Bitcoin Forum
May 14, 2024, 03:32:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Para Ticaretinde Vergi Konusu  (Read 747 times)
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
October 05, 2018, 05:36:54 PM

Kripto paralara vergi konusu kaçınılmaz bir gerçek ,hükümeitn bu konuda vergilendirme çalışmaları yapıyordur ,büyük ihtimal ile kazanç üzerinden yatırımcıyı üzmeyecek bir vergi alınacaktır .

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
1715657564
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715657564
Reply with quote  #2

1715657564
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715657564
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715657564
Reply with quote  #2

1715657564
Report to moderator
Tobi777
Full Member

Activity: 406
Merit: 121

View Profile
October 06, 2018, 02:51:11 AM

Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.

Bugüne kadar kimseye bir şey yapılmadı Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Şimdi şunu söylemek lazım. Bugüne kadar MASAK'ın bir kaç hesap hareketi nedeniyle ifade için çağırdığı oldu. Onun dışında cezai falan bir işlem ya da vergi işlemi duymadım, varsa bilen yazsın öğrenelim. Vergi mevzu yukarıda anlattığım gibi istersen 1 milyon ile oyna önemli değil. Şu an kripto paralar vergi konusuna girmiyor. Verginin konusu demek verginin üzerinden alındığı şey demek. Zaten başlığın sebebi de buydu. MASAK farklı bir konu. MASAK mali suçları inceleyen bir birim. Dediğiniz gibi çok fazla para dönen hesapları MASAK inceleyebilir, sorgulayabilir. Yine de kripto para ticareti yapanlara bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. MASAK kapsamı gereği zaten 5000TL altı işlemlere pek bakmaz. (Bir şikayet olmadıkça) Onun için 5000TL altı işlemler sizin bahsettiğiniz gibi göze pek batmaz.

Valla ben yanlış biliyorsam düzeltin. 25000 TL ye kadar para çekimlerinde bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden birkaç kez ether bozup para çektim ama bir sıkıntı olmadı. Birde  kısa zamanda fazla para çekimi yaparsanız masak ın takibine giriyormuşsunus galiba.
kurcalas (OP)
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 07, 2018, 12:08:47 PM

Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.

Bugüne kadar kimseye bir şey yapılmadı Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Şimdi şunu söylemek lazım. Bugüne kadar MASAK'ın bir kaç hesap hareketi nedeniyle ifade için çağırdığı oldu. Onun dışında cezai falan bir işlem ya da vergi işlemi duymadım, varsa bilen yazsın öğrenelim. Vergi mevzu yukarıda anlattığım gibi istersen 1 milyon ile oyna önemli değil. Şu an kripto paralar vergi konusuna girmiyor. Verginin konusu demek verginin üzerinden alındığı şey demek. Zaten başlığın sebebi de buydu. MASAK farklı bir konu. MASAK mali suçları inceleyen bir birim. Dediğiniz gibi çok fazla para dönen hesapları MASAK inceleyebilir, sorgulayabilir. Yine de kripto para ticareti yapanlara bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. MASAK kapsamı gereği zaten 5000TL altı işlemlere pek bakmaz. (Bir şikayet olmadıkça) Onun için 5000TL altı işlemler sizin bahsettiğiniz gibi göze pek batmaz.

Valla ben yanlış biliyorsam düzeltin. 25000 TL ye kadar para çekimlerinde bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden birkaç kez ether bozup para çektim ama bir sıkıntı olmadı. Birde  kısa zamanda fazla para çekimi yaparsanız masak ın takibine giriyormuşsunus galiba.

Bahsettiğim gibi, MASAK daha çok şikayet üzerine çalışıyor. Ancak 5000TL üstü işlemler incelemeye resen de dahil olabiliyor. MASAK'ın ve vergi dairelerinin çalışması bu şekilde. Vergi incelemesi konusu zor ve çetrefilli bir iş olduğundan incelemeler için 5000TL gibi bir limit var. Bu limiti de firmalar için uygulanan Form BA/BS'lerden biliyorum. Şirketler her ay Alım Beyanı ve Satış Beyanı denilen bir bildirimde bulunur vergi dairelerine. Zorunlu bir iştir bu. Bunu yaparken vergi dairesinin alt limiti 5000TL'dir.  Bu limitin altında bildirime gerek yoktur, üstü için zorunludur. Tabiki rakam arttıkça, işlem sayısı arttıkça takılma ihtimali daha fazla.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
October 07, 2018, 12:34:55 PM

piyasa yaygınlaşmaya başladıkça devletler illa ki vergilendirme yapacaktır. hele bizim hükümet kesin yapar affetmez böyle bir konuyu. 

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
October 07, 2018, 05:33:52 PM

Kripto para ticaretinde uygulamak yüksek vergi oranları elden atışı yani kayıt dışı ekonomiyi hızlandırır. Yasa olmadan vergi olması mümkün değil doğru gelecekte çıkarılacak yasa ile vergi düzenlemesi gelebilir.
paca08
Member
**

View Profile
October 07, 2018, 09:32:44 PM

vergi kanunları geriye yürütülebilir. istediğiniz kadar "ama olmaz, her şeye aykırı" deseniz de isterlerse yürütürler. bu yüzden çok fazla güvenmeyin. en iyi yöntem daha önceki mahkeme kararlarına bakmanız olacaktır.

Vergi kanunları geriye yürütülemez. Bununla ilgili sizin belliki kaynağınız yok ama ben size kaynak vereyim buyrun: http://www.altindagymm.com.tr/tr/html/82/Anayasa+Mahkemesi+Kararlarinda+Vergi+Yasalarinin+Geriye+Yurumezligi+Ilkesi+

Örnek vermem gerekirse ceza kanunları geriye yürümez sadece kişinin lehine ise geriye yürür. Aleyhine ise geriye yürümez. Neden cezadan örnek verdim. Çünkü Vergi hukuku da bu yönüyle ceza hukukuna benzer. Eğer idare geriye yürütürse mahkemeden döner mahkemeden dönmezse Danıştaydan döner. Oradan da dönmezse Anayasa Mahkemesinden döner.
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
October 07, 2018, 10:26:45 PM

Kripto paralara vergi gelebilmesi için öncelikle tanınmaları belirli bir kanuni çerçeve içinde olmaları gerekir şu anda böyle bir durum olmadığından vergi gelmesi konusu sözkonusu degil. Ancak gelecekte ne olacağını bütün bu gelişmelerin nasıl sonlanacağını bilmek imkansız.
alex219
Sr. Member

Activity: 628
Merit: 251

View Profile
October 07, 2018, 10:34:13 PM

Kazandıysak bu işten bir noktada vergi karşımıza çıkacaktır, kripto kazancını vergilendiren bir çok ülke var şu anda. Bizimkilerde zamanı geldiğinde düzenlemeyi önümüze koyacaktır, o zaman paşa paşa ödeyeceğiz, bol kazanalım yeter ki öderiz kolay iş.
henrybek3
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
October 08, 2018, 08:06:41 AM

Dostum ortada gerçekten işleyen bir hukuk devleti olsa dediğin kanun maddeleri uygulanır ama şu an ne yazık ki hukuktan oldukça uzaklaştık. Ülkeye giren paranın hesabı sorulmuyor fakat çıkartayım dersen öttürüyorlar.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
October 08, 2018, 04:28:57 PM

Normal bir ülkede yasa çıktığı zaman ileriye dönük işleri kapsar ama ülkemizde geriye dönük vergileri de isteyebileceklerini düşünüyorum. Böyle bir durum inşallah olmak ve hiçbirimiz mağduriyet yaşamayız.

jingyang
Full Member

Activity: 392
Merit: 103

View Profile
October 09, 2018, 08:47:37 AM

Değerli bilgiler için teşekkürler şahsen hala devam eden bir mahkemem var bu konuda ve ne olacağını vergi konusu açılıp açılmayacağını bilmiyorum hayırlısı olsun yapacak bir şey yok inşallah vergi mergi demezler içinden çıkılamaz çünkü Sad

▬▬▬▬▬      ▬     iCumulate         Investing in the future together           ▬      ▬▬▬▬▬
WHITEPAPER  ]     ████     PRESALE  /  Nov 30th - Dec 7th     ████     [   ONE PAGER   ]
▬      ▬▬▬▬▬     Twitter     ●     Facebook     ●     Telegram     ●     Medium     ▬▬▬▬▬      ▬
graymentg
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

View Profile
October 10, 2018, 08:25:42 AM

amma dile getirdiniz şu olayı bir şeyi 50 kere söylersen olurmuş en son getirecekler vergiyi alacaklar %20 yi elinizden sizde rahatlayacaksınız bizde
sofikurban
Member
**

Activity: 448

View Profile WWW
October 10, 2018, 08:54:09 AM

Kripto paralar ile ilgili herhangi bir düzenleme olmamasına rağmen sürekli vergi konusu dile getirilmeye başlandı, devlet bu konuda illa ki zamanı gelince vergi getirmeye kalkacaktır ,o  zamana kadar bir sıkıntı olmayacaktır.

paca08
Member
**

View Profile
October 10, 2018, 11:32:24 PM

Yukarıda da bahsettim. Vergi alabilmeleri için kanuni düzenleme yapmaları lazım. Peki böyle bir şey yaparlarmı diye sorarsanız eğer bence yapacaklar. Son açıklanan YEP'de İCO'lardan bahsedildi demekki vergi konulması da çok yakındır. Kanımca %15 vergi koyarlar.
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
October 11, 2018, 08:22:28 PM

Yep açıklamasından sonra vergi düzenlemesi gelirse kripto money alım satımı elden yapılmaya başlanır yerli borsaları kullanmaz insanlar maalesef bizde devlete güven yok parası olan bankada tutmak yerine başka şekilde elde tutuyor.
haskizilcik
Member
**

Activity: 160

View Profile
October 11, 2018, 09:40:00 PM

Ülkemizde her fırsatta vergisisni alma mantığı olduğu için (bknz:göktaşı vergilendirilmesi http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bingolde-maliye-goktaslarini-satanlarin-pesine-dustu-40016224) yasal düzenlemeyi yaptıklarında kripto paraları tanıyıp tanımadıkları hakkında bir yargıya bile varılmadan vergisini keserler

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
October 11, 2018, 11:20:25 PM

Vergi konusu ülkemizde kripto ile uğraşanların kafasında büyük bir soru işareti, içinden çıkamıyoruz işin. Küçük bir yasal düzenleme yaparlar ne isterlerse vermek zorunda kalırız derim ben son gelişmeler ışığında.
kurcalas (OP)
Member
**

Activity: 378

View Profile
October 14, 2018, 02:38:46 PM

Dostum ortada gerçekten işleyen bir hukuk devleti olsa dediğin kanun maddeleri uygulanır ama şu an ne yazık ki hukuktan oldukça uzaklaştık. Ülkeye giren paranın hesabı sorulmuyor fakat çıkartayım dersen öttürüyorlar.

Siz olaya başka bir boyuttan girmişsiniz. Bu konuda burada bir tartışma başlatmak doğru olmaz. Ancak biz tabi ki olması gereken yol üzerinden konuşuyoruz. Yoksa olmaz dediğimiz pek çok şey oluyor.

Vergi konusu ülkemizde kripto ile uğraşanların kafasında büyük bir soru işareti, içinden çıkamıyoruz işin. Küçük bir yasal düzenleme yaparlar ne isterlerse vermek zorunda kalırız derim ben son gelişmeler ışığında.

Gelecek üzerine evet, konumuz daha çok geriye yürümezlik.

yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
October 14, 2018, 02:41:58 PM

bizimkiler kuvvele muhtemel kallavi bir oran belirleyerek bizi sömürmek isteyecektir. yaygınlığı az olduğu için henüz çalışma yapılmadı sanırım.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
October 15, 2018, 10:19:05 AM

SU AN turkiyedeki btc islem hacmi o kadar kucuk ki, devlet buraya harcayacagi enerjiyi baska konulara harciyor. turkiyede asil vergi takip edilmesi gereken konular cok farkli boyutlarda.

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: