Bitcoin Forum
May 06, 2024, 04:16:39 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yazılımcı yok, iyi yazılımcı yok geyikleri  (Read 259 times)
fanatikhamsi (OP)
Member
**

Activity: 77
Merit: 11

View Profile
October 04, 2018, 02:11:32 PM
Last edit: November 26, 2021, 12:27:41 PM by fanatikhamsi

Bilgisayar mühendisiyim, 11 yıldır Odtü Teknokentte çalışıyorum. Uzman seviyede PHP, C#(MVC), Angular 5+, React 16+ yazıyorum.
Firma ve freelance olarak 100 lerce proje geliştirdim. Büyük kamu projeleri de dahil.

Yazılımcı bulamıyoruz ne demek?
Burda veya başka bir platformda sıklıkla duyduğumuz bu sözü biraz açalım. Birde burdan bakalım.
Vatandaş geliyor yada ofisine davet ediyor, projesinden bahsediyor ve teklif istiyor. Günlerce uğraşılan teklif dökümanına kafa patlatılıyor uml diagramlar,  enterprise architecture çizimler vs ekleniyor ve teklif veriliyor.
Sonuç : Abi biz bu kadar kompleks birşey istemiyoruz. Türkçesi; biz daha basit, az maliyetli bir arkadaş arıyoruz. Projenin sonu hüsran.
Bu tarz yaklaşımlar olduğu sürece kıdemli yazılımcıya ulaşamazsınız. Açıkçası artık teklif vermiyorum referans usulü geliyor projeler.
Öncelikli olarak projenin bütçesini çıkarman gerekiyor. Ona göre uygun yazılımcı arayışına girişmen lazım.

Cryptocurrency e gelecek olursak; daha önce büyük bir proje geliştirdim.
Server : ASP.NET Core C# Webapi
Client : ReactJS
Blockchainleri dinleyen ve transaction işleten core lar kuruldu. Core lar ile veritabanı arasına servisler yazıldı. Kullanıcılara wallet açıp dinleyen servisler yazıldı. Cron Job servisleri yazıldı. Cold ledger aktarımları yapan servisler yazıldı. Bütün proje CentOS makinelerde deploy edildi. Testnet te testler yapıldı mainnet e çekildi.vs vs.
Süper bir proje oldu diyebilirim. Heriki tarafta sözleşmenin gereklerini yerine getirdi fazlasıyla.

Soru görüş ve önerileriniz için iletişim mail adresim
1714968999
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714968999
Reply with quote  #2

1714968999
Report to moderator
1714968999
Hero Member
*

Ignore
1714968999
Reply with quote  #2

1714968999
Report to moderator
1714968999
Hero Member
*

Ignore
1714968999
Reply with quote  #2

1714968999
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
lugrugzo
Full Member

Activity: 158
Merit: 102

View Profile
October 04, 2018, 06:23:17 PM

Dediklerinizde haklısınız. Hızlı ve ucuz çözüm isteyenler genelde hüsranla karşılaşıyor.

My posts are not an incentive for investing, always do your own home work.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
October 04, 2018, 08:18:54 PM
Merited by teramit (4)

Yazılımcının kalifiye olanı olmayanı olduğu gibi proje sahiplerinin de kalifiye olanı olmayanı var.
Maalesef ülkemizde yatırımcıların çoğunluğu yatırım yaptığı sektörün dinamiklerinden habersiz.

Bir kaç çeşit yatırımcı var;

Para var akıl yok yatırımcılar:
Asıl işi inşaat veya sanayi olan, bu işlerden dünyalığı yapmış. Birilerinin gazı ile kripto para sektörüne balıklama dalmaya çalışan kişiler bunlar.
Bunların olayın ciddiyetini anlaması için biraz zaman ve para kaybetmeleri gerekiyor.

Para yok Akıl yok yatırımcılar:
Bunlar sektörü bilmez, 2 sıkımlık kurşunu vardır. Ama bol bol cahil cesareti vardır.
Balıklama dalarlar olaya, müteşebbis olduklarından sunucu güvenliği, node koruması, cloud flare, atak ve bunun gibi şeyler umurlarında değildir.

Bu iki yatırımcı çeşidi piyasanın %90 ını teşkil ediyorlar. Bu yatırımcıların aradığı yazılımcı da şöyle bir şey:

php - mysql ile 3 satır php kodlayıp (ki çoğunluğu copy paste), oluşturduğu çatıyı x bir coin'in nodu ile rpc konuşturabilen,
ama sunucu güvenliğinden, kod güvenliğinden, yüksek trafik ile baş etme yöntemlerinden  bir haber olan,  bir takım insanlar var.
Maalesef ki bunların sayısı da çok az.

İşte bizim müteşebbislerin aradıkları başlıkta geçen yazılımcı tanımı bu.
yani öyle saça böyle tarak derler ya olay öyle.

Siz niye üstünüze alınıyorsunuz ki?

Son olarak şunu da belirtmem lazım.

Para var Akıl var yatırımcılar:
Bunlar bir işe girişmeden önce bu konuda danışmanlık hizmeti alıyorlar. Sektörü analiz ediyorlar.
Ne kadar yatırım yapılacak, nasıl bir ekip kurulmalı,  kod güvenliğinden sunucu güvenliğine kadar derinlikte hazırlanmış raporlarla çalışıyorlar.
kontağı çevirdikten sonra işin ikamesi için ne kadar lazım,  duyulmak için gerekli reklam bütçesine kadar her şey ellerinde oluyor.
İnsaflı danışmana denk gelenleri ekip kuruyor, yurt dışından da bir yazılım şirketi ile anlaşıp hem borsasını geliştiriyor hem elemanlarını yetiştiriyor.

Bu çeşit yatırımlarda % 3 filan.

Kalan %7  de ise, Bunların danışmanları da maalesef zaten bir avuç olan kalifiye Türk yazılımcıları  "bunlar artık kalanlar, iyileri zaten yurt dışına kaçtı gitti" şeklinde yaftalayarak işi zaten dirsek temasında oldukları
hal hazırda cmc de listelenmiş 3 - 5 borsası olan yazılım şirketlerine servis ediyorlar.
ureticy
Jr. Member
*

Activity: 34
Merit: 10

View Profile WWW
October 05, 2018, 09:52:49 AM

Aynen öyle hocam bir işe hakkını isteyince ya bu paraya olur mu sonra iyi yazılımcı yok. Bence iyi yazılımcı değil iyi müşteri yok.

Bir hyip sistemi yazdım coinler ile çalışan adam iş bitince yedek alıp ftpyi sildi sırf kalan %50 yi vermemek için böyle bir piyasada çalışıyoruz maalesef
nthere
Member
**

Activity: 229

View Profile
October 16, 2018, 01:40:54 PM

Blockchain özelinde konuşursak benim İstanbul piyasasında tecrübe ettiğim, adı sanı duyulmuş Türkiye bazlı neredeyse tüm startupların scam olduğu. Burada televizyonlara düşen ponzilerden bahsetmiyorum. Düşecek olanlardan bahsediyorum. Scamin tanımını da yapmak lazım. Scam benim için milletin parasını aleni bir şekilde gasp etmenin ötesinde, proje blockchaine ihtiyaç duymuyor ve blockchain projesiyim diye ortalarda dolanıyorsa, bana göre scamdir.
Bu zihniyetteki yapılarda ne iş planı olur ne başka bir şey. En iyisi yazılımcısına size hisse vereyim der ki 2 yıl sonra hisselerinin para etmeyeceğini bilir. Bu tarz işlerde en hızlı paraya dönüştüreceğiniz ödeme neyse onu tercih etmek lazım.
Şahsen İsviçre'den ve İngiltere'den bir proje ile çalışmaya başladım ve projenin ihtiyaçları harcanacak emek o kadar net ki takdir etmemek elde değil.
psikolog
Member
**

Activity: 210

♦ SIMDAQ ♦

View Profile
October 18, 2018, 01:06:26 AM

Bizde işi ehline bırakma düşüncesi pek yok. Bu yüzden bir sürü sorun ortaya çıkıyor. Hem ucuzunu istiyorlar hem iyisini istiyorlar ee haliyle olmuyor bu da. Sonra ortaya dandirik yazılımcılar çıkıp bir güzel dolandırıyor bunları  Grin Kurnazlık yapayım derken bir kurnaza yakalanıyorlar iyide oluyor

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
elektronikposta
Member
**

Activity: 177
Merit: 10

View Profile
October 25, 2018, 05:21:12 PM

herşeysen önce bizim kendi insanımıza olan güvensizlik durumu yüzünden oluyor birçok sıkıntı ya sebebi ise zaten anlamıyorsun bilenle bilmeyeni ayrıştıramıyorsun.

bakıyorsun eleman biliyorum diyor 2 konuşuyorsun bir bok bilmediği belli.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
October 25, 2018, 06:41:33 PM

Murathan abi merhaba ,
Abant İzzet Baysal Üniversitesinde otomat işini yapan arkadaşım sizler ile tanışmıştık. Şuan bir projemiz var Tubitak 1512 1.aşamadayım sadece size birkaç sorum olacaktı mümkün ise cebecivending@gmail.com adresine bir mail atabilirseniz sizlere projeyi anlatmak isterim. Diğer iletişim kanallarından ulaşamadığımdan ötürü mail adresimi belirttim

Selamlar,
mail atıyorum size ama baştan söyleyeyim, bireysel genç girişim programı hakkında bilgim yok ve devlet desteği işini de paraya döktüler memlekette. hibe kredi, devlet destekleri, devletten kooperatif ayağına hibe arazi tahsisi işleriniz yapılır elhamdülillah şeklinde spam yapan iş takipçisi mentör şirketler var piyasada. arkası olan (amcası dayısı) bir firma bulup anlaşacaksın.
alacağın hibenin %25 i kadar bir bedel ile anlaşıyorsun yaklaşık.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: