasının farklı. merkez bankası başkanı atama yetkisi cumhurbaşkanında keze varlık fonu başkanı da kendisi oldu. Yeni kaşınacak konu oluşturuyoruz resmen.

karaleke
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile WWW
September 14, 2018, 08:30:24 AM

faiz artırımını nasıl kabul ettiyse, şimdi sanki ondan habersiz yada onaysız faiz artırımı olmuş gibi, fikrim değişmedi, kararı merkez bankası bağımsız aldı demeye getiriyor, tabii ki yersen

aklı sıra benim haberim yok ben bu şekilde düşünüyorum ama bizim merkez bankamız bağımsız olduğu için benim düşüncelerim hiçe sayılarak bu karar alındı. Bakın kurumları bağımsız bir ülke olduk diyor.

İlerleyen günlerde kur daha fazla yükseldiği zaman da merkez bankasına ben dedim siz yapmadınız bunun sorumlusu sizsiniz işinizi yapamıyorsunuz diye suçu bu sefer de merkez bankasına atacak.  Grin

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
cerezcikansiz
Newbie
*

Activity: 84

View Profile WWW
September 14, 2018, 09:16:16 AM

ya sanki biz sizin danışıklı dvüş yaptığınızı bilmiyoruz. he sen isteyeceksin ama merkez bankası senin istediğinin aksini yapacak öyle mi?
assassin15
Jr. Member
*

Activity: 112

View Profile WWW
September 14, 2018, 10:17:20 AM

aklı sıra benim haberim yok ben bu şekilde düşünüyorum ama bizim merkez bankamız bağımsız olduğu için benim düşüncelerim hiçe sayılarak bu karar alındı. Bakın kurumları bağımsız bir ülke olduk diyor.

İlerleyen günlerde kur daha fazla yükseldiği zaman da merkez bankasına ben dedim siz yapmadınız bunun sorumlusu sizsiniz işinizi yapamıyorsunuz diye suçu bu sefer de merkez bankasına atacak.  Grin

Kurun yükselmesine falan kalmadan bugün ki açıklamalarında merkez bankasını yerden yere vurdu. Suç artık merkez bankasının hayırlı olsun
cilgindansci
Member
**

Activity: 504
Merit: 10

umachit.fund

View Profile
September 14, 2018, 10:39:19 AM

Merkez Bankası ile süregelen kavga etme durumu bu ülkeye hiçbir zaman kazandırmayacak.
Laf ebeliği yapmak yerine ekonomiyi uzmanlara emanet etmek uzun vadede hayırlı olur.

dontlookitback
Newbie
*

Activity: 35

View Profile WWW
September 14, 2018, 11:42:37 AM

Bu yapılan yanlışlar artık öyle azımsanacak seviyede değil, zira sanki bilerek yanlış hamleler yapılıyor gibi. Yapılacak en mantıklı şey Merkez bankasının arkasında olmaktır.
B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
September 14, 2018, 11:56:22 AM

Bir taraftan halkına faizi istemiyorum diyor. yurtdışına merkez bankası bağımsızdır diyor. diğer taraftan da merkez bankasının faiz arttırımından haberi yokmuş gibi davranarak kulaklarını çekiyor. garip bir insan doğrusu.
sinandd
Jr. Member
*

Activity: 112

View Profile WWW
September 15, 2018, 07:19:45 PM

Başkan ve damadı bildiğin piyasada top sektiriyor biri çıkıyor şöle olacak biri çıkıyor kararım değişmedi sonra gop merkez bankası aradan 3 saar bile geçmeden faiz artityor doların gazını alacak diye millete geçiyor ama hala alkış kıyamet karısı ile yakalasa kolanya tutacaklar var bravo yemin ediyorum bravo

XCT CLUB  |  xCrypt - Blockchain Ecosystem
▰▰▰  ▲▼  PRE - ICO Sale is Live!  ▲▼  ▰▰▰
cybernetik7
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
September 15, 2018, 07:37:25 PM

Merkez Bankaları da faiz konusunda çok hassastır aslında, ülke ekonomisinin durumuna göre oturur karar alırlar, canım çekti dur faiz arttırayım diyecek halleri yok sanırım.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
Just.Bet 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
DECENTRALIZED
PROVABLY FAIR
ON CHAIN GAMES
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
PLAY NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
[/center]
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: