Bitcoin Forum
May 10, 2024, 10:30:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Blockchain ve Drone Teknolojileri  (Read 484 times)
mistersehmuz (OP)
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
September 22, 2018, 04:24:15 PM
Last edit: September 22, 2018, 05:20:37 PM by mistersehmuz

IBM ve Wallmart gibi önde gelen şirketler Blockchain teknolojisini drone taşımacılık filolarında kurmak üzere ABD Ticari Marka ve Patent Ofisine (USPTO) patent başvurusunda bulundu. Peki blockchain teknolojisi bu filolar için ne tür kolaylıklar sağlayacak?

Öncelikle hava trafiğinde kullanılan dronların ve ihaların sayısının artmasıyla birlikte bir keşmekeş ve güvenlik riski ortaya çıkmış durumda. Uçuş verilerinin saklandığı bir Blockchain defterle  hava sahası kontrolörleri ve düzenleyicileri giderek artan drone filolarının ortaya çıkaracağı riskleri ortadan kaldıracak. Kurulacak sistem drone’nun uçuş güzergâhı, konumu ve diğer bilgileri hakkında veri sağlayarak hava sahası denetim elemanlarının droneları takip etmesi kolaylaşacak. Blokların içerisinde yer alan algoritmalar sayesinde dronların belli bir saha içinde çalışması sağlanıyor. Bu sayede bir drone güvenlik riski taşıyan bir bölgeye (örneğin askeri bir bölge) girdiğinde onun o hava sahasını terk etmesi sağlanabiliyor. Ya da tıbbi amaçlı bir drona öncelik hakkı verilebiliyor.

http://dronesonvideo.com/drones-and-blockchain-technology/
https://kriptoparahaber.com/ibm-drone-filo-guvenligi-icin-blockchain-patenti-aliyor.html
https://koinmedya.com/2018/09/22/ibm-drone-blockchain-patenti/
https://koinbulteni.com/once-walmart-simdi-ibm-blockchain-tabanli-dronelar-yayginlasiyor-26560.html?utm_source=bildrm&utm_medium=anlik&utm_campaign=direk
1715380213
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715380213
Reply with quote  #2

1715380213
Report to moderator
In order to achieve higher forum ranks, you need both activity points and merit points.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715380213
Hero Member
*

Ignore
1715380213
Reply with quote  #2

1715380213
Report to moderator
1715380213
Hero Member
*

Ignore
1715380213
Reply with quote  #2

1715380213
Report to moderator
TanTarkan
Newbie
*

Activity: 34
Merit: 0

View Profile
September 24, 2018, 10:48:28 AM

güzel konu kesinlikle, bir kaç video izlemiştim, drone, insanların ulaşamadığı ücra noktalara sağlık ve gıda hizmetlerini götürüyor, gelecekte drone'lar çok önemli bir yer alacaklar buna inancım tam. Blockchain ile harmanlanmasa olmazdı zaten.
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
September 27, 2018, 10:35:23 PM

Blockchain kolay çökmeyen ve müdahal edilemez yapısıyla dünya çapında çalışabilecek bir drone filosunun üstünde çalışabileceği en uygun sistem olarak gözükmektedir. O yüzden Amazon ve Walmart'ın işe bu şekilde müdahil olmaları beni hiç şaşırtmadı.
incaa35
Newbie
*

Activity: 41

View Profile
September 28, 2018, 07:36:28 PM

dronla bir çok alanda hizmet veriliyor hızlı ve başarılı işlemler gayet de başarılı saygılar.
absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
September 28, 2018, 09:20:38 PM

Drone ile ilgili bir çok projeye şahit oldum hatta katıldığım bounty bile var, ileride taşımacılık sektöründe  önemli bir pay alacağını düşünüyorum.
miller14
Member
**

Activity: 602

View Profile
September 29, 2018, 04:59:22 PM

Evet blockchain teknolojisi her alanda kullanilabiliyor. Bende arastirmalarima hizlica devam ediyorum cok sey ogrendim kisa surede forum harika gercekten
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
September 30, 2018, 06:46:17 AM

Blockchain den ayrı olarak yorum yapmak istiyorum. Teknolojinin geliştiğini görmek güzel ama sonuçta insanların kontrolünde olan hiçbir şeye güvenmemeye başladım çünkü bizleri daha sıkı kontrol etmeye çalışıyorlar bir yere kadar ben bu duruma da karşı olmadığımı belirteyim ancak ince bir çizgi var ve bunu aşacaklarını düşünüyorum. Size ilaçtır budur derken tepemizde sürekli bizi izleyen polisvari robotlar olacak. Belki de silahları olacak. İnsanlar yerine teknoloji geliştikçe tehlike her zaman mevcut, yani örneğin insanlar gelişiyor olsaydı kötü insanlar olmazdı silahlanmaya ihtiyaçta olmazdı kontrol altında tutma hastalığı da olmazdı. Şu foruma girerken bile gına geliyor araba bul mağaza bul yaya geçiti bul doğrulama yap, gördüğünüz gibi benim suçumun olmadığı yerden cezalandırılmaktayım.
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
September 30, 2018, 05:35:09 PM

drone hayatın her yerine girmiş durumda hatta bazı projeler drone teknolojisiyle kargoculuk yapmaya başladı bile. stabilite sağlanırsa alır yürür bu sistem.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
September 30, 2018, 06:49:49 PM

ABD'de bu konuda büyük çalışmalar var. Fiyatın bu kadar düşük seviyede olması ilginç geliyor bana. Amerika'da bir çok firma geçtiğimiz yılların aksine bütün firmalar blockchain ve Bitcoin'le ilgileniyor ancak fiyat yükselmiyor. Yükselemiyor da diyebiliriz.
mistersehmuz (OP)
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
October 06, 2018, 09:22:49 PM

Blockchain den ayrı olarak yorum yapmak istiyorum. Teknolojinin geliştiğini görmek güzel ama sonuçta insanların kontrolünde olan hiçbir şeye güvenmemeye başladım çünkü bizleri daha sıkı kontrol etmeye çalışıyorlar bir yere kadar ben bu duruma da karşı olmadığımı belirteyim ancak ince bir çizgi var ve bunu aşacaklarını düşünüyorum. Size ilaçtır budur derken tepemizde sürekli bizi izleyen polisvari robotlar olacak. Belki de silahları olacak. İnsanlar yerine teknoloji geliştikçe tehlike her zaman mevcut, yani örneğin insanlar gelişiyor olsaydı kötü insanlar olmazdı silahlanmaya ihtiyaçta olmazdı kontrol altında tutma hastalığı da olmazdı. Şu foruma girerken bile gına geliyor araba bul mağaza bul yaya geçiti bul doğrulama yap, gördüğünüz gibi benim suçumun olmadığı yerden cezalandırılmaktayım.

Evet. Durum bu maalesef. Kontrol mekanizmaları çok daha fazla sofistike hale gelecek. Ancak bu tek taraflı bir durum değil. Bireyler de yine teknolojinin yardımıyla mahremini korumaya yönelecek. Teknolojideki her "olumsuz" yenilik bir karşı yeniliği doğuruyor. Hiçbir zaman 15. yüzyılda yaşayan bir Anadolu köylüsü kadar devletlerden ya da otoriteden bağımsız olamayacağız, ancak köle de olmayacağız. Umarım haklı çıkarım da  Big Brother seviyelerinde bir toplum düzeni içinde yaşamayız.
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
October 10, 2018, 07:31:08 PM

Dronelar özellikle kargo işlemlerinde kullanılabilecek duruma gelmeye başladı, e-ticaretin hacmi her geçen gün artarken blockchain hem e-ticarette hem de drone teknolojisinde kullanılarak işleri farklı bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor.
cyhngnbz
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 1

View Profile WWW
October 11, 2018, 12:04:01 AM

İnsan bu bilgileri edindikçe blockchain teknolojisinin ne kadar basit ama bir o kadar da etkili olduğunu görüp daha da hayran oluyor inancı güçleniyor.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560
Merit: 1

View Profile
October 11, 2018, 07:09:04 AM

Aynı şekilde düşünüyorum, özellikle yapay zeka ordular tarafından kuvvetli desteklenen konulardan, yapay zeka olayı insanlığın sonunu dahi getirebilecek tehlikeli bir konu, işlemci gücü ile insanların yapabileceği ulaşabileceği noktanın ötesine geçen bir yapay zeka yapıldığında sonunu düşünemeyecek ve hesaplayamayacak olduğumuz için küçük kıyameti yaşayabiliriz, bu konuda animatrix: second renaissance 1 ve 2 iki küçük güzel anime var herkese tavsiye ederim.
Srkndrl83
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 8

View Profile
October 11, 2018, 10:16:25 AM

Sanırım blockchain teknolojisi her sektörde kullanılabiliyor sağlık finans geridönüşüm bilgisayar vs vs hayal etmekte ne kadar özgürseniz o kadar proje çıkartabilirsiniz galiba ama bunu dünyadaki blockchain piyasası kaldıramaz bence o yüzdende bir çoğu elenir çok az sayıdaki projeler ayakta kalır bekleyip göreceğiz
greatbambino
Member
**

Activity: 350
Merit: 14

View Profile WWW
October 12, 2018, 08:00:26 AM

Son günlerde taşıma ve droene teknolojileri ile ilgili birçok proje çıktı . Bana göre drone ile taşıma e-ticaret platformlarının işini oldukça kolaylaştıracak

Karamanli
Newbie
*

Activity: 21

View Profile
October 22, 2018, 09:13:38 PM

yemek kuryeliği için drone u duymuştum ancak tıbbi drone daha hayati ve önemliymiş, öncelik verilmesi güzel.
aakgezen
Member
**

Activity: 249

View Profile WWW
October 22, 2018, 09:21:29 PM

Blockchain'in dağıtılmış ağ teknolojisinin drone teknolojisinin geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yapay zeka ve blockchain teknolojisi insan ufkunu ileri taşıyacak.
antisocial77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 4

View Profile WWW
October 31, 2018, 08:13:57 AM

hollanda menşeili geeba projesi var, dronela dagitim ile ilgili bir proje.incelemek isteyen icin linki birakiyorum.bircok konuda bircok proje var guzel ama bunlarin buyuk cogunlugunun iptal olacagi gercegini de unutmayalim.

https://www.geeba.io/

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
storm06
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 2

View Profile WWW
October 31, 2018, 07:38:56 PM

Linkler güzel, keşke drone teknolojisinde neden blockchain kullanıldığı da açıklansaymış. Aynı işleri normal bir veritabanında da yapılabilirken, blockchain ile hangi avantajları sebebiyle kullanıldığını da açıklasaydı keşke.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
daggez
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
October 31, 2018, 08:23:31 PM

Çok mantıklı bence bu sayede tüm uçuş verileri kayıt altında olacak lakin iha ve dron’ların da çoğuna bu sistemi yapmazlar  sadece bir kaçına askeri kuruluşlar kabul etmeye bilir 😊
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: