Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:53:23 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Elinizde toplu para var, mining mi yaparsiniz, kripto para mi alirsiniz?  (Read 202 times)
tezcatcatl (OP)
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
September 23, 2018, 01:44:19 PM

Merhaba arkadaslar.
Dun biraz arastirma yaptim. Lakin su gunlerde "Orta capli bir mining farm kursam ne olur" gibi bir soru geldi aklima.

Gectigimiz 5 yil icerisinde mining ile ilgili epey deneyimim oldu. Scrypt ve SHA-256 algoritmalarini hem ASICler ile, hem de kendi kurdugum GPU rigler ile minelayip guzel karlar ettim zamaninda. Fakat o zamanlar aldigim ASIClerin ROI'si 3-4 ay falandi.

Fakat...

Bugun soyle bir donup geriye baktim, o vakitler zar zor bir araya getirdigim paralar ile rigler kurup guzel karlar ettim. Bugun sukur, kenarda biraz yatirimim var ve "Gene bir rig kursam bugunku durum ne olur" diye dusundum ve benim gozumde miner yatirimi icin durum icler acisi.

Oncelikle piyasadaki en unlu ASICleri arastirdim.
Mesela Pangolin Whatsminer M10, fiyati 1888 USD, 2145W tuketimi var, 33TH/s hashrate i var.
Bunun uzerinden hesap yaptim.

Yillik bu cihazin uretecegi BTC miktari 0.4234, o da difficulty sabit kalirsa....
0.4234 BTC su an 2421 EUR ediyor. (5718 eur / btc) Yani difficulty sabit kalirsa ve elektrik bedava ise 1 yilda parasini cikariyor, kara geciyorsunuz.
Elektrik fiyatini hesaba katalim.
Avrupa icin konusuyorum, evde elektrigimin kilowatt basi fiyati 0.19 eur
2145 watt demek, 7/24 1 yilda 18790kwatt tuketim demek. Bu tuketimin Hollanda'da masrafi 3570EUR.
Alete yaptigimiz yatirim 1888usd yani 1605 EUR.
Yillik getiri 2421 EUR. Yillik elektrik masrafi 3570EUR. Zarardayiz.

Hadi diyelim BTC oldu 15000 EUR. O zaman 0.4234 BTC 6351 EUR eder. 1 YIL sonunda nihayet bu BTClere kavusmusken sansimiz yaver gitmis ve fiyat 15.000EUR olmus. (bir sonraki dumpa kadar satabilecek miyiz orasi ayri risk..) 1605 EUR alet + 3570EUR elektrik = 5175EUR yatirmisiz. Ilk sene sonunda cepte 6351 EUR var, 1176 eur kardayiz. (Tekrar soyluyorum, difficulty sabit kalirsa Grin)

Amerika icin bakalim.Elektrik 12 usd cent civari, yani 10 eur cent. Yillik elektrik masrafi 2054 EUR olur yani yilda 400 kusur eur kazaniriz, 1605 eur luk yatirim 4 yilda geri kazanilmis olur..
Difficulty sabit kalmayacagindan, ekleyin ekstra 1-2-3 yil bunlarin uzerinde.
Sonuc olarak mine ettigini satarsan, asla kara gecemezsin gibi gorunuyor.

Yani demek istedigim kisaca, bir minerin kar etme durumu tamamen bitcoin fiyatinin firlamasina bagli.

Peki bu durumda, ben bir yatirimci olarak neden mining farm kurayim?
Madem kar etme olasiligim bitcoin fiyatinin firlamasina bagli, ben bu 1605 x 10-20 belki 30 EUR'u alete yatiracagima, direk BTC'ye yatirsam, boylece day trading sansim da olur, param takili kalmaz, gunluk olarak isletebilirim.

Yani suan minerlar nicin mining'e devam ediyor, nicin yeni ASICler satin aliniyor ve farmlar kuruluyor anlayabilmis degilim.

Cinde su anda endustriyel elektrik masrafi 5 cent / kw civari diye okudum. Ancak onlar bir nebze kar edebiliyor su an, fakat onlarin da kar durumu BTC fiyatina bagli. Bu adamlar aletleri kapatir ve artik gelisen teknolojiye para yatirmayip, yeni farm kurmamaya karar verirse ne olacak?

Sizin dusunceleriniz?
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
September 25, 2018, 11:33:39 AM

minning olayını tavsiye etmem gereğinden fazla fırıldak dönen bir piyasa.
özellikle asics ler kar bıraktıkları zaman ederlerinin çok çok yüksek fiyatlarına satıldllar şimdi bedava versen kimse almıyor. asics lerde durum şu adam elektirik parasını kurtardıkça fişten çekmiyor çünkü ocak ayında 6 bin dolara aldığı bitminer s9 u şu an 600 dolara verse kimse almaz hatta yaptığı gürültüyü çekmek için üstüne para isteyen çıkar Smiley
gpu mining de kısmen durum daha iyi pc parçası yerine satıyorsunuzda yinede çekeceğeniz baş ağrısına değmez.
sizinde fark ettiğinizü zere minning işinden kar etmeniz genel piyasanın yükseliş trendinde olmasına bağlı fakat genel piyasanın yükseleceğine inancınız varsa gidin direk kripto alın.
kursunkalem
Jr. Member
*

Activity: 188
Merit: 8

View Profile
September 25, 2018, 12:16:39 PM

mining tabiki. heleki şu ortamda para olacak rx 570-580 ler 1000 lira seviyesinde veya daha aşağıda 2. el alınabilir.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
September 25, 2018, 12:33:44 PM

Al-sat yaparak çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Tabi sabırsız biriyseniz ve piyasa takibiniz yoksa çok canınız yanabilir. Bu işler analiz gerektirir, her adam para basayım kazanayım mantığıyla piyasaya girer sonrası hüsran olabiliyor.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
September 25, 2018, 12:34:49 PM

Bitcoin veya altcoinlerin madem degerinin artacagini dusunuyorsunuz o zaman o coinden alin yatirim yapin. Bence mining bu işin ameleligi. Ha sirf ogrenmek icin yapmadim degil hatta karda birakti ama zorluk ve maliyetler her gun artarken bu riske girmeye ve amelelik yapmaya deger mi..
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
September 25, 2018, 12:47:51 PM

mining olayından hiç anlamam. sistemi kurmak için bitcoine bakmak da fayda var. aşağı veya yukarı sert hareketi ikisinden biri bence kısa süre içinde gerçekleşecek. hani bitcoin 5000'lere gidecek olursa ne kazsanız o borsada düşecek demektir. yine de siz bilirsiniz.

ben mining olayından daha ziyade doğru tarih geldiğinde yatırımdan yanayım. ama şu anda yatırımlık bir durumda yok. belki o parayı sırf dolarda tutmak ve fırsat kollamak daha doğru seçenektir.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
September 25, 2018, 06:39:43 PM

Bence kripto para madenciliği artık profesyonellere bırakılması gereken bir iş.
Zaten bu düşüşler evinde 8 - 10 GPU ile madencilik yapanları bitirdi. Geriye 400 - 500 - 1000 GPU ile madencilik yapan profesyoneller kaldı.
Size tavsiyem gelecek gördüğünüz coin lere yatırım yapmanızdır. hatta paper wallet yapıp kenara kaldırın borsada tutmayın.
Borsada tutarsanız dalgalanmalarda gaza gelip alım satım yapmaya başlar sonunda papazı bulursunuz.

Halmater
Hero Member

Activity: 896
Merit: 630

View Profile
September 25, 2018, 10:23:21 PM

Yatırım ve al/sat ticaret yapmayı tercih ederim şahsen. Piyasa her daim güzel fırsat sunuyor sıkıntılı dönemlerde ise paraya geç bekle bana daha rahat geliyor.
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile WWW
September 26, 2018, 05:45:24 AM

Yarısından fazlasını garantili yatırımda tutun bence bu durumda bir taraftan zarar edersen de diğer taraftan da karşılamış olursun . Paranızın tamamını macera aramak amacıyla kullanmayın.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
September 26, 2018, 06:24:26 AM

Şu koşullarda mining işciliği çekilmez, madem toplu bir paran var mining işine hiç girme zaten sende hesabını yapmışsın, piyasa yükselirse kaar edebiliyorsun.
Borsadan satın al top 10 içindeki  coinlere yatır parayı boğa sezonu gelirse en az 3x yaparlar ve parayı istediğin zaman nakt'e çevirebilirsin.
Parayı cihazlara bağlayıpta sonra kara kara düşünme benim yaptıgım gibi... Ethas'ta 1.2 GH/s güç var bende fişi çeksem mi diye ciddi ciddi düşünmeye başladım.
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile WWW
September 26, 2018, 07:14:51 AM

ne mining ne borsada yatırım. şu anda hiç bir şey satın almaya değmez. top 10-20'deki kriptolar dahil. MT Gox 20 küsür bin tane bitcoin sattı. daha elinde bir sürü bitcoin ve cash mevcut. ortada ralli koşulları oluşuncaya kadar ben olsam parada kalmayı tercih ederdim.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
teknodunya
Member
**

Activity: 180
Merit: 11

View Profile
September 26, 2018, 11:43:00 AM

Mining de bilginiz yok ise çok zor. Ama belli başlı tokenler ile al sat yaparsanız daha karlı olur.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
September 26, 2018, 02:11:05 PM

Boğa piyasasına girdiğimizde madenciler iyi iş yapacaklar ama o işi yapmak da büyük profesyonellik ister. Benim yapacağım şey kripto para yatırımlarında bulunmak olurdu  Smiley

hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
September 26, 2018, 02:24:28 PM

Mining daha riskli ve alınan cihazların bozulma riski onların doğru çalışması için oluşturulacak alanın sürekliliği enerji giderlerinin doların kuruyla birlikte çok değişkenlik göstermesi bu faktörler düşünüldüğünde kripto paralara yatırım yapmak en mantıklısı!
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
September 26, 2018, 03:15:55 PM

yatırımın zamanlaması çok önemli. şu piyasada madenciliğe yatırım yapmak tamamen ölü yatırımdan ibarettir.
şuan ethereum 1000usd üzeri olsaydı gözü kapalı herkes madenciliğe yönelirdi, ki bu durum daha önce yaşandı mahalle bakkalı bile madencilik diye bişey varmış bedavadan para basıyormuşsun muhabbetleri dönüyordu.

ethereum un şuanki seviyelerinde de yapacağın hesap şu olmalı. madencilik ekipman maliyeti kaç eth yapıyor? o maliyeti cihaz ne kadar sürede çıkartacak?
bu hesabı yaptığında da gözü kapalı eth alıp ethereum a yatırım yapmak daha mantıklı geliyor. fakat bu durumda da ether daha ne kadar nereye kadar düşer soruları kafaları kurcalıyor.

en temizi sepet yapmak. riski de kazancı da bölüp yatırım yapmak.
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
September 26, 2018, 08:07:01 PM

sabrım ve sinirim sağlam olduğu için al sat yapıp kar etmeyi daha makul buluyorum. mining üzerine de pek bir bilgim olduğunu söyleyemem zaten.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
September 26, 2018, 08:51:53 PM

bu fiyatlarda kesinlikle şuanda kripto para alın mininge girilecek zaman değil. Piyasa şuandakinin 3x fazlası olsaydı o zaman minin derdim. Zaten o kadar olacak mininge başlayayım diye düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz madem kripto al 3x yap sonra git mining malzeme al.
mikewirth
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
September 26, 2018, 09:59:54 PM

Miningciler ağlıyor, yatırımcılar da ağlıyor bu durumda tavsiye vermek oldukça zor olacak. Ben düz yatırımcıyım alacaklarımı aldım çoğaltma fırsatı bulursam ticaret yapıyorum.
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
September 26, 2018, 11:16:12 PM

Sadece mining değil kripto para alıp kar etmek de bitcoinin fiyatının fırlamasına bağlı. O yüzden ben olsam eğer fırlayacağına dair inancım varsa ve tutabileceksem bir müddet her ikisine de yatırım yapardım.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
September 26, 2018, 11:48:33 PM

Yazınız çok uzun okumadım. Tavisyem şu : paranızı bir kaç parçaya bölün. Mining ekipmanlarının fiyatları dip yapmışken bir parçası ile onlardan alın, mining yapın. Mining in değerli olduğu döneme kadar birşeyler kazarsınız, az da olsa kâr elde edersiniz. Mining değerlendiğinde elinizdeki ekipmanları satarsınız.

İkinci parçası ile dip yapmış, boğa sezonun da fiyatlanacak kripto paraları alın. İyi bir araştırma ile bolca bulabilirsiniz.

Üçüncü parçası ile kâr payı veren borsaların tokenlerinden alın. Şu an fiziki maning den daha fazla kazandırıyorlar. Aldığınız tokenin fiyatı artarsa satıp çıkın, artmazsa günlük gelen kâr payları ile ROI olabilirsiniz.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: