Bitcoin Forum
May 05, 2024, 02:30:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Konkordato ilan eden şirket sayısı 3 bini geçti  (Read 541 times)
S_akarsu (OP)
Jr. Member
*

Activity: 294
Merit: 5

View Profile WWW
October 01, 2018, 01:21:30 PM

Sözcü yazarı Dr. Nedim Türkmen, konkordato ilan eden şirket sayısının 3 bini geçtiğini ileri sürdü.

Türkmen Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.'nin kurucusu, Dr.Nedim Türkmen, Sözcü'de "Konkordato ilan eden şirket 3 bini geçti" başlığıyla yayımlanan yazısında "Konkordato talebinde bulunan firmalar iş dünyası içindeki insanları şaşırtmamakla birlikte sokaktaki vatandaşı oldukça şaşırtıyor" ifadesine yer verdi.
"Örneğin, Türkiye'nin en çok iş yapan restoranının nasıl oluyor da konkordato talep edecek noktaya geldiğini sokaktaki vatandaş bir türlü anlamıyor" diyen Türkmen, şöyle devam etti:

— Ülke genelinde şu ana kadar konkordato başvurusunda bulunup talebi sonuçlanan borçlu sayısı 3 bini geçti. Şu anda mahkemelere yapmış oldukları konkordato talepleriyle ilgili kararları bekleyen ve konkordato talebi için hazırlık yapan borçlu sayısı dikkate alındığında, yıl bitmeden bu sayının 5 bin ila 7 bin arasında olacağını söyleyebiliriz.

— Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oran ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir sulh anlaşması olan konkordato talebi, niçin bu kadar artmıştır?

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201810011035449206-konkordato-ilan-eden-sirket-sayisi-uc-bini-gecti-iddia/

Bu yıl konkordato ilan eden büyük firmalar

Gilan (Mücevher)
Hotiç (Ayakkabı)
Keskinoğlu(Tavukçuluk)
Remoil(Petrol)
Makro Market(Market, Gıda)
Mendo(İç giyim)
Dizayn Boru(Plastik ürünler)
Euronet (Araç kiralama)
Aker İnşaat
Om-Ar Tekstil
Nalpas(Gıda)
Efecan Tekstil
Smach(Gıda ve makina imalatı)

Bir tane de yeni konkordato ilan eden bir firma var. Bütün Ankara harfiyat işlerinin %70'lik işini yapan Hasoğulları Hafriyat firması.

İtalyan Astaldi de İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerini satıyor. Köprünün %33 hisseleri bu adamlardaydı.

Aydın merkezli Şengel İnşaat, İzmir merkezli lojistik firması Günaydın Group
Şengel İnşaat, Kuşadası'ndaki Kuştur Tatil Köyü'nü yapmıştı. Coca Cola ve Vestel gibi firmalara lojistik hizmeti sağlayan Günaydın Group'un ise 7 bölgede 2 bin 200 çalışanı bulunuyor. İstanbul Florya'daki şubesiyle tanınan lokanta zinciri Kaşıbeyaz de konkordato ilan etti.

Bunlar sadece görünen büyük şirketler.

▄▀▀▀▀▀▀▄ PLATIO ▄▀▀▀▀▀▀▄
█   Smart Banking Ecosystem   █
▀▄▄▄▀[https://platio.io]▀▄▄▄▀
1714876208
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714876208
Reply with quote  #2

1714876208
Report to moderator
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714876208
Hero Member
*

Ignore
1714876208
Reply with quote  #2

1714876208
Report to moderator
1714876208
Hero Member
*

Ignore
1714876208
Reply with quote  #2

1714876208
Report to moderator
1714876208
Hero Member
*

Ignore
1714876208
Reply with quote  #2

1714876208
Report to moderator
salih.12
Jr. Member
*

Activity: 109
Merit: 1

View Profile
October 01, 2018, 01:26:21 PM

Bunlar sadece başlangıç gibi görünüyor. Her zaman söylüyorlardı inşaat sektöründen birkaç firmanın iflasıyla diğer firmalarda etkilenecek onlarda darboğaza girecek diye. Bu etki başladı artık.

▄ █ █ ▀ ▀ ▄ ▀ █ ▄ ▀ █ ▄    ERNToken.com    ▄ █ ▀ ▄ █ ▀ ▄ ▀ ▀ █ █ ▄
THE FIRST AUDIO PLATFORM THAT LETS YOU EARN WHILE YOU LISTEN
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
October 01, 2018, 03:26:57 PM

Yine benim beklentilerime göre bu işten ufak hasarlarla sıyrıldık. Döviz kuru düşüyor, ihracat artıyor yaşananlardan inşallah ders alınmıştır ve ekonomi daha iyi yönetilir.

B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
October 01, 2018, 04:01:28 PM

Yine benim beklentilerime göre bu işten ufak hasarlarla sıyrıldık. Döviz kuru düşüyor, ihracat artıyor yaşananlardan inşallah ders alınmıştır ve ekonomi daha iyi yönetilir.

Hocam daha sıyrıldığımız falan yok erken sevinmemek gerekiyor. O kadar büyük bir darbenin 3-5 günde düzelmesi çok zor.
triedra
Member
**

Activity: 560

View Profile WWW
October 01, 2018, 04:14:42 PM

enerjiye yapılan zamların arkasında dolar kurundaki agresif artış var. çok net hatırlıyorum. bir ara 1.40 TL idi dolar. o zamanlar dolar çok ucuzladı haberleri yayılıyor falan bu bize zarar verecek. merkez bankası döviz ALIM ihalesi açmıştı. yani o tarihlerdeki anlayış çok yanlıştı.

aya54
Jr. Member
*

Activity: 378

View Profile WWW
October 01, 2018, 05:51:28 PM

Şahsen bu konkordato ilan eden şirketlerin bunu bilerek ve isteyerek yaptığını ve üstlerindeki özel ve resmi yükümlülükleriden bir şekilde bu krizi fırsat bilip kurtulma çabası içindeler .Bu şirket sahiplerinin kişisel servetleri sürekli artarken şirketlerinin batması hiç inandırıcı gelmiyor.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729
Merit: 251

View Profile
October 01, 2018, 06:50:18 PM

Sayı şimdiden yüksek yenileride eklenecekse vay anam vay. Memlekette iyi durumda büyük şirket kalmamış demektir bu. Ya da dönemin fırsatlarından faydalanmaya çalışıyorlar, zor değil onu kapatır başkasını açarlar.
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196

View Profile WWW
October 01, 2018, 07:12:36 PM

İhracatı öyle 3-5 günde artıramazsınız. Önce yüksek miktarlarda üretim yapmanız gerekiyor ki o da öyle bir kaç günde olacak bir şey değil.Öyle olsa kriz yaşayan ülkeler için çok sıradan bir durum olur kriz yaşamak.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 01, 2018, 07:58:38 PM

Doviz konusu bu anlamda çok can sıktı. Bu ay %20'nin üzerinde ihracat artışı var ama bu büyük oranda kur artışı yüzünden. Bir şekilde dışarıya mal satmanın yolunu bulmalıyız. Bunun içinde satabileceğimiz bir şeyler üretmeliyiz.
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
October 01, 2018, 08:10:47 PM

Bunun belki de 20 katı direnenler var. Olağanüstü halin kaldırılmadığı dönemde eğer konkordato ilan edebilselerdi kurtulabileceklerdi bir çoğu ama ilan edemedikleri için geri dönüşü olmayan noktayı geçtiler maalesef.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
naz14
Member
**

Activity: 420

DAO Maker

View Profile
October 01, 2018, 08:34:38 PM

Geçen ay paylaştığım postlarda yazmıştım. Benim Ege'min en çok ihracat yapan (hazır yemek, konserve turşu vb. hazır gıda) firmaları gediz ovası boyundadır. Ve ova içinde Turgutlu, Salihli gibi yerleşim  yerlerinin yakınlarında bu tarz yüzlerce orta ölçekli işletme vardır. Son 2 yılda bu işletmeler inanılmaz bir hızla yok olmaya başladılar. Ovanın yetiştirdiği sebzeyi işleyip pazarlayan bu firmalar özellikle bu sezonda Kavanoz, kapak, koruyucu gibi bir çok girdi de dolara bağlı inanılmaz fiyatları karşılayamadıkları için çalışamadılar. Yurt dışı bağlantılarında sezon başı taahhütlerini yerine getiremedikleri için yüz binlerce dolarlık tazminatlarla karşılaştılar ve neredeyse yarısı fabrika kapılarına kilit vurdu. Şimdi haydi hep birlikte Yaşasın gittikçe büyüyen, kıskanılan, Ortadoğu'nun  ve Balkanların En bi gelişmiş memleketi... Reisimiz çok yaşa...
Peao
Legendary
*

Activity: 1320
Merit: 1001

View Profile
October 01, 2018, 09:45:26 PM

yani hotiç ve keskinoğlunu görünce şaşırdım. en tanındık firmalar ve sırtı yere gelmez diye imrendiklerimiz arasında. ama bayrağı yavaştan asmışlar göndere çekmeye başlamışlar.
gerçekten şu şartlarda özel sektörün anası ağlamaya başladı. inanaılmaz fiyat dalgalanmalarından dolayı şirketlerin zaten öz sermayeleri doğru düzgün yok. içerden yemeye başlayınca maliyetlere para yetiştirememeye başladılar. haklılar ama yapacak bir şey yok. eğitim destekli üretim şart.
taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
October 01, 2018, 10:55:34 PM

yani hotiç ve keskinoğlunu görünce şaşırdım. en tanındık firmalar ve sırtı yere gelmez diye imrendiklerimiz arasında. ama bayrağı yavaştan asmışlar göndere çekmeye başlamışlar.
gerçekten şu şartlarda özel sektörün anası ağlamaya başladı. inanaılmaz fiyat dalgalanmalarından dolayı şirketlerin zaten öz sermayeleri doğru düzgün yok. içerden yemeye başlayınca maliyetlere para yetiştirememeye başladılar. haklılar ama yapacak bir şey yok. eğitim destekli üretim şart.

keskinoğlu ilk sıkıntıya giren firmalardan birisiydi. Uzun ohal dönemi olmasaydı bu zamana kadar kaç kere gidecekti ama ohalden dolayı hep sessiz kalmak zorunda kaldı. Ohalden sonra ilk patlayan firmada o oldu.

Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
October 01, 2018, 11:53:20 PM

Daha sırada bekleyen binlerce şirketin olduğunu da söylemek lazım. Bu işin sonu hiç güzel bir yere gitmiyor ama sonumuz hayrolsun.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
October 02, 2018, 08:06:32 AM

keşke güzel şeyler söyleyebilsek ama ülkenin durumu hiç iyi değil. neredeyse dolar 6 tl oldu diye göbet atıyoruz. ama bir yıl önce nerde olduğunu kimse hatırlamıyor. bu kadar dış borç ve bu dolar kuru ile daha çok konkordato haberi duyarız
cryptofastman
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile WWW
October 02, 2018, 09:33:53 AM

Bu ülkede kriz yok demek en büyük hata olur.Ancak kimse bunu kabullenmek istemiyor.Tabiki kimse hastalığını kabul etmez.Hstaysak eğer ve düzeltmek istiyorsak,hasta olduğumuxu kabul Edip tedavi sürecine başlamalıdır vakitn kaybetmeden.

♛New CA$H Exchange (https://newc.com.br)♛
✪An Innovative Cryptocurrency Platform✪
procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
October 02, 2018, 10:02:19 AM

Korkarım ki bu daha iyi günlerimiz maalesef. Yavaş yavaş bankalara da sıçrasa bu kriz işimiz yaş olur. Ufukta düzelme gibi bir durumda yok. En son imf'nin kapısını çalacağız gibi görünüyor.

karaleke
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile WWW
October 02, 2018, 02:10:11 PM

3bin şirketle kalmış olursa yatıp kalkıp dua edelim. Bizim için çok büyük başarıdır. Bu 3binler sadece görünen kısmı bunun bir de arkasından gelecek olanlar var.

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
iccel
Member
**

Activity: 392

View Profile WWW
October 02, 2018, 11:23:23 PM

İşler iyiye gitmiyor.Konkordato ilan edenlerin  döviz girdilerindeki artişlardan dolayı darboğaza girdiklerini sanıyorum.Kimsenin firmasını bu durumda gösterip kazanç sağlama peşinde olduğunu düşünmüyorum.

chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
October 03, 2018, 05:47:51 AM

Birazda krizi fırsatçılığa çevirmeye çalışıyorlar diye düşünüyorum. Zaten durumları bozukken kriz üstüne tuz biber olanlar konkordato ile işten sıyrılmaya çalışıyorlar.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: