Bitcoin Forum
June 26, 2024, 01:19:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Bilgisayarınızı 4 Saat Açık Tutun Bir şey Deneyeceğiz!  (Read 669 times)
exturudere (OP)
Member
**

Activity: 612
Merit: 10

View Profile WWW
September 23, 2018, 06:07:48 PM

Gün geçmiyor ki ico sürecinde olan firmalar tuhaf isteklerle kapımızı çalmasın ama sanırım bunlardan hiç biri bunun kadar tuhaf olmadı.
Çogunuzun bildiği ya da bilmediği gibi Metahash diye bir proje bir bounty kampanyası yürüttü. Hatta bu kampanya o kadar basarılı oldu ki proje hardcap yaptı (ya da iddia edildi)
Buraya kadar her şey normalde. Firma vaat ettiği tokenleri vermek için ilginç bir talepte bulundu:
Kendilerine ait bir programın bilgisayara kurulması ve bu bilgisayarın 4 saat boyunca açık kalması.
Şimdi burda biraz işler karıştı.

Arkadaşlar!
Bana göre sizi telefonla arayıp "Bankadaki paranız pkk/fetö/vs terör örgütü tarafından ele geçirildi. Parayı bize verin kontrollerini yapıp 4 saat sonra size geri verecegiz" demekle. "Bilgisayarınıza şu programı kurun 4 saat açık tutun" demek arasında hiç bir fark yok.
Hele hele aktif kullandıgınız borsa, banka vs şifreleri olan bir pc ile sakın bunu yapmayın.
Bir kaç gündür telegram gruplarında paylaşılan bir metni aşağıda sizinle paylasıyorum:

Biraz önce bilgisayarıma uzaktan erişim yapıldı. Son günlerde bilgisayarıma hiçbir şey indirmedim sadece eski bilgisayarıma MetaHash indirdim ve MetaHash çok garip bir şekilde bilgisayarın bir saatten fazla açık kalmasını istemişti. E-mail adresime giriş yapılamadı dolayisiyla borsalara hiçbir giriş yapılmadı. Benim maddi bir kaybım olmadı ama uyarıyorum, ben hiçbir linke tıklamam, bilgisayarımda orijinal antivirüs ve windows var. Oyun indirmem, bu bilgisayarı sadece kripto paralar için kullanirim. Bunu kanitlayamam ama MetaHash’a dikkat. Direkt suçlardım ama hard cap yapmış bir proje, suçlayamıyorum.

Bu iki yazılımı indirmeyin, başka ihtimal yok.

Riskli olduğunu düşündüğüm cüzdanlar: Semux (3 hafta), MetaHash (1 gün) ****alıntı****

Yorumu size bırakıyorum. 3, 5 token için böyle bir tuzağa düsmeyin derim.

Edit: durum tamamen kişisel görüşüm olup amacım her hangi bir firmayı zan altında bırakmak degildir. Yatırım yaparken ya da bir projeye girerken kendi araştırmanızı yapın ve kimsenin etkisi altında kalmayın.

gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
September 23, 2018, 06:32:55 PM

"Bir kaç gündür telegram gruplarında paylaşılan bir metni aşağıda sizinle paylasıyorum:"

Daha bugün Matthias9515 forumda yazdı burada yazılanı: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5035706.0

Bthd
Legendary
*

Activity: 2282
Merit: 2585

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
September 23, 2018, 06:50:49 PM

Bounty kampanyası ile ilgili açılan başlıkta yazmıştım hocam burada da paylaşayım. Metahash çok kıllandırmıştı beni.

Dikkat

Yaptıkları tamamen ahlaksızlık yada çok zekiler milleti dolandırmaya çalışıyorlar çözemedim. Ben her ihtimale karşı evde sistemsel açıdan bomboş olan bir laptopta yaptım süreci anlatayım.

Tehlike 1- Program her türlü antivirüs ve windows deffenderi devre dışı bırakmadan çalışmıyor.
Tehlike 2- Programın en az 4 saat açık kalması isteniyor.
Tehlike 3- Programı yükledim her şey tamam sadece son kısımda eth adresi girmeyi ve btt kullanıcı adı girmeyi istiyor ben girdim kabul etmedi halbuki ödül listesinde adım var ve bazı kişilerin balance'lar direk göründü. Telegram adminine söyledim 21'inden sonra yap program şu an tam aktif değil dedi. 21'ini son tarih olarak duyurdunuz 21'ine kadar yapmayanlara ödülleri vermeyeceğiz dediniz dedim. Anlamıyorsun sanırım 21'inden sonra yapılacak dedi.

Yani şüpheli tavırlar içindeler. Sakın ola cüzdan bilgilerinizin v.b. önemli şeylerin olduğu bir bilgisayara kurup kendinizi riske sokmayın.

Aynı şekilde uygulama yüklenmesini isteyen airdrop ve bountyler içinde o hiç kullanılmamış bilgisayara bluestacks yükleyerek kurulum yapıyorum. Kyc isteyen yerlere de bilgileriyle oynanmış pasaport ve adres bilgileri gönderiyorum şimdiye kadar tamamı onaylandı. Bu kişiler kimliklerinizi çoğaltıp suçlulara satabilir ona göre dikkatli davranmalısınız.

Airdrop - Bounty peşinde koşarken başınıza iş almayın.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
elcezireex
Full Member

Activity: 532
Merit: 151

View Profile
September 23, 2018, 07:03:19 PM

Arkadaşlar bu kadar önyargılı olmayın bende katıldım o bountye ve hakkettiğim miktarı aldım sıkıntısız , madem böyle şeylere çok takılıyorsunuz gidin bir internet kafede yapın adamların istediklerini...
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2170
Merit: 1074

View Profile
September 23, 2018, 07:03:52 PM

Bounty den iki kuruş gelecek diye kyc isteyenlerin dışında birde bu çıkmış ben art niyetli olmadıklarını nereden bileyim allah için ben girmedim kampanyaya ama size tavsiyem bence de bu yazılımları indirmeyin

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
iclikofte
Newbie
*

Activity: 46
Merit: 0

View Profile
September 23, 2018, 07:26:00 PM

şu işe bak arkadaş  hack yapmaya başlamışlar ico bittikten sonra vay be, bu adamlar kyc tamamlamanızı istedimi peki?  kimlikte verilmez bunlara.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
September 23, 2018, 07:27:54 PM

parayı çekme yöntemini diğer konuda paylaştım: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5032979.msg46084601#msg46084601

az evvel yaptım ben.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
September 23, 2018, 07:41:05 PM

Ben bounty ve airdrop ile ilgili cüzdan indirme olaylarından hep uzak durdum. Çünkü ne olacağı belli olmuyor. Arkadaş da yazmış böyle durumlarda dikkatli olmak lazım. Bilmediğiniz coin cüzdanlarını indirmeyi derim.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
September 23, 2018, 08:00:49 PM

Ben de kurmuştum programı, bounty geldi sildim. Şimdi Norton'la taratmaya başladım pc'yi. Bakalım bi şey çıkacak mı.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
bmgs
Member
**

Activity: 519
Merit: 16

View Profile
September 23, 2018, 08:08:28 PM

Ben bounty ve airdrop ile ilgili cüzdan indirme olaylarından hep uzak durdum. Çünkü ne olacağı belli olmuyor. Arkadaş da yazmış böyle durumlarda dikkatli olmak lazım. Bilmediğiniz coin cüzdanlarını indirmeyi derim.
Sanal bilgisayar kurup onun üzerine yüklenebilir bu tür cüzdanlar. Önemli bilgileriniz bulunan veya mining yaptığınız bilgisayarlara her cüzdanı yüklememek gerek.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
September 23, 2018, 08:10:02 PM

Bu isteklerin sonu nereye varacak çok merak etmeye başladım. İsteyecekleri başka bir şey kaldı mı diye insan düşünmeye başlıyor da.
KodesCrew
Full Member

Activity: 406
Merit: 101

View Profile
September 23, 2018, 08:18:31 PM

böyle şeyler için mutlaka vmware workstationdan sanal makina kurup denerseniz bir şey olmaz diye düşünüyorum kişisel verilerinize

PinkBlue
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
September 23, 2018, 08:19:29 PM

Hep Türk projelerine atıp tutuyorlar. Scam dolandırıcılık diye alın işte herkes bir yöntem bulmuş gidiyor. Nasıl sizin bilğilerinize ulaşabilecek bu şekilde tabi. 4 saat açık kalmak ne demek.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2282
Merit: 2585

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
September 23, 2018, 08:27:08 PM

Ben de kurmuştum programı, bounty geldi sildim. Şimdi Norton'la taratmaya başladım pc'yi. Bakalım bi şey çıkacak mı.

hocam kendi telegram grubunda tarayan elemanlardan bulanlar vardı keşke söyleseydiniz ben hallederdim. Norton yakalamayabilir yada bilgileriniz çoktan ellerine geçmiş olabilir. Bir şey çıkmazsa bile şu an o bilgisayarda sizden çalınabilecek ne varsa başka bir ortama ve temiz bilgisayarda yeni açtığınız cüzdanlara aktardıktan sonra o bilgisayarı komple temizleyin. Daha önceki başlıkta bahsetmiştim bu tip işler için farklı pc kullanmak gerekli.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
September 23, 2018, 08:29:56 PM

Kesinlikle oluyordur dikkatli olun arkadaşlar.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
September 23, 2018, 08:52:49 PM

hocam kendi telegram grubunda tarayan elemanlardan bulanlar vardı keşke söyleseydiniz ben hallederdim. Norton yakalamayabilir yada bilgileriniz çoktan ellerine geçmiş olabilir. Bir şey çıkmazsa bile şu an o bilgisayarda sizden çalınabilecek ne varsa başka bir ortama ve temiz bilgisayarda yeni açtığınız cüzdanlara aktardıktan sonra o bilgisayarı komple temizleyin. Daha önceki başlıkta bahsetmiştim bu tip işler için farklı pc kullanmak gerekli.
Benim her şey Ledger'da olduğu için bilgisayar'dan bir şeye ulaşamazlar. Tüm borsalarda da 2fa var zaten. No problem Smiley

LoveFooL
Member
**

Activity: 476
Merit: 12

View Profile
September 23, 2018, 09:20:06 PM

bir işte ufak da olsa yani %1 olma ihtimali varsa o bir gün mutlaka olur unutmayın. ne olur ne olmaz 3-5 kuruş bounty için kendinizi riske atmayın. ne olur ne olmaz ben yine de güvenemeyecem
bobita
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
September 23, 2018, 09:35:35 PM

Geçen yıl ortalığın airdrop cennetine dönüştüğü dönemlerde kendi cüzdanının kurulmasını isteyen yapılanmaların cüzdan dosyasında trojan yakalamışlığım çoktur, o nedenle şaşırmadım.
Bu tarz konularda yaptığım uyarıyı yineleyeyim:
1) Mutlaka ama mutlaka antivirus kullanın, sakın delux/suit vb ayağına kırık hallerini yüklemeyin, Avira, AVG gibi firmaların tekil kullanıcı için yayınladıkları ücretsiz versiyonları aynı işi yapar.
2) Bilgisayarınıza antimalware ve antilogger yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim, antivirüsün bilmedikleri şeyler bilirler.
3) Sakın ha sakın uzun sürüyor/kota gidiyor/şimdi işim var, yeniden başlatamam vb. diye kendinize bahane üretmeyin, işletim sistemi güncellemelerini mutlaka geldiği an yapın.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
September 23, 2018, 09:47:43 PM

Açık açık "biz dolandırıcıyız" demişler. Hangi cesaretle böyle bir şey isterler aklım almıyor. Madem hardcap yapmışsın, daha niye riske atıyorsun topladığın parayı ve milletin sana gösterdiği güveni. Sosyal deney olacak bir istek şekli. İnsan gerçekten hayret ediyor.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
September 23, 2018, 09:51:40 PM

Geçen yıl ortalığın airdrop cennetine dönüştüğü dönemlerde kendi cüzdanının kurulmasını isteyen yapılanmaların cüzdan dosyasında trojan yakalamışlığım çoktur, o nedenle şaşırmadım.
Bu tarz konularda yaptığım uyarıyı yineleyeyim:
1) Mutlaka ama mutlaka antivirus kullanın, sakın delux/suit vb ayağına kırık hallerini yüklemeyin, Avira, AVG gibi firmaların tekil kullanıcı için yayınladıkları ücretsiz versiyonları aynı işi yapar.
2) Bilgisayarınıza antimalware ve antilogger yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim, antivirüsün bilmedikleri şeyler bilirler.
3) Sakın ha sakın uzun sürüyor/kota gidiyor/şimdi işim var, yeniden başlatamam vb. diye kendinize bahane üretmeyin, işletim sistemi güncellemelerini mutlaka geldiği an yapın.
Sağlam bi antimalware ve antilogger önerisine ihtiyacım var aslında. Ne tavsiye edersiniz lisanslı Norton'un yanına?

Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: