Bitcoin Forum
April 28, 2024, 02:45:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Risk Magnement (Küçük yatırımcı Trader ve investör'ün risk yönetimi.)  (Read 139 times)
coinahmet15 (OP)
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 3

View Profile
September 29, 2018, 11:11:37 AM
Last edit: October 02, 2018, 06:43:13 AM by coinahmet15

Arkadaşlar merhaba.
Biliyorsunuz bir trade denemesi konum var. Altına gelen cevaplar nedeniyle güzel bir Risk yönetimi yazısı hazırlamaya karar verdim. Umarım faydalı olurum.
Malesef türk kripto camiası olarak gerek twitterda gerek diğer platformlarda yapılan zararlar'ın kendi açımdan çok üzücü olduğunu belirteyim.

Malesef en çok dikkat etmediğimiz nokta psikolojimiz ve risk yönetimimiz.
Bana göre hem trader , hem de investör için en önemli unsur risk yönetimidir. Ve başarının %50 sini oluşturur.
Tabi herhangi bir dövize veya altın vb yatırım araçlarına yatırım yaparken ne olabileceği ve aldığınız risk üç aşağı beş yukarı bellidir. fakat kripto camiası olarak bizim dikkat etmemiz gereken en önemli konuların başında gelir.Çünkü kriptoda riski ne kadar risk aldığınız belli olmayabiliyor.

Tabi risk yönetimi konusunda belli bir kural yoktur. Herkesin bütçesi , alabileceği risk ve hedeflediği kazanç miktarları farklıdır.
Kriptoda hacim sosyal medya reaksiyonları , Balina manipülasyonları ve tabiki pozitif/negatif haber akışıyla orantılı bir göstergedir.
Aldığınız coinin Yükselişe başlaması ve hacimli bir şekilde devam etmesi sizin psikolojinizi etkiler. Bir trader'ın da bir investörün de başına gelebilecek en kötü şey yanlış analiz değil AÇGÖZLÜLÜKTÜR.
Evet hunharca yükselebilen bir piyasadayız. Fakat bir gerçeği göz ardı etmemeliyiz . "BU DURUM ENİNDE SONUNDA SON BULACAK VE DÜŞECEK!"
Tam tepede satmayı beklemeyin . Çünkü bu hiçbir zaman olmayacak!

Ne demek istediğimi basit birkaç grafikle anlatmaya çalışacağım.
https://www.tradingview.com/x/g7Z8xMne/
(Sadece örnektir şu üçgenin trade ine girmezdim ben .)
Mesela şu üçgende alış hedef ve stop seviyemizi belirledik.
%22 kar karşılığında %7 zararı göze aldık. Ve pozisyona girdik.
Risk/rewardımız 3.1 gibi bir şeydir. Yani 3 birim kazanmak için 1 birimi riske attık.
Bu trade mantıklı mıdır ? Evet oldukça mantıklı ve riske edilebilir trade'dir.
Yani benim risk yönetimim bu şekildedir . Ve kar zarar pozisyonum buna göre belirlenmiştir.

Tabi bu coinden coine , kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Herkesin kendi stratejisini belirleyip ne kadar kazanç için ne kadarı riske attığına bir bakması gerekiyor.
Ve psikolojiyle değil strateji ile işlem yapmalısınız.

Twitterde mükemmel proje moon lambo diye bağırılan malları almak yerine kendi temel ve teknik analiz bilginizi geliştirip kendi risk yönetimiminizi belirleyip işleminizi öyle yapmalısınız.

Diyeceksiniz ki hep trader olarak yazıyorsun senin investör olduğun coin yok mu ? investör nasıl belirlemeli bunu?
Önce de söyledim investör de TA+FA bilmeli. Evet hold ettiğim bi mal var. Ben Zilliqa yatırımcısıyım mesela.
https://www.tradingview.com/x/b9jpi6tR/

Chartta gösterdiğim yerde alım yapıp yine hacmin doruğa ulaştığı , Yükselişin güzel olduğu yerde malı sattım.
Sonra mı ? 900 Satdan Tekrar almaya başladım. 600-650 sats gibi bir ortalamayla tutuyorum .

Evet hedefim biraz yüksek ama piyasa gerçeklerine göre yine böyle bir yükseliş yakalarsam satmayı düşünebilirim. (1$hedefim var ama shillemek için söylemiyorum bunu yanlış anlaşılmasın )

Peki 2500de alan adam investör olsa %80 zararda olacak. Ben iste investör olmama rağmen %15 kadar zarardayım bu pozisyonda. Yani investör de malı nerede aldığına dikkat etmeli. Tepede alıp investör olunmaz. Tam dibi ve tepeyi trader da investör de yakalayamaz.

Sonuç olarak Kendi risk yönetimiminizi yapmalı , İnvestör / trader olarak malı nerede aldığınızı , nereyi hedeflediğinizi , vadeyi ve kaybetmeyi göze aldığınız  riski belirleyip ona göre işleme girmelisiniz.
Umarım faydalı olabilmişimdir. Herkese bol kazançlar dilerim.
1714315520
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714315520
Reply with quote  #2

1714315520
Report to moderator
1714315520
Hero Member
*

Ignore
1714315520
Reply with quote  #2

1714315520
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714315520
Hero Member
*

Ignore
1714315520
Reply with quote  #2

1714315520
Report to moderator
1714315520
Hero Member
*

Ignore
1714315520
Reply with quote  #2

1714315520
Report to moderator
1714315520
Hero Member
*

Ignore
1714315520
Reply with quote  #2

1714315520
Report to moderator
coinahmet15 (OP)
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 3

View Profile
October 01, 2018, 06:50:53 AM

bu konunun ilgi görmemesi ilginç gerçekten.
karates
Newbie
*

Activity: 65
Merit: 0

View Profile
October 01, 2018, 08:53:27 AM

Dostum güzel bi yazı olmuş, faydalı bilgiler var. Emeğine sağlık.
cleante
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile
October 01, 2018, 09:04:50 AM

İlk başladığımda risk misk takmamıştım güzel kazanıyordum bir gün pay da yakalanıp aylarca bekleyip zar zor zararımı çıkardıktan sonra risk yönetimiyle hem parça parça böldüm hemde boşta nakit tuttum o zaman gerçekten kazanmaya başladım.
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
October 01, 2018, 10:13:58 AM

Söyledikleriniz çok olumlu ve investör dahil tradinginde uygulaması gereken stratejiler. Örnek ben; investör olarak tutuyorum bakiyelerimi. Giriş yaptığımda en geç ocak ayında çıkış yapmış olsaydım %100 karlı satışlar ile çıkacaktım. Ancak şimdi %50-80 arası gerideyim.

Eğer bahsettiğiniz gibi tradeler yapmış olsaydım ve stoplosslar kullansaydım şimdi zarar değil karda olur ve rahatça dolanırdım sahilde.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
October 01, 2018, 11:24:39 AM

Yazı güzel ama okunurluğu yok. Bunu daha düzgün bir biçimde, maddelendirerek ya da en azından paragraflara bölerek yazsaydınız daha fazla dikkat çekebilirdi. Piyasada açgözlülük yüzünden çok para kaybedildiği konusunda hemfikirim. Ancak şuan öyle bir döneme girdik ki, tersine trade yani zararı azaltmak için al - sat baya riskli gözüküyor, kendi adıma çok fazla trade yapan biri değilim, projeye çok önem veriyorum. Teknik Analiz'de boğa da önemli olmuyor çünkü tek haber tüm grafiği bozabiliyor.
nascasto
Full Member

Activity: 504
Merit: 102

PRIVATE FEDERATED BLOCKCHAIN

View Profile
October 01, 2018, 11:56:01 AM

Bu sektörde her zaman söyledim bunu grafik vs hikaye. En iyisi projeye güvenip hodl yapmak biraz da kendinize güvenirseniz hodlın her zaman en iyi seçenek olduğunu göreceksiniz. Zarara bile düşseniz bir boğa da çok rahat toparlayabiliyorsunuz, asıl önemli olan kardayken beklemek. Şuanda bitcoini 1den alıp 3e satanları değil 1den alıp 20kda bile satmayanları konuşuyoruz. İlla ki bilgilendirme amaçlı yazı yazmışsınızdır ama buradaki çoğu insan zaten bunlara az çok hakim bu konuya ilgi gösterilmemesinin sebebi de budur canınızı sıkmayın.

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
October 01, 2018, 01:05:31 PM

Hocam anlattıklarınız gayet faydalı ve katılıyorum pek çoğuna. Fakat size bir şey tavsiye edeceğim. Yazınız uzun olduğu için zor okunuyor. Paragrafları maddeler halinde toplasanız ve satır aralarına boşluk verseniz çok daha rahat okunabilir. Ayrıca önemli olduğunu düşündüğünüz yerleri de kalın punto ile yazmayı deneyin. Bakın bu şekilde daha fazla okunacak ve daha çok ilgi çekecektir.
triclinics21
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
October 01, 2018, 01:13:01 PM

Öncelikle yazının sonunu getirene kadar okuyan varsa tebrik ederim bu kadar kafa açmanın alemi yok, başarılı bir stratejiniz varsa yazın geçin ben yarısında bunaldım bıraktım okumayı.
karma580
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
October 01, 2018, 01:30:34 PM

paragraf diye bişey var  sanırım haberin yok ..yazıyı okumadım. şu investör kelimesine takıldım ama

bunun türkçesi zaten var yatırımcı desene.(hadi demişsin niye ingilizcesini yazıyorsun gereksizce) sürekli bi dili kirletme gayreti var her kesimde..biraz saygınız olsun dilinize ya
Pages: [1]
  Print  

Jump to: